MATICA TIHA SMJENA

Odgovorite
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la Samir »

Danas primijetih na srednjem okviru sprednje strane na sredini saća tri početne čahure matičnjaka u jednu se pčela zavukla lagano je maknem i pogledam kad ima zaleženo jaje starosti jedan do dva dana. Društvo jako matica na oči krupna djeluje da nema nekih nedostataka, legla 7 okvira popunjenih oko 80% i 8 počela zalijegati.

Do tačke sam bio pametan i sve sam dobro procijenio i prenio, al sad ne znam šta dalje jer mi se svašta vrti po glavi.
- dali da nakon 10 do 12 dana oformim rojčić sa starom maticom ili zrelim matičnjakom, a da prepustim njima da je eliminišu ili ostave.

Unaprijed zahvalan.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la franevrs »

Samir je napisao/la:Danas primijetih na srednjem okviru sprednje strane na sredini saća tri početne čahure matičnjaka u jednu se pčela zavukla lagano je maknem i pogledam kad ima zaleženo jaje starosti jedan do dva dana. Društvo jako matica na oči krupna djeluje da nema nekih nedostataka, legla 7 okvira popunjenih oko 80% i 8 počela zalijegati.

Do tačke sam bio pametan i sve sam dobro procijenio i prenio, al sad ne znam šta dalje jer mi se svašta vrti po glavi.
- dali da nakon 10 do 12 dana oformim rojčić sa starom maticom ili zrelim matičnjakom, a da prepustim njima da je eliminišu ili ostave.

Unaprijed zahvalan.
Kolega da sam na tvom mjestu bez razmišljanja bi dva - tri dana prije izlaska matica oformio nukleus
sa dva okvira legla sa zatvorenim matičnjacima i istresti pčele sa još kojeg okvira i naravno koji
okvir sa medom i peludom, a staru maticu ostavit jer su veliki izgledi da će izvlačit još matičnjaka
tihe izmjene. Nadam se da poznaješ tehniku da sačuvaš izletnu pčelu, a ako nije jasno pitaj.
Svakako probaj dobiti koju takvu maticu pa da vidiš šta je matica.

pozz.........
Frane Vrsalović
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la sahista »

Zar se maticnjaci tihe smjene nalaze na sredini rama.Ja sam bio ubjedjen da se ti maticnjaci povlace u sredini, ali sa strane rama.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la franevrs »

sahista je napisao/la:Zar se maticnjaci tihe smjene nalaze na sredini rama.Ja sam bio ubjedjen da se ti maticnjaci povlace u sredini, ali sa strane rama.
Matičnjaci tihe izmjene su najčešće u ovo doba prema prednjoj strani košnice i skoro u pravilu na
5-6 cm ispod satonoše, mogu biti i na dva okvira, ali najčešće na jednom od 1-4 kom.
kad ih pčela zatvori to su veliki dugi matičnjaci i na poziciji gdje im najviše odgovara jer
pčela bira mjesto radi mikroklime u košnici

pozz........
Frane Vrsalović
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la sahista »

franevrs je napisao/la:
sahista je napisao/la:Zar se maticnjaci tihe smjene nalaze na sredini rama.Ja sam bio ubjedjen da se ti maticnjaci povlace u sredini, ali sa strane rama.
Matičnjaci tihe izmjene su najčešće u ovo doba prema prednjoj strani košnice i skoro u pravilu na
5-6 cm ispod satonoše, mogu biti i na dva okvira, ali najčešće na jednom od 1-4 kom.
kad ih pčela zatvori to su veliki dugi matičnjaci i na poziciji gdje im najviše odgovara jer
pčela bira mjesto radi mikroklime u košnici

pozz........
Hvala.Uvjek se ima nesto nauciti.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la Samir »

franevrs je napisao/la:
Samir je napisao/la:Danas primijetih na srednjem okviru sprednje strane na sredini saća tri početne čahure matičnjaka u jednu se pčela zavukla lagano je maknem i pogledam kad ima zaleženo jaje starosti jedan do dva dana. Društvo jako matica na oči krupna djeluje da nema nekih nedostataka, legla 7 okvira popunjenih oko 80% i 8 počela zalijegati.

Do tačke sam bio pametan i sve sam dobro procijenio i prenio, al sad ne znam šta dalje jer mi se svašta vrti po glavi.
- dali da nakon 10 do 12 dana oformim rojčić sa starom maticom ili zrelim matičnjakom, a da prepustim njima da je eliminišu ili ostave.

Unaprijed zahvalan.
Kolega da sam na tvom mjestu bez razmišljanja bi dva - tri dana prije izlaska matica oformio nukleus
sa dva okvira legla sa zatvorenim matičnjacima i istresti pčele sa još kojeg okvira i naravno koji
okvir sa medom i peludom, a staru maticu ostavit jer su veliki izgledi da će izvlačit još matičnjaka
tihe izmjene. Nadam se da poznaješ tehniku da sačuvaš izletnu pčelu, a ako nije jasno pitaj.
Svakako probaj dobiti koju takvu maticu pa da vidiš šta je matica.

pozz.........
Hvala kolega danas sam razgovarao sa par kolega u udruženju većina mi je isto predložila. S toga ću se potruditi da iskoristim ovu mogućnost jer trebo bi dvije matice zamijeniti jer su veoma loše a veoma su i agresivne. Ja znam da treba te novoformirane rojeve odnijeti na drugu udaljenu lokaciju ili držati par dana u tamnom i hladnom prostoru (ne u frižideru :) ).

Moja procjena da je matica zanijela jedanu od tri matične čahure oko 1 aprila, jer je još u ispravnom položaju, znači da bi trebao isjeći 13 a najkasnije 14 aprila i oformiti nukleuse.

Pozdrav.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la franevrs »

Samire opiši malo način na koji namjeravaš dodat izrezan matičnjak u košnicu kojoj namjeravaš
promjenit maticu radi navedenih razloga.

pozz........
Frane Vrsalović
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la sahista »

Frane,malo sam razmisljao u vezi maticnjaka tihe smjene.Kao sto si naveo,na jednom ramu zna biti od 1-4 maticnjaka..Znaci idealna prilika da se dobije kvalitetna matica.Jos ako je na dva rama,jos bolje.Po nekom pravilu te maticnjake treba iskoristiti.Ja bih u tom slucaju napravio nova drustva.Ja se pitam,da li su svi maticnjaci(buduce matice),kvalitetne.Da li pcele podjednako kvaliteno odrzavaju te maticnjake,ili izaberu jedan maticnjak(od ta 4),i daju posebnu njegu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la senad »

franevrs je napisao/la:Samire opiši malo način na koji namjeravaš dodat izrezan matičnjak u košnicu kojoj namjeravaš
promjenit maticu radi navedenih razloga.

pozz........
Bilo bi bolje da ide cjeli okvir zajedno sa pčelama ,leglom i matičnjakom
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la Samir »

franevrs je napisao/la:Samire opiši malo način na koji namjeravaš dodat izrezan matičnjak u košnicu kojoj namjeravaš
promjenit maticu radi navedenih razloga.

pozz........
Evo kako sam zamislio:

Prije na tri dana prenošenja zrelog matičnjaka skloniti maticu iz pčelinje zajednice kako bi započele prinudne matičnjake, a pošto teže da što prije odgoje maticu mislim da će zreo matičnjak dobro doći u tom trenutku.

E tako sam ja zamislio dali je dobro neznam vidio bih kad budem dodao nakon par dana.
Zadnja izmjena: Samir, dana/u 03 tra 2012, 20:33, ukupno mijenjano 1 put.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la Samir »

senad je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Samire opiši malo način na koji namjeravaš dodat izrezan matičnjak u košnicu kojoj namjeravaš
promjenit maticu radi navedenih razloga.

pozz........
Bilo bi bolje da ide cjeli okvir zajedno sa pčelama ,leglom i matičnjakom
Znači dva isjeći i oformiti dva nukleusa a treći ostaviti na ramu i za sada zamijeniti samo jednu maticu. Ako kojim slučajem opet krene tiha smjena onda opet okvir sa pčelama i matičnjakom zamijeniti i ovu drugu.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la franevrs »

sahista je napisao/la:Frane,malo sam razmisljao u vezi maticnjaka tihe smjene.Kao sto si naveo,na jednom ramu zna biti od 1-4 maticnjaka..Znaci idealna prilika da se dobije kvalitetna matica.Jos ako je na dva rama,jos bolje.Po nekom pravilu te maticnjake treba iskoristiti.Ja bih u tom slucaju napravio nova drustva.Ja se pitam,da li su svi maticnjaci(buduce matice),kvalitetne.Da li pcele podjednako kvaliteno odrzavaju te maticnjake,ili izaberu jedan maticnjak(od ta 4),i daju posebnu njegu.
Pozdrav.
Upravo zbog broja matičnjaka tihe izmjene ili smjene ne treba sumnjati u njihovu kvalitetu što
se tiče odgajanja i hranjenja istih. Kod rojevog nagona zajednica, koja je doduše jača i brojnija
nego ova sada odgoji i othrani 20 i više matičnjaka koje mi svi rado iskoristimo i najčešće smo
zadovoljni kvalitetom tih matica.
Kad se desi ovakva situacija kao kod kolege Samira koju nemaš baš često meni je to izazov za
iskoristit takovu situaciju
senad je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Samire opiši malo način na koji namjeravaš dodat izrezan matičnjak u košnicu kojoj namjeravaš
promjenit maticu radi navedenih razloga.

pozz........
Bilo bi bolje da ide cjeli okvir zajedno sa pčelama ,leglom i matičnjakom
Slažem se<sa Senadom ali čoviku trebaju dvije matice za promjenit, a svi su mu matičnjaci na jednom
okviru.



Znači dva isjeći i oformiti dva nukleusa a treći ostaviti na ramu i za sada zamijeniti samo jednu maticu. Ako kojim slučajem opet krene tiha smjena onda opet okvir sa pčelama i matičnjakom zamijeniti i ovu drugu.[/quote]

Ja bi napravio ovako, kad mi poklope mat.tih.izmj. vidio bi sa čim raspolažem. Ako ih je tri onda bi uklonio
maticu iz jednog društva kod kojeg imaš namjeru mijenjat maticu i nakondva dana bi u srednji okvir sa
leglom na tri - četiri cm ispod satonoše prema prednjem kraju košnice sa pčelarskim dlijetom napravio
prostor do dubine satne osnove i visine više od matičnjaka ali u sred legla i u njega namjestio matičnjak
izrezan iz okvira.
Sa ostalim matičnjakom ili matičnjacima zajedno sa okvirom bi oformio nukeus i pojačao ga sa još jednim
okvirom legla i natresene pčele te ga odnio na novu lokaciju ili ga stavio u mračnu prostoriju ili kako ko
već radi, a možeš ga ostavit i na pčelinjaku i zatvorit leto travom tako da se pčela sama oslobodi za
dva tri dana ako nisi ti prisutan.

pozz..........
Frane Vrsalović
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: MATICA TIHA SMJENA

Post Postao/la Samir »

Svaka čast online mentorima i hvala na konkretnim i za mene jasnim prijedlozima.
Uz vašu pomoć sad znam i dalje od tačke samo da još provjerim u subotu dali je zanijela u one dvije čahurice
ili je ostala samo na jednom. Nakon toga ću znati u kojem smijeru ići i šta raditi al u svakom slučaju sad imam
jasan putokaz u narednih 12 dana.
Uz Božiju i Vašu pomoć ja ću doći do kvalitetnih matica i novog iskustva.
Hvala još jednom.
Odgovorite