UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ Suade ovo je kontak evo pogledaj malo.
http://www.rico.co.rs/index.php/mp-ljekobilje-

Da se malo pohvalim ja sam danas od jednog starijeg kolege na poklon dobio male sadnice karleuterije za koju smatraju da je veoam medonosna biljka, a inace se sadi po gradskim prostorima kao ukrasno drvo zutih cvjetovanadam se da ce ove godine narasti da uspije prezimiti, inace izdrzljvia biljka, ne smeta joj mnogo suša kao ni hladnoća, mnogo cvjeta i daje dosta nektara, višegodišnje drvo koje raste ako su povoljni uslovi do 1m
http://www.agroplus.rs/4-Hortikultura116-5.jpg
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:@ Suade ovo je kontak evo pogledaj malo.
http://www.rico.co.rs/index.php/mp-ljekobilje-

Da se malo pohvalim ja sam danas od jednog starijeg kolege na poklon dobio male sadnice karleuterije za koju smatraju da je veoam medonosna biljka, a inace se sadi po gradskim prostorima kao ukrasno drvo zutih cvjetovanadam se da ce ove godine narasti da uspije prezimiti, inace izdrzljvia biljka, ne smeta joj mnogo suša kao ni hladnoća, mnogo cvjeta i daje dosta nektara, višegodišnje drvo koje raste ako su povoljni uslovi do 1m
http://www.agroplus.rs/4-Hortikultura116-5.jpg
Fino je to drvo trebala bi svaka okućnica da ima bar jedno stablo karleuterije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ Stipo, bez obzira sto se mi bavimo pčelarstvo, smatram da je neodvojiv dio upravo uzgoj i njega ostalog bilja koje uveliko moze pomoći pčelama a i ljudima, sto radi boljeg izgleda sto radi niza drugih stvari. Treba širiti sve što se može više
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Dužnost svakog pčelara je i da sadi i širi medonosno bilje. Pčelari koji to ne čine nisu kompletni pčelari.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Post Postao/la zarkodj »

Imam jednu ispravku i ne shvatite me pogrešno. Pravilan naziv medonosne biljke je Kelreuterija.Ili izvorno Koelreuteria paniculata. Pozdrav Žarko
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Hvala zarko, ispravka prihvacena...
Ermin Isakovic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 79
Pridružen/a: 03 kol 2010, 23:21
Lokacija: Holandija

Post Postao/la Ermin Isakovic »

Evo i od mene adresa super za malo nepoznatije biljke i sve sto se tice rastinja ne znam koliko ce pomoci zbog holandskog jezika ali prevescemo nesto nije problem


https://www.vreeken.nl/2007/index1024x7 ... rloptions=
per aspera ad astra....
suad
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 26 lip 2010, 18:33
Lokacija: Sanica, Ključ
Kontakt:

Post Postao/la suad »

Hvala puno na informacijama, ovih dana sam bio odsutan pa Vam se nisam mogao zahvaliti, mogu vam reći da mi je evodija procvjetala prije desetak dana i da je jako posjećena sa pčelama, svaki cvijet je bukvalno bio okupiran pčelama, nažalost od 30-tak sadnica samo mi je jedna procvjetala, ali još su mlade- 3 god.-pa mislim da će se i to uskoro promijeniti.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Forumaši, ne treba previše eksperimentirati sa odabirom medonosnog bilja. Pravilo je jednostavno:
Po kriteriju veličine medonosne paše, pojedinog komada ili površine, podjela je na 3 razreda:
1.) STABLAŠICE. Tko god ima na raspolaganju veći prostor mora zasaditi stablašice.
Ovdje su najznačajniji predstavnici
-"Naši" (poznati) - bagrem, pitomi kesten, sve vrste lipa, sve vrste vrba (posebno
žalosna vrba)
-"Tuđi" (manje poznate "uvozne" vrste) – kelreuterija, evodija, japanska sofora
2.) GRMOVI (grmlje). Sade se i na manje površine, često i u samoj blizini pčelinjaka.
-"Naši" (poznati) - crvenolisna šljiva, ružmarin, amorfa (bagremac), crni ribiz, kupina,
malina, lavanda
-"Tuđi" (manje poznate "uvozne" vrste) – judino drvo, japanska dunja, kelreuterija,
evodija, japanska sofora, tekoma
3.) BILJKE. Siju se na poljoprivrednim površinama, kao monokultura, neke i na manje površine, a naročito su pogodne one koje se siju bez prethodne pripreme zemljišta, često i u samoj blizini pčelinjaka.
-"Naše" (poznate biljke) - sve vrste djetelina (gorska, crvena, bijela, jagodasta), lucerna
(žuta, plava), sve vrste metvica (paprena, vodena, poljska, dugolisna, drobna),
kokotac (ljekoviti, bijeli), matičnjak (mellisa), suncokret, cigansko perje, obični dubačac, grimizna vrbica, crni sljez, sve vrste trputaca (obični, suličasti, uskolisni, ima ih oko 20 vrsta), svinjuša obična, čistac (uspravni, jednogodišnji), obična lisičina, anđelika, kadulja (obična, poljska), pustenasti čistac, osjak (vunasti, streličasti), bršljan.......
-"Tuđe" (manje poznate "uvozne" vrste) – facelija, esparzeta, japanska šumarica,
čičoka, dvornik japanski........
Ovo su ukratko "nabacane" sve značajnije medonosne biljke, prema kalendaru cvatnje, ili po značaju za pčelinju pašu. Točnije se moramo odrediti prema tipu svojega raspoliživog zemljišta koje je na raspolaganju za sadnju, odnosno sjetvu, i da vrijeme cvatnje "pada" kroz cijelu sezonu, naročito 7÷10 mjesec kada su sve značajnije paše prošle, a pčele se pripremaju za zimu, pa ima je svaka "kap" nektara i "zrnce" peluda itekako dobro došlo.
Značajno je i vrijeme (dužina) cvatnje, nektarna ili peludna paša, ili kombinacija obje katedorije.
Nadam se da sam potaknuo temu što, kako i kada saditi i sijati, sa prilagođenjem svake kulture vlastitoj mogućnosti i želji, te tipu i položaju pčelinjaka....
Ovo se naročito odnosi na sve nas koji stacionarno pčelarima, (i ja sam u ovoj kategoriji).
Za danas toliko, očekujem burnu diskusiju, a ja ću kako budem našao vremena o svakoj ovoj biljci dati kratak opis sa svim mogućim aspektima korisnosti što se pčelinje paše tiče…
Pozdrav......................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 14 ruj 2010, 08:33, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Zadnja izmjena: Ibrahim Malicbegovic, dana/u 11 ruj 2010, 20:41, ukupno mijenjano 1 put.
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Post Postao/la zarkodj »

http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewt ... 14881.html



Evo na ovom linku u Novom sadu čovek poklanja evodije dok Robert pod nikom Treborz 1 ima svega od tih biljaka i živi u hrvatskoj.
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la emkan »

mene sada zanima da li se isplati saditi bagrem i da li svaki bagrem medi, mislio sam ove godina da zasadim dosta bagrema posto imas prostora ali neznam da li se to isplati uraditi tj. neznam kako da dodjem do sadnica bagrema:)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la Stipo »

emkan je napisao/la:mene sada zanima da li se isplati saditi bagrem i da li svaki bagrem medi, mislio sam ove godina da zasadim dosta bagrema posto imas prostora ali neznam da li se to isplati uraditi tj. neznam kako da dodjem do sadnica bagrema:)
Sadnja svakog medonosnog bilja je isplativa naročito begrema. Emkane ako već misliš saditi bagrem neka to bude mađarska sorta jer mnogo redovnije medi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la beequeen »

Prvo srecan rodjendan Schumy(malo duzim zakasnjenjem )ali bolje ikad nego nikad :)

Ideja je super naravno ko ima uslove.Ja mogu da posadim jedan drijen i jednu dunju,mogu doduse i kupine(malo sam se ulijenila ali bih trebala) na jesen):)
Sretno :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro Beequeen, hvala na čestitci, a što se tiče teme "sadnja medonosnog bilja" - to je obaveza svakog pčelara, jer se samo na taj način može uspješno pčelariti.
Prednost u odabiru medonosnog bilja treba imati ona biljka-cvjetnica koje nema oko vlastitog pčelinjaka, tako da se razvoj i održanje pčelinjeg društva ravnomjerno rasporedi kroz cijelu godinu.
Pozdrav...............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la emkan »

znali neko mozda gdje mogu nabaviti sadnice evodije, nikako da dodjem do sadnica, da nezna mozda Asim ili Pasha :)
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la zvones »

emkan je napisao/la:znali neko mozda gdje mogu nabaviti sadnice evodije, nikako da dodjem do sadnica, da nezna mozda Asim ili Pasha :)
Emkane i ja sam se raspitivao za to . Na Stupu sam pitao poznanika koji drži poljoprivrednu prodavnicu . Ima i prodaju rasadnog materijala i nešto opreme za pčele .
Obzirom da dosta toga nabavlja iz Srbije , pitao sam za evodiju . Rekao mi je da oni tovare na hiljade sadnica i ne isplati se mučiti za nekoliko !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la franevrs »

Kolega zvones, dali ti je marko od Županje poslao sjeme ukrasnog bagrema i ako je zanima me kako napreduju.
Moji su lijepo iznikli i imam jednu jednogodišnju stabljičicu koju ću presadit na Brač ovih dana. Čine mi se
nekako prenježni. :? :?
poz....
Frane Vrsalović
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la zvones »

franevrs je napisao/la:Kolega zvones, dali ti je marko od Županje poslao sjeme ukrasnog bagrema i ako je zanima me kako napreduju.
Moji su lijepo iznikli i imam jednu jednogodišnju stabljičicu koju ću presadit na Brač ovih dana. Čine mi se
nekako prenježni. :? :?
poz....
Ne samo da je poslao ,nego donio. Bio je u posjeti Sarajevu , jer mu je brat živio neked ovdje i sahranjen na sarajevskom groblju Bare . Nažalost nisam još posijao,
kasnim sa mnogim poslovima , a evo i ovih dana u,umjesto da radim nešto "pametno" pisao sam neki tekst .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la franevrs »

Samo ti prijatelju radi to "pametno" odnosno piši tekstove. To je prava edukacija sviju nas na forumu.
Koristim priliku da se zahvalim Vama nekolicini koji stvarno odradite veliki posao na ovom odličnom
forumu i dodao bi pravom pčelarskom forumu. :D :D
pozz...
Frane Vrsalović
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la Asim »

E valahi dobro rece pravi pcelarsi foru i moja napomena , 4 aprila prvi moj pcelarski rodendan sto znaci da sam je sa ovim ljudima odlicno prebrodio drustva prezimiosto posto sva pa to najbolje govori havala svima Asim
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la Ismet »

Asim je napisao/la:E valahi dobro rece pravi pcelarsi foru i moja napomena , 4 aprila prvi moj pcelarski rodendan sto znaci da sam je sa ovim ljudima odlicno prebrodio drustva prezimiosto posto sva pa to najbolje govori havala svima Asim
od srca ti čestitam tvoj prvi pčelarski rođendan!
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la emkan »

moze li mi neko reci kada se sadi facelija i kako se to radi ? valjda neko ima iskustva :)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la Stipo »

Tko nema bagrema faceliju može ssijati u 3 mjesecu. Tko ima bagremovu pašu faceliju može sijati sada u 4. mjesecu. Od sijanja facelije do cvijetanja prođe 45 dana. Najbolje je upucati da facelija cvijeta poslje zadnje ljetnje poaše. Kada će je netko sijati ovisi o njegovim pašnim prilikama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
još je jedna zanimljivost oko cvatnje facelije: Ako je "tempirana cvatnja facelije kada i bagrema pčele se rađe opredjeljuju za posjećivanje facelije. Razlog je (vjerojatno) oblik samog cvijeta facelije sa kojega pčele puno lakše sabiru nektar nego kod bagrema koji ima dublju čašku i samim time otežan pristup nektaru. Ovo sam i provjeravao kod nekih pčelera koji redovito siju faceliju, i treba slijediti Stipovu konstataciju da se sije tada da za cca 45 dana počne cvatnja, ali IZA cvatnje bagrema koji je grijehota propustiti!
Pozdrav.....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite