Uzgoj matica Millerovom metodom

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Dobar dan forumaši!
Nisam bio "u suživotu" sa e-mailovima, forumom i uredskim poslovima od 30.12.2010. do 10.01.2011. god., te do danas, sporadično (trka za poslovima).

Zato ovim putem danas odgovaram na više postavljenih pitanja i "stilova" oko uzgoja matica. Postoji puno metoda koje sve zahtjevaju dosta uloženog truda, ali ja ipak mislim da sa ovom – Millerovom metodom svaki pčelar za svoj pčelinjak može najbrže i najkraćim putem doći do dovoljnog broja kvalitetnih matica. Zato je točno da se najlakše i najbrže, bez puno komplikacija matice uzgajaju pomoću Millerove metode.

A) FAZA 1 – ODABIR RODONAČELNIČKOG DRUŠTVA
(onoga društva čije pozitivne nasljedne osobine njegove matice želimo produljiti kao uvedeni "standard" na našem pčelinjaku)
Zato se pažljivim odabirom kroz par sezona prati i nađe ovakvo društvo koje ima najbolju maticu(e), zvano "rodonačelničko društvo".

B) FAZA 2 – START UZGOJA MILLER-ovom METODOM

Kada smo uočili i odabrali rodonačelničko društvo (STARTER), u sredinu legla se dodaje prazan okvir sa 3 do 4 kom izrezanih dijelova satne osnove, koje tvore trapezoid, duljine od cca 10 cm. Ovi komadi "vise" na satonoši, a ja ih učvrstim tekućim voskom za iste.
Uobičajeno pripremamo 1, najviše 2 komada okvira sa opisanim komadima satnih osnova (Milerovih, "M"-okvira) po društvu. To su standardni okviri košnice sa tipom kojim pčelarimo (LR, FR). Neki pčelari koriste dodatno ojačanje sa 1 žicom užičenom samo u gornjem dijelu i opremljenim trapezoidima (trakama) satnih osnova kako sam već opisao.
Ove trake se postavljaju na rastojanju od približno 10 centimetara, i na LR (FR) okviru ih ima ih 3 do 4 komada. Ove okvire ja obilježim bojom ili znakom "M" na gornjem dijelu satonoše, tako da odmah čim otvorim košnicu vidim koji je okvir Miller-ov.
Ovako pripremljen okvir dodajem u rodonačelno društvo u sredinu legla.
Prije dodavanja "M"-okvira mora se pripremiti društvo na način da se izvade svi okviri sa leglom, a ostave se 2 okvira sa otvorenim leglom, pa između njih postavljamo "M"-okvir. Tako je zagarantirano prisustvo obilje mladih pčela koje hrane leglo i izrađuju saće na satnim osnovama.
Ostatak plodišnog prostora se ispuni okvirima sa medom i peludom.
Ovo je "trik", jer smo pčele opskrbili sa obiljem hrane, privid je da je dotok hrane obilan, a jedino što u tom trenutku pčele moraju napraviti je da "voskarice" izgrade saće, a matica da zaleže jaja, jer pčele ne trpe neizgrađeno saće u cuntru gnijezda. Nema bojazni da će se leglo prehladiti jer je višak mladih pčela u tolikoj koncentraciji da sa lakoćom griju ona dva opisana ostavljena okvira sa otvorenim leglom i ove komade nepotpunog saća u "M"-okviru, nakon što pčele-voskarice odrade svoj posao.

Najvažnije pravilo kod uzgoja matica je da postoji stalan dotok hrane iz prirode (paša), ili da ovo društvo nadražajno stimuliramo (0,2 lit. sirupa u omjeru 1:1), za cijelo vrijeme uzgoja.
Sedmi dan od postavljanja "M"-okvira, isti je zaležen, vadi se iz košnice, zbrišu se pčele koje su na njemu lagano četkom natrag u plodište.

Okvir nosimo do stola u radionici (ako je blizu ili na samom pčelinjaku), ili na samom pčelinjaku sa toplim, oštrim nožem odrežemo ga do najmlađih ličinki, starosti do 72 sata (3 dana). One se lako raspoznaju od jaja, jer jaje 3 dan leži vodoravno u ćeliji saća, a ličinka se "kupa" u obilnnoj matičnoj mliječi, i već je "skvrčena" kao kiflica.

Opet je na volju pčelaru da olakša pčelama radove i uništi na donjem dijelu svake dvije uzastopne ćelije sa ličinkama, tako da ostane svaka treća (3), iz koje onda pčele izvuču voštanu čahuru za uzgoj matice krupniju i pravilnije postavljenu za uzgoj.
**ovdje treba napomenuti da se ova radnja brzo izvede jer svako izlaganje ličinki suncu znači pogubno djelovanje UV-zraka na kvalitet ličinki. Poželjno je da, ako se ovo izvodi na samom pčelinjaku da se onda to napravi u sjeni nekoga stabla, ali opet ne na propuhu ili vjetru.
Ovdje je najbitnija - brzina!!

C) FAZA 3 – FINIŠ, ODGOJ I ZATVARANJE MATIČNJAKA

Ovako pripremljen "M"-okvir se dodaje uzgajivačkom društvu (finišeru) na njegovanje. To je obezmatičeno društvo, par sati prije voe radnje, sa obiljem mladih pčela koje će dodatno "napuniti" ćelije sa ličinkama sa obiljem matične mliječi. U sredinu legla se postavlja "M"-okvir. Za deset dana društvo se otvara i zreli matičnjaci su pripremljeni za presađivanje u oplodnjake.
I ovdje je potreban dotok hrane (paša ili podražajno prihranjivanje)

D) FAZA 4 – OPLODNJA MLADIH MATICA U OPLODNJACIMA

Oplodnjak je najčešće nastavak tpa košnice sa kojom pčelarimo, podeljen na dva ili tri dijela (sekcije), sa letima na suprotne strane.
Ja obično koristim dva oplodnjaka u nastavku sa po 4 kom okvira u svakome od njih. Oplodnjaci moraju biti opskrbljeni okvirima (gledano od vanjske stijenke prema sredini) okvir sa medom i peludom (kom 1), okvir sa zatvorenim leglom (kom 1), okvir sa satnom osnovom (kom 1), i prazan okvir sa već izgrađenim saćem na koji se montira zreli matičnjak. U oplodnjak se stresu mlade pčele iz uzgajivačkog društva za gradnju saća, i njegu legla, a iz okvira sa zatvorenim leglom se dodatno "regrutiraju" mlade pčele-odgajivačice/voskarice, tako da mali oplodnjak "kipi" od obilja mladih pčela.
Ovde se mlada matica rađa, oplodi i zasniva novo društvo, koje se vro brzo razvija jer je
smješteno u malom prostoru sa puno mladih pčela koje griju leglo i pospješuju mladu maticu
da radnje od rađanja pa do oplodnje čim prije obavi i počne sa nesenjem jaja.
Sustav oplodnjaka je dobar zato jer se odmah pri otvaranju može vidjeti dali i kako mlada
matica nese, pravilno, nepravilno, kojom brzinom što se sve odvija na 4-tom okviru do
pregrade, a za to vrijeme mlade pčele-voskarice izgrađuju satnu osnovu u saće pa je podjela
rada u oplodnjaku racionalno raspoređena te on vrlo brzo napreduje prema nukleusu, a ovaj
u formirano društvo....

Ovo je klasična metoda "Millerovog načina uzgoja, a drugi puta ću vam opisati skraćeni
postupak kojega ja već godinama koristim.
Ali to je druga tema, za danas toliko, pozdrav......schumy

P.S. Nisam išao u detalje same tehnike izvođenja pojedinih operacija, mislim da sam i ovako
bio opširan (možda i previše??!!)
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la beequeen »

Ma opsiran kao i uvijek,Schumy :D i dubok :)
U tome se i razlikujes :D
Sad nas samo malo skreces sa teme jer mi ucenici cekamo "genetika" dio pa da ucimo,pa poslije o uzgoju.
Hvala na objasnjenjima ja bih samo da se mozda doda ovaj link jer ima slike(slika vrijedi tisucu rijeci)za Millerov metod
http://www.beeclass.com/dts/millerqueen.htm
Pozdrav :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Azem »

Zaista dobro i jasno obrađena tema.Uz sve gore napisano oko prihrane, ja odabranom društvu a naročito uzgajivačkom dodajem pogaču koju spravljam na sljedeći način:
1. 600gr šećera u prahu
2. 300 gr meda
3. 100 gr polena
Sve tri komponente dobro izmiješamo i dobijemo prilično tvrdu pogaču koja je dovoljna za odgoj matičnjaka uz naravno sirup koji si naveo.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la samir007 »

Svaka čast Schumy.
Lijepo si ovo opisao.
Zaista zanimljiva metoda uzgoja matica, pogotovo nama početnicima.
Kada je malo studioznije sebi protumačim vidjet ću da li je sve jasno.
Do tada veliki pozdrav.
"Strpljen -spašen"
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Ismet »

zamolio bih te schumy za koji detalj oko presađivanja matičnjaka u oplodnjak.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Stipo »

Odlično schumi ja bih još samo dodao da se umjesto sirupa koristi kvalitetan razrijeđen med u omjeru med voda 1:1 i da se u hranilici sve do zatvaranja matičnjaka uvijek nalazi razrijeđen med.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Zvoneto »

Odlično objašnjeno Shumy, treba imati dara i prenijeti znanje svaka čast. Samo ako mogu dodati, ja kad radim Milerovom metodom tada se mora pripaziti staro leglo u odgajivačkom društvu, znači ili za 4-5 dana pokidati matičnjake sa njih ili ići na opciju da društvo bude totalno bez legla i puno mladih pčela. Ja također starter koristim i kao odgajivačko društvo znači njega obezmatičim i ono ujedno odgaja matičnjake.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la zvuk_tisine »

Selam, pozdrav.
Imam jedno pitanje vezano za uzgoj matica...
Naime, kada sam prosle godine poceo pcelarit nikad nisam ni pomisljao na uzgoj matica. To mi zahetjva puno vremena i zivaca. Ali eto pomalo sam i o tome poceo razmisljat a privukao me Milerov metod jer ja kao pocetnik jos ne razmisljam o presadivanju larvica i batrganjem s time, da bi dosao na fakultet trebas proc osnovno i srednje obrazovanje ;)
Molio bih iskusne da mi pomognu, odgovore, pa da znam da li da i dalje razmisljam u ovom pravcu ili je ovo pogresno pa ...zna se...hehe

Ovako:
Imam određeno drustvo, odabrano da ga tako nazovem i zelio bih bas od njega dobijat matice..To drustvo oznacit cu slovom A.
Drustvu A dodam ram sa s.o. koji cu oznacit sa "M" i nakon par dana provjerim da li je izgraden i uredno zalezen. Kad se uvjerim u isto iz drustva A iz, vadim maticu i sa njom svo otvoreno leglo zajedno sa ramom "M" i formiram novo drustvo koje cu oznacit slovom B. Nakon par sati drustvo A ce osjetit da je obezmaticeno i pocece se reorganizovat. Kad se steknu uslovi iz novorofmiranog drustva B vraćam ram "M" u društvo A uredno podrezan do najmladjih larvi i nakon par dana uzmem maticnjake i uredno razrojim i ostala drustva.
Ovime bih odvratio drustvo od rojenja a dobio bih mlade matice za svoje licne potrebe jer ja ne mislim, za sada, proizvodit matice za prodaju.

Ili...zbog nedostatka vremena i nikad ustaljenog slobodnog vreman da...
Da u drustvo A dodam ram "M" i nakon 2-3 dana kad bude izgraden i zalezen forimiram novo drustvo B u koje prebacim maticu i svo otvoreno leglo a u drustvu A ostavim ram "M", uredno zalezen, jedno i dvodnevnim jajima. Kada drustvo osjeti da je bez matice ostaje mu samo ram "M" na raspolaganju i kad se ispile najmladje larve one tu pocinju izvlacit maticnjake. Znaci, larvice bi od prve sekunde bile pod posebnim tretmanom i nakon par dana uradim razrojavanje, iskoristavanje maticnjaka. U ovom slucaju nema brige da li cu zakasniti i da li cu kao pocetnik moci uredno ocjenit starost larvi...


Da li grijesim u ovome, jos jednom molim savjte iskusnijih, ako grijesim da vise ne razmisljam onda o ovome????
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la zvuk_tisine »

Niko mi ne odgovara :S
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la fahrudin »

zvuk_tisine je napisao/la:Niko mi ne odgovara :S
Zasigurno nećeš pogriješiti ,ali prenosom otvorenog legla prenijet ćeš i mlade pčele na njima u društvo B to moraš nadoknaditi iz drugih društava. Sada je društvo A odgaivačko koje mora biti krcato mladim pčelama.Nakon dodavanja rama sa zaleženim
jajima moraš biti siguran da na ramovima koji su ostali nema mladog legla inače neće ti prihvatiti izgradnju novo pridodatog rama , to moraš imati na umu , pa ti razmisli dali je to naj bolji način.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Stipo »

zvuk_tisine je napisao/la:Niko mi ne odgovara :S
Možda te nisam dobro razumio pa ...
Ja bi ti samo dodao kako da pripremiš društvo koje će ti graditi matičnjake jer je ovo naj sigurnija metoda.
Ja sam prošle godine radio drukčije pa sam sebi izazvao probleme jer mi je od 30 matičnajka na kraju uz puno muke jedva ostalo 8.
U društvo kojem misliš dodati okvir za izgradnju matičnjaka 10 dana ranije pripremi tako što u nastavak (A) iznad matične rešetke podigneš svo leglo.
U dojnjem nastavku (B) ti ostaje matica koju ćeš ujutro desetog dana skupa s tim nastavkom skloniti na drugo mjesto i formirati tu novo društvo.
Ispod nastavka (A) dodaš novu podnicu i pojačaš ga s 2-3 okvira iz drugih košnica s pčelama s otvorenog legla. Šest od 8 sati poslje u njega dodaš taj okvir (M). Pošto u sada košnici (A) više nema otvorenog legla ni jaja Pčele će osjetiti da nemaju matice i počet će graditi matičnjake na tom (M) okviru.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la ErminH »

Kako pravilno odsjeci zatvorene maticnjake i kako ih pravilno presaditi?
I dali je rano da se krene sad sa uzgojom matica na ovaj nacin?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Stipo »

ErminH je napisao/la:Kako pravilno odsjeci zatvorene maticnjake i kako ih pravilno presaditi?
I dali je rano da se krene sad sa uzgojom matica na ovaj nacin?
Matičnjake odsjecaš pažljivo s oštrim tankim nožem. Za sigurnost da ne sječeš po matičnjaku siječenje uradi bar za jedan red ćelija oko matičnjaka.
Prilikom siječenja okvir uvjek drži uspravno i ne tresti s okvirom. Za tu potrebu najbolje je napraviti stalak za okvir pa se tada isjecanje može vršiti s dvije ruke. Treba paziti da matičnjak ne ispadne s okvira jer bi se mogao oštetiti. Isječeni matičnjaci se odlažu u prorez od spužve u kutiju. Da ne propada na dno žlijeba u kutiji matičnjak se pri vrhu iznad korjena matičnjaka kroz saće provuče čačkalica da na njoj u kutiji matičnjak visi. Malo pripazi da ne probodeš matičnjak.
Nije rano za uzgoj matica po bilo kojoj metodi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Lujo_Zujo
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 vel 2012, 16:48
Lokacija: Brerza

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Lujo_Zujo »

Kakve su sanse da matice ne budu oplodjene ..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Stipo »

Lujo_Zujo je napisao/la:Kakve su sanse da matice ne budu oplodjene ..
Iako nemam nekog velikog iskustva u vještačkom razmnožavanju pčelinjih društava i dodavanje matičnjaka kod mene uspjeh oplodnje matica je bio 100% osim prošle godine u duplim nukleusima. Ti nukleusi su standardno LR tijelo podjeljeno u dva dijela. Ranijih godina oplodnja je bila 100% ali prošle godine samo se po jedna matica iz tih duplih nukleusa oplodila i zalegla. Mislim da je razlog to što sam promjenio podnice sa mrežom i da su se miješali mirisi oba dijela pa je to zbunjivalo maticu i da obje uđu na isti ulaz ili su ih pčele uklonile. Pošto se to dogodilo u sve četiri takva nukleusa mislim da je razlog mreža na podnici. Iz početka sam za oplodnjake koristio kompletno LR tijelo, pa poslje uveo duple nukleuse, 4 komada i prije dvije godine 5 okvirne LR nukleuse, 15 komada.
slika
Nukleusi su obojani u 5 različitih boja za lakše snalaženje matica pri povratku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la medonosa »

Lujo_Zujo je napisao/la:Kakve su sanse da matice ne budu oplodjene ..
Ako vrijeme pokvari tj kisa,hladno,neizlecu matice,ako nema trutova nema ni oplodnje,ako matice ili trutovi jos nisu "zreli" za oplodnju
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la keno83 »

stipe na tim 5 ramnim nukleusima podjeljenim na pola kakve i ja koristim, gdje su ti leta okrenuta? kod mene je oplodnja dobra sve do 7 mjeseca, poslije toga oplodnja pada do kraja godine i za 85 posto, kako da ovo rijesim? neki prijedlozi?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Marin »

keno83 je napisao/la:stipe na tim 5 ramnim nukleusima podjeljenim na pola kakve i ja koristim, gdje su ti leta okrenuta? kod mene je oplodnja dobra sve do 7 mjeseca, poslije toga oplodnja pada do kraja godine i za 85 posto, kako da ovo rijesim? neki prijedlozi?
Keno mislim da pčelarica ima veliku ulogu pa i za radilicu krajem osmog i u devetom mjesecu kad se spremaju za odlazak.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Lujo_Zujo
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 vel 2012, 16:48
Lokacija: Brerza

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Lujo_Zujo »

Mnogo hvala Stipo i ako sma mladi pcela dosta sam cuo o vama .. hvala puno ja se nadam da ce i meni isto uspjeti proizvodnja matica milerovom metodom . hvala jos jednom ,
Lujo_Zujo
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 vel 2012, 16:48
Lokacija: Brerza

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Lujo_Zujo »

Hvala ja mislim da ce biti lijepog vremena i pratit cu vremensku prognozu .. ako bog da sve ce biti u redu .
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la keno83 »

stipo na ovim nukleus dvodjelnim opllodnjacima gdje su ti leta za pcele?

marine ima pcelarice dosta, ali mislim da velike vrucine igraju ulogu, kao i prirodna stagnacija nesenja kod matica, mislim da tu svi uzgajivaci imaju velike probleme, pa koriste izmedju reda sam mogao shvatit neke super obogacene pogace, koje natjeraju maticu da pronese...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:stipo na ovim nukleus dvodjelnim opllodnjacima gdje su ti leta za pcele?.
Leta su na istoj strani veličine 3 cm Jedno skroz lijevo drugo skroz desno i obojana su različitim bojama.
Mislim da to nije problem nego mreža na podnici. Ranije dok sam imao pune podnice povratak matica je bio 100%. Prošle sezone od kada sam postavio mreže na podnice u svakom duplom nukleusu falila je po jedna matica.
Vjerovatno ću ja i ove sezone opet u njima formirati oplodnjake ali ću zatvoriti mreže na podnicama.
Jednom netko reče na ovom forumu da za oplodnjake i nukleuse treba imati pune podnice. S obzirom na to moje iskustvo sa mrežama mislim da je taj u pravu, a ima i logike zašto je tako.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la keno83 »

pitao sam iz razloga sto i ja imam petoramne oplodnjake podjeljene pregradom, podnica je puna, njih dosada nisam koristio, a leta su im jedno na jednom cosku drugo na drugom, takodjer su obojeni sa razlicitim bojama popola, dakle ne trebam busit nazad novo leto, tu nece biti problema?dali na sredini stavljas neku pregradu izmedju leta da strazarice ne mogu doci u kontakt??
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la schumy »

Stipo je napisao/la:
keno83 je napisao/la:stipo na ovim nukleus dvodjelnim opllodnjacima gdje su ti leta za pcele?.
Leta su na istoj strani veličine 3 cm Jedno skroz lijevo drugo skroz desno i obojana su različitim bojama.
Mislim da to nije problem nego mreža na podnici. Ranije dok sam imao pune podnice povratak matica je bio 100%. Prošle sezone od kada sam postavio mreže na podnice u svakom duplom nukleusu falila je po jedna matica.
Vjerovatno ću ja i ove sezone opet u njima formirati oplodnjake ali ću zatvoriti mreže na podnicama.
Jednom netko reče na ovom forumu da za oplodnjake i nukleuse treba imati pune podnice. S obzirom na to moje iskustvo sa mrežama mislim da je taj u pravu, a ima i logike zašto je tako.
Dobro jutro forumaši, Stipo ja sam to rekao i moje iskustvo sa punim podnicama kod 5 ili 7-ramnih nukleusa i oplodnjaka je upravo takvo kako si ti uočio lani. Jednostavno treba oplodnjake i 5 ili 7-ramne nukleuse koristiti sa punim podnicama. Ja koristim 7-ramne nukleuse da čim manje "prčkam" po mladom društvu u razvoju.
Odlična je i primjena 2 nukleusa u jednom tijelu LR ili FR košnice. Obavezno po sredini treba obojiti različitom bojama prednju frontu nastavka a poželjno je i odjeljivanje po vertikali sa komadom daske ispiljenim "u trokut", baza kraće katete na letu, sužava se do vrha na "nulu" Paziti treba da se ostavi mjesta za vanjski obrub poklopca. Ovo sa bojama je neophodno za orijentaciju mladim maticama kada se vraćaju sa oplodnje.
Pozdrav.....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzgoj matica Millerovom metodom

Post Postao/la Ismet »

lijep pozdrav schumy :-)
na početku ove teme si napisao:
..."Ovo je klasična metoda "Millerovog načina uzgoja, a drugi puta ću vam opisati skraćeni postupak kojega ja već godinama koristim.
Ali to je druga tema, za danas toliko, pozdrav".....

pa bih te zamolio, ako ti nije problem, da nam malo napišeš i o tom skraćenom postupku koji spominješ.
unaprijed zahvaljujem. :-)
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite