Uzgoj mladih matica

Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

najvjerovanije sam pogrijesio sto sam otvorio oplodnjak nakon 2 dana a ne nakon 3?

nadam se da ce se sto prije harmonizirat :) pa da krenu za poslom

P.S. sirup sam dao!! hvala vahide...
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno sutra pri pregledu larvica koje su primjene prebacujes u odgajivacko drustvo a ako hoces mozes i 2 larvice koje budu primjene ostavit i u nukleusu kao sto sam reko kad prebacis u odgajivacko drustvo koje je pripremjeno i matica zatvorena ispod maticne mreze i ima dovojno prostora za zalijeganje i bar 3 satne osnove larvice postavjas iznad maticne mreze izmedu 2 rama otvorenog legla bez viklera jer pcele moraju da dograduju maticnjake i tek nakon 5/6 dana kad maticnjaci budu zatvoreni stavjas viklere al pazi nikako da ih okreces i puno drmas kad budes stavjo viklere moras polako stalozeno da radis al kazem kad budu zatvoreni i onda je sve gotovo cekas izlazak matica tri dana prije izlaska pripremas oplodnjake bar ja tako radim i cim matica izade ja je dodajem u oplodnjak ili je dodam prije izlaska posto imam i kuci par maticnjaka u inkubatoru cim vidim da je pocela da progriza maticnjak ja je dodajem u oplodnjak da joj pcele pomognu da se oslobodi
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Masala Senade ti mene prestize kod tebe mnogo vise primjeni maticnjaka heheheheheh svaka cast ti se nedas kako si proso sa bagremom jel bilo ista il jos traje
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

dobro vahide tako cu napravit kako kazes, a i mislio sam jednu ostavit u nukleusu, pa nek ostane da ga vidimo..a znaci iznad maticne resetke stavljam dva rama sa otvorenim leglom i izmedju njega ram sa maticnjacima?vikleri idu okprilike deveti dan.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

senade kako uspijes imati takav postotak primljenih larvica, imaas li kakav savjet, nesto za pripomoc nama pocetnicima..
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Da keno bas kako si i napiso pa mozes i jedan ostavit al ja ostavim uvijek dva za svaku sigurnost a Senad uvijek ima savjeta za nas pocetnike on je uvijek spreman da pomogne ja to znam samo kad ima vremena da se docepa kompijutera.
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 30 svi 2010, 00:31, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Senade igla je izvandredna isprobo sam je radi sama samo je moram drzat i gledat gdje su larvice koje mi trebaju hahahaha ne ozbijno super je bas kakva mi je trebala bez sale presadijo sam 12 larvica rucno da vidim kao izgleda i to radit proba primjeno je 9 znaci malo ih je osteceno a sa ovom koju sam kupijo ovdje mi tek 50% bude prihvaceni znaci da ih ostetim pri presadivanju moje misjenje pravi ih jos hahahaha
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 30 svi 2010, 01:55, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

da nadat se da ce i on nesto napisat..
a nisi ti pocetnik vidi se da imas staza hehe
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

vahide,senade, da li je greeska ono sto sam uradio pa zbog toga nece da rade,ili treba da prodje jos jedan vremenski period nakon otvaranja oplodnjaka.....HVALA! Ermin
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Pa Ermine znatizeja preovladava znam ja al pokusaj da sto manje otvaras oplodnjake pocece one gradit nemoj se sikirat bice dobro samo nemoj da si nestrpjiv
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

ok hvala vahide!
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

eso je napisao/la:Senade hoceli biti matica uskoro
InšaAllah biće, samo neznam koje ti hoćeš ,, one što odmah med donose u bačve ili da pakuju u tegle :) )))))

NAdam se da će biti sve uredu nisam ljubitelj viklera ali izgleda i ja moram da to prihvatim da bi bio siguran,,,,,, isto tako bio sam protiv podrezivanja krila matici , dođe vrijeme da i ja to uradim,,

Ako sve bude u redu kontam da bude oko 20 .06 ionda svako 10-15 dana novi turnus

Kada tebi treba da tempiramo turnus ,, ;)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo da javim od 20 komada iz nikota 16 prihvaceno, od 20 koje sam rucno presadio svih 20 prihvaceno..ovim putem zelim da se zahvalim mnogo vahidu i ostalim na forumu bez cije pomoci bi sve ovo bilo mnogo teze, uglavnom cujemo se jos mmnogo na ovu temu i zivjeli..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pardon od 25 iz nikota 16 primljenih, a 20 od 20 iz rucnog presadjivanja.pozzz
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Keno svaka cast dostaprihvaceni samo pazi da na vrijeme stavis viklere (kaveze) da nebi koja prije izasla pa ponistila ostale sretno
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

eso je napisao/la:Sledeci vikend ili mimdaj broj tel.koga ti poznajes nekog dobrog proizvodaca matica
Obzirom da su ti pčele u Maglaju najbliže ti je Žepče kod Mulabdića,, nemam broj ali pokušat ću nać.....
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

¸uredu vahide cim zatvore maticnjake na sve ove primljene stavljam viklere, a to da je mnogo primljeno jest, ali to ti ga je pocetnicka sreca, mada neka bice ih nesto i za podjelit nekim pcelarima oko mene..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

eso je napisao/la:Moze iz Maglaja idem za Zenicu(Serice)gore vozim pcele
Da nije malo visoko Šerići,,, šta medi gore,,,,,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

s koliko kosnica ides na livadu gore?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

dobro nek je sa srecom esade
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

vahide izgleda mi jos bolje i prakticnije radit uzgoj matica presadjivanjem, jednostavno uzmes lupu iglu i na posao, mada ima aparat svojih prednosti..
reci mi desi li se ikad da pcele pociste presadjene larve, kod rucnog presadjivanja, ili ciste samo one koje prilikom presadjivanja ostetimo..pozz
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma Keno naravno da se desi pcele pociste sve koje su ostecene al i kasnije odbace par komada jer kad radis rucno presadivanje tada koristis takozvani starter tada su pcele obezmaticene i prihvate vise larvi nego obicno pa poslije odbace jos jedan manji broj kod mene danas izaso roj iz odgajivackog drustva ogroman naso sam ga pred sandukom matica nije odletjela bila obrijana hahahahaha bila joj krila osjecena ja maticama poslije oplodnje osijecem krila jedan manji dijo da kad se roji slucajno nemoze otic daleko
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

taman i bolje da same ociste sve ostecene larve, pametno bice ta pcela..a mogu ti reci da ima neke ljepote u onom rucnom presadjivanju larvi, bas neki ponos izazove kod covjeka..
a za roj..neko na ovom forumu rece rojeva nikad dosta, hahaha, ma mora se i roj desit, mada ih ja ne volim, vise volim svojevoljno da ga odradim..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ne znam vahide to za odsjecanje krila, malo mi nehumano, boli li je? nekako mi to bas gadno..i zar ne bi pcele tada mogle tihom smjenom zamjenit tu ostecenu maticu?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

Senade igla je izvandredna isprobo sam je radi sama samo je moram drzat i gledat gdje su larvice koje mi trebaju hahahaha ne ozbijno super je bas kakva mi je trebala bez sale presadijo sam 12 larvica rucno da vidim kao izgleda i to radit proba primjeno je 9 znaci malo ih je osteceno a sa ovom koju sam kupijo ovdje mi tek 50% bude prihvaceni znaci da ih ostetim pri presadivanju moje misjenje pravi ih jos hahahaha

senade imas li tih igli sto si dao vahidu na prodaju, ja bi kupio, pa ako mozes poslat postom ili autobusom valjlo bi, da mi jednu posaljes juzno...alata nikad dosta..
Odgovorite