Uzgoj matica Millerovom metodom

lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la lukaletunic »

Schumy lijepi pozdrav,volio bih,a vijerujem i svi drugi da opišeš tu skraćenu Millerovu metodu,dali je to Millerova metoda koju je pjednostavnio Josip Belčić ?
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Ismet je napisao/la:lijep pozdrav schumy :-)
na početku ove teme si napisao:
..."Ovo je klasična metoda "Millerovog načina uzgoja, a drugi puta ću vam opisati skraćeni postupak kojega ja već godinama koristim.
Ali to je druga tema, za danas toliko, pozdrav".....

pa bih te zamolio, ako ti nije problem, da nam malo napišeš i o tom skraćenom postupku koji spominješ.
unaprijed zahvaljujem. :-)
Dobro jutro Ismete i lukaletunić, oprostite što sam tek sad vidio vaše postove, nisam bio "pri kompjutoru" ovih dana. Obojica pogledajte moj podforum "PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU", to je ta metoda. Iako se čini kompliciranom na prvi pogled, probajte jednom pa ćete vidjeti da je jednostavno, jer sa jednim potezom napraviš više koraka u pripremi pčelinjaka za glavnu pašu, spriječiš rojenje, uzgojiš usput i matice....
Naravno da za sve treba praksa ali jednom se mora početi, zar ne?!
Kada to pročitate, javite se povratno!
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la lukaletunic »

Pozdrav schumy
Pročitao sam temu "Priprema društava za bagremovu pašu" dosta puta i moram te pohvaliti jer nije znanje znati nego je znanje znati to prenjeti na druge.Iako pčelarim 10-ak godina neke stvari su mi sad jasnije naprimjer ova metoda 5-6 dana ja sam radio nešto slično ali izgleda pogrešno,jer ja bi 6 dana porušio sve matičnjake osim dva najmlađa.Molio bih te da mi još malo objasniš neke stvari pa ću ih nabrojiti:
Ako ovom metodom želimo uzgojiti mladu maticu u proizvodnom društvu uz prisutnost stare dali je za sparivanje matice dovoljno samo jedno leto koje imamo na okviru MR a koje se nalazi poviše plodišnog nastavka sa starom maticom.
Drugo,dali se to društvo prijateljski ponaša prema mladoj matici ako se paša koja nije burna otegne i na mjesec dana.
Znam schumy da ste možda već od ovemu pisali ali ja bi volio kad bi ti meni ove stvari objasnio iz prve ruke jer želim neke zajednice pripremiti po tvojoj cik-cak metodi i usput uzgojiti mladu maticu a najviše me zanima sve vezano uz maticu.
Schumy,slobodno odgovori kad budeš imao vremena jer ima još do maja mjeseca.
Veliki pozdrav...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, lukaletunic, sastav košnice kod ove metode uzgoja matica (ili povećanja društava) je:
1.) P1 - plodišni nastavak sa starom maticom
2.) MR - matična (hannemanova) rešetka
3.) M1 - medišni nastavak donjega društva
4.) M2 - medišni nastavak donjega društva (na jakoj paši)
5.) ŽM (SD) – žičana mreža (dupla) ili snelgoveova daska
4.) P2 - plodišni nastavak novoga društva
Na jakoj paši donje društvo tolerira mladu maticu iz gornjega društva, sa samo jednim međunastavkom (M1).
Nikada se ne stavlja drugo društvo (P2) na matičnu rešetku (MR), tada redovito mlada matica nestane tj. pčele ju uklupčaju.
Kada jaka paša ide svome kraju, smanjuje se, ispod plodišta mlade matice (P2) redovito treba staviti snelgroveovu dasu (SD) ili žičanu mrežu (ŽM - dvostruku).
Na plodištu mlade matice (P2) treba izbušiti okruglo leto (D=18÷20mm), a ispod njega staviti privremeno dasku - malo leto za dosjed kako bi se mlada matica sigurno spustila na njega kada dođe sa oplodnog leta.
To bi ukratko bilo to....Ako nešto nije u redu, javi se da ti pokušam objasniti.
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la lukaletunic »

Pozdrav schumy
Ovo je kristalno jasno objašnjeno i puno ti hvala,imam još samo jedno pitanje:Dali između M2 i P2 može biti uokvirena MR sa letom na koje bi izašla mlada matica na oplodnju,naravno nakon paše tu bi MR zamjenio pregradom.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Stipo »

Schumy dali prije formiranja društva u P2 prije dodavanja matice ili matičnjaka na 24 sata umjesto sneglerove daske staviš punu pregradu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

lukaletunic je napisao/la:Pozdrav schumy
Ovo je kristalno jasno objašnjeno i puno ti hvala,imam još samo jedno pitanje:Dali između M2 i P2 može biti uokvirena MR sa letom na koje bi izašla mlada matica na oplodnju,naravno nakon paše tu bi MR zamjenio pregradom.
Može i tako, ali ja to nisam nikada radio radi bolje cirkulacije pčela u medištu donjega društva. Naime ako pčele nose pelud i krenu gore u mlado društvo, tada provlačenjem između žica matične rešetke gube pelud.
Ja uvijek radim samo sa jednom MR i to iznad donjega društva, što ne znači da ti probaš i na ovaj tvoj predloženi način....
Pozdrav.....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Stipo je napisao/la:Schumy dali prije formiranja društva u P2 prije dodavanja matice ili matičnjaka na 24 sata umjesto sneglerove daske staviš punu pregradu.
Stipo, ja nikada u ovako raspoređenu formaciju košnice ne dodajem maticu, ona se uzgoji u gornjem plodištu. Tu idem na moju formaciju zig-zag dolje, a gore nakon 5 (6) dana porušim sve matičnjake i uzgoji se mlada dobro hranjena matica. Ako bi dodavao maticu onda treba pregraditi i odvojiti donje od gornjeg društva daskom. Tada više nemožeš ponovno izvaditi dasku i krenuti po ovoj metodi jer su pčele gornjega društva postale tuđe donjem društvu, redovito se pograbe i obično je puno žrtava nauštrb gornjega društva. Smisao Snelgrooveove daske i jeste u tome da se održi jednaki (jedinstven) miris i za donje i za gornje društvao.
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la lukaletunic »

schumy je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:Pozdrav schumy
Ovo je kristalno jasno objašnjeno i puno ti hvala,imam još samo jedno pitanje:Dali između M2 i P2 može biti uokvirena MR sa letom na koje bi izašla mlada matica na oplodnju,naravno nakon paše tu bi MR zamjenio pregradom.
Može i tako, ali ja to nisam nikada radio radi bolje cirkulacije pčela u medištu donjega društva. Naime ako pčele nose pelud i krenu gore u mlado društvo, tada provlačenjem između žica matične rešetke gube pelud.
Ja uvijek radim samo sa jednom MR i to iznad donjega društva, što ne znači da ti probaš i na ovaj tvoj predloženi način....
Pozdrav.....schumy
OK schumy,pozdrav i hvala ti još jednom :D
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

lukaletunic, kada ovo proaš, javi mi se sa rezultatima.
Pozdrav....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Evo, našao sam od lani ovaj primjenjeni moj način uzgoja matica, u istoj sezoni je to postalo dvomatično društvo. Najesen sam razdvojio ova društva i zimovala su kao 2 normalna društva...

slika

slika

slika

Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la lukaletunic »

schumy je napisao/la:lukaletunic, kada ovo proaš, javi mi se sa rezultatima.
Pozdrav....schumy
Naravno schumy da ću javiti rezultat i mene živo zanima kakav će biti.
Pozdrav...
Saggitarius
Samo čita
Postovi: 7
Pridružen/a: 18 ožu 2012, 10:03

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Saggitarius »

Ja sam proizvodio kvalitetne matice i dosta uspeha sam imao.
Proizvodio sma u pocetku pomocu Jenter aparata ali kasnije sam dosao u posed NICOT aparata i usposna proizvodnja je trajala dok sam bio u mogucnosti to raditi.
Izlazio je i clanak u PCELAR casopisu iz Srbije o proizvodnji matica sa ovim aparatom i pisac je bio Marko Vujic- moja malenkost.
Posto igrom slucaja vise ne zivim na prostoru Exyu odlucio sam se prodati ovaj aparat posto nekom ce mnogo znaciti a meni mali,prodajem ujedno i oplodnjake koje isto mozete naci na sajtu www.maticnjak.tk
Jedno vreme sam se bavio i prodajem ovog aparata kao jedini na pordrucju Exyu.
Ovde me moze kontaktirati ko zeli kupiti aparat evo linka
http://www.kupujemprodajem.com/Nocot-ap ... id=6262683

Nesto vise o aparatu mozete saznati i na sajtu www.maticnjak.tk ili na direktnom linku sajta http://www.maticnjak.50webs.com/nicot.htm
Hvala svima na razumevanju
SRECNA I MEDNA GODINA DRAGI PCELARI
hamme
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 14 tra 2013, 22:16

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la hamme »

pozz svima

od svih metoda za koje sam cuo ova mi nekako naj"jednostavnija" izgleda ali bi me zanimalo jos,jeli zatvoreni maticnjaci idu direktno u oplodnjake i jos, koliko otprilike bude maticnjaka po jednom "M" ramu jer ako sam dobro shvatio da kolko maticnjaka ima toliko i oplodnjaka ili nekako drukcije... pozz
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

hamme je napisao/la:pozz svima

od svih metoda za koje sam cuo ova mi nekako naj"jednostavnija" izgleda ali bi me zanimalo jos,jeli zatvoreni maticnjaci idu direktno u oplodnjake i jos, koliko otprilike bude maticnjaka po jednom "M" ramu jer ako sam dobro shvatio da kolko maticnjaka ima toliko i oplodnjaka ili nekako drukcije... pozz
Hamme, to i jeste najjednostavnija i najprimjenjivija metoda za uzgoj matica za vlastite potrebe. Matičnjake dodaješ direktno u oplodnjake ali ne nerazvijene već 1÷2 dana pred otvaranje. Po jednom društvu ili "uzgojnom paketu" može se uzgojiti do 40-tak matica ali ja preporučam do 15÷18 (cca) najviše što se regulira bušenjem jaja i formiranjem broja matičnjaka. Ja obično ostavljam svakog 4÷5 tako da po segmentu Millera (ima ih 3 kom) ostaje oko 5÷6 kom matičnjaka. Tako pripremljene, pčele ih lijepo oblikuju i imaju pristup sa svih strana pa su krupni i pravilno izgrađeni.
Pozdrav, javi se sa rezultatima,
schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
hamme
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 14 tra 2013, 22:16

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la hamme »

Prvo Schumy da ti se stvarno zahvalim na tvojim savjetima jer nisam imao koga da pitam od pcelara koje poznajem,a i tesko se je od njih cuti ovako nesto detaljno. to oni nekako na brzinu "objasne" da sam shvatis da fali puno detalja bez kojih ne moze se odradit neki posao vezan za proizvodnju matica. Samo da pitam jel ono oko 15 tak dana treba matica da izadje iz maticnjaka posto nisam to nikad radio .Jos jednom velikiii pozzzz
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Hamme, matica izlazi iz svoje ćelije 16-ti dan od polaganja jaja. Lako ti je prepoznati stadij matičnjaka:
Pčele ga potpuno zatvaraju 8÷9 dan od početka izgradnje matičnjaka, tada je on potpuno zatvoren. Dakle, kada na vrhu matičnjaka vidiš bijelu boju kao da je posipano šećerom u prahu, kao da je izgrabano (izbrušeno), to je znak da pčele čuju maticu unutar ćelije matičnjaka i da će za dan, dva izaći van. Tada ga je najbolje izrezati i postaviti u gnijezdo odozgo prema dolje između dva okvira u centru. Imaš puno načina kako se učvršćuje matičnjak, najjednostavniji je da pri vrhu okvira sa komadom žice koji saviješ u obliku slova "U" pričvrstiš na jedan okvir sa leglom. Koristiti se može i čačkalica...Možeš i kupiti tuljke od PVC-a u koji se matičnjak nalijepi pa se postavi između dva okvira. Moraš jako paziti da ne povrijediš maticu, oprezno i nježno rukuj a matičnjake odlaži u pripremljenu kutiju u koju staviš vate - uvijek okrenutog onako kako stoji i na okviru - vrhom prema dolje a korijen prema gore...
Ima i jedna anomalija kod izlaska matice, naime ako pčele osjete (samo one to znaju kako i kada) da sa prvorođenom maticom nešto nije u redu one čuvaju ostale matice od prvenca-matice da ih ona ne ubije. Isto se dešava kada je i loše vrijeme pa matica-prvenac ne može izaći na svadbeni let, one čuvaju svoju "klupu za rezerve"....
Nadam se da sam ti pojasnio malo ovu temu,
pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
hamme
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 14 tra 2013, 22:16

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la hamme »

naravno hvala ti ali si me sad malo zbunio oko ovog "Matica prvenac" to mi malo lici na prirodno rojenje al ok valjda shvatim, nego bih te zamolio ak slucajno imas sliku koju kako izgleda "M" ram pripremljen za ubacivanje u rodonacelno drustvo.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Matica-prvenac je moja kovanica da se bolje razumije tekst kod objašnjavanja.
"M"-ram sam objasnio na početku u uvodu u ovu temu, da se ne ponavljamo pročitaj to još jednom pažljivo. Ako nađem metnuti ću koju sliku, pa da vidiš kako to izgleda u naravi...
**za čistu prirodu i obilje pčelica
hamme
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 14 tra 2013, 22:16

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la hamme »

ok hvala ti

nego vazda ja sa pitanjima pa cu opet postaviti : koliko oplodnjaka mozes formirati od jednog pcelinjeg drustva ili sa koliko drustava mozes krenuti u ovakvu proizvodnju matica ?

pozz jos jednom
Odgovorite