Uzgoj mladih matica

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Prirodni roj je zdraviji od vještačkog i brže se društvo razvije. Ali ima manu da prenosi osobine rojenja i baš kada zamedi to društvo dobije rojevi nagon i ne donese dovoljno meda. Osim toga pčelaru stvara dodatne poslove prije rojenja da bi ga spriječio i u vrijeme rojenja hvatajući rojeve u što sam se nedavno uvjerio po sparini u ful opremi sam se morao penjati na visinu od nekih 10 m. Naročito je nezgodno kada pčelar ima 60-90 košnica. Koliko tada može rojeva izaći za jedan dan koje treba pohvatati i udomiti. Šta je tek kada ima 2 veća pčelinjaka, živa propast. Zato je vještački roj pogodniji. Sam pčelar određuje vrijeme kada će pristupiti razrojavanju i koliko će rojeva napraviti. Mana vještačkom roju je što prenosi sve bolesti društva od kojeg je nastao i što se sporije razvija pd prirodnog roja pa traži više pažnje i posticaja srećom to je u vrijeme kada pčelar ima manje posla na pčelinjaku pa stigne odnjegovati veliki broj vještačkih rojeva od glavne paše do zime.
Da nebi pčelinje društvo dobilo rojevi nagon treba ispunjavati nekoliko uvjeta.
1. Matica mora biti ne rojevna selekcionirana.
2. Svake godine mjenjati nove mlade matice.
3. Poduzimati tehničke mjere oko zapošljavanja mladih pčela.
4. Matica uvjek mora imati dovoljno mjesta za zaljeganje jaja.
Pa čak i rojevna matica ako je mlada i ako držimo do toga da uposlimo mlade pčele u izgradnji satnih osnova i da matica stalno ima gdje polagati jaja vjerovatnost je velika da to društvo neće dobiti rojevi nagon.
Kod mene se nedavno desilo da se rojilo društvo koje je u dojnjem nastavku imalo 8 satnih osnova, a u gornjem 2 satne osnove sve su te satne osnove prezimile u košnici samo sam ja prije mjesec dana odozdo prenio gori dvije satne osnove pored legla. Matica je imala dovoljno mjesta za polaganje jaja. Veličinom je zaposjedalo to društvo 13 ulica. Matica je stara 2 godine, a izgradili su matičnjake čak na 5 okvira. Znači društvo je slabije u razvoju slabo su gradile saće a ipak se roilo. Matica od roja kao i matica koja će nasljediti društvo u košnici su za zamjenu. Jer to je čista propast držati takve matice.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 01 lip 2010, 02:11, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

sve stoji stipe, mada se i selekcionisana mlada matica zna rojiti, i to cesto, da se sprijeci rojenje potrebno je savladati vise faktora u pcelarstvu, a vjestacki roj mi je drazi, jer vladam sa njim kako zelim i kad zelim, prirodni bolje radi, ali razloge zasto ih ne volim sam si naveo..
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

keno83 je napisao/la:senade imas li tih igli sto si dao vahidu na prodaju, ja bi kupio, pa ako mozes poslat postom ili autobusom valjlo bi, da mi jednu posaljes juzno...alata nikad dosta..
Trenutno nemam na skladišti,, kada ću ponovo d a pravim ne znam (vjerovatno kad obustavim proces MM) zaista nemam vremena, kiša me ova totalno usporava a mora se raditi.. poslovi mi zaostaju ,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

evo nicot kako pčele pokušavaju da suze otvore
slika


a gledaj jentera za presađivanje;
slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

keno83 je napisao/la:ne znam vahide to za odsjecanje krila, malo mi nehumano, boli li je? nekako mi to bas gadno..i zar ne bi pcele tada mogle tihom smjenom zamjenit tu ostecenu maticu?
Ma Keno ona to i ne osjeti ne sijeku se komplet krila samo mali vrh krila jedna trecina da bi izgubila balans i da ne ode daleko iz kosnice moje pcele i kad se roje kojim slucajem kao preksinoc da ne ode daleko ja svaki svoj roj nadem na zemji ili u nekom zbunu kod kosnice evo i senad ce pocet svoje da brije jer nemozes ti bit tu svake minute da cekas kad ce se pustit roj ja radim od 6. ujutro do 4 popodne i sta kad se roj pusti ode on nece mene cekat ako nisam tu a ovako ja ga uvijek nadem i nakon 3 dana ako ne prije pokusaj pa ces vidjet cim pronese matica ja je obrijem hahahaha i bez problema je prime nikad nisam imo problema al cim pronese na nakon par mjececi onda ce bit problema nece je lako primit evo danas izaslo 12 mladi matica iz prve ture 3 neuspjele nisu se izlegle
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:sve stoji stipe, mada se i selekcionisana mlada matica zna rojiti, i to cesto, da se sprijeci rojenje potrebno je savladati vise faktora u pcelarstvu, a vjestacki roj mi je drazi, jer vladam sa njim kako zelim i kad zelim, prirodni bolje radi, ali razloge zasto ih ne volim sam si naveo..
Naša sivka je sklona rojenju ali dugo godišnjom selekcijom ta osobina joj se zna dosta smanjiti. Ja sam otpočeo baš s tom radnjom. 70% moih matica nije sklono rojenju pa ću iskoristiti tu osobinu. One najbolje matice ću pratiti narednih godina. Igrom slučaja 20 mojih matica vodi porjeklo iz 4 pčelinjaka vrsnih pčelara koji žive samo od pčela.
Ti njihovi pčelinjaci su daleko od 15- 150 km. Od ta 4 pčelara 2 vrše selekciju i nabavljaju selekcionirane matice iz slovenije. Pa nije ni čudo što sam u 10 godina tek prošle i ove godine imao rojeve. Ove godine kao i prošle u nekim društvima namjerno nisam htio sprečavati rojenje zbog eksperimenata koje sam htio provesti i od 5 društava u 3 su se pojavili matičnjaci na žalost i od preostalih 15 dgje sam poduzeo protu rojevne mjere u 2 društva su se pojavili matičnjaci ali ta dva društva su prave bombe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Senade super ti te slike jentera. Na žalost ja ću morati sve ponoviti. Jer umjesto da sutra presađujem larve morat ću očistiti jenter aparat i krenuti sve iznova. Ni danas nisam uspio formirati odgajivačko društvo hladnoća i kiša mi ne dozvoliše ni danas.
Samo sam pregledao jenter aparat i larve su se već počele izlijegati njih 57 na par se već primjeti mliječ.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

steta stipe, kad si vec imao uspjeh takav, jesi svo vrijeme tj tri dana drzao maticu u jenteru ili si je nakon zalijeganja pustio..
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

senade onda kad budes imao tih igli javi ako nije problem da se dogovorimo za dalje..
a vahide kako kidas onda ako ne boli da i ja probam mada mi gadljivo nesto, ali moram probat, sta radis uhvatis je i malo valjda, od oka, pri vrhu skreses makazama?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ovo za nikot sam primjetio i ja sad kada sam skidao celije, kako su suzavale, to sam vec citao da je problem, a ako se ne varam i nesto je oko dubine bilo problematicno..
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

i ja sam zainteresovan za tu iglu,pa ako bude javi.... :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Bas mi je drago da sam nasla ovaj forum.ja se upravo pripremam "da ucim" kako uzgajati matice.Koliko sam mogla vidjeti-spremni ste da kazete nesebicno kako to raditi.
Bas vam hvala :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

eto senade musterija samo jos igli da bude...
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

beequeen jel se ja varam ili si ti u americi, sa kojim ciljem zelis uzgajati matice, sta te zanima, svakako kao sto vidis ima znalaca koji zele pomoci, a i ako si citala vidis da i ja tek pocinjem sa proizvodnjom, mozes nam se malo predstavit reci odakle dolazis, i na koji nacin zeliss proizvodit matice..nicot jenter rucno presadjivanje...od kada pcelaris itd...
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ne varas se,jesam u Americi vec dugo vremena.Rodjena sam u Visokom a odrasla u Ilijasu.Vec dugo godina se bavim uzgojem ptica-ne znam kako ih zovete tamo ,lady gouldian finches (australijske najljepse ptice na svijetu) moj sajt je www.ejaviary.com .Imam takodje malu farmu californijskih glista www.WormEco.com .Sto se tice ptica i glisti postala sam "expert" davno pa sam pocela da umirem od "dosade".Onda sam nabavila pcele!Ma fantasticne su,ucila sam od komsija,sad komsije mene pitaju pa ja odlucih da se pocnem prosirivati i "uzgajati matice".Ovdje je tolika potraznja da ne mozes da je kupis za svoje potrebe uopste.Dok se okrenes nema.Kkao ih uzgajati,kojim metodom,pojma nemam.Sve je jos za mene nepoznato pa zato i citam vase postove da vidim "sta je bolje"iako tu ja mislim nema pravila(isto je i sa uzgojem ptica)ono sto radi kod jednog pcelara mozda ne radi kod drugoga,jer lokacija i uslovi su drugaciji.Vazno je pokusati i najbolje je "cuti misljenje drugih".Kako uzgajati ove moje ptice naucila sam uglavnom od australijanca koji ih uzgaja 60 godina.Knjige su veoma vazne ali iskustvo je vaznije.Ja se sad razmaha,ha!Hvala jos jedanput za sve postove (znakove pored puta) :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

keno83 je napisao/la:steta stipe, kad si vec imao uspjeh takav, jesi svo vrijeme tj tri dana drzao maticu u jenteru ili si je nakon zalijeganja pustio..
Maticu sam zatvorio u jenter u petak u 19 sati a pustio je u nedjelju oko podne. Aparat sam prethodno držao u toj košnici 6 dana I kada su pčele pošle nadograđivati plastične saće stavio sam rešetku i zatvorio maticu Kako sam naveo. Kada sam je pustio bilo je unutra 70 jaja. Juče sam brojao i ostalo ih je 57. Znači pčele su očistile samo 13 jaja.
Juče sam ponovo pokušao da pronađem maticu u odgaivačkom društvu ali je nakon sat vremena potrage nisam našao uh to je mukotrpan posao pronaći ne obilježenu maticu u košnici krcatoj pčela . Ponovo je okrenila kiša i pala temperatura i sav mi trud oko priprema larvi propade. U petak ponovo zatvaram maticu u aparat i nadam se da će mi u drugom pokušaju vrijeme biti naklonjeno.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 02 lip 2010, 18:53, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Senade super ti te slike jentera. Na žalost ja ću morati sve ponoviti. Jer umjesto da sutra presađujem larve morat ću očistiti jenter aparat i krenuti sve iznova. Ni danas nisam uspio formirati odgajivačko društvo hladnoća i kiša mi ne dozvoliše ni danas.
Samo sam pregledao jenter aparat i larve su se već počele izlijegati njih 57 na par se već primjeti mliječ.
Stipo evo kako ja radim ,kada se mora ,,,, ovo je što se vidi ,a ima i ono što se ne vidi,,,, bio sam mokar od nogu do glave sve ama baš sve,, mokro na meni , al mora se ući u košnicu pokupit MM ili ako presađujemo larve ili presađujemo matičnjake,,,,,,, tamam da lemeši s neba padaju MORA SE!!!!!

Ovako ne bi trebalo,, Mora se to sistemski riješiti što ja planiram , dvije nastrešnice i direktan ulaz u objekat gdje se vadi MM ili presađuju larve

slika

slika

slika

Evo i zvučni efekat

http://www.youtube.com/watch?v=4OFn4oGbJ6Q
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

senad uvjek ima rjesenje :) :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Znam Senade to je mnogo lakše što ti radiš nego kopati po 2 plodišna nastavka tražeći ne obilježenu maticu.
Vidio sam neke slike kako pčelar ulazi u košnicu po kiši i hladnom vremenu. Taj montira kompletan šator iznad košnice čak ima i plinsku grijalicu u šatoru. Kako nebi prehladio ličinke za presađivanje. Ja planiram nabaviti suncobran od 2 m kada se otvori. Nabavio bi ga i ranije ali nisam našao te veličine. Koji bi god suncobra vidio u trgovini svi su mali jedva da mogu prekriti mene kamo li još i košnicu. Visok sam gotovo 2 m. Oni suncobrani koje viđam po ljetnim baštama raznih kafića su preveliki jer su promjera 4 m. Kod otvaranja košnica nije samo problem kiša nego i hladnoća praćena vjetrom, a držati košnicu punu raznog legla otvorenom dugo vremena po hladnoći je ubitačno za leglo. Pčele isto su jako nemirne kada je vrijeme hladno, a po košnici se prčka uzlijeću ko lude i bodu gdje god stignu. Tada ni dim ne pomaže ništa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ima tih suncobrana u obiju dzini mi se pa pogledaj.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ajde kolege idu li te matice, evo vrijeme ide na bolje, evo ja opet stavio nikot na zalijeganje, pa da vidimo dalje sta ce da bude hehehe
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

aparat nicota stavljen u cetvrtak na zalijeganje, danas gledao i svaka celija zalezena, dakle sve i jedna ostao sam bas iznenaden..ali hajde ne bunim se
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

slika

Uploaded with ImageShack.us Evo mojih nukleusa.Neki su zbog dobre ženine pažnje došli i do drugog tjela.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

vahide ili moze i neko od ostalih, da mi odgovori zasto se desava da mi matice ne izadju 16 og dana kako bi trebalo nego obicno dan prije ili dva do tri dana poslije, jeli to mozda do temperature u kosnici ili,....
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Obično izlazi šesnaesti dan,ali ako je kiša ili hladno može da se desi da izađe devetnaesti ili sedamnaesti dan.Zna se desiti da izađu i ranije isto kao i žena neka rodi ranije neka kasnije.
Odgovorite