ŠOK MATICE

Odgovorite
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

ŠOK MATICE

Post Postao/la Samir »

Danas prilikom obilježavanja ovogodišnjih matica koje nisam uspio obilježit do danas, al da nisam Bogda ni danas,
šok za mene,al poslije šoka matice.
Sve išlo po planu do četvrte kad je i prije puštanja na okvir ukočila se, jada bude samo pala u nesvijest.
Neznam kakva su vaša iskustva i šta mislite dali je infarkt ili samo padavica tj. trenutak slabosti.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: ŠOK MATICE

Post Postao/la Marko »

Samir je napisao/la:Sve išlo po planu do četvrte kad je i prije puštanja na okvir ukočila se, jada bude samo pala u nesvijest.
Neznam kakva su vaša iskustva i šta mislite dali je infarkt ili samo padavica tj. trenutak slabosti.
Dijagnozu je teško dati s obzirom da čak ne znam način na koji obilježavaš matice (marker, pločice s brojevima.....)usljed čega je moglo doći do povreda raznog tipa. Sumnjam da je učinjen nehotični pritisak na abdomen , što može traumatizirati pa i sa smrtnim ishodom.
M.B. Mirza=mir-zakon
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: ŠOK MATICE

Post Postao/la Samir »

Obilježavam markerom, a uzrok je previše boje iz markera izašlo čak i krila obojilo, a još jedan
od uzroka može biti što sam je samu ulovio u cilindar što do sada nikad nisam radio uvijek ulovim i po dvije pčele.
Našao sam je ispred košnice izbačena, al davala je znakove života ubacio sam je ponovo.
Sutra vidit ću konačan ishod, ako ništa ima plan B nosim na drugi pčelinjak gdje ću vršit spajanje.
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: ŠOK MATICE

Post Postao/la zakir cancar »

Samir je napisao/la:od uzroka može biti što sam je samu ulovio u cilindar
Prepala se bolan,daj joj kocku secera i malo vode preko masica...MEDNO :oops:
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: ŠOK MATICE

Post Postao/la Samir »

zakir cancar je napisao/la:
Samir je napisao/la:od uzroka može biti što sam je samu ulovio u cilindar
Prepala se bolan,daj joj kocku secera i malo vode preko masica...MEDNO :oops:
Što prije nereče, sad joj ni elektro šok ne pomaže.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: ŠOK MATICE

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Samir je napisao/la:Danas prilikom obilježavanja ovogodišnjih matica koje nisam uspio obilježit do danas, al da nisam Bogda ni danas,
šok za mene,al poslije šoka matice.
Sve išlo po planu do četvrte kad je i prije puštanja na okvir ukočila se, jada bude samo pala u nesvijest.
Neznam kakva su vaša iskustva i šta mislite dali je infarkt ili samo padavica tj. trenutak slabosti.

Dragi Samire, nema mjesta vašem šoku. Sasvim je normalna pojava da prilikom obilježavanja matica 3 - 5% dožive takvu situaciju - "šok". U takvom slučaju maticu vratite na saće rama u dio manje zaposjednut pčelama. Nakon 1 - 2 minute matica pođe davati znakove života, a potom se pođe lagano kretati. Posmatrate je na ramu pa kada ocjenite stabilnost njenih pokreta vratite ram na njegovo mjesto. Matica neće imati nikakvih posljedica pa ni produktivnih. O šoku matice može se naći u literaturi o bolestima matice, a u svom iskustvu imao sam više stotina takvih slučajeva.
Kasnim sa odgovorom, ali vam svejedno i nije bio nužan do sljedeće sezone.
Pozdrav, medno!
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: ŠOK MATICE

Post Postao/la Samir »

Nije kasno pošto sam ja preživio, a mislim uz Božiju pomoć još obilježavat.

Pozdrav i svako dobro.
Odgovorite