Prisilna matica

SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Azem me je u prethodnom postu potaknuo pa ću u najkraćem obliku započeti na ovu temu. Skoro pa redovno, tokom sezone prevješavamo okvirove i ograničavamo matice (na više načina), a šta tek radimo da bismo išli pčeli "uz dlaku" protiv Božjeg dara - rojenja. Nije toliko rijetka pojava da bi se mogla svrstati u izuzetak, da pčele u oba slučaja povlače matičnjake koje neki zovu prisilnim, ja ne. Pazite, stara matica je TU, a pčele povlače matičnjake (udaljenost, slabljenje feromona... ili...?)! Pritvorite staru maticu u kafez i ostavite je u plodištu. Posmatrajte. Ako neko možda ima napravljene sanduke u kojima može ograničiti maticu u plodištu na 1 okvir, šta mu se redovno događa? A ako primijenimo Đerzona, opet matičnjaci, ali sada bez prisustva stare matice. Nije baš u čvrstoj vezi s temom, ali spomenuću i metodu novosadskog pčelara Vladimira Hunjadija (metoda "akumulatora"). I kod Belčićevog metoda ima matičnjaka (tu bi trebalo prije dodati već pripremljen matičnjak ako ne želimo tzv. prisilne i održavanje radnog raspoloženja). Dosta zasad. Duga je zima.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Neovisno jedan od drugog došli smo do istog zaključka, sve navedeno u posljednjem postu sam isprobao i redovno dobijao dobre matice.Može se primijetiti da smo koristili istu literaturu.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Azem je napisao/la:Dakle tu smo, sve opisano sam imao, nego pitanje je sad : Kako izazvati takvo stanje?
Možda zajedno kažemo EUREKA!
Prije eureke, pročitaj moj post poslije ovog tvog pitanja jer su se postovi mimoišli. Pa, ne moramo sve večeras riješiti. A, bogami, previše već kuckam, a volio bih malo proklizati internetom pošto me nešto dugo muči, a još nešto slično nisam našao.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Slažem se, duga je zima.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Azem je napisao/la:Neovisno jedan od drugog došli smo do istog zaključka, sve navedeno u posljednjem postu sam isprobao i redovno dobijao dobre matice.Može se primijetiti da smo koristili istu literaturu.
Drago mi je to čuti, Azeme, ali nije mi u mnogo čemu pomogla literatura, u startu jeste, ali kad čovjek zaglibi u pčelarstvo kompletnim sobom, e onda on sam sebi postaje literatura. Zato ja sve precizno evidentiram, a zato sam kupio i malo bolji fotoaparat da snimim sve to (Sony 7,2). Sinoć sam u FIS-u čeznutljivo gledao kameru s cijenom od meni nedostižnih 800-tinjak maraka. Znaš, ja sam se složio sa realnim prilikama: meda će biti sve manje, pčelarenje sve teže pa ću bar sebi priuštiti zadovoljstvo da pčele posmatram u različitim staništima. Zato i imam "šarenilo" na pčelinjaku, a stalno nastojim da bude još šarenije. Za tvoju informaciju, stalno mi je na umu prirodno stanište, ali ne zato da ga kopiram, nema od toga naročite fajde sa ovim što mi sve radimo pčelama pod vidom raznih "tehnika pčelarenja", nego zbog nečeg drugog. No, pčelari su osjetljivi ljudi pa nastojim što manje čačkati ono što bi izazvalo belaj. Meni moja pamet i rezultati, svakom svačiji. Da se opet vratim literaturi. Svaka čast autorima, dobro razumijem belaje oko pripreme i izdavanja knjige, nije važno kako, ali razumijem. Treba literature! Ali, uvijek me naljuti kad u skoro svakoj "novoj" knjizi pola nje bude po principu prepisivačke djelatnosti (korištenje druge literature), poplava cijela radi zarade. Znaš koju bih ja knjigu volio vidjeti, ustvari dvije: 1. knjiga izuzetaka u pčelarstvu i 2. pčelarenje u sadašnjim poremećenim vremenskim prilikama. Navest ću i treću, mada mogu zbog toga zaraditi kritike, volio bih da Ivan Brndušić Brnda izda svoju knjigu. Svesrdno bih mu pomogao.
Huh, umorih se. Uzdravlje, moj Azeme!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Azem je napisao/la:Neovisno jedan od drugog došli smo do istog zaključka, sve navedeno u posljednjem postu sam isprobao i redovno dobijao dobre matice.Može se primijetiti da smo koristili istu literaturu.
Drago mi je to čuti, Azeme, ali nije mi u mnogo čemu pomogla literatura, u startu jeste, ali kad čovjek zaglibi u pčelarstvo kompletnim sobom, e onda on sam sebi postaje literatura. Zato ja sve precizno evidentiram, a zato sam kupio i malo bolji fotoaparat da snimim sve to (Sony 7,2). Sinoć sam u FIS-u čeznutljivo gledao kameru s cijenom od meni nedostižnih 800-tinjak maraka. Znaš, ja sam se složio sa realnim prilikama: meda će biti sve manje, pčelarenje sve teže pa ću bar sebi priuštiti zadovoljstvo da pčele posmatram u različitim staništima. Zato i imam "šarenilo" na pčelinjaku, a stalno nastojim da bude još šarenije. Za tvoju informaciju, stalno mi je na umu prirodno stanište, ali ne zato da ga kopiram, nema od toga naročite fajde sa ovim što mi sve radimo pčelama pod vidom raznih "tehnika pčelarenja", nego zbog nečeg drugog. No, pčelari su osjetljivi ljudi pa nastojim što manje čačkati ono što bi izazvalo belaj. Meni moja pamet i rezultati, svakom svačiji. Da se opet vratim literaturi. Svaka čast autorima, dobro razumijem belaje oko pripreme i izdavanja knjige, nije važno kako, ali razumijem. Treba literature! Ali, uvijek me naljuti kad u skoro svakoj "novoj" knjizi pola nje bude po principu prepisivačke djelatnosti (korištenje druge literature), poplava cijela radi zarade. Znaš koju bih ja knjigu volio vidjeti, ustvari dvije: 1. knjiga izuzetaka u pčelarstvu i 2. pčelarenje u sadašnjim poremećenim vremenskim prilikama. Navest ću i treću, mada mogu zbog toga zaraditi kritike, volio bih da Ivan Brndušić Brnda izda svoju knjigu. Svesrdno bih mu pomogao.
Huh, umorih se. Uzdravlje, moj Azeme!
Brnda je prirodni pčelarski fenomen .Prije nego sam počeo pčelariti ,dobio sam priliku izlaska na internet i ubrzo sam primjetio njegovu stranicu.Odlučio sam raditi kao
on . Nažalost kao svaki početnik , pravio sam greške u nizu i sve je neslavno završilo . Međutim pratim sve što napiše i koliko god da mu se divim , nađem mu i neke
zamjerke .Od Ivana Brndušića je teško šta naučiti ,jer on želi da mu se ljudi dive ,a ne da uče .Najviše kaže kad ga neko naljuti ,a kad vidi šta se desilo ljuti se kao
dijete koje je neko prevario . Druga stvar, prestao je sljediti ono što ga najviše karakteriše , pčele iz prirode (ne rojeve koji su nekome pobjegli , pa ih mi zovemo
prirodni i koji su tretirani ko zna koliko puta ) na način kako on zna sljedeći svoje instikte ,koji su vrjedniji od bilo kakve nauke ,jer su Bogom dani .Nasuprot tome on
se dao u nauku i očekuje tu priznanje ,a oni mu se smiju .Veoma mi je žao !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Zvones,, ovaj potpis je čista 10 :)

Kad bi pčele nestale ,nestao bi i čovjek. Kad bi čovjek nestao ,to bi bio spas za ukupan život na zemlji !
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Zvones,, ovaj potpis je čista 10 :)

Kad bi pčele nestale ,nestao bi i čovjek. Kad bi čovjek nestao ,to bi bio spas za ukupan život na zemlji !
Želim da se ispričam/izvinem pokretačima i svim učesnicima teme "Prisilna matica " zbog skretanja i ovog dodatka koji ću napisati .
Kad gledam TV , a to je sve rjeđe zbog ove sprave ,obično listam i zadržim se na onome što mi je tog trenutka zanimljivo .Tako sam slučajno na HRT naletio na
emisju " Drugi format " koju neredovno pogledam .Voditeljica , koja je u svakom pogledu izuzetna ,je upravo kad sam se uključio izrekla ovu rečenicu kao zaključak
i ponovila podatke svog gosta Ladislava Galete .Bio sam potrešen činjenicom da sam i sam imao nekih sličnih razmišljanja .Pokušavao sam naći čitavu emisiju , ali
na moju žalost nisam uspio . Da me se krivo ne shvati : ovo nije moj moto ,radi se naprosto o nekim činjenicama .Živi svjet ubrzano nestaje djelovanjem čovjeka .
Kad sam bio u razvoju ,otac me je upozoravao : " Ako ne budeš učio uvijek ti ostaje krampa i lopata " Nažalost moj otac je pogriješio .Sve je manje fizičkog rada .
Budućnost je malo ljudi za računarima i puno mašina ,odnosno robota . Ljudska radna snaga je sve skuplja i budućnost će pokazati nepotrebna .Ljudski napredak
je u zadnjem stoljeću je ogroman ,kao i znanje ali samo za čovječanstvo .U svemirskim razmjerima je malo prašine ,koja ubrzano prijeti uništenju samog čovjeka.
Podsjetio bih samo na GMO ,istraživanja u vezi produljenja života ,razne vakcine .Sve ovo može uticati na mjenjanje genetskog koda ,kako kod čovjeka ,tako i kod
drugih živih bića .Sadašnji razvoj čovječanstva me podsjeća na dijete u pubertetu : seksualno prebrzo sazrelo , a na svaki drugi način nezrelo i jako spremno da
sebi upropasti život . Pitam se dali je čovječanstvu potrebno da zbog interesa prebogatih pojedinaca uništi evoluciju koja je stvarana milionima i milijardama godina.
Ne pišem ovo iz razloga što želim ostaviti utisak da imam pameti ili znanja ,nego iz straha i žalosti zbog nepredvidljive budućnosti za moju djecu ,unuku i svu ostalu
djecu .U nadi da sam ja samo stara budala sa svojim strahovima želim vam da nastavite sa naznaćemom temom !
Sretno i medno svima u 2011 -toj godini !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

zvones je napisao/la:
senad je napisao/la:Zvones,, ovaj potpis je čista 10 :)

Kad bi pčele nestale ,nestao bi i čovjek. Kad bi čovjek nestao ,to bi bio spas za ukupan život na zemlji !
Želim da se ispričam/izvinem pokretačima i svim učesnicima teme "Prisilna matica " zbog skretanja i ovog dodatka koji ću napisati .
Kad gledam TV , a to je sve rjeđe zbog ove sprave ,obično listam i zadržim se na onome što mi je tog trenutka zanimljivo .Tako sam slučajno na HRT naletio na
emisju " Drugi format " koju neredovno pogledam .Voditeljica , koja je u svakom pogledu izuzetna ,je upravo kad sam se uključio izrekla ovu rečenicu kao zaključak
i ponovila podatke svog gosta Ladislava Galete .Bio sam potrešen činjenicom da sam i sam imao nekih sličnih razmišljanja .Pokušavao sam naći čitavu emisiju , ali
na moju žalost nisam uspio . Da me se krivo ne shvati : ovo nije moj moto ,radi se naprosto o nekim činjenicama .Živi svjet ubrzano nestaje djelovanjem čovjeka .
Kad sam bio u razvoju ,otac me je upozoravao : " Ako ne budeš učio uvijek ti ostaje krampa i lopata " Nažalost moj otac je pogriješio .Sve je manje fizičkog rada .
Budućnost je malo ljudi za računarima i puno mašina ,odnosno robota . Ljudska radna snaga je sve skuplja i budućnost će pokazati nepotrebna .Ljudski napredak
je u zadnjem stoljeću je ogroman ,kao i znanje ali samo za čovječanstvo .U svemirskim razmjerima je malo prašine ,koja ubrzano prijeti uništenju samog čovjeka.
Podsjetio bih samo na GMO ,istraživanja u vezi produljenja života ,razne vakcine .Sve ovo može uticati na mjenjanje genetskog koda ,kako kod čovjeka ,tako i kod
drugih živih bića .Sadašnji razvoj čovječanstva me podsjeća na dijete u pubertetu : seksualno prebrzo sazrelo , a na svaki drugi način nezrelo i jako spremno da
sebi upropasti život . Pitam se dali je čovječanstvu potrebno da zbog interesa prebogatih pojedinaca uništi evoluciju koja je stvarana milionima i milijardama godina.
Ne pišem ovo iz razloga što želim ostaviti utisak da imam pameti ili znanja ,nego iz straha i žalosti zbog nepredvidljive budućnosti za moju djecu ,unuku i svu ostalu
djecu .U nadi da sam ja samo stara budala sa svojim strahovima želim vam da nastavite sa naznaćemom temom !
Sretno i medno svima u 2011 -toj godini !
U pravu ste obadvojica !Ja se jezim od ove tehnologije,vec sam to i rekla da znam koristiti samo tastaturu,nemam mobilni(jesam li jedina?)jer ja mislim da ne treba biti pamet pa vidjeti da se ide ka potpunom unistenju svijeta.
Ja se bavim vermicompostingom www.WormEco.com imam gliste koje jedu organsku materiju i prave najbolje moguce djubrivo na svijetu.Ipak ljudi se odlucuju da bacaju ga na smece i zagadjuju okolino.zagudjuju vode(ovo je pogubno) jer ljudi misle da zivimo na "plavoj planeti" i da im avode na pretek.samo jedan 1% je vec dostupno a samo 3 % nije slana voda.Prosjecni Amerikanc koristi dnevno 80 galona vode,ovdje se vec odavno recycle i prociscuje.Kompanije su vec pocele kupovati vodu(bice sretan ko ima bunar).I tako bi se moglo nabrajati...pcele su za njih "nista" kakve stavove imaju.Ovdje su nastali vec veliki problemi sa prehranom divljih ptica-unistise ih tako.Ptice postaju ovisne,prezivljava i ko treba i ko ne treba,ne raznose biljke i sjeme kako bi i trebalo,ma moglo bi se pisati danima .Sve sami nemar,lijenost,moram da kazem.
Interesantno da si to Zvonko spomenuo-treba se skrenuti paznja javnosti.Ja sam svoje tamo prosle godine ucila kako da "ne bacaju" otpad ne go ga pretvaraju u djubrivo.Ako koga interesuje,tu sam :)
Mozda treba optvoriti rubriku sa idejama?Pozdrav svima i oprostite za blah,blah....
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 31 pro 2010, 14:38, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:Zvones,, ovaj potpis je čista 10 :)

Kad bi pčele nestale ,nestao bi i čovjek. Kad bi čovjek nestao ,to bi bio spas za ukupan život na zemlji !
I kakve to veze ima sa prisilnim maticama?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Azeme,nikakve! Ali ima veze sa nama :) Jesmo li ljudi ili ???
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 31 pro 2010, 15:26, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Sve najbolje u 2011 godini od srca želim
Srećno i medno!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:
senad je napisao/la:Zvones,, ovaj potpis je čista 10 :)

Kad bi pčele nestale ,nestao bi i čovjek. Kad bi čovjek nestao ,to bi bio spas za ukupan život na zemlji !
I kakve to veze ima sa prisilnim maticama?
Ovako gledajući i nema veze . Pošto smo se već odmakli od teme bio sam malo prebrz pa nije prošlo copy/paste vezano za Zvonetos poste glede Brnde i istraživanja Otom- potom sad nije ni važno..

Kakve bi moglo imati veze sa prisilnim maticama pitanje bi zvučalo sasvim drugačije ! :)

Prisilne matice , posmatrajući na prvu su škart, ali ako e počne razložiti postupak prisilnog dobijanja matica to je već nešto drugo..

Da se vratim ovom škartu od matica,,,, veliki broj pčelara koji "uzgaja" pčele i samo dere med,,,, uz ovo ne želi da čuje o planskom uzgoju matica,, Da bi imao kvalitetna društva za MED mora voditi računa o sposobnosti matice kako bi se izvukao maximum.

Vjeruj Azem da mi se smrkne kada čujem pčelara kako kaže ; ja to razrojim one će to sebi najbolje odraditi,,, slijedeće štokažu--- Ja staru maticu jednostavno maknem iz košnice ione sebi "proizvedu" dobru maticu, Ovo je velika zabluda ,, i da pčele sebi odaberu najbolju larvu za maticu izgubi se u konačnici mnogo vremena,, izgubi se na jednom razrojenom ruštvu jedna pčelinja zajednica,,to se može matematički dokazati,,i nakraju pod znakom pitanja je hoćeli se matica vratiti sa oplodnje..

Kada se pristupa planskom uzgoju matica toje nešto drugo... Uvriježeno je mišljenje i terminološki kad kažemo prisilna matica da je to nešto što nije dobro z apčele i pčelara..

Obzirom da će mo ovdje čuti okvalitetnim prisilnim maticama ja ću biti pažljiv slušatelj , postavljati nejasna pitanja i ponekada konstataciju iznijet ..


Pa da krenemo o kvaliteti prisilni matica!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Zvones
"Ko se zadnji smije, najslađe se smije!" Brnda jeste upravo to što si rekao, ali ne i ono nakraju. Vidjećeš. Ako vjeruješ, prije no što sam ovo počeo pisati, dobio sam od Brnde na p.p. još jedan video-zapis, a dobio sam dosta toga od njega i Đoke Zečevića. Uglavnom, redovno se čujemo. Naravno, svi mi imamo mahana. A pošto je Senad u prethodnom postu već sve unaprijed rekao o "prisilnoj matici", ne vrijedi više ni govoriti na ovu temu jer bi to ispalo nešto kao ubjeđivanje. Dakle, nikakva "prisilna matica" ne valje, a svaka "selekcionisana" - valja! Znači, svako ostaje pri svome i nastavlja raditi po svom nahođenju, a ova tema može biti nijansirana u smislu prethodnih postova sa kojima se slažem, ali zaboravili ste da, valjda, postoji i Bog i da nije sve u našim rukama.
Ljudi, hajte na doček Nove i sretno! Supruga i ja ne slavimo, peglamo sećiju, a sinovi su već u restoranu.
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 31 pro 2010, 20:51, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ajde SEVDA(H)LIJA nije Senad rekao da nevaljaju prisilne matice. Koliko ja znam prisilne matice se zovu matice zasnovane na starim larvama.
Mislim da kod nesporazuma dolazi zbog svaćanja što su to prisilne matice. Postoje samo dva načina dobijanja matica koje nisu (prisilne), a to su matice tihe smjene i rojevne matice. Te matice nastaju kada pčele bez utjecaja čovjeka same odluče odgojiti maticu, a stara matica je još prisutna u košnici. Ispada da su sve ostale matice koje su odgojene u pčelinjem društvu pod utjecajem čovjeka prisilne. Ne te matice spadaju u kategoriju selektirane. Eh kakva će biti kvaliteta selektiranih matica ovisi o stručnosti i znanju pčelara. Ostranjivanjem matice iz pčelinjeg društva te kidanje matičnjaka 5. ili 6. dan opet nastaju selektirane matice jer su ostranjeni matičnjaci nastali na starim larvama iz kojih bi izišle prisilne matice koje pčele uvjek smijene tihom smjenom.
E sada možemo ovu temu nastaviti razvijati dalje kada su u pitanju prisilne matice i njihova kvaliteta.
Molim zainteresirane da se pridruže raspravi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Zamolio bih samo da mi se kaže gdje sam rekao da su sve prisilne matice škart ili nevaljaju....


U ovom tekstu jasno se vidi šta sam rekao :

Prisilne matice , posmatrajući na prvu su škart, >>>>> ali ako e počne razložiti postupak prisilnog dobijanja matica to je već nešto drugo..

Tamam kada pokušam da saznam i naučim nešto ono se desi ENDE hm,,,

Vjerovatno neće pomoći ovo što ću reći a nadam se da neće nikakav gnjev izazvati... Mnogo toga sam na forumu prezentovao što se kosi sa teorijama pčelarstva koj su iznijeli eminentne ličnosti pčelarstvo. NIsam se obazirao na to, Moje iskustvo podjelio sam sa svima bez obzira na suprostavljena mišljenja. Ako samja otvorokošnicu u decembru i pčelama pomogao na način da ne uginu od gladi znam mnoge koji se nad tim zgražaju, znamone koji to odobravaju ,a zna se zatšoje to urađeno.. Ja iza mog postupka stojim..

Kada sam svojevremno postavio slike leglo u decembru dobio sam kritike, tipa kako se ne smije košnica otvorat zimi, pa do tog da od te zajednice neću imati ništa,,kao zbog tog što sam otvorao, i zbog legla koje se nalazi.. Šta se desilo?
ta pčelinja zajednica fenomenalno se razvila u prljeće donijela je više meda nego one koje nisu imale leglo i nisu otvorane u decembru...

Da se vratim na ovo zadnje ak0 ja imam svoj stav suprostavljen djelimično drugom stavu ne znači da netrebamo komunicirat i razmjenjivat .. ..

svakako ova tema će se naći n temi UZGOJ MATICA pa ko bude raspoložan neka je obradi ja nemamništa protiv,, Nitijedan tekst na temi UZGOJ MATICA neće biti cenzurisan , Svaki tekst će biti potpisan ko je autor i neka branio svoj stavove i mišljenja.

Kada sam napisao da <<<Pa da krenemo o kvaliteti prisilni matica!<<< to sam više inicirao da se teme krene obrađivati za rad svih onih koji žele da uzgajaju matice na vlastitom pčelinjaku.. ja veoma dobro poznajem sve metode prisilnih matica. Veoma dobro sam iskusio kada mi prisilna matica zdere cijele serije matičnjaka i do 100 komada .. Kroz jedan konstruktivan razgovori mislim da možemo doći do saznanja..

Ja ću sad ovako formulisati!

U pčelinjoj zajenici bolja je bilo kakva matica nego da je nema nikako!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo, Senade!
Jeste li i vi kao i ja "odstrijeljeni" za Novu godinu i dobrovoljno osuđeni na sećiju? Ako je tako, dočekajmo je ovako, što bi stvarno bilo za rubriku zanimljivosti. Čim večeram, odgovoriću i tebi i Senadu. A do tada, volio bih da mi Senad odgovori otkud mu ta prisilna matica koja mu je toliko štete nanijela. Tad ću i ja reći nešto što me zaista osupnulo i navelo da povjerujem u ono u što prije zaista, pošteno govoreći, nisam vjerovao. Nemojmo biti isključivi i razgovor će teći. Ali, samo iskustvo lično uz knjiške dokaze ako su nužni. Senad tu bespogovorno ima veliko znanje, ali ne i sve jer u pčelarstvu to ne postoji. I sitnice nas izbace iz takta da ne povjeruješ. Bar mene jesu. A potom ću Senadu odgovoriti na citat jer nisam zbog tog citata reagovao, nego zbog onog niže.
Pozdrav. Dakle, zajedno ka 2011., a ostalo je još manje od 180 minuta. Ja ću svakako dežurati do u kasne sate kako bih mogao otići po sinove jer strepim da ne bi bilo belaja, kojeg u ovakvim prilikama uvijek bude.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Stipo »

Šestitam Senade vidim da je otpočeo novi phpBB forum
Primi čestitke.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Vahid »

Ma kolege ja ovdje nigdje nevidim da je neko reko da su prisilne matice lose samo treba obrazlozit na koji nacin je ta recimo (prisilna) matica dobivena al eto ja cu sad da reknem svoje misljenje. Ako bi razrojavo drustvo na ovaj nacin da iz drustva onako bez ikakvih priprema oduzmem maticu sa jos recimo 3/4 rama sa pripadajucim pcela i nakon 10,11.12 sve matice koje bi ja tada izasele iz maticnjaka ja nebi sebi ostavijo u drustvima ja te matice nazivam prisilnim to je moje misjenje mogu one i da budu dobre la za mene su one nekvalitetne samo te su za mene (Prisilne Matice) jer pcele zele da dodu do matice po svaku cijenu i onda zapocinju maticnjake na starijim larvama zasada toliko. :?: :?: :wink: :wink: :wink: :wink:
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Stipo »

Poznato je da sve larve u prva 3 dana izlaska iz jaja budu hranjene matičnom mliječi i iz takvih larvi će pčele othraniti dobre matice. Šta se desi kada društvo ostane bez matice. Bilo slučajno zbog iznenadnog gubitka matice ili namjernim pčelarevim odstranjivanjem matice iz društva.
Ubrzo za sat dva u društvu nastaje uzbuna jer pčele ne osjećaju maticu. Kada u pčelinjem društvu nema matice, a još ima otvorenog legla pčele se organizuju da sebi što prije odgoje novu maticu povlačeći mnogo matičnjaka. Jače društvo će povući više matičnjaka. Tako počinju graditi matičnjake na starim larvama koje već su više dana hranjene hranom za radilice. Također će biti i matičnjaka u kojima su mlade larve stalno dobivale samo matičnu mliječ i iz njih će se izleći dobra matica ali budući da su te larve mlađe za više dana za toliko dana će i matičnjaci biti kasnije poklopljeni i matica kasnije izleći. I ako su svi matičnjaci nastali istog dana matičnjaci zasnovani na starim larvama će biti nekoliko dana ranije zatvoreni i iz njih će se izleći za toliko dana ranije i matice. Prvi zadatak takve matice je da svojim žalcem izbode sve zatvorene matičnjake starije od 11 dana. Matice u matičnjaku starije od 11 dana počinju lučiti matični feromon i izležena matica ih po mirisu lako pronalazi i ubija. E kakva je ta prva izležena matica koja je pobila konkurenciju. Iz iskustva znam da se vrlo malo razlikuje od obične radilice. Pronalazak takve matice u pčelinjem društvu je i iskusnom oku vrlo teško. Zašto je ta matica nekvalitetna i šta je uzrok njene ne kvalitete nemogu govoriti u literaturi se mogu naći ti podatci. Pčelara praktičara interesuje samo kako dobiti na jednostavan i lagan način što kvalitetniju maticu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Samir »

Iz ovog svega napisanog moj zaključak je da bi smo trebali imat jako društvo sa dosta mladih pčela
i nakon 5-6 dana uklanjanja matice porušiti sve zatvorene, a prilikom uklanjanja matice podrezati jedan okvir do najmlađih larvi ili jajašcadi.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Vahid »

Bravo Stipo ja sam sinoc nabrzinu piso pa sam malo stosta i preskocijo al si me ti dopunijo. Za kolegu Samira da dobro si skonto sta uradit al ima tu vise nacina sa kojima se moze radit kao recimo da maticu stavis u prvi nastavak na podnjacu i da joj pri tome oduzmes svo leglo i preneses ga u gornje nastavke i nakon 6/7 dana da joj dodas prazan izgraden ram u sredinu tada nastalog legla i kad ga ona zaleze da ga preneses u jedan od gornjih nastavaka pri tome ces dobit dobre matice na maticnjacima zasnovanim na tim( larvama ili jajima ) ja sam nekad tako radijo dok nisam savlado druge tehnike a sad da se vratim na donji nastavak sa maticom tada taj kompletan nastavak oduzmes i postavis ga na drugo mjesto na pcelinjaku na drugu podnjacu i time si fakticki uradijo i razrojavanje al to bi trebali da to radimo pred neku pasu da bi se to moglo iskoristit da bi jednim udarcom ubili dvije muhe i drustvo razrojili i iskoristili pasu posto tada pcele imaju malo otvorenog legla koje trebaju njegovat pa ce da sakupe dosta meda za nas. To bi bilo ukratko ako ima pitanja tu sam.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Stipo »

Samir je napisao/la:Iz ovog svega napisanog moj zaključak je da bi smo trebali imat jako društvo sa dosta mladih pčela
i nakon 5-6 dana uklanjanja matice porušiti sve zatvorene, a prilikom uklanjanja matice podrezati jedan okvir do najmlađih larvi ili jajašcadi.
Tako nekako ispada i ta metoda s podrezivanjem saća na granici između larvi i jaja ima jedini cilj da pčele kod proširivanja radiličke ćelije i prerađujući je u matičnjak ima više mjesta što daje bolje i krupnije matice. To mjesto će se dobiti ako malo pomognemo pčelama i odmah poslje podrezivanja drvcetom šibice u susjedne 3 ćelije okolo izabrane larve pognječimo sve larve i tako do kraja saća gnječimo 3 larve,a jednu preskočimo. Pčele će na preostalim ne zgnječenim larvama po rubu podrezanog saća graditi matičnjake. Zgnječene larve će ošistiti i neometano proširiti matičnjak. 5-6 dana kasnije sve matičnjake zasnovane iznad ruba
larvi koje smo im ostavili treba pokidati. Tom metodom dobit ćemo dobre matice. Zbog dovoljnog razmaka između matičnjaka lako ćemo ih moći izrezati i dodati u nukleuse. Ali i tu se zna pojaviti jedan problem i sav nam trud upropastiti.
Često se desi da nam ostane neki skriveni matičnjak zasnovat na staroj larvi iz kojeg će se matica izleći ranije i pobiti sve neizležene matice s ruba saća. Kada radite ovu jednostavnu metodu radite je na više društava u isto vrijeme. Pa ako vam u 2 društva desi se ta pojava velika je vjerovatnoća da neće i u trećem društvu. Tako ćete sigurno imati dovoljno dobrih matičnjaka i na kraju dovoljno matica da zamjenite i te matice koje su vam napravile nered.
Uvjek računajte na duplo više matica nego što vam je potrebno jer poslje oplodnje ćete vršiti još jednu selekciju da odstranite sve matice koje su se pokazale kao loše. Nemojte da vam bude žao loše matice nego je odmah uklonite bez razmišljanja i žaljenja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Prisilna matica

Post Postao/la Samir »

Vahide i Stipe mislim da posle ovih dopuna neće da bude mahe.
Ovo će da budu matice za moj malji pčelinjak prve klase.
:mrgreen:
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Prisilna matica

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Vahide, Stipo!
Sve su to već odavno poznate metode i ima ih u skoro svakoj ozbiljnijoj pčelarskoj knjizi. Kod Vahidovog načina prvi slučaj je poznat kao Demariranje, a drugi kao Đerzonovo Dijamantno ili zlatno pravilo (oduzimanje ili ubijanje matice starog društva). Matična i pčelinja mliječ? Nije li to isto? Prisilna matica mala kao pčela? A kolika je selekcionisana? Šta mislite, jesu li pčele toliko glupe da baš uvijek rade protiv sebe i odaberu od sijaset "prisilnih" matica baš onu najgoru (odgojenu na najstarijem jajetu)? Jesmo li to u pčelinjem svijetu učevniji mi ili pčele? Ja nisam. Već sam rekao da sam kupovao i dobijao selekcionisane matice sa raznih strana, bogami baš su tu negdje oko veličine pčele. Pošteno mi odgovorite na ovo. Je li vam se desilo da ste prevjesili leglo iznad H.R. i kasnije gore našli mladu oplođenu kvalitetnu maticu, a stara i dalje leže ispod H.R? Dakle, niste se miješali, pčele su sve SAME odradile, a mlada matica dobra (kod mene nese i po pune 3 godine).
Pozdrav svima!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite