Zamjena i dodavanje matice

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la: :D :D komentar nebih mogao do sutra napisati,koliko imam da odgovorim,imam puno toga zapisano, potvrdjeno,(ovo radim sa jednim kolegom koji vjestacki oplodjuje matice)jos nisam sve napisao u cijelini,pa je post bio slozen.O feromonima, ovo podrzajem, matica luci feromon pri izletu na oplodnju i koji je mamac za trutove,taj feromon isto matica luci samo odredjeno vrijeme poslije oplodnje,kada pocne leci,(jedino ako ga ne nadjaca miris sperme,trutova,pa pcele maticu pri povratku i ulasku u kosnicu napadnui ubiju),zljezde za feromone se nalaze u celjustima matice,prilikom uzimanja MM od njegovateljica ne luci feromone,posmatraj maticu kada je njegovateljice hrane,i vidjet ces da je ostale pcele i ne primjecuju i ne osjete,u suprotnome bi je trazile kao na tvome videu cijelo vrijeme!Komunikacija medju pcelama je definisanana samo djelomicno,kako pcela plesom pokazuje gdje nasla novi izvor pase,vode,ostalo je nepoznanica!
Iskreno to što ti radiš sa dodavanjem matice respektujem , da li si u pravu za feromone tj da oplođena matica ne luči feromon to ne znam. Ono što znam je to da sam pročitao da matice ,oplođene ne oplođene luče foromone zavisno od potrebe.

Daj da se vratimo na ove kaveze d a malo to prokementarišemo . O čemu se tu radi?
ZAšto su pčele toliko navalile na te kaveze ? Na jednoj sici se vidi mali roj koji neodustaje , da nisam makeo kavez sa tog mjesta ostale tu i uginile.

U tim kavezima bile su oplođene matice .

Što se tiče povratka matice i uklupčavanja zbog previše feromona truta , na koji način se to utvrdilo ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la: :D :D komentar nebih mogao do sutra napisati,koliko imam da odgovorim,imam puno toga zapisano, potvrdjeno,(ovo radim sa jednim kolegom koji vjestacki oplodjuje matice)jos nisam sve napisao u cijelini,pa je post bio slozen.O feromonima, ovo podrzajem, matica luci feromon pri izletu na oplodnju i koji je mamac za trutove,taj feromon isto matica luci samo odredjeno vrijeme poslije oplodnje,kada pocne leci,(jedino ako ga ne nadjaca miris sperme,trutova,pa pcele maticu pri povratku i ulasku u kosnicu napadnui ubiju),zljezde za feromone se nalaze u celjustima matice,prilikom uzimanja MM od njegovateljica ne luci feromone,posmatraj maticu kada je njegovateljice hrane,i vidjet ces da je ostale pcele i ne primjecuju i ne osjete,u suprotnome bi je trazile kao na tvome videu cijelo vrijeme!Komunikacija medju pcelama je definisanana samo djelomicno,kako pcela plesom pokazuje gdje nasla novi izvor pase,vode,ostalo je nepoznanica!
Iskreno to što ti radiš sa dodavanjem matice respektujem , da li si u pravu za feromone tj da oplođena matica ne luči feromon to ne znam. Ono što znam je to da sam pročitao da matice ,oplođene ne oplođene luče foromone zavisno od potrebe.

Daj da se vratimo na ove kaveze d a malo to prokementarišemo . O čemu se tu radi?
ZAšto su pčele toliko navalile na te kaveze ? Na jednoj sici se vidi mali roj koji neodustaje , da nisam makeo kavez sa tog mjesta ostale tu i uginile.

U tim kavezima bile su oplođene matice .

Što se tiče povratka matice i uklupčavanja zbog previše feromona truta , na koji način se to utvrdilo ?
Senade ovo nije neko naucno djelo ovo je logicno razmisljanje,pcelarstvo je jos u puno segmenata nepoznanica-priroda!Oko feromona ja nisam nacisto,ocito bi ih bilo u pcelarstvu za potrebe pcelara iz razloga koje sam opisao,rojenje i uzgoj matica,tiha smjena itd!Isto tako rekao sam da je sve napisano, po meni samo teorija,koju ja ne prihvatam,jer ima puno nerijesenoga u toj teoriji!Kada se matica pari sa trutom,splni organ truta ostaje u spolnom organu matice,nekada i vise njih!Po povratku matice u kosnicu,pcele primaju maticu i odstranjuju ovo vec navedeno,i matica moze nakon par dana poceti nositi jaja,zna se desiti da je matica usljed parenja sa vise trutova uprljanja "znojem" mirisom trutova(ne fermonima) da je pcele ne mogu "namirisati"i ubijaju je,ovo je primjetio Guido Sklener ,poznati uzgajivac matica,koji je austrijanac,u Njemackoj je vise puta nego u Austriji odlikovan za spoznaje u uzgoju matica,genetici itd!
ZAšto su pčele toliko navalile na te kaveze ? Na jednoj sici se vidi mali roj koji neodustaje , da nisam makeo kavez sa tog mjesta ostale tu i uginile.
Zasto pcele ne navale na maticu u kosnici kao ovdje na zidu? :D
Nerijeseno je i pitanje MM,niko nezna tacan sastav MM,odredjene su oko 32 aminokiseline i sta ja znam sta jos,medjutim ima jedan problem,od 1968god institut Celle je nasao hemijsku formulu MM i "zamutili su vjestacku MM koju koriste u uzgoju matica!Do dan danas nije im uspjelo da uzgoje maticu koja nema anomaliju,izadje matica velicine pcele,ili pcela velicine matice!!!!Neko objasnjenje je da pcela u svojoj pljuvacki ima neku supstancu koja odredjuje ovu velicinu,ali nisu sigurni!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la senad »

Kada se matica pari sa trutom,splni organ truta ostaje u spolnom organu matice,nekada i vise njih!Po povratku matice u kosnicu,pcele primaju maticu i odstranjuju ovo vec navedeno,i matica moze nakon par dana poceti nositi jaja,zna se desiti da je matica usljed parenja sa vise trutova uprljanja "znojem" mirisom trutova(ne fermonima) da je pcele ne mogu "namirisati"i ubijaju je,
NA koji način je on utvrdio da pčele ubijaju maticu po povratku zbog navedenog?

Da li je matice prije oplodnje obilježavao?

Da li je opisao na koji način je utvrdio da ta ubijena matica pripada tim pčelama?

Meni se znalo desiti da matica po povratku sa oplodnje uleti u 3 -jku, igrom slučaja zadesio sam se na tom oplodnjaku, vidim d a nešto nije uredu, pčele uznemirene , matica otima se sklupčavanju uzmem maticu ubacim u 4-tvorku , pregledam 3-jku ima matica i sve OK.

Možda je i Marko u pravu kada se doda voda otupi taj instikt jer predstavlja opasnost. To bi možda bio i znak za veliki šok kod pčela,nama naizgled uredu jer smo sretni što je matica prihvaćena .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
Kada se matica pari sa trutom,splni organ truta ostaje u spolnom organu matice,nekada i vise njih!Po povratku matice u kosnicu,pcele primaju maticu i odstranjuju ovo vec navedeno,i matica moze nakon par dana poceti nositi jaja,zna se desiti da je matica usljed parenja sa vise trutova uprljanja "znojem" mirisom trutova(ne fermonima) da je pcele ne mogu "namirisati"i ubijaju je,
NA koji način je on utvrdio da pčele ubijaju maticu po povratku zbog navedenog?

Da li je matice prije oplodnje obilježavao?

Da li je opisao na koji način je utvrdio da ta ubijena matica pripada tim pčelama?

Meni se znalo desiti da matica po povratku sa oplodnje uleti u 3 -jku, igrom slučaja zadesio sam se na tom oplodnjaku, vidim d a nešto nije uredu, pčele uznemirene , matica otima se sklupčavanju uzmem maticu ubacim u 4-tvorku , pregledam 3-jku ima matica i sve OK.

Možda je i Marko u pravu kada se doda voda otupi taj instikt jer predstavlja opasnost. To bi možda bio i znak za veliki šok kod pčela,nama naizgled uredu jer smo sretni što je matica prihvaćena .
Matice su obiljezavane,isto tako i trutovi,jer je pratio i odstojanje od kosnice koliko matica leti na oplodnju,gdje nasao truta ili u krugu vise njih koji su bili obiljezeni i sa iscupanim spolnim organom,utvrdjavao je udaljenost sparivanja matice,matice je nalazio sklupcane od svojih pcela jer je promatranje leta za njega bio najcesci pregled!
Rijetko koje drutvo da je pregledao,sve dok mu njegov punac nije poklonio i svoje kosnice,imao je drustvo koje je odudaralo od svih ostalih na pcelinjaku od 90 kosnica!Pcele iz Kosnice broj 47 su bile najbolje u prinosu,i nisu se rojile,vise godina,onda je odlucio da tu maticu stimulise prihranom sve dok ne povuce maticnjake za rojenje,da uzgoji sebi nasljednistvo,medjutim nije uspio natjerati maticu,ogranicio je,dohranjivao,ali ona se nije htjela zarojiti,nema maticnjaka od nje!U to vrijeme dolazi na trziste vjestacki maticnjaci i igle za presadjivanje,on uzgja matice od ove zajednice i djeli ih svim pcelarima narocito u krugu oko sebe od 20-ak km,radi prirodne kontrolisane oplodnje!Tako je poceo njegov put uspjeha!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Zaboravio sam samo napomenuti da je Guido Sklener rodjen u Istri,tacnije u Puli!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

slika
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la simke »

da li neko od vas uzgaja crne matice , ja sam primjetio kod sebe na tri društva sa takvim maticama da su extra dobre sa količinom legla i prinosom medam ako neko ima neka iskustva zamolio bih da iznese jer sam mislio maximalno širiti tu vrstu matica....
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

simke je napisao/la:da li neko od vas uzgaja crne matice , ja sam primjetio kod sebe na tri društva sa takvim maticama da su extra dobre sa količinom legla i prinosom medam ako neko ima neka iskustva zamolio bih da iznese jer sam mislio maximalno širiti tu vrstu matica....
kako su crne,mislis ovako?
slika
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la simke »

medonosa je napisao/la:
simke je napisao/la:da li neko od vas uzgaja crne matice , ja sam primjetio kod sebe na tri društva sa takvim maticama da su extra dobre sa količinom legla i prinosom medam ako neko ima neka iskustva zamolio bih da iznese jer sam mislio maximalno širiti tu vrstu matica....
kako su crne,mislis ovako?
slika
jeste edonosa, ta vrsta matice a primjetio sam i po vrsti pčela da su iste imaju sive pruge i izgledaju duguljasto ja im tepam sivke, ako šta znaš o toj vrsti matice zamolio bih te da mi pojasniš......
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

simke je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
simke je napisao/la:da li neko od vas uzgaja crne matice , ja sam primjetio kod sebe na tri društva sa takvim maticama da su extra dobre sa količinom legla i prinosom medam ako neko ima neka iskustva zamolio bih da iznese jer sam mislio maximalno širiti tu vrstu matica....
kako su crne,mislis ovako?
slika
jeste edonosa, ta vrsta matice a primjetio sam i po vrsti pčela da su iste imaju sive pruge i izgledaju duguljasto ja im tepam sivke, ako šta znaš o toj vrsti matice zamolio bih te da mi pojasniš......
Samo ih uzgajaj i siri na citav pcelinjak,neces zazaliti,a mozes i sam uporediti njenje karakteristike sa ostalim maticama i zajednicama!Radi se o vrlo rasnoj matici!
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Muftija »

Juce 17.07. sam dobio dvije matice sa po 10 pcela pratilja u PVC kavezima iz Slovenije , taj dan u 17 sati sam dve drustva obezmatici, uzo ram na kojem je matica i pcele, i jos 2-3 rama sa leglom , hranom i pcelama i formirao nukleus na obezmaticenom drustvu. Oba drustva imaju zasebne hranilice i punu pregradnu dasku sa lijetom. Oba drustva prihranio sa secernim sirupom, a na formiranim nukleuisma ostavio otvor za od 1.0 cm.
Veceras u 17 sati mislio sam dodati u obezmaticena drustva kaveze sa maticama i naravno opet prihraniti i dodati im po 0,5 kg secerne pogace.
Trebam li prije dodavanja matica uraditi jod koju radnju, pustiti iz kaveza pcele pratilje , prije uarditi prihranu pa nakon 2-3 sata dodati kavez i sl.
Pozdrav.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Muftija je napisao/la:Juce 17.07. sam dobio dvije matice sa po 10 pcela pratilja u PVC kavezima iz Slovenije , taj dan u 17 sati sam dve drustva obezmatici, uzo ram na kojem je matica i pcele, i jos 2-3 rama sa leglom , hranom i pcelama i formirao nukleus na obezmaticenom drustvu. Oba drustva imaju zasebne hranilice i punu pregradnu dasku sa lijetom. Oba drustva prihranio sa secernim sirupom, a na formiranim nukleuisma ostavio otvor za od 1.0 cm.
Veceras u 17 sati mislio sam dodati u obezmaticena drustva kaveze sa maticama i naravno opet prihraniti i dodati im po 0,5 kg secerne pogace.
Trebam li prije dodavanja matica uraditi jod koju radnju, pustiti iz kaveza pcele pratilje , prije uarditi prihranu pa nakon 2-3 sata dodati kavez i sl.
Pozdrav.
Pozdrav Muftija,netrebas nista uraditi,nisi ni trebao praviti nukleuse,vec staru maticu zatvoriti u kavez,i kada dobijes nove matice sa kavezom samo skinuti poklopac(onu plastikicu gdje komad pogace)i staviti na mjesto starog kaveza a stari kavez(maticu) izvaditi!Kada si vec naparvio nukleuse,samom dodaj kaveze sa maticama i skini,odlomi onu plastiku gdje otvor prema pogaci!pozz
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Muftija »

Pozdrav i Hvala na odgovoru.
Nukleus sam napravio, obzirom da sam presadio larve i imam vec 12-13 zatvorenih maticnjaka, ujedno da izmijenim starije matice u formiranim nukleusima.Slovenke sam dodao , otvorio plasticne poklopcice i na pogacio napravio dvije rupe sa ekserom, pcele prihranio i mislim da ce biti OK.Pregledam u subotu
Ujedno jos jedno pitanje imam 2-3 matice ( sve su mi obiljezene ) iz 2010 godine, i one se nisu rojile , njih sam mislio sacuvati i za iducu godinu i pokusati ih uzimiti u 5 ramnim LR nukleusima, one su mi kao genetski potencijal za uzimanje larvi, a novonabavljene matice kada vidim kako se ponasaju kao genetski potencijal za proizvodnju trutova. Mislim u 08 i 09 mjesecu ove godine izmijeniti 50 % svojih mativa, a ostalo negdje oko 01.05.2013 godine. Prije par godina prvi prirodni roj sam imao 13.04., dakle mogu od 01.04 ici u proizvodnju matica za svoje potrebe.
Uz pokusaj primjene Rensonove metode ( 5-6 drustava ) i ovu izmjenu matica , nadam se smanjenju rojevog nagona , sto mi je trenutno najveci problem u pcelarenju. Uposlen sam , pcelnjak mi je od kuce 6 km i u proljece , ukoliko subota i nedelja nisu sa vremenom OK nemogu pravovremneno uraditi odredhjene operacije u pcelarstvu , a sve matice su mi rojeve i imaju izrazen potencijal za rojenje.Trenutno imama 45 LR drutsva, najmanje 20 drustava zazimljujem kao dvomaticna , pregradjena Sneglerovom pregradnom daskom.
Uzo bih jos dvije oplodjene matice, sta mi preporucujes.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la inzenjer »

Muftija je napisao/la:Pozdrav i Hvala na odgovoru.
Nukleus sam napravio, obzirom da sam presadio larve i imam vec 12-13 zatvorenih maticnjaka, ujedno da izmijenim starije matice u formiranim nukleusima.Slovenke sam dodao , otvorio plasticne poklopcice i na pogacio napravio dvije rupe sa ekserom, pcele prihranio i mislim da ce biti OK.Pregledam u subotu
Ujedno jos jedno pitanje imam 2-3 matice ( sve su mi obiljezene ) iz 2010 godine, i one se nisu rojile , njih sam mislio sacuvati i za iducu godinu i pokusati ih uzimiti u 5 ramnim LR nukleusima, one su mi kao genetski potencijal za uzimanje larvi, a novonabavljene matice kada vidim kako se ponasaju kao genetski potencijal za proizvodnju trutova. Mislim u 08 i 09 mjesecu ove godine izmijeniti 50 % svojih mativa, a ostalo negdje oko 01.05.2013 godine. Prije par godina prvi prirodni roj sam imao 13.04., dakle mogu od 01.04 ici u proizvodnju matica za svoje potrebe.
Uz pokusaj primjene Rensonove metode ( 5-6 drustava ) i ovu izmjenu matica , nadam se smanjenju rojevog nagona , sto mi je trenutno najveci problem u pcelarenju. Uposlen sam , pcelnjak mi je od kuce 6 km i u proljece , ukoliko subota i nedelja nisu sa vremenom OK nemogu pravovremneno uraditi odredhjene operacije u pcelarstvu , a sve matice su mi rojeve i imaju izrazen potencijal za rojenje.Trenutno imama 45 LR drutsva, najmanje 20 drustava zazimljujem kao dvomaticna , pregradjena Sneglerovom pregradnom daskom.
Uzo bih jos dvije oplodjene matice, sta mi preporucujes.
Ako su rojeve matice ne mora znacit da se moraju rojit,zaposli ih i nece.Kod mene su skoro sve rojeve matice,pa sam zadnje 2 godine imo samo 3 roja,i to iz drustava koja su u proljece bila slabija pa nisu dobijale osnove.4 osnove i građevnjak i nece se rojit.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Muftija je napisao/la:Pozdrav i Hvala na odgovoru.
Nukleus sam napravio, obzirom da sam presadio larve i imam vec 12-13 zatvorenih maticnjaka, ujedno da izmijenim starije matice u formiranim nukleusima.Slovenke sam dodao , otvorio plasticne poklopcice i na pogacio napravio dvije rupe sa ekserom, pcele prihranio i mislim da ce biti OK.Pregledam u subotu
Ujedno jos jedno pitanje imam 2-3 matice ( sve su mi obiljezene ) iz 2010 godine, i one se nisu rojile , njih sam mislio sacuvati i za iducu godinu i pokusati ih uzimiti u 5 ramnim LR nukleusima, one su mi kao genetski potencijal za uzimanje larvi, a novonabavljene matice kada vidim kako se ponasaju kao genetski potencijal za proizvodnju trutova. Mislim u 08 i 09 mjesecu ove godine izmijeniti 50 % svojih mativa, a ostalo negdje oko 01.05.2013 godine. Prije par godina prvi prirodni roj sam imao 13.04., dakle mogu od 01.04 ici u proizvodnju matica za svoje potrebe.
Uz pokusaj primjene Rensonove metode ( 5-6 drustava ) i ovu izmjenu matica , nadam se smanjenju rojevog nagona , sto mi je trenutno najveci problem u pcelarenju. Uposlen sam , pcelnjak mi je od kuce 6 km i u proljece , ukoliko subota i nedelja nisu sa vremenom OK nemogu pravovremneno uraditi odredhjene operacije u pcelarstvu , a sve matice su mi rojeve i imaju izrazen potencijal za rojenje.Trenutno imama 45 LR drutsva, najmanje 20 drustava zazimljujem kao dvomaticna , pregradjena Sneglerovom pregradnom daskom.
Uzo bih jos dvije oplodjene matice, sta mi preporucujes.
Pozdrav,svaka matica ima gene rojevoga naogona,samo je pitanje koliko su izrazeni!Koliko pcelar doprinosi
pojavom rojevoga nagona,nepravovremenim prosirenjem,medisnoga i plodisnog prostora,izgradnjom voska itd.,Ako su matice sklone rojenju i to si uocio,mozes ih zamjeniti ili upotrijebiti u proizvodnji MM,posto su sklone rojenju ondsa su i njenje pcele sklone lucenju MM i hranjenjju maticni larvi,a posto imas dvomaticna drustva vec,mozes u gornjem drustvu proizvoditi MM,a u donjem med,polen!
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la inzenjer »

Prosli cetvrtak ujutro ubio maticu,oko 5 sati poslepodne dodam novu u kavezu.Danas otvorim,ona jos u kavezu,a drustvo puno maticnjaka.Njih pootkidam i pustim maticu,a ona jadna gladna odma se zarovi u prvu celiju s medom,a pcele mirne oko nje nijedna je nije napala.Vidjecu opet za koji dan sta je bilo.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Mustafa »

Interesuje me ako neko ima iskustvo kod dodavanja matica u kavezima da li i vremenski uslovi imaju velik uticaj na prijem, odnosno dali će vremenska prognoza koja je najavljena za period nedelja - srijeda imati neki utjecaj na prijem mladih matica?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

inzenjer je napisao/la:Prosli cetvrtak ujutro ubio maticu,oko 5 sati poslepodne dodam novu u kavezu.Danas otvorim,ona jos u kavezu,a drustvo puno maticnjaka.Njih pootkidam i pustim maticu,a ona jadna gladna odma se zarovi u prvu celiju s medom,a pcele mirne oko nje nijedna je nije napala.Vidjecu opet za koji dan sta je bilo.
Ovo se dogadja iz razloga da pcele ne prihvacaju maticu koja nije bolja od one koju pcele imaju,posto si dobru maticu oduzeo,pcele nisu zeljele novu da oslobode ,vec su odlucile sebi uzgojiti novu!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Mustafa je napisao/la:Interesuje me ako neko ima iskustvo kod dodavanja matica u kavezima da li i vremenski uslovi imaju velik uticaj na prijem, odnosno dali će vremenska prognoza koja je najavljena za period nedelja - srijeda imati neki utjecaj na prijem mladih matica?
Neznam koja je vremenska prognoza najavljenja,vazno je da ima unosa ili da drustva nadrazajno prihranis!
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la inzenjer »

medonosa je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Prosli cetvrtak ujutro ubio maticu,oko 5 sati poslepodne dodam novu u kavezu.Danas otvorim,ona jos u kavezu,a drustvo puno maticnjaka.Njih pootkidam i pustim maticu,a ona jadna gladna odma se zarovi u prvu celiju s medom,a pcele mirne oko nje nijedna je nije napala.Vidjecu opet za koji dan sta je bilo.
Ovo se dogadja iz razloga da pcele ne prihvacaju maticu koja nije bolja od one koju pcele imaju,posto si dobru maticu oduzeo,pcele nisu zeljele novu da oslobode ,vec su odlucile sebi uzgojiti novu!

Da je bila dobra ne bi je mijenjo :mrgreen: .
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Samir »

Ja jednostavno izvadim staru i nakon dva do tri sata dodajem novu maticu u kavezu,bez pratilja, namazan medom iz društva gdje dodajem maticu. Prvo jutro nakon dodavanja ja je oslobađam iz kaveza ne čekam da je one oslobode. Tako sam radio prošle godine na prijedlog jednog kolege i bogu fala uspjelo. Mislio sam početnička sreća al evo prije neki dan opet na isti način i eno je udomaćila se kodam je tu odgojena.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la j.nezic84 »

Kako ispravno dodati mladu oplodjenu maticu u kavezu u novoformirani roj?kako okrenuti kavez?i nakon koliko sati od formiranja roja je najbolje dodati?
Odgovorite