Zamjena i dodavanje matice

Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la ErminH »

Stipo je napisao/la:
ErminH je napisao/la:Ja sam ovo pitao iz sljedeceg razloga,poceo sam sa uzgojem matica,i sad mi predstavlja problem, nakon sto maticnjake stavim u kaveze,matice se izlegu ja ih obiljezim i s njima sam dosad samo uspio da formiram baby oplodnjake,zato i pitam na koji nacin ju mogu dodati recimo 5 ramnom nukleusu?
I dali bi bilo lakse da dodajem maticnjake,a ne izlezene matice,kako mogu to najbolje uraditi?
Nadam se da sam pojasnio pitanje :)

Hvala unaprijed.
Gledao sam jedan njemački video kako čovjek dodaje ne sparne matice u oplodnjake.
U malu teglu u kojoj je pola med pola voda direkt iz vinklera ubaci mladu nesparenu maticu i još je odmah prstom pritisne da matica potone u razređen med i jadna matica bori se da ispliva i vrati se na njegov prst. On je prstom prenese do oplodnjaka i matica sa prsta odmah ne dvoumeći se ulazi u oplodnjak. Kada matica uđe on zatvori oplodnjak. Tek kada svim oplodnjacima doda matice onda ih razmjesti. Nisam razumio kada otvara oplodnjak da matica može ići na parenje. Kaže da je prijem matica odličan.
Ja sam do sada u nukleuse uvijek dodavao zrele matičnjake.
U mini oplodnjake zbog malog broja pčela mislim da je bolje dodati izleženu maticu.
Ermine ja da imam oplodnjake koji su bez legla čak i bez saća prilikom dodavanja mlade ne sparene matice uradio bi kako ovaj švabo radi. Ne čini on to tako bez razloga.
Aha,uradim tako!
SAmo jos nesto
kad formiras nukleuse recimo 5 ramne, i nakon koliko vremena dodajes maticnjak?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

Poslje formiranja nukleusa matičnjake dodajem nakon 3 dana.
Pčele u nukleusu dotle povuku prisilne matičnjake koje prilikom dodavanja zrelog izbrušenog matičnjaka pokidam.
Ako koji i ostane za to će se pobrinuti matica koja će se za dan dva izleći i to će joj biti prvi zadatak.
Netko kaže može se matičnjak dodati i drugi dan ali svi nukleusi za 2 dana se ne organiziraju da grade matičnjake pa se zna desiti da unište tek dodani matičnjak, a sutra već grade druge. 3 dana i prijem je 100%.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la franevrs »

Stipo je napisao/la:Poslje formiranja nukleusa matičnjake dodajem nakon 3 dana.
Pčele u nukleusu dotle povuku prisilne matičnjake koje prilikom dodavanja zrelog izbrušenog matičnjaka pokidam.
Ako koji i ostane za to će se pobrinuti matica koja će se za dan dva izleći i to će joj biti prvi zadatak.
Netko kaže može se matičnjak dodati i drugi dan ali svi nukleusi za 2 dana se ne organiziraju da grade matičnjake pa se zna desiti da unište tek dodani matičnjak, a sutra već grade druge. 3 dana i prijem je 100%.
Stipo,zašto čekat tri dana i da ti povlače matičnjake. Ako formiram nukleus ujutro ranije dodajem matičnjak popodne
nakon 6-7 sati ili ako nisi siguran onda najkasnije sutradan, ne povlače matičnjake a primanje nukleusa 100 %.
U većini slučajeva kod dodavanja već poslije podne pčele ventiliraju naročito ako si ih odnio na drugu lokaciju.

pozz.....
Frane Vrsalović
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

Franevs probao sa mtako kako ti kažeš i nije mi prijem bio veći od 80%.
Događalo mi se da mi neke matičnjake pčele progrizu sa strane.
Od kad dodajem matičnjake po upustvu Vjeroljuba Umelića 3 dan nije bilo problema oko prijema.
Evo nedavno sam formirao nukleuse i dodao 10 matičnjaka i svi su bili primljeni.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la franevrs »

Sve ok Stipo, dobro je znati za sve tehnike dodavanja kako matičnjaka tako i matica.
Ove godine od 26 oformjlenih nukleusa, iz prve ture sa dodanim matičnjacima, pronjele
su 24. Nisam nešto naročito obraćao pažnju na prihvat matičnjaka pa neznam za ove
dvije dali se nisu vratile sa oplodnje ili možda čak nisu primile matičnjak. Taj dio
pčela mi je na drugoj lokaciji i iz iskustva poslijednjih godina bole ih je što manje
uznemiravat.
pozz..........
Frane Vrsalović
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la franevrs »

Stipo u pravu si da se može desiti da progrizu matičnjake i počmu izvlačit prisilne, upravo mi se to dogodilo
na tri od šest nukleusa sa zadnjom turom u sedmom mjesecu. Naime u zadnjoj turi po, meni i malo kasno,
u drugoj polovini šestog mjeseca presadio sam 14 matičnjaka i primanje je bilo 100%. Iskoristio neke za
izmjenu i oformio šest nukl. te isti dan po podne dodao matičnjake. Tri su ok a tri su progrizle sa strane,
te matice su se izvalile već sutradan ako ne i prije jer sam po običaju kasnio iz Splita se vratit na Brač na
pčelinjak. Napominjem da da sada nisam razrojavao ovako kasno nego u petom ili šestom mj.i nisam primjetio
ovu pojavu do sada.
pozz.........
Frane Vrsalović
Marjan pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 01 lis 2009, 00:41

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Marjan pcelar »

Ovih dana menjao sam matice kod pceljinih zajednica posto je to i jedan od uslova pcelinje drustvo da ne udze u rojevni nagon (mlada matica)
Ovaj posao radim na sledeci nacin.
Pcelinja zajednica obezmaticim. izvadim staru maticu, tako da drustvo bude jednu noc bez maticu.

1.Potrebni stvari
-secerno testo, kafez za matice, spricalka u kojim ima sirup koji mirise na limon ili matocine
slika

2.Trebamo znati i pravila za unesenje matice u kafez.
Ovaj postupak unosenja je pogresan ,ovako mozemo samo povrediti maticu, nemojte nikako ovako
slika

3.Matica znamo da se stremi da ide ugore, zato to moramo iskoristiti odnosno postavimo otvor kafeza tako da matica udze bez problema, samo maticu treba drzati za krilca ,glava matice se ubaci u otvor kafeza ,maticu pustimo i ona bez problema ulazi u kafez.
slika

4.Matica je uspesno unesena u kafez
slika

5.Otvor kafeza zatvorim secernom testom
slika

6.Kafez postavljam u obezmaticenu zajednicu, no prijem da bude sigurni kafez premackujem medom koji pripada obezmaticenoj zajednici, mnogo je vazno i postavljenje pozicija kafeza zato kafez postavimo sa otvorom da bude ugore , nikako otvor da bude dole ili sa strane, kako bi mogla matica da izadze iz kafeza.
Obezmaticena zajednica poprskujem sirupom koji mirise na limon ili matocine.
slika

7.Za kratko vreme pcele pocinju sa gostevanjem razmackanog meda i secernom testu, a matica svojim feromonom opija pcele.
slika

8.Sledeceg dana matica je oslobodzena odnosno izasla iz kafeza
slika

9. I proverujem da je uspesno prihvacena
slika

Pozdrav svima.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Zamjena matice u zajednici koja ima maticu!Pronaci ram sa maticom u zajednici,taj ram poprskati vodom iz prskalice bez ikakvih mirisa i dodataka,matica nema fermone,tj, matica ima fermone koje ispusta na oko cca 6m visine prilikom izlaska iz kosnice na oplodnju da privuce trutove!, Ne koristiti dimilicu prilikom pregleda,staru maticu prstima skinuti sa rama i na njezino mjesto dodati novu maticu,prije nego ram vratimo u kosnicu ciji nastavak poprskati vodom,prijem je zagarntovan!Neoplodjenu maticu dodajemo drustvu koje je bez matice najmanje 1 dan,maticu ubaciti u galon sa medom koji je razrijedjen sa mlakom vodom,matica ce biti pustena na leto gdje ce je pcele docekati i poceti lizati med sa nje,tokom "ciscenja"matice od meda njenje dlacice koje su se slijepile od meda vecina ce biti potrgana,radi toga ce je pcele primiti jer izgleda kao njihova stara matica(kojoj dlacice opadaju vremenom)a ne radi fermona!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

franevrs je napisao/la:Stipo u pravu si da se može desiti da progrizu matičnjake i počmu izvlačit prisilne, upravo mi se to dogodilo
na tri od šest nukleusa sa zadnjom turom u sedmom mjesecu. Naime u zadnjoj turi po, meni i malo kasno,
u drugoj polovini šestog mjeseca presadio sam 14 matičnjaka i primanje je bilo 100%. Iskoristio neke za
izmjenu i oformio šest nukl. te isti dan po podne dodao matičnjake. Tri su ok a tri su progrizle sa strane,
te matice su se izvalile već sutradan ako ne i prije jer sam po običaju kasnio iz Splita se vratit na Brač na
pčelinjak. Napominjem da da sada nisam razrojavao ovako kasno nego u petom ili šestom mj.i nisam primjetio
ovu pojavu do sada.
pozz.........
Dva dana prije dodavanja matičnjaka formirat nukleuse i držati ih ta dva dana u hladnoj mračnoj prostoriji. Tom prilikom u hranilice dodavati im malo rjeđeg sirupa da imaju vodu. Treći dan iznijeti i postaviti nukleuse na svoje mjesto u pčlinjaku.
Pokidati započete matičnjake i dodari im zreo matičnjak. Pčele očekuju matičnjak i kod mene je prijem uvijek bio 100 %.
Kada sam iz žurbe na brzinu formirao nukleuse i nakom 6 do 8 sati dodavao matičnjake prijem nije bio dobar pa se to znalo događati da pčele unište dodat matičnjak kada sam sutra dan dodavao matičnjak. Mislim da je tomu razlog da pčele ni nakon 24 sata još ne osjećaju da nemaju matice pa im matičnjak ne treba ili u nukleusu ima previše starih pčela koje ne trpe matičnjake. U svakom slučaju nukleuse u mrak 2 dana na hlađenje i neće biti problema.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Stipo u pravu si da se može desiti da progrizu matičnjake i počmu izvlačit prisilne, upravo mi se to dogodilo
na tri od šest nukleusa sa zadnjom turom u sedmom mjesecu. Naime u zadnjoj turi po, meni i malo kasno,
u drugoj polovini šestog mjeseca presadio sam 14 matičnjaka i primanje je bilo 100%. Iskoristio neke za
izmjenu i oformio šest nukl. te isti dan po podne dodao matičnjake. Tri su ok a tri su progrizle sa strane,
te matice su se izvalile već sutradan ako ne i prije jer sam po običaju kasnio iz Splita se vratit na Brač na
pčelinjak. Napominjem da da sada nisam razrojavao ovako kasno nego u petom ili šestom mj.i nisam primjetio
ovu pojavu do sada.
pozz.........
Dva dana prije dodavanja matičnjaka formirat nukleuse i držati ih ta dva dana u hladnoj mračnoj prostoriji. Tom prilikom u hranilice dodavati im malo rjeđeg sirupa da imaju vodu. Treći dan iznijeti i postaviti nukleuse na svoje mjesto u pčlinjaku.
Pokidati započete matičnjake i dodari im zreo matičnjak. Pčele očekuju matičnjak i kod mene je prijem uvijek bio 100 %.
Kada sam iz žurbe na brzinu formirao nukleuse i nakom 6 do 8 sati dodavao matičnjake prijem nije bio dobar pa se to znalo događati da pčele unište dodat matičnjak kada sam sutra dan dodavao matičnjak. Mislim da je tomu razlog da pčele ni nakon 24 sata još ne osjećaju da nemaju matice pa im matičnjak ne treba ili u nukleusu ima previše starih pčela koje ne trpe matičnjake. U svakom slučaju nukleuse u mrak 2 dana na hlađenje i neće biti problema.
Probaj Stipo uzeti maticu iz drustva i nakon 1 sata je dodati drustvu na isto mjesto gdje si je oduzeo,po tvome tvrdjenju pcele bi je trebale primiti jer neznaju da nemaju maticu!!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

Medonoša ja kada mjenjam staru maticu sa mladom sparenom maticom. Čim pronađem i uklonim staru maticu malo poprskam košnicu sa razblaženom rakijom ili vodom od bijelog luka malo poprskam i mladu maticu i odmah je pustim iz kaveza na okvir gdje je bila stara matica.
Ako se dodaje matičnjak ili neoplođena matica postupak je drugačiji i tu vrijeme igra značajnu ulogu tu ne treba žuriti.
Ako se u nukleus dodaje mlada sparena matica 6 do 7 sati poslije formiranja nukleusa dodaje se mlada sparena matica i prijem je dobar.
Svakako kada se doda kavez sa mladom sparenom maticom to društvo treba malo stimulirati sa šećerom ili razblaženim medom. Ja obično dodam malo sirupa i malo pogače i nisam tada imao problema.
Netko kada mijenja maticu novu sparenu maticu dodaje u kavezu. Ja tako ne radim i ne vidim čemu to gubljenje vremena.
Prije 15 dana izašao je roj. Pronašao sam košnicu iz koje je izašao i odmah je podjelio u 3 jednaka dijela i tako formirao još dva nova društva. svako od tih društava dobilo je po jedan okvir sa matičnjacima. Do sada su iz sva 3 nova društva izišle matice koje su se oplodile i lijepo zaležu. Obilježio sam ih u žuto.
Sada iz te košnice imam roj i 3 društva. Ta 3 društva nisu jaka pa ću iskoristiti jednu maticu za zamjenu one izrojene starke, a pčele spojiti sa sestrom toga društva. Da sam imao oplodnjake ovom metodom mogao sam dobiti desetak mladih matica koje poslje oplodnje služe za zamjenu starih matica ili onih loših koje se ovog proljeća nisu pokazale dobrima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Medonoša ja kada mjenjam staru maticu sa mladom sparenom maticom. Čim pronađem i uklonim staru maticu malo poprskam košnicu sa razblaženom rakijom ili vodom od bijelog luka malo poprskam i mladu maticu i odmah je pustim iz kaveza na okvir gdje je bila stara matica.
Ako se dodaje matičnjak ili neoplođena matica postupak je drugačiji i tu vrijeme igra značajnu ulogu tu ne treba žuriti.
Ako se u nukleus dodaje mlada sparena matica 6 do 7 sati poslije formiranja nukleusa dodaje se mlada sparena matica i prijem je dobar.
Svakako kada se doda kavez sa mladom sparenom maticom to društvo treba malo stimulirati sa šećerom ili razblaženim medom. Ja obično dodam malo sirupa i malo pogače i nisam tada imao problema.
Netko kada mijenja maticu novu sparenu maticu dodaje u kavezu. Ja tako ne radim i ne vidim čemu to gubljenje vremena.
Prije 15 dana izašao je roj. Pronašao sam košnicu iz koje je izašao i odmah je podjelio u 3 jednaka dijela i tako formirao još dva nova društva. svako od tih društava dobilo je po jedan okvir sa matičnjacima. Do sada su iz sva 3 nova društva izišle matice koje su se oplodile i lijepo zaležu. Obilježio sam ih u žuto.
Sada iz te košnice imam roj i 3 društva. Ta 3 društva nisu jaka pa ću iskoristiti jednu maticu za zamjenu one izrojene starke, a pčele spojiti sa sestrom toga društva. Da sam imao oplodnjake ovom metodom mogao sam dobiti desetak mladih matica koje poslje oplodnje služe za zamjenu starih matica ili onih loših koje se ovog proljeća nisu pokazale dobrima.
Stipo ovo je sve ok i lijepo napisano,mene interesuje zasto nukleusi trebaju vremena 2-3 dana da primjete da nemaju matice?Zasto se desi da nagrizu maticnjake?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la: Stipo ovo je sve ok i lijepo napisano,mene interesuje zasto nukleusi trebaju vremena 2-3 dana da primjete da nemaju matice?Zasto se desi da nagrizu maticnjake?
Pravo da ti kažem ne znam točno zašto progrizu matičnjake. Sumnjam na 2 do 3 uzroka ali ni na jedan ne mogu bitno utjecati.
Kako znati da ni nakon 24 sata pčelo još ne znaju da nemaju maticu. Kako točno odrediti starost pčela prilikom formiranja nukleusa. Imaju li tu utjecaja genetske osobine nekog društva. Ma tko će ga znati. Kod pčela nikad nisi 100 % siguran.
Zato , a praksa je potvrdila nukleus na hlađenje 2 dana i uspjeh je svaki put garantovan. U svim drugim slučajevima nekad to uspjeva ,a nekad nastaju problemi. Čemu onda riskirati i žuriti kada se može raditi bez problema.
Isto tako i kod uzgoja matičnjaka ne treba žuriti i ja sam znao požuriti pa dobijem pljusku. Sve treba ići svojim tijekom korak po korak i sve na vrijeme pripremiti inače slijedi razočaranje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Vahid »

E da se i ja malo ukljucim ja nukleuse formiram iskljucivo od 2/3 razlicita drustva zasto zato sto su u tom slucaju sve pcele jedne drugima tudice i onda se moraju udruzit i stvoriti jednu cjelinu ili drugacije receno jednu harmonizaciju i tu onda nema problema a sad nesto drugo kod uzgoja matica nikad nisi na sigurnom tu nikad nisi 100% na sigurnnom tu nema pravila bar kod mene ove godine samo razocaranja jedno za drugim al o tome sam piso na svom dnevniku ove godine nesto nestima dosad sam se igro i uvijek uspiljevalo a sad nesto neide ???????????????????????? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Pcelar u bijelom svijetu.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Eldar »

Pozz, potreban mi je savjet, što prije to bolje :), po prvi puta planiram da kupim oplođene matice, ali ne znam proceduru oko dodavanja, čitam svašta a ništa ne kontam, pa onako ako mogu dobiti odgovor na par pitanja i koji savjet.
- na koliko prije dodavanja matica treba da pripremim društva
- dali da društva u koja planiram dodati maticu zadržim na istom pčelinjaku ili da ih premjestim na udaljenost od oko 4 km, kao kod razrojavanja
- dali da maticu dodam prvo u nukleuse, ili da odma idem u košnice
- da li da pčele pripremljene za dodavanje matica zatvoriti u košnicu (nukleus) do dodavanja ili ih ostaviti otvorene....

na šta još bi trebao obratiti pažnju ?
Molio bih što konkretnije, jer neznanjem i greškama sam pčelinjak doveo do jako malog broja rojeva pa sad se čupam :oops:
Hvala
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la lukaletunic »

Da bi uspješno dodali novu maticu moramo poznavati barem osnove biologije pčela i njihovo pnašanje u određenim situacijama,evo pokušat ću odgovoriti na tvoja pitanja:
Eldar je napisao/la:na koliko prije dodavanja matica treba da pripremim društva
Prije dodavanja matice potrebno je društvo kome se dodava matica barem 12h prije obezmačiti mada je bolje i više, 24h prije
Eldar je napisao/la:- dali da društva u koja planiram dodati maticu zadržim na istom pčelinjaku ili da ih premjestim na udaljenost od oko 4 km, kao kod razrojavanja
Nije nužno prenositi pčele na drugo mjesto,u praksi se to najčešće radi na istom pčelinjaku
Eldar je napisao/la: dali da maticu dodam prvo u nukleuse, ili da odma idem u košnice
Matica se može dodati u košnicu ako su sve potrebne radnje obavljene,osobno matice mjenjam pomoću nukleusa radi sigurnijeg prijema
Eldar je napisao/la: da li da pčele pripremljene za dodavanje matica zatvoriti u košnicu (nukleus) do dodavanja ili ih ostaviti otvorene....
Ovdje moramo znati da mlade pčele lakše primaju novu maticu nego stare,zato nukleuse nikad ne zatvaram nego im nakon formiranja dodam maticu nakon 24h,za to vrijeme će se sve stare pčele vratiti u svoju košnicu a mlade će dosta dobro primiti dodanu maticu.
Ima tu još dosta kombinacija i mogućnosti ali da te nebi zbunjivao napisao sam osnove kako se to radi i da prijem bude što sigurniji
vidim da se učiš na greškama a to ti je jedan od najtežih načina,zato bi ti preporučio da uz praktičan rad na pčelinjaku popratiš to i sa literaturom i na taj način ćeš naučiti prepoznavati pročitano u praksi a još bi bilo od velike koristi da imaš mentora pčelara koji će ti pomoći.
srdačan pozdrav :)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la sahista »

Meni kao pocetniku,prosle godine nije bilo tesko dodati maticu i jednu zamjeniti.Ujutro pripremio novo drustvo,a posle podne dodao maticu koja se nalazila u kavezu.Maticu sam dobio na poklon i nije se dobro pokazala,ali to je vec druga prica.Na ovaj nacin se ipak ubrzo mora ponovo otvarati kosnica da bi se izvadio kavez,ja sam u planu oprobati nacin od Medonose(pokrskati ram sa vodom),i Stipin nacin sa ublazenom rakijom.Stipo koji je odnoos rakije i vode.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Meni kao pocetniku,prosle godine nije bilo tesko dodati maticu i jednu zamjeniti.Ujutro pripremio novo drustvo,a posle podne dodao maticu koja se nalazila u kavezu.Maticu sam dobio na poklon i nije se dobro pokazala,ali to je vec druga prica.Na ovaj nacin se ipak ubrzo mora ponovo otvarati kosnica da bi se izvadio kavez,ja sam u planu oprobati nacin od Medonose(pokrskati ram sa vodom),i Stipin nacin sa ublazenom rakijom.Stipo koji je odnoos rakije i vode.
Pozdrav.
Sahista bio bih oprezan sa dodavanjem mirisa bilo koje vrste,pogotovu jakih mirisa,koje pcele prave razdrazljivim!Voda smiriva pcele i djeluje na njih pozitivno,dok dim ih razdrazuje!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la mirsad »

POZ
Za izijednacavanje mirisa u pcelinjim zajednicama
koristim ANES ulje.
Fino mirise i ujedno dijeluje smirujuce na pcele.
KORISTIM ZA
-kad dodaijm maticu
-sastavljanje drustava
-pojacavanje slabih drustava
Neutralise sva mirise i dosta je blag[pcele covijeka]
MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Meni kao pocetniku,prosle godine nije bilo tesko dodati maticu i jednu zamjeniti.Ujutro pripremio novo drustvo,a posle podne dodao maticu koja se nalazila u kavezu.Maticu sam dobio na poklon i nije se dobro pokazala,ali to je vec druga prica.Na ovaj nacin se ipak ubrzo mora ponovo otvarati kosnica da bi se izvadio kavez,ja sam u planu oprobati nacin od Medonose(pokrskati ram sa vodom),i Stipin nacin sa ublazenom rakijom.Stipo koji je odnoos rakije i vode.
Pozdrav.
Ralija i voda 1:1
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Meni kao pocetniku,prosle godine nije bilo tesko dodati maticu i jednu zamjeniti.Ujutro pripremio novo drustvo,a posle podne dodao maticu koja se nalazila u kavezu.Maticu sam dobio na poklon i nije se dobro pokazala,ali to je vec druga prica.Na ovaj nacin se ipak ubrzo mora ponovo otvarati kosnica da bi se izvadio kavez,ja sam u planu oprobati nacin od Medonose(pokrskati ram sa vodom),i Stipin nacin sa ublazenom rakijom.Stipo koji je odnoos rakije i vode.
Pozdrav.
Sahista bio bih oprezan sa dodavanjem mirisa bilo koje vrste,pogotovu jakih mirisa,koje pcele prave razdrazljivim!Voda smiriva pcele i djeluje na njih pozitivno,dok dim ih razdrazuje!
Prskanje vode naglo se rashlađuje košnica. Ako je vani relativna vlaga 30 % voda koja isparava snižava temperaturu okoline za 10°C. Uzmi termometar i izmjeri vanjsku temperaturu odmah tu na termometar stavi vlažnu krpicu. Zaprepastit ćeš se za koliko će stepeni opasti temperatura. To je efekat frižidera. Što je relativna vlažnost zraka niža, a temperatura viša isparavanje vode je brže i time izaziva veće hlađenje.
Slažem se da voda smiruje pčele ali nikako ne prskati po okvirima sa leglom.
Ni dim nije dobar i pčele ne trpe dim. Čim pčele osjete dim navale na med. Tada su pčele šokirane i uzimajući med brzo se zasite i tako se smiruju i na tom principu djeluje dim pa ispada da umiruje pčele. U svakom slučaju izbjegavati primjenu bilo čega. Ako je nemoguć pregled i pčele agresivne, a posao se mora odraditi smirivanje pčela ovako ili onako mora se uraditi. U bespašnom periodu pčele su jako agresivne i ja tada ako moram pregledati društva 2 dana ranije na brzinu dodam im malo pogače. Ovo obavezno uradim u ljeto kada nema unosa . a moram izvrcati viškove meda. Bez pogače je gotovo nemoguće vaditi okvire sa medom. Ovako se smiruje i mogućnost grabeža ako u bespašnom periodi prčkamo oko meda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Eldar »

Hvala najljepša, samo ako nije problem, imam još par pitanja...volio bih da ono budem siguran, kad pripremim košnice(nukleuse) za dodavanje matice, pošto će te košnice biti na istom pčelinjaku, ima li potrebe da zatvaram leta.....da li će se sve pčele vratiti u stare košnice (letačite većinom hoće, al da li će ostati dovoljno pčele) i da li će ih napasti grabež....P
lukaletunic je napisao/la:Da bi uspješno dodali novu maticu moramo poznavati barem osnove biologije pčela i njihovo pnašanje u određenim
situacijama,evo pokušat ću odgovoriti na tvoja pitanja:
Eldar je napisao/la:na koliko prije dodavanja matica treba da pripremim društva
Prije dodavanja matice potrebno je društvo kome se dodava matica barem 12h prije obezmačiti mada je bolje i više, 24h prije
Eldar je napisao/la:- dali da društva u koja planiram dodati maticu zadržim na istom pčelinjaku ili da ih premjestim na udaljenost od oko 4 km, kao kod razrojavanja
Nije nužno prenositi pčele na drugo mjesto,u praksi se to najčešće radi na istom pčelinjaku
Eldar je napisao/la: dali da maticu dodam prvo u nukleuse, ili da odma idem u košnice
Matica se može dodati u košnicu ako su sve potrebne radnje obavljene,osobno matice mjenjam pomoću nukleusa radi sigurnijeg prijema
Eldar je napisao/la: da li da pčele pripremljene za dodavanje matica zatvoriti u košnicu (nukleus) do dodavanja ili ih ostaviti otvorene....
Ovdje moramo znati da mlade pčele lakše primaju novu maticu nego stare,zato nukleuse nikad ne zatvaram nego im nakon formiranja dodam maticu nakon 24h,za to vrijeme će se sve stare pčele vratiti u svoju košnicu a mlade će dosta dobro primiti dodanu maticu.
Ima tu još dosta kombinacija i mogućnosti ali da te nebi zbunjivao napisao sam osnove kako se to radi i da prijem bude što sigurniji
vidim da se učiš na greškama a to ti je jedan od najtežih načina,zato bi ti preporučio da uz praktičan rad na pčelinjaku popratiš to i sa literaturom i na taj način ćeš naučiti prepoznavati pročitano u praksi a još bi bilo od velike koristi da imaš mentora pčelara koji će ti pomoći.
srdačan pozdrav :)
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Meni kao pocetniku,prosle godine nije bilo tesko dodati maticu i jednu zamjeniti.Ujutro pripremio novo drustvo,a posle podne dodao maticu koja se nalazila u kavezu.Maticu sam dobio na poklon i nije se dobro pokazala,ali to je vec druga prica.Na ovaj nacin se ipak ubrzo mora ponovo otvarati kosnica da bi se izvadio kavez,ja sam u planu oprobati nacin od Medonose(pokrskati ram sa vodom),i Stipin nacin sa ublazenom rakijom.Stipo koji je odnoos rakije i vode.
Pozdrav.
Sahista bio bih oprezan sa dodavanjem mirisa bilo koje vrste,pogotovu jakih mirisa,koje pcele prave razdrazljivim!Voda smiriva pcele i djeluje na njih pozitivno,dok dim ih razdrazuje!
Prskanje vode naglo se rashlađuje košnica. Ako je vani relativna vlaga 30 % voda koja isparava snižava temperaturu okoline za 10°C. Uzmi termometar i izmjeri vanjsku temperaturu odmah tu na termometar stavi vlažnu krpicu. Zaprepastit ćeš se za koliko će stepeni opasti temperatura. To je efekat frižidera. Što je relativna vlažnost zraka niža, a temperatura viša isparavanje vode je brže i time izaziva veće hlađenje.
Slažem se da voda smiruje pčele ali nikako ne prskati po okvirima sa leglom.
Ni dim nije dobar i pčele ne trpe dim. Čim pčele osjete dim navale na med. Tada su pčele šokirane i uzimajući med brzo se zasite i tako se smiruju i na tom principu djeluje dim pa ispada da umiruje pčele. U svakom slučaju izbjegavati primjenu bilo čega. Ako je nemoguć pregled i pčele agresivne, a posao se mora odraditi smirivanje pčela ovako ili onako mora se uraditi. U bespašnom periodu pčele su jako agresivne i ja tada ako moram pregledati društva 2 dana ranije na brzinu dodam im malo pogače. Ovo obavezno uradim u ljeto kada nema unosa . a moram izvrcati viškove meda. Bez pogače je gotovo nemoguće vaditi okvire sa medom. Ovako se smiruje i mogućnost grabeža ako u bespašnom periodi prčkamo oko meda.
Stipo upotrbom mlake(zagrijane) vode izbjegava se rashladjivanje gnijezda,a za vadjenje okvira sa medom koristi se bjezalica cije postavljanje traje oko ca 1min.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Marko »

medonosa je napisao/la:Stipo upotrbom mlake(zagrijane) vode izbjegava se rashladjivanje gnijezda,a za vadjenje okvira sa medom koristi se bjezalica cije postavljanje traje oko ca 1min.
Recept s vodom, mlačnom (nije problem smlačiti, u nedjelju ponio zaleđenu, a u podne o ručku , za čaj :) ), je meni najbrži poznati način dodavanja matice. Bježalice najefikasniji način " izgona" pčela iz medišta, kolege ih izbjegavaju, radi postavljanja istih dan ranije .
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

I topla voda izaziva pothlađivanje pogotovo ako se koristi prskalica.
Istina topla voda izaziva manji toplotni šok u trenutku kada se poprska ali se posprejana tada pretvara u sitne kapljice i brzo se ohladi i izaziva pothlađivanje to opet izaziva šok. Šta se dešava ako piri lagani vjetrić po mokrom saću u kojem je leglo. Mislim da toga niste ni svijesni. Laserski termometar u ruke i provjerite. Ja sam provjerio i ...
.
Da bi se koristile bježalice treba se koristiti i matična rešetka. Kod tihih paša koje dugo traju ne koristi se matična rešetka jer mnogo umanjuje prinose. Pošto se matica slobodno kreće po košnici leglo se može naći u sva 3 nastavka. U košnici tada može biti preko 30 kg meda ali zbog legla ne stavlja se bježalica jer tada pčele nikad neće napustiti nastavak sa leglom. Zato se tada višak meda oduzima sistemom pregleda okvir po okvir i biraju se okviri za vrcanje. Taj posao je naporan i mukotrpan i pčele moraju biti mirne i da ima bar malo unosa u protivnom se moraju dodati pogače. Vade se krajni okviri sa medom iz gornjih nastavaka. Ostali okviri sa leglom se preslože, a ako je izvađeno 10 okvira sklanja se nastavak u kojem je višak meda i društvo se svodi sa 3 na 2 nastavka ili sa 2 na jedan nastavak. ako nije izvađeno 10 okvira nastavak ostaje bez tih okvira do povratka praznih izvrcanih okvira. Većinom u bespašnom periodu u julu u mom kraju obično ako ga ima oduzima se livadski med i neoprezan pčelar može da izazove grabež.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite