matice 16 ili 17-ti dan

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

matice 16 ili 17-ti dan

Post Postao/la senad »

(da nije šesnaesti)?????????
HAjde da čujem ! :wink: Ali ako može od početka

Kako 16-ti??????

ZA svoje potrebe sam otvarao matičnjake 13-ti, 14-ti pa 15-ti pa 16 -ti dan nisam naišao da se matica izlegla 16 -tog dana unutar 12 h . Da ne bi cjepidlačili u sekundama razvoj matice kažemo da period razvoja 16 dana 17-ti dan je izležena. Da li je to na kraju 16-tog ili početkom 17 tog dana neću da se zamaram .

Ako bi tjerali u sekundama i ako je satnica dana ostala ista ( 24 h),ako je matematički onda bi to ovako izgledalo : Valjda neću zakomplikovat :wink:

Ako je jaje zaleženo u :
0 dan u 7 h
1 dan u 7 h =1 dan jaje staro........(1) dana starosti
2 dan u 7 h =2 dan jaje staro........(2) dana
3 dan u 7 h =3 dan jaje staro........(3) dana

4 dan u 7 h = 4 dan larva
5 dan u 7 h = 5 dan larva 1............(4) dana
6 dan u 7 h = 6 dan larva 2............(5) dana
7 dan u 7 h = 7 dan larva 3.............(6) dana
8 dan u 7 h = 8 dan larva 4.............(7) dana

9 dan u 7 h = 9 dan poklapanje 5.....(8) dana
10 dan u 7 h =10 dan ...................(9) dana
11 dan u 7 h =11 dan ..................(10) dana
12 dan u 7 h =12 dan...................(11) dana
13 dan u 7 h =13 dan ..................(12)dana
14 dan u 7 h =14 dan...................(13)dana
15 dan u 7 h = 15 dan..................(14) dana
16 dan u 7 h = 16 dan..................(15)dana
17 dan u 7 h = 17 dan matica izlazi..................(16)dana starost

Međutim obzirom da se matica zatvara u 18 h dan ranije nego mi počnemo brojat dane onda nastaje razlika. Ako smo maticu zatvorili u 18 h to je nulti dan , kažemo da će do 7 h narednog dana biti sve ćelije zaležene. Neka od ovih jaja mogu biti stara i 12 h ili mogu biti snešena unutar 1 h i to pred zoru .

Bilo kako bilo kažemo da razvoj matice je 16 dana , 17-ti dan mora biti izležena.

16-tog dana ujutro sigurno neće biti matica izležena
16-tog dana u 12 h sigurno neće biti matica izležena
16 -tog dana u 18 h matica neće biti izležena. Ostatak noći do 17-tog nisam provjeravo jer me nij e toliko interesovalo. Znam da 17-tog dana ujutro do 10 skoro sve matice budu izležene a desi mi se i da neka se otima i neće da izađe do večeri . Ovo je moje iskustvo.

Azeme bujrum da čujem tebe sada . Kako 16 -ti dan ????? ako može matematički!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
Senade, zašto toliko objašnjavanja oko (po meni), već poznatih stvari. Tvoja je matematika točna, naime, ovisi kada počnemo brojiti:
-u 0-tom danu, što je po meni pogrešna metoda, pa je to 16-ti dan
-u 1-vom danu što je točnije, ali se tada "konta" da se matica ispilila 17-ti dan
Ima slučajeva da matica zakasni sa piljenjem, ovo u slučaju nevremena, uznemirenosti pčela oko transporta ili lupanja po košnicama, ili iz samo pčelama znanih razloga.
Bitno je u svemu ovome mladim pčelarima ponoviti da ne drmusaju matičnjake više nego što je to otrebno, a samo presađivanje neka ispočetka rade sa cijelik okvirom na kojemu se otavi matičnjak ili dva. Paziti se također mora da se u novo društvo okvir sa matičnjakom stavi na istu poziciju kakva je bila i u košnici iz koje ga vadimo te da bude okrenut isto kako je bio u košnici koju razrojavamo. Obično su matičnjaci više prema letu. Ako imamo više matičnjaka treba ostaviti onoga koji je najkrupniji i koji je bliže letu, onda je ventilacija uz toplinu upravo idealna za razvoj matica u matičnjaku.
Ako se reže matičnjak onda treba zahvatiti i saće oko njega, jako treba paziti da se matica ne povrijedi jer je na korijenu matičnjaka i njezin najvrijedniji dio - zadak, koji je "rezervoar" jaja u "punoj proizvodni" kod matice, posebno mlade koja je puna energije i u dobroj paši snese dnevno od 2000 š 3000 jaja.
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Azem »

....i koji je konačan odgovor 16-ti, ili 17-ti dan, pa da i ja odgovorim?
S poštovanjem!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la schumy »

Odgovori slobodno, možda i mi nešto novo naučimo!
pozdrav...schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Azem »

Ne znam zaista koje su ti krajnje namjere, kako da shvatim ovaj padobranski upad, na dijalog između mene i Senada,a prije nego sam ja dao odgovor.Ako je namjera da isprovociraš sukob, onda nećeš uspjeti, a ako imaš što osobno onda izvoli preko PP da ne opterećujemo članove foruma. Umjesto odgovora navest ću citat iz knjige "UZGOJ MATICA I PČELA PO SISTEMU TF" poznatog uzgajivača matica gosp. Franje Tomažina koji na strani 123 piše:"U prvoj komori celo vreme matičnjaci su bili na 32 C, u drugoj na 34 C i u trećoj na 37 C.
Na osnovu tog ispitivanja uporedio sam :1)na temperaturama 32,34,37 C, nijedna matica nije uginula čak ni onda ako su se temperature povremeno menjale na niže ili na više; 2)za svaki stepen povećanja temperature sa 32 C, za jedan stepen ubrzava se razvoj matice u matičnjaku za 10-15 sati.Ako uzmemo srednju vrijednost od 12 sati, pri temperaturi od 32 C, matice će se izleći za 395 sati, pri temperaturi od 34 stepena C za 370 sati, a pri temperaturi od 37 stepeni C za 337 sati;"

Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la schumy »

Azeme, lijepi pozdrav!
Neznam zašto si toliko "nakuren" na mene, i zašto si ovaj moj kratki osvrt na forumu shvatio ..."kao padobranski upad na dijalog između tebe i Senada"…, jer je forum, po mome skromnom shvaćanju svoga postanka MJESTO NA KOJEMU PO SVAKOJ TEMI SLOBODNO MOGU POLEMIZIRATI RAVNOPRAVNO SVI ČLANOVI FORUMA.
Ako to nije tako, ja se ispričavam i više nikada neću polemizirati ni sa tobom ni sa bilo kojim članom foruma, jer je to onda zatvorena grupacija, koje nemože (ili neće) čuti ničije tuđe mišljenje već je sama sebi svrhom i sama sebi dovoljna!
Ako je to tvorevina koja je zaista FORUM onda se nemoj ljutiti ako se i netko drugi, mimo tvojih "razgovora i polemika" sa nekim od članova foruma, u ovom slučaju Senada javi i dade svoj komentar.
U mojem "padobranskom upadu" nije bilo nikakve zle namjere, kao i zimus kada si polemizirao samnom o tome dali na selekciju potomstva pčela (matica) utječe ili ne utječe hrana kojom pčele dohranjuju ličinku matice. Isto si bio "buran", ja sam ti se uljudno izvinuo, ali od tebe – tajac!
Nešto bih ti savjetovao: U životu je lijepo čitati i citirati tuđe ideje i zapise, to se zove "teorija", ali treba znati i "praksu" a to su upravo TVOJA SAZNANJA I DOGAĐAJI OKO NEKOG ZANIMANJA - u našem slučaju pčelarstva.
Forum nije mjesto "za naučna prepucavanja" nego mjesto da svi skupa nešto novo nučimo što sam i zapisao u svome postu – iskreno i bez zadnjih primisli!
Pozdrav……schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 18 svi 2011, 23:06, ukupno mijenjano 2 puta.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:Ne znam zaista koje su ti krajnje namjere, kako da shvatim ovaj padobranski upad, na dijalog između mene i Senada,a prije nego sam ja dao odgovor.Ako je namjera da isprovociraš sukob, onda nećeš uspjeti, a ako imaš što osobno onda izvoli preko PP da ne opterećujemo članove foruma. Umjesto odgovora navest ću citat iz knjige "UZGOJ MATICA I PČELA PO SISTEMU TF" poznatog uzgajivača matica gosp. Franje Tomažina koji na strani 123 piše:"U prvoj komori celo vreme matičnjaci su bili na 32 C, u drugoj na 34 C i u trećoj na 37 C.
Na osnovu tog ispitivanja uporedio sam :1)na temperaturama 32,34,37 C, nijedna matica nije uginula čak ni onda ako su se temperature povremeno menjale na niže ili na više; 2)za svaki stepen povećanja temperature sa 32 C, za jedan stepen ubrzava se razvoj matice u matičnjaku za 10-15 sati.Ako uzmemo srednju vrijednost od 12 sati, pri temperaturi od 32 C, matice će se izleći za 395 sati, pri temperaturi od 34 stepena C za 370 sati, a pri temperaturi od 37 stepeni C za 337 sati;"

Lijep pozdrav!
Azeme brate nećemo jedni druge degradirat zbog nekakvih teorija. Molim te daj mi tvoje iskustvo glede uzgoja matica. Dosadno mi je stalno ponavljati da sam spreman promjeniti način rada i mišljenje ako je nečije naprednije. ZAista ja nema predrasuda potom pitanju.

Evo ja ću malo analizirat TF:

**pri temperaturi od 32 C, matice će se izleći za 395 sati

395 h : 24 h = 16, 45 ovo je već 17-ti dan


**temperaturi od 34 stepena C za 370 sati,

370h: 24 h = 15, 41 ovo je već 16 dan

**a pri temperaturi od 37 stepeni C za 337 sati;

337 h: 24 h = 14, o4 ovo je već 15 dan


KAko će mo sada znati koji se dan matica izleže : 15, 16, 17 ti dan


JA ću pokušat ovako da kažem u praksi :

0 dan u 18:00 h matica zatvorena

Naredni dan z akoji pretpostavimo da je :

1.6 u 7 h sve ćelije zaležene -oslobađamo maticu u 12:00 radi sigurnosti ovo je 1 dan jaje
2.6 u 7 h........................................................................................2 dan jaje
3.6. u 7 h .......................................................................................3 dan jaje
4.6 u 7 h......................................................presađivanje larvi ............4 dan larva
5.6. ..............................................................................................5 dan
6.6 ...............................................................................................6 dan
7.6................................................................................................7 dan
8.6................................................................................................8 dan
9.6................................................................provjera poklapanja .......9 dan
10.6...............................................................................................10 dan
11.6...............................................................................................11 dan
12.6. .............................................................................................12 dan
13.6...............................................................................................13 dan
14.6 ......................................................presađivanje matičnjaka..........14. dan
15.6 .......................................................presađivanje matičnjaka.........15 dan
16.6......................................................................................................16 dan
17.6 .............................................provjera izleženosti matica.......................17 dan

27.6. PROVJERA POVRATKA MATICA SA OPLODNJE TJ. PROVJERA POLAGANJA JAJA ......27 DAN
28.6 PROVJERA POVRATKA MATICA SA OPLODNJE TJ. PROVJERA POLAGANJA JAJA .....28 DAN


Ovako izgleda praćenje uzgoja matica po danima ( plan )

14 i 15 dana ja planiram da presađujem matičnjake zavisno od opterećenja ili vremenski prilika, čak nekada rasađivanje matičnjaka vršim 16 dan .

NIkada mi se nije desilo da se matica izleže 16 dan.

10 -TOG DANA PO IZLIJEGANJU MATICE POLAŽU JAJA KOJE SU SE VRATILE ILI 11-TOG


Azeme hajde sada na tebe je red,, i ti uzgajaš matice.

Pkušat ću uslikat iz mog rokovnika plan uzgoja matica i plan praćenja izlejganja i polaganja jaja.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Azem »

schumy je napisao/la:Azeme, lijepi pozdrav!
Neznam zašto si toliko "nakuren" na mene, i zašto si ovaj moj kratki osvrt na forumu shvatio ..."kao padobranski upad na dijalog između tebe i Senada"…, jer je forum, po mome skromnom shvaćanju svoga postanka MJESTO NA KOJEMU PO SVAKOJ TEMI SLOBODNO MOGU POLEMIZIRATI RAVNOPRAVNO SVI ČLANOVI FORUMA.
Ako to nije tako, ja se ispričavam i više nikada neću polemizirati ni sa tobom ni sa bilo kojim članom foruma, jer je to onda zatvorena grupacija, koje nemože (ili neće) čuti ničije tuđe mišljenje već je sama sebi svrhom i sama sebi dovoljna!
Ako je to tvorevina koja je zaista FORUM onda se nemoj ljutiti ako se i netko drugi, mimo tvojih "razgovora i polemika" sa nekim od članova foruma, u ovom slučaju Senada javi i dade svoj komentar.
U mojem "padobranskom upadu" nije bilo nikakve zle namjere, kao i zimus kada si polemizirao samnom o tome dali na selekciju potomstva pčela (matica) utječe ili ne utječe hrana kojom pčele dohranjuju ličinku matice. Isto si bio "buran", ja sam ti se uljudno izvinuo, ali od tebe – tajac!
Nešto bih ti savjetovao: U životu je lijepo čitati i citirati tuđe ideje i zapise, to se zove "teorija", ali treba znati i "praksu" a to su upravo TVOJA SAZNANJA I DOGAĐAJI OKO NEKOG ZANIMANJA - u našem slučaju pčelarstva.
Forum nije mjesto "za naučna prepucavanja" nego mjesto da svi skupa nešto novo nučimo što sam i zapisao u svome postu – iskreno i bez zadnjih primisli!
Pozdrav……schumy
Kolega Shumy
Imam osjećaj da smo svi ponekad kako kažeš „nakureni“.Što se polemike tiče ona je dobra i poželjna, naravno treba da bude i dobronamjerna.
Ako se zastupa neki stav, onda se mora uvažavati i druga strana koja ne misli kao ti.U konkretnom slučaju u pitanju je rađanje matice.Polemiku smo započeli Senad i ja, a uskočio si ti sa tvrdnjom kako nema potrebe to posebno objašnjavati koji je to dan 16-ti ili 17-ti, i kad sam ja konkretno upitao koji je 16-ti ili 17-ti, ...kako si ti odgovorio? I.... onda ko je nakuren?Kakav si odgovor i reakciju mogao očekivati?
Evo ja sam dokazao da ima potrebe objašnjavati.Ne meni, jer ja to i teoretski i praktično vrlo dobro znam,(vjeruj mi) nego članovima ovog foruma koji ulaze u svijet pčelarstva i koji to ne znaju, a mi vrlo često odgovarajući na njihova pitanja, zanemarujemo vrlo bitne stvari, koje te ljude zbunjuje.
Zašto onda objašnjavati, pa evo Senad je već matematički obrađivao ono što sam ja citirao, to što se meni a nadam se i vama događalo, tj. da mi matice nekada izlaze 16-ti a nekada 17-ti dan, a nekada i ranije, i da skratim priču, dakle može i 16-ti i 17-ti dan u zavisnosti od uvjeta (temperature) koja je unutar košnice. (Dakle da podcrtam konkretan primer iz prakse koji je eksperimentalno odrađen i treba mu vjerovati).
Dalje zašto objašnjavati....?
Navešću i konkretan primjer objašnjavanja metode pčelarenja koje ti primjenjuješ.
Onako kako si to prvobitno objasnio dvojica članova foruma su to i odradila. I ...šta se desilo?
Po meni sasvim očekivano rojevni nagon.A zašto, zato što to nisi do kraja objasnio, kasnije si to dopunio.
Tad nisam reagovao upravo zbog toga, da ne bi kao sad, rekao da sam nakuren na tebe.Usput da kažem da je to vrlo dobra metoda slična onoj koju ja preferiram i koristim.Oko metode možda drugom prilikom.
Dakle ima potrebe strpljivo objašnjavati i ne propustiti nijedan detalj.
No krenimo dalje. Stiče se dojam da se sa svima na forumu može polemizirati, upućivati kritike,izuzev tebi i Senadu.
Volio bih da ova moja tvrdnja nije točna, no prisjetimo se samo kako je završilo druženje sa inspektorom i Sevdahlijom na ovom forumu.Sa pomenutom dvojicom često se nisam slagao ali mi je žao što nisu sa nama na ovom forumu.Upravo smo ja i jedan od ove dvojice započeli polemiku oko uzgoja matica, i pogledaj korespodenciju iz tog perioda.(Mislim da je to bio januar)
Kad već pominješ praksu u konkretnom primjeru (mislim na konkretnu korespodenciju iz tog perioda) radilo se o tihoj smjeni matice koju u literaturi nisam nigdje pronašao, a ja sam to u praksi ostvario (izazvao tihu smjenu) i tad sam bio spreman da to na ovom forumu i objelodanim, no sada mi ne pada na pamet da to učinim.
Nešto slično u istom periodu bilo je objavljeno na jednom forumu iz susjedstva, no moj metod nije takav.
Zašto ovo sve navodim, pa zbog toga da ne misliš da samo sjedim i čitam literaturu, nego i konkretno nešto radim i znam vrlo dobro i šta je teorija i šta je praksa.
Nadam se da sam bio jasan i da u svemu gore navedenom nema nikakve zlobe i da ćemo nastaviti druženje na ovom forumu.Što se mene tiče nije problem.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

No krenimo dalje. Stiče se dojam da se sa svima na forumu može polemizirati, upućivati kritike,izuzev tebi i Senadu.
Ne znam Azeme odakle ti ovo , Ako je iko primiop najviše kritike rto sam bio ja, Ako nekome neštima moja praksa i ovo što pišem slobodno neka preskoči moje pisanja , ONi koji su slijepi od čitanja knjiga neka i dalje nastave tako što se mene tiče.

Umejsto da mi dadneš odgovor >Kako 16-ti dan matica izlazi << govoriš mi kako se meni ne smije kritika dat.

KAda si rekao da nije možda 16-ti dan ja sam obarzložio moju praksu i to fercera evo godina i nikad se nije desilo da matica se izleže 16-tog dana. Zašto se kod mene matice legu 17 dan to me ne zanima važno mi je da tog dana vidim daje matica izašla ili tek izlazi.

Ti mi nudiš teoriju TF!!! Mnogo toga je propalo kod dotičnog , Knjige jedno govore , a bome praksa nešto drugo, Mnoga iskustva pčelara sam saslušao glede tih matica od TF i svojevremeno kada je i Ferid bio na tom fonu pa je sve propalo .
Daj mi svoje iskustvo i reci mi kako dobiješ da ti se matica izleže 16 dana da i ja krenem , ako treba platit ću smao da imam tave matice

Ja imam stav i niko se apsolutno ne mora samnom slagat po tom pitanju i ja se neću naljutiti, Postoji problem ako se ja ne slažem sa nečijim stavom i iznosim vlastito iskustvo koje se kosi sa literaturom onda to neštima nekome. Zaista ne znam kao da se postavim više. Pogledaj samo koliko sam napisao oko 17-tog dana i kako ja to radim da bi na kraju bio proglašen krivcem što neko neće i neželi da podjeli svoje iskusvo sa drugima .



p.s. Što se tiče dvojice koje spominješ , pogledaj u članstvo niko nije izbriso niti jedan acount to stoji, ko hoće bujrum ko neće ne mora . Što se tiče inspektora ako od mene nije bilo korektno što sam otvorio podforum i može bez problema da piše onda ja zaista ne znam šta se dešava u nečijim glavama.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Ismet »

senad je napisao/la:
No krenimo dalje. Stiče se dojam da se sa svima na forumu može polemizirati, upućivati kritike,izuzev tebi i Senadu.
Ne znam Azeme odakle ti ovo , Ako je iko primiop najviše kritike rto sam bio ja, Ako nekome neštima moja praksa i ovo što pišem slobodno neka preskoči moje pisanja , ONi koji su slijepi od čitanja knjiga neka i dalje nastave tako što se mene tiče.
Ja imam stav i niko se apsolutno ne mora samnom slagat po tom pitanju i ja se neću naljutiti, Postoji problem ako se ja ne slažem sa nečijim stavom i iznosim vlastito iskustvo koje se kosi sa literaturom onda to neštima nekome. Zaista ne znam kao da se postavim više. Pogledaj samo koliko sam napisao oko 17-tog dana i kako ja to radim da bi na kraju bio proglašen krivcem što neko neće i neželi da podjeli svoje iskusvo sa drugima .
p.s. Što se tiče dvojice koje spominješ , pogledaj u članstvo niko nije izbriso niti jedan acount to stoji, ko hoće bujrum ko neće ne mora . Što se tiče inspektora ako od mene nije bilo korektno što sam otvorio podforum i može bez problema da piše onda ja zaista ne znam šta se dešava u nečijim glavama.
ma nisi ti Senade 100% u pravu već 1 000 000%.
kome se ne sviđa ovaj forum ima pravo da to fino kaže, neće ga valjda niko "streljati" zbog toga i da razguli tamo gdje mu je ljepše, prijatnije. nipošto nisam pristalica teških riječi na nekom forumu. a pogotovo na ovom lijepom, BH, pčelarskom forumu. konačno, teške riječi na forumu (bilo kojem) su odraz nečije nekulture i kućne neodgojenosti.
dvojica gospodina koje ti, Azeme, spominješ se nešto smatraju. biva, oni su iznad ovog foruma pa neće da nas počaste svojim prisustvom. ili se, pak, oni nešto ljute poput nekih tinejdžera :)
vidi, Azeme, ništa te ne "napadam", fakat, samo bih te lijepo zamolio da mi objasniš šta ti to znači kada nešto spomeneš (iz pčelarstva) pa onda kažeš da nećeš o tome da pišeš?
ono, sasvim je normalno da se ponekad razvije žučna diskusija ali treba "stati na loptu".
na kraju bih samo primjetio da do sada zbilja nisam naišao na tolerantniji forum od ovoga, a bio sam (bez da se nešto hvalim) na tisuće foruma. uobičajena praksa na 99% foruma je da na istim postoje nakvi "čuvari reda" pa onda moraš paziti da slučajno ne napišeš nešto "uz dlaku" nekom od budalastih "čuvara reda" (koji je recimo baš tog dana nešto ljut). ima li toga na ovom forumu? (moj odgovor je da nema, a vaš?).

zamolio bih nekoga da mi objasni zašto je tako važno znati kojeg dana, 16. ili 17., matica izazi? ma meni je važno da ona izađe pa makar i 20. dana :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la schumy »

Azeme i Senade, mislim da smo se u "žaru dokazivanja" malo previše "zaigrali". Slažem se sa Ismetom da je ovo najtolerantniji forum na kojem sam bio, i nakon smrti uvaženog gosp. Farkaša član sam samo ovoga foruma.
Senade, treba očuvati ovakav tolerantan forum a tebi se Azeme još jednom od srca ispričavam, - moje namjere ovdje na forumu a i u živoru nisu nikad bile u smjeru cinizma i podcjenjivanja bilo kojega sugovornika, već uvažavam svačije mišljenje i jako volim "zdrave" i "čvrste-muške" diskusije. Nisam nikako stekao dojam da je Senad netolerantan (a i ja), uvažavam svačije mišljenje i smatram (to je moj životni "credo") da samo u oštro suprotstavljenim stavovima i mišljenjima može doći i do najkvalitetnijih rješenja određenih tema i konkretnih rješenja.
Treba raznjeti i mlade očelare (Ismet), kojima zaista nije bitno koji dan se matica pili, dali 16-tog ili 17-tog, njima je bitnije približiti neku jednostavniju metodu uzgoja matica od Jentera ili Nicota, kao npr. Millerovu metodu koju sam objašnjavao već na forumu i koja je zaista dostatna za naše manje pčelinjake (i ja imam do 30 kom košnica, ne stižem imati više zbog obaveza na poslu).
Na kraju, predlažem da "podvučemo crtu" na ovu diskusiju i nastavimo dalje u duhu dobre volje i istinskog pčelarskog druženja kakvo je oduvijek i bilo na ovome forumu!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la Azem »

OK da podvučemo "refu", samo nam je Senad sada nešto (ono što si ti meni rekao).
Što se mene tiče nije problem, idemo dalje .
Lijep pozdrav članovima foruma.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: MIRZETOV DNEVNIK

Post Postao/la senad »

Ismet je napisao/la: zamolio bih nekoga da mi objasni zašto je tako važno znati kojeg dana, 16. ili 17., matica izazi? ma meni je važno da ona izađe pa makar i 20. dana :)
Veoma je bitno znati kada će matica da izađe iz matičnjaka , pogotovo kod planskog uzgoja matica.
NIje isto :
14-ti dan
15-ti dan
16-ti dan
17-ti dan
ili 20 -ti dan

KOd mene je 17-ti dan,,, ako je kod drugih 15-ti dan neka se drže te satnice i sasvim je OK.

Ja kada užem u oplodnjak 17-tog dana prije podne i nađem da visi poklopćić na matičnjaku ili je pravilno otvoren matičnjak, samo izvadim matičnjak i znam da je matica uredu i među pčelama. MOra se ući u oplodnjak ili košnicu pogledat da li je matica izašla iz matičnjaka,

Može se desiti da pčele ranije odrade matičnjak,progrizu ga sa strane itoje nekakav znak,
MOže se desiti da matice umre u matčnjaku,,

Ako ne nađem pravilno otvoren matičnjak 17 -tog dan moram biti siguran da li matica ima u oplodnjaku, ako se počne pregledat po okvirima to je mukotrpno, i zna se desiti da matica poleti i onda nastaju problemi.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite