ČUVANJE REZERVNIH MATICA

Odgovorite
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

ČUVANJE REZERVNIH MATICA

Post Postao/la samir007 »

S obzirom da je vrijeme uzgoja matica još uvijek traje a vjerujem da bi svako želio imati u rezervi koju maticu preko zime mene zanima kako se zimi čuvaju rezervne matice u tzv. bankama matica.
Da li ima neko iskustva sa istim.
Čitao sam da neki čuvaju u rezervi matice tako što nukleuse stavljaju iznad proizvodnog društva.
Da li se na ovakav način mogu sačuvati preko zime 1 ili 2 ili 3 ili 4 matice?
"Strpljen -spašen"
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: ČUVANJE REZERVNIH MATICA

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega podijelis polosku na vise dijelova,napravis leta sa razlicitih strana.
Postavi najmanje po tri rama u svaki i nemas problema za prezimljavanje.
U proljece pregledas i dodas pogacu ako hrene zatreba.
MEDNO i pravo u radionicu.
MK
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: ČUVANJE REZERVNIH MATICA

Post Postao/la Ismet »

htjedoh kreirati novu temu, ali nađoh je već otvorenu :-)
svi znamo koliko je važna matica u društvu. ne podcjenujem kvalitet i vrijednost selekcionisanih matica kupljenih kod nekoga ko uzgaja matice. ali nije to to. fakat je divan osjećaj kada sam sebi uzgojiš maticu, ima milion načina da se to uradi, opisano je na više mjesta na ovom forumu.

za uspješno pčelarenje jako je važno na pčelinjaku imati tzv. rezervna, pomoćna društva. njihova primjena je višestruka, od banke matica do pomoći u vidu legla, pčele, perge u tim pomoćnim društvima. po meni je najracionalnije da su ta pomoćna društva, banke matica smještena u 5 ramne nukleuse. čitao sam (nemam moje iskustvo s tim) da ti nukleusi sasvim fino mogu i prezimiti.
koliko imati nukleusa, pomoćnih društava na pčelinjaku? to zavisi od toga za šta će sve služiti ta pomoćna društva. ako će imati više namjena (banka matica, razrojavanje, izvlačenje satnih osnova i drugo) onda ih više i treba. smatram da u svakom slučaju broj tih nukleusa ne bi trebao biti manji od nekih 20 % od ukupnog broja društava na pčelinjaku.
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite