Slike uzgoj matica

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Slike uzgoj matica

Post Postao/la senad »

Malo slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la zakir cancar »

Aferim... ide to tebe...Jeli ti oplodnjak tu u blizini ili negdje dalje od pcelinjaka..Sellam..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la senad »

zakir cancar je napisao/la:Aferim... ide to tebe...Jeli ti oplodnjak tu u blizini ili negdje dalje od pcelinjaka..Sellam..
we selam

sve je tu pod rukom :) ))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la keno83 »

senade dobio sam 5 neoplodjenih matica starih jedva pola dana, zanima me kako ih najbolje stavit u oplodnjak a da ih pcele prime??
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:senade dobio sam 5 neoplodjenih matica starih jedva pola dana, zanima me kako ih najbolje stavit u oplodnjak a da ih pcele prime??
Joj keno ja se sav naježim kada čujem tako nešto.
Odakle ti ne oplođene matice?.

Takve matice toliko gladne da bi pojel i kavez, time se netreba služiti , JA bi ti preporučio d a to pobacaš i da sebi uzgojiš matice . Drugo je ako ti dovedeš ih u stanje da se izlegu kod tebe i da impomogneš , a to sve što se dobije ja ne bi koristio sa ovom pameću

Ako si već toliko uporan pokušaj ih spustiti na ram direktno pa vidi kako se ponašaju
Inače morao bih ići preko kaveza . a tu se gubi dosta.

Ja sam juče ubacio preko gornjeg lijeta u medišta 15 komada tek izleženih matica za sada su ih prihvatile pčele ali mislim da neće opstati zbog priprema za zimu, DA je mjesec maj bilo bi bez poblema prihvaćene . Vidjet ćemo za 10 dana št a je ostalo.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:
keno83 je napisao/la:senade dobio sam 5 neoplodjenih matica starih jedva pola dana, zanima me kako ih najbolje stavit u oplodnjak a da ih pcele prime??
Joj keno ja se sav naježim kada čujem tako nešto.
Odakle ti ne oplođene matice?.

Takve matice toliko gladne da bi pojel i kavez, time se netreba služiti , JA bi ti preporučio d a to pobacaš i da sebi uzgojiš
Ja ipak ne bi bacao!!! :shock:
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la keno83 »

ma joj prijatelju i meni je to muka, jedan pcelar kao dobio od nekog seleceg tih 5 komada kao jako su medonosne, i ovaj posto je morao ici samo mu ih u kavezu dobaci, i ovaj mi ih donese de izaboga stavljaj da se oplode, medne su vako nako, i sta cu, i meni je to mrsko jer dosad sam radio na inkubatoru pustim da se izlegu, i stavljam ali vidim da im to ne pase, pa stavljam maticnjake pred izlazenje u oplodnjake i imam veci uspjeh...mada sad primjetim da je postotak oplodnje nesto manji ne znam zasto je to sad tako??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Azem »

Senad je dobro primijetio da od tih matica nama neke koristi. S obzirom da nisu prešle prag od tri dana starosti, mogu biti uspješno primljene, ali koliko ima posla oko toga možda se ne isplati, ipak... vrijedi pokušati.
Inače procenat sparivanja matica ove godine je nešto manji u odnosu na prethodne godine, ali kvalitet matica je sasvim dobar.
Keno, kakav ti je inkubator za matičnjake?
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la keno83 »

inkubator je jedna obicna drvena kutija, sprijeda sam stavio staklo, da vidim sta se desava unutra, opremljen je malim grijacem od nekih 200 vati, jednim malim ventilatorom, i ispod je povrsinom kutije postavljena posuda radi vlaznosti, temperatura gotovo da ne oscilira, podesena je na 35 , 5 stepeni, i tu stoji, a regulise je termostat..unutar inkubatora moze da stane oko 100 maticnjaka, koje pred sam izlazak stavljamo u oplodnjake..
recimo ovu turu nisam stavio u inkubator nego u male oplodnjake i vjerovatno zbog malog broja pcela, i nemogucnosti odrzvanja temperature i vlage od istih desilo se da je cijeli turnus propao..kad stavim zatvorene maticnjake u inkubator izleganje je stoprocentno..pozz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

Keno kojeg dana stavljaš matičnjake u inkubator.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la keno83 »

ja ih stavim ci ih pcele zatvore, ili maksimalno do 12 og dana..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

Keno pitam te jer sam ove godine 25 matičnjaka prebacio u kaveze čim su ih pčele poklopile i vratio ih u odgoivačko društvo na daljnje grijanje. 15. dan matičnjake sam izvadio iz kaveza i dodao nukleusima. Izišlo samo 10 matica. U ostalim matičnjacima sve su matice umrle u vrijeme ispredanja kokona.
Pa mi nije jasno šta se desilo sa tih 15 matica u matičnjacima. Inače ove što su se izlegle su izgleda odlične matice jer ležu obilno i uredno.
Novozelandska metoda čini mi se daje matice ravne rojevim ako ne i bolje. Za 15 dana u 5 okvirnim nukleusima zalegle sve po puna 3 okvira legla, a neke prešle i na 4. okvir. Mislim da ću ovu metodu stalno koristiti ali me kopka tih 15 koje su umrle. Šta im se desilo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

Stipo da se i ja malo ubacim u raspravu mislim da se nacete ljutit zanima me kad si tacno i na koji nacin si te maticnjake ubacijo ili kako da se izrazim stavijo u kavez jer ja nisam nikad imo sa tim problema a vec trecu godinu radim sa maticnjacima i nisam jos imo toliki postotak ne izleganja ako bi mogo malo opsirnije oko toga moze i na PP.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la keno83 »

ako mene pitas, reci cu sljedece, uzgojio sam dakle maticnjake, i nakon zatvaranja sacekao dan dva, dakle negdje 11 tog recimo dana, sam ih prebacio u male mini oplodnjake, koje sam morao prevesti kuci jer sam ih desetak dana prije napunio pcelama, dakle te maticnjake sam prenio autom kuci nekih 5 minuta od pcelinjaka, i nakon stavljanja u te oplodnjake 15 tog dana starosti vratio sam ih nazad na mjesto baznog pcelinjaka, gdje imam 15 tak nukleusa, nesto prije proizvodna drustva sam preveo na livadu..kad sam 18 tog dana dosao da pokupim maticnjake vidim nijedan nije otvoren, ja ih otvorrim, vidim ima hrane formirane matice, tako sam pomislio da taj mali broj pcela nije uspio da odrzava temperaturu, mada mozda i grijesim..inace sam primjetio da mi je oplodnja matica odkad sam prebacio ova proizvodna drustva na livadu dosta opala, zanima me dal znate do cega bi to moglo da bude, trutova ima u ovim nukleusima, ima jos tu pcelinjaka okolo, pa mi nije jasno..
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

Pa keno prvo da ti odgovorim na pitanje oko oplodnje matica posto si pcele odnijo na livadsku pasu ostali su samo nukleusi manje trutova to je i odgovor na to a sto se tice maticnjaka i prevoza to ti je i bila greska sto se nisu izlegle matice jer sa maticnjacima se mora radit oprezno i bez velikog tumbanja i sto manje vibracije po mogucnosti i bez ikakvog rada al je to nemoguce al eto jer se moraju postavit vikleri(kavezi ) ja to odradim treci dan po zatvaranju i ostavim ih u odgajivackom drustvu do izleganja i nemam nekih problema oko izleganja matica iduce godine cu po prvi put da koristim inkubator al cu ga nosit na pcelinjak posto je velika udajenost i kao sto reko tumbanje i treskanje maticnjaka toga se bojim a imam sad mogucnost za struju dobijo sam dozvolu da postavim produzni kabal od komsije heheheheheheh toliko oko toga to je moje misjenje i mislim da je to greska sto se matice nisu izlegle jer si ih dva puta transportovo prvo kuci pa onda ponovo nazad na pcelinjak odvojile su ti se od hrane jesil ih naso dole na dnu maticnjaka maticnjaci malo potamnili na vrhu larva razvijena al jos bijela tek se nazire da je matica ili je vec u podmaklom dobu skroz razvijena al jos bijela ako grijesim ispravi me da nademo gresku gdje je al ja mislim da je tu negdje kod prenosenja tumbanja maticnjaci to nece moramo to odradit da se i ne osjeti da ista radimo oko toga. ????????????
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la keno83 »

matice yu dobro formirane, potamnile rekao bih pred izlazak, ali mislim da si i ti u pravu i da je veliko tumbanje ipak razlog neizleganja, kad bolje razmislim...ali sad posto je vec sve formirano necu vise nosat oplodnjake tako da mi nece vise se to desavat..
sto se tice trutova, sta sad da radim, nije zar da se vise nece oplodjavat radi toga, koliko je potrebno truta da se to ne osjeti, i zar trutovi ne osjete kad se matica sprema na parenje i ne lete do nje i po 10 km da je opare??sta sad dalje da ocekujem sto se tice sparivanja??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Azem »

Stipo i Keno neizlijeganje matica je zbog prehlade, dakle temperatura u odgajivačkom društvu nije bila odgovarajuća.Inače ovo za Novozelandsku metodu u potpunosti se slažem.Možda bi bilo dobro da se temeljitije obradi na ovom forumu, upravo zbog kvaliteta matica uzgojenih na ovaj način.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

Ma sparice se polako dok bude trutova dovojno za parenje hahahahha ma ima tu jos vise faktora nisu samo trutovi u pitanju temperatura pa vlaznost zraka pa vjetar ............... bice to nakraju sve dobro polako moze matica da ostane i do 20. dana da se ne spari a nema posjedica poslije nikakvih
Pcelar u bijelom svijetu.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Azem »

Baš dobro Vahide da si se korigovao, trutovi nisu baš toloko lijeni idu oni daleko kad je ljubav u pitanju, vjerovatno je nešto drugo u pitanju.
Činjenica je, što sam primijetio ove godine, da matice izlaze kasnije dva do tri dana na oplodnju.
Dosada, barem kod mene, osmi dan provjeravam da li ima matice, ako je ima ona već polaže jaja, sada je to poslije 10 dana.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Slike uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

Ma ima toga i ovdje da se matice kasnije sparuju cak i nakon 15 dana nakon izleganja nema jaja al se poslije razrade da ih nemozes zaustavit :wink: :wink: :wink: ja im samo moram dodavat ramove ostado bez ramova hehehehehehe ma salim se al stvarno kad pocnu da zalijezu rade to bas pravo al se desavalo i kod mene da kasne i to pravo :?: :?: 8) 8) 8)
Pcelar u bijelom svijetu.
Odgovorite