Zamjena i dodavanje matice

Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Ismet »

ova tema na prvi pogled nije u uskoj vezi sa uzgojem matica ali ipak se dotiče uzgoja matica jer kada uzgojimo maticu onda je neminovno da je i dodamo nekom društvu (osim ako smo je namijenili za prodaju).
na forumu se na raznim mjestima moglo čitati o iskustvu kolega sa dodavanjem ili zamjenom matica pa neće biti viška da sve to ovdje objedinimo.
prije nekoliko dana sam u 4 nova društva dodao 4 oplođene matice u onom malom plastičnom kavezu. u kavezu je bila matica sa nekih 7-8 pčela hraniteljica. tu je bila i mala "pločica" pogače dimenzija 2x2 cm. ta pogača je služila kao hrana matici i pčelama s njom i kao brana ka izlazu iz kaveza. dok su matice sa pčelama čekale da budu smještene u nova društva davao sam im vodu (prskao sa vrhova prstiju) da ne budu žedne. nakon dodavanja kavezčića sa maticom nisam nova društva pregledavao tri dana. treći dan sam pregledao sva četiri i vidio da su matice oslobođene tj. da ih nema više u kavezu. šta će biti dalje s tim maticama ne znam ali nadam se da će ih pčele fino primiti i krenuti u razvoj aBd. kontam da ako im slučajno nove, mlade, oplođene matice ne budu odgovarale iz bilo kojeg razloga onda će to pčele same riješiti tihom zamjenom.
s jednim kolegom pčelarem sam malo pričao o zamjeni, dodavanju matica. tom prilikom mi on reče da nikada ne kupuje oplođene matice niti se zamara s tim ima li ili nema matice u društvu. on jednostavno odradi sve što je do njega (prihrana, prevješavanje, zaštita i sl.) a brigu oko matice prepušta pčelama tj. da one odluče kada i kakvu maticu će ostaviti sebi u društvu. možda njegova metoda i nije loša osim u slučaju (koji sam imao) kada hoćeš da dobiješ na vremenu pa dodaješ "kupovnu" oplođenu maticu.
Dobru srcu sreća dođe.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Marin »

Ismete ovo zadnje što si pričao isto kao da nisi. To je predug put za tihe smjene -treba, ako je sve i redu 2,3,pa i 4 godine .
Ako raširivaš košnice i upošljavaš pčelu teško će rojenje (veda baš da je za to matica). Prema tome zaboravi to.Kad budeš imao puno košnica i neke koje više ne možeš pomjerati sa mjesta tada možeš o tom razmišljati i čekati razvoj dogadjaja .
Pozd. Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Vahid »

Ismet je napisao/la:ova tema na prvi pogled nije u uskoj vezi sa uzgojem matica ali ipak se dotiče uzgoja matica jer kada uzgojimo maticu onda je neminovno da je i dodamo nekom društvu (osim ako smo je namijenili za prodaju).
na forumu se na raznim mjestima moglo čitati o iskustvu kolega sa dodavanjem ili zamjenom matica pa neće biti viška da sve to ovdje objedinimo.
prije nekoliko dana sam u 4 nova društva dodao 4 oplođene matice u onom malom plastičnom kavezu. u kavezu je bila matica sa nekih 7-8 pčela hraniteljica. tu je bila i mala "pločica" pogače dimenzija 2x2 cm. ta pogača je služila kao hrana matici i pčelama s njom i kao brana ka izlazu iz kaveza. dok su matice sa pčelama čekale da budu smještene u nova društva davao sam im vodu (prskao sa vrhova prstiju) da ne budu žedne. nakon dodavanja kavezčića sa maticom nisam nova društva pregledavao tri dana. treći dan sam pregledao sva četiri i vidio da su matice oslobođene tj. da ih nema više u kavezu. šta će biti dalje s tim maticama ne znam ali nadam se da će ih pčele fino primiti i krenuti u razvoj aBd. kontam da ako im slučajno nove, mlade, oplođene matice ne budu odgovarale iz bilo kojeg razloga onda će to pčele same riješiti tihom zamjenom.
s jednim kolegom pčelarem sam malo pričao o zamjeni, dodavanju matica. tom prilikom mi on reče da nikada ne kupuje oplođene matice niti se zamara s tim ima li ili nema matice u društvu. on jednostavno odradi sve što je do njega (prihrana, prevješavanje, zaštita i sl.) a brigu oko matice prepušta pčelama tj. da one odluče kada i kakvu maticu će ostaviti sebi u društvu. možda njegova metoda i nije loša osim u slučaju (koji sam imao) kada hoćeš da dobiješ na vremenu pa dodaješ "kupovnu" oplođenu maticu.
Ma mozda i nije losa ideja al jesili ti njega pito koliko on rojeva dobije na taj nacin iz tih drustava i koliko skine od tih rojeva i dali on radi il sjedi i ceka kad ce se koje drustvo rojit i koliko on meda vrca po drustvu al otom potom svako ima svoj nacin rada oko toga zato smo mi svi ovdje da iznesemo svoje misjenje oko svega toga pa nek svako sebi odabere koji ce nacin rada uzet i kao ce to odradit sretno i medno ABD.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Ismet »

nisam ga pitao koliko rojeva dobije i koliko meda vrca, on je zadovoljan svojom tehnologijom pčelarenja, stari je to pčelar.

nego, Vahide, kada ti mijenjaš maticu, a kada je dodaješ? interesira me tvoje iskustvo.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Vahid »

Ma Ismete ja matice mijenjam svake druge godine 50/60 % matica a ostatak sigurno terce godine jer matica svoje pravo lice pokaze tek u drugoj godini posto ja matice mijenjam nakon sesone to je negdje u drugoj polovice jula pa na deaje zavisi od lokacije sta jos medi na jednom od pcelinjaka tek i krajm avgusta pocetkom septembra.
Ma pretpostavjo sam ja da je on time zadovojan jer on drugacije nezna i on i nevjeruje da drugacije i moze imam ja takvog jednog u fameli jedan od mojih dajda on kaze kako ce sprijecit pcele da se roje kad su se one rojile odvajkada to tako mora to je tako priroda naredila to je bozija naredba da se pcele moraju rojit.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la N€dim »

interesuje me da li se mogu drustu u kojem fali matica vec nekih 7 dana dodati mlada neoplodjena matica starosti 4-5 dana.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la inzenjer »

Jedno drustvo mi se rojilo,posle par dana otvorim reko da pootkidam maticnjake da nedam da se vise roji,kad nigdje ni jednog maticnjaka,a ni maticu nisam mogo nac.7 dana posle ponovo pregledo,ni matice ni novog legla.Posle mi jedno drugo drustvo da i drugenac i ja ga otvorim da i njeg rijesim maticnjaka,kad matica na sve strane po kosnici pcele ih ganjaju i ubijaju.Uhvatim jednu ubacim u kavez dodam jos 4 pcele,pogacicu i ubacim u ovu prvu kosnicu.E sad od momenta spustanja okvira s tom maticom u kosnicu,pcele su sve nekako jurnule prema tom okviru.Ovo mi se nikad ranije pri ubacivanju nove matice nije desilo,pa sad jel moguce da imaju maticu koja jos nije pronijela??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Azem »

N€dim je napisao/la:interesuje me da li se mogu drustu u kojem fali matica vec nekih 7 dana dodati mlada neoplodjena matica starosti 4-5 dana.
Mladu neoplođenu maticu staru tri i više dana neće primiti nijedno društvo.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Ismet »

Azem je napisao/la:
N€dim je napisao/la:interesuje me da li se mogu drustu u kojem fali matica vec nekih 7 dana dodati mlada neoplodjena matica starosti 4-5 dana.
Mladu neoplođenu maticu staru tri i više dana neće primiti nijedno društvo.
to je interesantno, Azeme. nameće se pitanje zašto uopšte i dodavati neoplođenu maticu? ne bi trebao biti problem njena oplodnja ako ima trutova, a što ih ne bi bilo? možda da neko od vas seniora malo objasni izgled matice koji kaže da je garant oplođena.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Asim »

Imaju maticu i nemoj je tražiti za petnestak dana ćež imati zrelo leglo isti problem sam imo prošle godine ma ojadio se dodajući đah matice oplođene đah matičnjake kad na kraju okvirovi puni zrelog legla .
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la schumy »

Ismet je napisao/la:
Azem je napisao/la:
N€dim je napisao/la:interesuje me da li se mogu drustu u kojem fali matica vec nekih 7 dana dodati mlada neoplodjena matica starosti 4-5 dana.
Mladu neoplođenu maticu staru tri i više dana neće primiti nijedno društvo.
to je interesantno, Azeme. nameće se pitanje zašto uopšte i dodavati neoplođenu maticu? ne bi trebao biti problem njena oplodnja ako ima trutova, a što ih ne bi bilo? možda da neko od vas seniora malo objasni izgled matice koji kaže da je garant oplođena.
Da malo pomognem "juniorima!
Mlada neoplođena matica otprilike izgleda ovako:
1.) PO OBLIKU: veoma je sitna, samo iskusan pčelar u velikom društvu koje se izrojilo a hoće naći maticu može ju zapaziti jer je malo-malo veća od pčele, jedino po krilima koje su kraće u odnosu na tijelo i ne dopiru do sredine zatka kao kod pčele i po izrazito "špicastom" zatku
2.) PO BOJI: svaka mlada neop. matica je potpuno crna
3.) PO PONAŠANJU: izrazito je nemirna polijeće i prelijeće preko okvira, nastoji se sakriti u šupljinu ispod satonoše, po strani ili donje letvice, a naročito je opasno da ne "prhne" sa okvira i ne poleti izvan košnice. **u tom slučaju nesmije se micati treba ostati u istom položaju par minuta, vjerojatnost da se vrati na okvir je vrlo velika. Ako se ne vrati treba vretiti poklopac na vrh košnice, sa malo odškrinutim jednim dijelom, možda se vrati na ovaj način.
Naprotiv oplođenoj se matici zadak produlji i proširi, tamnosmeđe je boje, lagano se – dostojanstveno polako "šeće" po okviru okružena svojom pratnjom....
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la N€dim »

pitanje sam postavi iz razloga sto sutra idemo pčele obic u Jakes, imam dva drustva bez matice a kod kuce imam 6-7 neoplodjenih maticaa nemamo namjeru u nekih 15-ak dana ici u obilazak, i iz tog razloga pitam da ponesem neoplodjenu maticu u kafezu...
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Azem »

N€dim je napisao/la:pitanje sam postavi iz razloga sto sutra idemo pčele obic u Jakes, imam dva drustva bez matice a kod kuce imam 6-7 neoplodjenih maticaa nemamo namjeru u nekih 15-ak dana ici u obilazak, i iz tog razloga pitam da ponesem neoplodjenu maticu u kafezu...
Da malo pojasnim, neoplođenu maticu staru do tri dana društvo će prihvatiti, stariju od tri dana neće prihvatiti i stoga ne vrijedi ni pokušavati.Ovo bi bio ujedeno odgovor i Ismetu.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Azem »

Ismet je napisao/la:
Azem je napisao/la:
N€dim je napisao/la:interesuje me da li se mogu drustu u kojem fali matica vec nekih 7 dana dodati mlada neoplodjena matica starosti 4-5 dana.
Mladu neoplođenu maticu staru tri i više dana neće primiti nijedno društvo.
to je interesantno, Azeme. nameće se pitanje zašto uopšte i dodavati neoplođenu maticu? ne bi trebao biti problem njena oplodnja ako ima trutova, a što ih ne bi bilo? možda da neko od vas seniora malo objasni izgled matice koji kaže da je garant oplođena.
Prijem matice u društvo nema veze sa trutovima
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la N€dim »

hvala na odgovoru odnio sam oplodjenu maticu
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la N€dim »

imam jedno pitanje,
kad je najbolje dodati oplodjenu maticu u razrojeno drusvo, znaci ubacio sam 4 okvira zatvorenog legla i isto toliko pcele i sad trenutno su bez matice pa bi vas pitao ako je neko imao slicnih iskustava kad najbolje dodati oplodjenu maticu
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la zvones »

N€dim je napisao/la:imam jedno pitanje,
kad je najbolje dodati oplodjenu maticu u razrojeno drusvo, znaci ubacio sam 4 okvira zatvorenog legla i isto toliko pcele i sad trenutno su bez matice pa bi vas pitao ako je neko imao slicnih iskustava kad najbolje dodati oplodjenu maticu
Vrlo brzo , ali za svaku sigurnost nakon dva sata . Vjerujem da si pazio da se nije matica našla na nekom od tih okvira . Ne čekati dugo jer nukleus je podložan napadima
obzirom da je bez matice .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Azem »

N€dim je napisao/la:imam jedno pitanje,
kad je najbolje dodati oplodjenu maticu u razrojeno drusvo, znaci ubacio sam 4 okvira zatvorenog legla i isto toliko pcele i sad trenutno su bez matice pa bi vas pitao ako je neko imao slicnih iskustava kad najbolje dodati oplodjenu maticu
Dva sata nakon formiranja društva možeš dodati oplođenu maticu u kavezu sa pogačom.Poslije toga barem tri dana ne treba društvo uznemiravati.Četvrtog dana treba provjeriti da li je matica primljena, tj. da li je izašla iz kaveza.Ako nije treba vidjeti da li ima povučenih matičnjaka, koje treba porušiti. Najčešće se desi da je matica primljena.
Ako ima još nešto nejasno samo pitaj.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la N€dim »

posto je drustvo danas formirano a ja nisam dodao matice da li se moze sutra to odradit ili cekat da povuku maticnjaka i porusitih nakon nekog perioda
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Azem »

Možeš dodati sutra, dakle u roku od 24 sata.Dakle da budemo jasni, nakon najmanje dva sata a najviše 24 sata.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la ErminH »

a kako dodati mladu ne oplodjenu maticu ne stariju od 3 dana u drustvo:
-koje je ostalo frisko bez matice ?
-koje duzi period nema matice,ali ne toliki period da su se pojavile lazne matice?
dali u kavezu ili?
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 27 lip 2011, 08:45, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

ErminH je napisao/la:a kako dodati mladu neoplodjenu maticu ne stariju od 3 dana u drustvo:
-koje je ostalo frisko bez matice ?
-koje duzi period nema matice,ali ne toliki period da su se pojavile lazne matice?
dali u kavezu ili?
Samo ako su pčele povukle matičnjake i nemaju otvorenog legla lako primaju ne sparenu maticu.
Može se dodati i ne sparena matica u kavezu ali je pčele obično ne primaju ako imaju otvorenog legla.
Zato izvadi svo otvoreno leglo kada dodaješ ne sparenu maticu.
Kod mene su ne sparenu maticu primile tek kod trećeg pokušaja.
Možda netko ima bolje rezultate.
Prijem ne sparene matice jednak je dodavanju zrelog matičnjaka ali pod uslovom da matica nije starija od 2 dana.
Stariju ne sparenu maticu kako sam iz razne literature razumio pčele nikad ne primaju pa nisam takvo što ni pokušavao raditi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la ErminH »

Ja sam ovo pitao iz sljedeceg razloga,poceo sam sa uzgojem matica,i sad mi predstavlja problem, nakon sto maticnjake stavim u kaveze,matice se izlegu ja ih obiljezim i s njima sam dosad samo uspio da formiram baby oplodnjake,zato i pitam na koji nacin ju mogu dodati recimo 5 ramnom nukleusu?
I dali bi bilo lakse da dodajem maticnjake,a ne izlezene matice,kako mogu to najbolje uraditi?
Nadam se da sam pojasnio pitanje :)

Hvala unaprijed.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Marin »

Ja ne bih matice odmah obilježavao već kad se oplode u tim beby oplodnjacima i kad ste sigurni da je matica OK . Kod dodavanja u druga društva koristite transportne kaveze sa malo pogače i glavnina će biti uredno primljena bilo kod Vas bilo da je dajete nekom drugom .
O načinu dodavanja ima dosta postova i na ovom forumu.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

ErminH je napisao/la:Ja sam ovo pitao iz sljedeceg razloga,poceo sam sa uzgojem matica,i sad mi predstavlja problem, nakon sto maticnjake stavim u kaveze,matice se izlegu ja ih obiljezim i s njima sam dosad samo uspio da formiram baby oplodnjake,zato i pitam na koji nacin ju mogu dodati recimo 5 ramnom nukleusu?
I dali bi bilo lakse da dodajem maticnjake,a ne izlezene matice,kako mogu to najbolje uraditi?
Nadam se da sam pojasnio pitanje :)

Hvala unaprijed.
Gledao sam jedan njemački video kako čovjek dodaje ne sparne matice u oplodnjake.
U malu teglu u kojoj je pola med pola voda direkt iz vinklera ubaci mladu nesparenu maticu i još je odmah prstom pritisne da matica potone u razređen med i jadna matica bori se da ispliva i vrati se na njegov prst. On je prstom prenese do oplodnjaka i matica sa prsta odmah ne dvoumeći se ulazi u oplodnjak. Kada matica uđe on zatvori oplodnjak. Tek kada svim oplodnjacima doda matice onda ih razmjesti. Nisam razumio kada otvara oplodnjak da matica može ići na parenje. Kaže da je prijem matica odličan.
Ja sam do sada u nukleuse uvijek dodavao zrele matičnjake.
U mini oplodnjake zbog malog broja pčela mislim da je bolje dodati izleženu maticu.
Ermine ja da imam oplodnjake koji su bez legla čak i bez saća prilikom dodavanja mlade ne sparene matice uradio bi kako ovaj švabo radi. Ne čini on to tako bez razloga.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite