Uzgoj mladih matica

Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

hvala ibrahime puno, ma evo ovaj jedan turnus mi izasao izmedju 14 i 15 og dana pola matica juce izaslo, i kontam ostalih 11 ce danas ja pripremio nukluse i ostalo da ih stavim kad nisu izasle, i sad stoji sve spremljeno a nema matica, za razliku od ovih jedan turnus jedanest matica evo 20 dan jos nijedna nije izasla...znaci da samo pustim ovako pa da vidim sta ce biti??
pozz
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Jesili siguran da su matićnjaci uredu.20 dana je puno za ovaj period.probaj jedan matičnjak nadnijeti nad pčele,ako se zadržavaju na njemu onda je uredu.Ili dodaj matićnjake u nukleuse,da ti se ne pojave lažne matice.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

3 dana jaje
4-ti dan ispilise larva
9-ti dan poklopljena larva
17-ti dan treba da se izleže matica


Ako smo maticu zatvorili danas u 19 h to je nulti dan

-sutradan kad aizvršimokontroluzalijeganja ,, sve ćelije treba da buduzaležene i toje 1 dan ,,JAJE 17-ti dan treba da se izleže,,,, sv e preko ovog nije nešto uredu

-desi se nekada 18 dan izlazi i tu nešto neštima ili 15 dan to je iznimno

Ako se matica ne izleže u roku to pčele prepoznaju i krenu u rušenje ,,,

Nemoguće je da se iz matičnjaka izleže matica nakon 18 dana a pogotovo 20 dana
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

20 dana a matica se nije izlegla iz matičnjaka uh vjerovatno su matičnjaci prehlađeni i larve uginule ili je ih već izležena matica ubola žalcem i lutke uginule.
Drugog objašnjanja nema.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

da danas sam sve povadio, kad sam rusio maticnjake vidio sam nesto unutra,a kao donekle razvijene sve larve, i onda je razvoj cini mi se stao...u drugoj mi kosnici maticnjake stavio u oplodnjake i nukleuse i pcele hodaju po njima, dakle to je znak da je tu sve u redu, a svakako te sam presadio 30 06 2010 i njih ocekujem danas sutra da se izlegu..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

pa ja stavim stipo cim ih zatvore on viklere pa ne mislim da ih je ona ubola prije da su se prehladile, a inace tu sam kosnicu rasformirao jer sam je pri dodavanju larvi obezmaticio, i kad sam je cistio vidim da je trutusa postala, pa sam je istresao 50 metara dalje, i pustio pcele da se vrate u nukleus, sad cu im samo dodat jedan maticnjak, pa sta bog da
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

senade zasto se matice nekad izlegu 15 ti dan kao sto je kod mene slucaj bio nedavno, do cega je to, jeli to neki poremecaj ili..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:senade zasto se matice nekad izlegu 15 ti dan kao sto je kod mene slucaj bio nedavno, do cega je to, jeli to neki poremecaj ili..
Nebih imao precizan odgovor ,,,,, jedino kalkulacije
-da pčele nastoje da što prije dođu do matice pa joj tako pomažu izvana,, 15-ti dan matica umatičnjaku je već formirana ,,,

Prije par dana iz matičnjaka je izažla matica 13 dan,,,,

ako pogledaš ovaj matičnjakj rekao bi d a je je se izlegla nomalna matica 17-ti dan

slika

Ovaj matičnjak je bio na letvici sa sotalim matičnjacima, u odgajivačkoj zajednici

Kako je do ovog došlo nebih mogao precizno odgovoriti,,,,, ove matice u košnici nema ,,,,

Da je nešto bilo felš pčele progrizu matičnjak,,,, ovo mi je baš pravo čudno i do sada nisam imao ovakvo nešto,,,,

Naime 13 dan ja samušao pred veče u košnicu s a ciljem da stavim viklere kako bi se osiguravo do presađivanja matičnjaka,,,,, kada sam pogledao da je otvoren matičnjak nisam mogao da vjerujem konto sam da su mi ostali progriženi,,međutim nisu ,.....

Čudna vremena su nastupila,,,,, mnoge teorije, posebno u pčelarstvu padaju u vodu...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Od jajeta do izlijeganja matice prođe 16 dana. Matica se može izleći i 17. dan ako je slabo hranjena ili jebila malo pothlađena.
U literaturi nigdje nisam pročitao da se matica može zleći 14. ili 15 dan. Mislim da je tu gređka u izračunu broja dana ili oje matica zasnovana na starijoj larvi.
Matice kod afričke pčele uboice se izlegu 14. dan. Možda se radi o nekom križancu ili genetskom poremećaju ko zna svašta je moguće kako kaže Senad.
Evolucija stalno traje kod svih živih bića. Nove vrste nastaju kada taj poremećaj postane nasljedna osobina.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo kod mene izaslo devet matica, prekkjuce i cekam danas ostale njih jedanest nista, i predvece malo pomuckam maticnjak kad unutra se nesto odbija vidim nema nista razvalim kad formirana matica, ali onako kao da je sasusena, ili ne znam ni ja, uglavnom svaki maticnjak takav, pa kontam da postoji solucija ili nije vise bilo hrane unutra, kad sam ih otvorio vidim nesto cvrsto smolasto na dnu cepica sad ne znam sta je to ili ostaci hrane ili sta ja znam, a druga solucija, kontam da nije bilo slabo drustvo pa nisu mogli stvorit trazenne uvjete za odrzavanje temperature u kosnici, pa sad milslim da je od to dvoje jedno sigurno, tim prije sto je istog turnusa izaslo devet matica ostale nista...
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la keno83 »

kolege zamolio bi za jedno misljenje, naime jucer startujem 10 larvi za matice, i sta se desi, naime pripremim drustvo na sljedeci nacin, kosnica na nastavku odabrana puna pcela sve uredu, gornji nastavak prebacim dva metra dalje od mjesta na kojem je bio, u taj nastavak stavim svo leglo i maticu, u ovu sada vec obezmaticenu zajednicu koja je ostala na istom mjestu stresem sa ovih legala koja sam prebacio dalje svu mladu pcelu, kosnicu uredim tako da je u njoj samo med i perga i sacekam nekoliko sati, kada sam dosao da stavim startovane larve presadjene, desi se da je skoro sva pcela presla iz te sada obezmaticene zajednice u ovu drugu koju sam odmakao dva metra, kao da su tamo osjetile maticu ili sta??nakon toga ponovim postupak i desi se opet isto, larve niti da pogledaju, i danas uredim kosnicu na isti nacin kao i prije toga samo sto kao 4 ti i 6 ti ram stavim najstarije leglo, i sta se desi sva pcela ostane konacno u kosnici u kojoj sam i zelio da bude, i vidim nakon sat dva mlade pcele napravile grozd na sredini, i onda opet presadim larvice, i vidim pocele su da ih prihvataju, sad me zanima vase misljenje u cemu je bio problem da se ovo desilo, i ako moze neki "pravi raspored"po kojem bi mogao uredit da se ovo ne desava, naime nakon mnogo lutanja prosle godine, ovo mi se pokazalo najbolje, jer se drustva ne slabe, odredjene larve izaberem, a kosnicu na nastavku samo spustim jednu pored druge, nakon sto prodje neka dva do tri dana tj kad se startuju larve, samo ovu kosnicu opet spojim i odjelim mat resetkom,rezultat je da matica u drustvu vec postoji, drustvo ne slabi, a larve gore se odgajaju svojim prirodnim tokom...eto pisite mi u vezi ovoga bas me zanima sta se dogadjalo u vezi ovog navedenog.. pozdravi...
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la Azem »

Keno izgleda da su svi zauzeti pripremom za bagremovu pašu.
Na ovaj način kao što si ti uradio formira se starter od samo mladih pčela koji se formira 24 sata prije upotrebe,to je starter bez legla sa mladom pčelom.Ovaj starter je najefikasniji ali nije najekonomičniji.
A šta se desilo kod tebe? Poznato je naime da pčela neće ostaviti leglo, pa kada je ostala bez legla onda ga traži.Dakle nije u pitanju matica koju može da osjeti nego leglo.
Ako pitaš za pravi raspored koji treba da po kojem bi trebalo da radiš a da se to ne dešava ,eto ti si ga pronašao, da li slučajno ili namjerno to bi bilo otprilike to što si već objasnio.
Ja inače postavljam sljedeći raspored kod startera:S desna na lijevo Med, otvoren med polen-perga,leglo(zatvoreno)leglo zatvoreno iz koga izlaze pčele, PRAZAN PROSTOR, leglo, polen,med, satna osnova.
Obično stresem još sa jedog ili dva rama mlade pčele u nastavak.
Ovo zadnje satna osnova vjerovatno nećeš naći u literaturi, ali je to zbog mlade pčele koja ako nema gdje da se isprazni sa voskom pravi problem I gradi zaperke tamo gdje treba I ne treba.Ovako to radi na satnoj osnovi.
Ovo što sam objasnio je I starter I odgajivačko društvo.
Ako su potrebna dodatna pojašnjenja može preko pp.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la keno83 »

u pravu si azeme, stavljeno staro leglo, sve je ok, od 15 presadjenih larvi 12 je primljeno sutra opet spajam drustvo, i cekam dalje da se maticnjaci razviju, napomenuo bih da ti je ovo sa satnom osnovom odlicno zapazanje, koje nije navedeno u knjigama, recimo prosle godine mi se desavalo, da na zatvorenim maticnjacim pcele podju da grade sace, sa satnom osnovom ta pojava se gotovo skroz ponistila, mislim da je fora u tome da je velik broj mladih pcela koje luce vosak, i ta satna im bas dodje kao nuzda, da ne unistavaju maticnjake...

kad smo vec kod ove teme zelim da podijelim sa vama jos jednu metodu za uzgoj matica tj formiranja odgajivackog drustva bez da se slabi proizvodno..naime na svakoj poizvodnoj kosnici, uradi se sljedece, svidi nam se odredjena matica i od nje presadujemomo larve,bez obzira sto je pasa u jeku.. na vec opisan azemov nacin formiramo dojnji nastavak, i stresemo mladu pcelu sa okvirova sa leglom, na taj nastavak u kojem vise nije matica, nju stavljamo na nastavak iznad uokvirene maticne resetke sa ostalim sadrzajem iz kosnice..maticnu resetku okrenemo da joj je leto okrenuto sa zadnje strane kosnice, a na okvir mat resetke stavimo lim, tako da pregradimo gornji od donjeg nastavka, sva pcela ce izaci na otvor kroz leto resetke, i vratit ce se na onaj vec naviknuti ulaz na podnici, cime imamo strasno jak starter, prepun pcela sveg uzrasta, ali sad vise te pcele ne mogu da dodju matici,jer ih od nje osim mat resetke dijeli i onaj lim koji smo ubacili sa unutrasnje strane okvira od mat resetke..nakon nekoliko sati presadimo larvice i stavimo ga u onaj prazan prostor koji smo ostavili za ram sa larvama,pcele se odmah prihvate posla,mi sacekamo 48 sati da one dobro nahrane mlade larvice, i nakon sto se uvjerimo da je sve uredu, proces zavrsavamo tako da izvucemo onaj lim iz resetke, nastavke zamjenimo, tako da nam sada nastavak sa maticom bude na podnjaci, a onaj sa larvama iznad, sve to naravno djeli maticna resetka..dalje se sve odvija na normalan nacin, cekamo da pcele zatvore maticnjake, koje mozemo nakon njihova zatvaranja prebacit u inkubator ili sacekat da se izlegu u vec postojecem drustvu, samo u tom slucaju trebamo za svaki slucaj svaki maticnjak stavit u vikler, da nam ne bi prvooizlezena matica pobila ostale, i da nam trud ne bi bio uzaludan...toliko, nadam se da ce nekome ovaj metod pomoci..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la keno83 »

azeme koliko cesto mjenjas satnu osnovu, naime ja postavio jednu i vidim svejedno grade zaperke po zatvorenom maticnjaku, onda sam danas tu jednu izvadio jer je vec bila izradjena i dodao drugu na mjesto ove koja je izgradjena, moze li se ova pojava totalno anulirati..tj da nikako ne upropastavaju maticnjake..??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la Azem »

keno83 je napisao/la:azeme koliko cesto mjenjas satnu osnovu, naime ja postavio jednu i vidim svejedno grade zaperke po zatvorenom maticnjaku, onda sam danas tu jednu izvadio jer je vec bila izradjena i dodao drugu na mjesto ove koja je izgradjena, moze li se ova pojava totalno anulirati..tj da nikako ne upropastavaju maticnjake..??
Keno, otprilike za dva dana izgrade dodatu satnu osnovu, pa je potrebno dodati novu na gradnju, inače opet prave problem i sastavljaju matičnjake.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la keno83 »

hvala lijeppo, bude li opet problema ja pisem ovde pa pomagaj :D
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la Ismet »

kakva je situacija glede paše kod tebe Keno?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la keno83 »

ismete kod mene jos nema nikakve pase, cekam dracu, ako i ona omane to bi mannje vise bilo to..gdje si ti, kakva je situacija u odnosu na proslu godinu..
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la N€dim »

imao bi jedno pitanje za iskusnije kolege pčelare,
pokusavam uzgojiti mlade matice ali...
da krenem ispocetka u četvrtak sam presadio 15 jednodnevnih larvi,sad otvorih sanduk da vidim sta se desava sa mojih matičnjaka kad ono ima 12 izradjenih matičnjaka 3 nisu prihvaćene, ali ima nesto normalnih matičnjaka i veliki su oko 2,5 Cm pošle su ih zatvarat ali ima par maticnjaka na njih izvlace satinu znaci skroz su ih oblozile satinom, kosnica je prepuna pčele sad da nije to slucajno razlog izvlacenja satine, i svi ostali ramovi su puni meda polena a legla nema nikako nikakvog znaci nema ni jedan prazan okvir u tom sanduku.
interesuje me zasto su te maticnjake oblozile satinom
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la senad »

U principu ja nemam takvih situacija, bude sporadično, Mnogi kukaju na to izvalčenje saća.

Azem je to dobro primjetio i spustio 1 okvir sa satnom osnovom u košnicu,

Pokušaj sa s.o. pa ako treba i dvije s.o.

Kada budeš presađivao matičnjake budi pažljiv, Pripremi sebi skalpel , kuhalo za vodu, u vodi zagriješ skalpel i lagano obradi matičnjak ali se nemoj mogo približavati . Obavezno skini saće tamo gdje matica treba da izađe, ali lagano, Okvir sa matičnjacima pravilno držati, .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la N€dim »

probacu to izrezati a sutra cu ubaciti dvije s.o. ja mislim samo da je previse pčele u toj kosnici
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la Azem »

N€dim je napisao/la:probacu to izrezati a sutra cu ubaciti dvije s.o. ja mislim samo da je previse pčele u toj kosnici
Kad je u pitanju starter pčele nikad nije previše.
Ako i pored satnih osnova opet prave problem sa zapercima onda je nešto drugo u pitanju.Može biti da su povukle još neki matičnjak pored onih koje si ti dodao (provjeri), dalje potrebno je da znaš da se starter mora obilno prihranjiivati najbolje razrijeđenim medom uz obavezno prisustvo medno polenske pogače koju sam na ovom forumu objasnio kako se pravi.
Lijep pozdrav Nedime!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la N€dim »

Azem je napisao/la: Kad je u pitanju starter pčele nikad nije previše.
Ako i pored satnih osnova opet prave problem sa zapercima onda je nešto drugo u pitanju.Može biti da su povukle još neki matičnjak pored onih koje si ti dodao (provjeri), dalje potrebno je da znaš da se starter mora obilno prihranjiivati najbolje razrijeđenim medom uz obavezno prisustvo medno polenske pogače koju sam na ovom forumu objasnio kako se pravi.
Lijep pozdrav Nedime!
prihranjivo sam prva tri dana, stavio im pogacu, doduse kupovna je ali ima je jos uvijek,
a nema nikakvih drugih maticnjaka posto su maticnjaci u nikotovim nosacima koji su pricvrsceni na okvirima i ima ih ukupno 15 od kojih je primljeno 12 maticnjaka. juce sam stavio dvije pocetnice koje su ured izradile, a jos uvijek izradjuju satinu na maticnjacima..
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la Azem »

Nedime, prihrana ide konstantno barem do zatvaranja matičnjaka, ako je situacija kao što opisuješ, onda može biti da oskudijevaju u hrani, jer hrane mora biti u izobilju, iz iskustva znam da to mora biti 0,5 l sirupa svako veče, ako hoćeš kvalitetne matice.Polena-perge mora biti minimalno 1 ram.
Ovo za druge matičnjake nismo se izgleda razumjeli, možda na drugim ramovima ima matičnjaka, ne znam koji si tip startera i odgajivačkog društva izabrao.
Pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Uzgoj mladih matica

Post Postao/la N€dim »

Azem je napisao/la:Nedime, prihrana ide konstantno barem do zatvaranja matičnjaka, ako je situacija kao što opisuješ, onda može biti da oskudijevaju u hrani, jer hrane mora biti u izobilju, iz iskustva znam da to mora biti 0,5 l sirupa svako veče, ako hoćeš kvalitetne matice.Polena-perge mora biti minimalno 1 ram.
Ovo za druge matičnjake nismo se izgleda razumjeli, možda na drugim ramovima ima matičnjaka, ne znam koji si tip startera i odgajivačkog društva izabrao.
Pozdrav!
hrane ima gotovo u svim ostalim ramovima osim ova dva sa s.o. strater i odgajivacko drustvo sam koristio jedan lr nastavak sa 10 okvira. perge ima na dva okvira polovicno sa medom, neznam stvarno vise koji bi mogo uzrok biti.
Odgovorite