Uzgoj ili proizvodnja matica

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Zasto se drzi otvorena podnica,i zasto pisem na ovoj temi o tome!?Vecina pcelara misli da otvorena podnica samo sluzi za kontrolu mikroklime u kosnici,otvorenom podnicom od prvih mrazeva u jeseni pcelar pokazuje matici da je vrijeme prestanka leganja i iscprljivanja zimskih pcela od njegovanja legla!Mlada ovogodisnja matica nema tu kontrolu niti su joj pcele u stanju nametnuti kontrolu poleganja,jer matica je kraljica u zajednici!Zato se i preporucuje dodavanje matica u avgustu ili semptembru,kada mlada matica nece poceti u velikom obimu zalegati,ali ce zato u rano proljece vrlo rano poceti sa zalijeganjem i razvojem drustva!Matica je poslije parenja u ljubavnom zanosu,zato svaka matica intezivno polaze na pocetku,i dugo u jesen,tek s proljecem moze se ocijeniti njen kvalitet!Matica se nebi treblaa mjenjati svake godine jer jos ne dozivi svoj vrhunac,medjutim intezitet tretiranja pcelinjeg drustva protiv varoe odrejuje i maticinu starost!
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Marko »

Blaško pozdrav, da ti se pohvalim za oplodnjak, kolegi stolaru(i pčelar)sam prenio tvoj post s sklapajućim okvirom i kutijom (od stirodura ), pa mi ih je izradio od drveta. Inače sam za oplodnjake koristio nastavak podjeljen na tri "pretinca". Nažalost ne mogu slati slike na ovom forumu(praktički zbog nedostatka vremena, nisam prokužio tehnologiju).
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la senad »

Marko je napisao/la: Nažalost ne mogu slati slike na ovom forumu(praktički zbog nedostatka vremena, nisam prokužio tehnologiju).
Jednostavno :) Registruj acount na photobucket.com ,, izvrši upload slike na server , copy img code i paste u komentaru i to je to. Samo prije nego digneš slike na server uradi resize na 640 x 480 sretno !
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Marko »

Tnx senade, čim završi utakmica (zasad vodi 1-0) :D , inače oplodnjak je prava stvar , a još više sklapajući okvir već mi je u 10tak zajednica na izgradnji .
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la senad »

Marko je napisao/la:Tnx senade, čim završi utakmica (zasad vodi 1-0) :D , inače oplodnjak je prava stvar , a još više sklapajući okvir već mi je u 10tak zajednica na izgradnji .
Bi će interesanto vidjeti to riješenje , vjerovatno ima nekih modifikacija
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Eldar »

Pozzz, nisam znao na koji forum da pišem o obilježavanju matica, pa ovaj mi se činio naj prikladnijim, zanima me da li se mogu običnim markerima obilježavati ili moraju biti obilježene posebnim markerima za tu namjenu, ako može običnim, koji su tu, uljni, nitro, alkoholni........pa na koji još način se mogu obilježiti, volio bih da neko nešto na tu temu napiše, gdje se mogu nabaviti obilježivači matica sa brojevima, cijane itd. nisam mogao naći ništa na ovu temu pa volio bih da neko nešto napiše o tome, lijep pozzz
karlo
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 01 tra 2012, 10:36

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la karlo »

Poštovani kolega Eldar , pokušajte matice obilježavati bojom dobivenom na slijedeći način : u knjižarama ili papirnicama pronađite korektor u malim bočicama ali obavezno treba biti na vodenoj bazi ( nema nikakvih upozorenja za korištenje i udisanje ili kod nekih jednostavno piše eko ) , pa u njega dodajte samo nekoliko kapi laka za nokte , pazeči da koristite određenu boju za dotičnu godinu . Svega nekoliko kapi nakon mučkanja jako oboji bijelu tekućinu korektora .Tako dobivenu boju vrlo je lako nanjeti na maticu pomoću male i mekane četkice koja se nalazi na poklopcu bočice korektora . Matice jako dobro podnose ovakvu boju na sebi jer je relativno neškodljiva. Bit ćete vrlo zadovoljni korištenjem ovako jednostavno dobivene boje za označavanje matica .
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Eldar »

Hvala vam puno na ovim savjetima !!!
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la samir007 »

Ja koristim uni PAINT i nemam nikakvih problema, matica ga odlično podnosi, odmah je možeš vratiti u društvo jer se boja brzo osuši. Boja se neće isprati niti je pčele mogu olizati sa matice, znači ima da traje.
Cijena je 8KM u knjižari. Nemam slike ali evo ima na googlu pa pogledaj.
Fora kod ovoga markera jeste da ima u sebi neku kuglicu pa moraš pretisnuti vrh da uniđe i da se natopi bojom vrh i onda možeš označiti maticu.
https://encrypted-tbn0.google.com/image ... bmc2tN-Y1w
"Strpljen -spašen"
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la senad »

Da ne bude uvjek da stavljamo najbolje sa pčelinjaka ima i razočarenja :)

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la mirsad »

POZ
A sta je uzrok.
-matica prosla kroz MR
Nazalost i to se desava,nase je da pokusavamo pa sta dobijemo.
Kolega kakva su tvoja iskustva sa maticnjacima na kojima pcele
nastave da rade sece poslije zatvaranja.
Ove godine skartirao sam nekoliko takvih.
MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la senad »

mirsad je napisao/la:POZ
A sta je uzrok.
-matica prosla kroz MR
Nazalost i to se desava,nase je da pokusavamo pa sta dobijemo.
Kolega kakva su tvoja iskustva sa maticnjacima na kojima pcele
nastave da rade sece poslije zatvaranja.
Ove godine skartirao sam nekoliko takvih.
MK
Na slici je moja greška jer nisam ušao izvršiti kontrolu poklapanja matičnjaka i pregledati ostale okvire jer znaju potezat matičnjake . Druga greška je što sam ušao u košnicu 14 -dan a trebao sam 12 dan , ništa štrašno . Samo mi je žao što je ovaj ram bio dvostruko presađivanje . U ovom slučaju došlo je do izlijeganja matice koje su pčele uzgojile od larve 6 ili 7 dan jer se radilo o jednom danu tj da sam dan ranije ušao u košnicu uspio bi sačuvat jer stavljam viklere obično je bilo 12 dan a u zadnje vrijeme 14 dan .

JA sa ovim mojim sistemo uzgoja matica nemam problema sa tim potezanjem saća na matičnjacima. Ranije kada sam radio bez matice bilo je potezanja ali ne previše da se ne može matica izleć.

KAda uzgajate matice nemojte dodavati obilne obroke voda.-med , pa skoro i nije potrebno , za to se i dešava. NA slici se vidi da nema potezanja a svaki matičnjak bude obilno hranjen i iza svake matice ostane hrane .

U literaturi se malo pretejeruje oko formiranja odgajivačkih zajednica ,gdje su granice ? najbolje je da sami ispitate , Mjerilo je da ako iza matice ostane hrane sve je urađeno kako treba . Nema potrebe da formirate odgajivačko društvo od 3- 4 kg mlade pčele još ako radite za vlastite potrebe to ti dođe bezvezno mrcvarenje pčela bolje da vam te pčele rade MM ili da grade s.o.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
mirsad je napisao/la:POZ
A sta je uzrok.
-matica prosla kroz MR
Nazalost i to se desava,nase je da pokusavamo pa sta dobijemo.
Kolega kakva su tvoja iskustva sa maticnjacima na kojima pcele
nastave da rade sece poslije zatvaranja.
Ove godine skartirao sam nekoliko takvih.
MK
Na slici je moja greška jer nisam ušao izvršiti kontrolu poklapanja matičnjaka i pregledati ostale okvire jer znaju potezat matičnjake . Druga greška je što sam ušao u košnicu 14 -dan a trebao sam 12 dan , ništa štrašno . Samo mi je žao što je ovaj ram bio dvostruko presađivanje . U ovom slučaju došlo je do izlijeganja matice koje su pčele uzgojile od larve 6 ili 7 dan jer se radilo o jednom danu tj da sam dan ranije ušao u košnicu uspio bi sačuvat jer stavljam viklere obično je bilo 12 dan a u zadnje vrijeme 14 dan .

JA sa ovim mojim sistemo uzgoja matica nemam problema sa tim potezanjem saća na matičnjacima. Ranije kada sam radio bez matice bilo je potezanja ali ne previše da se ne može matica izleć.

KAda uzgajate matice nemojte dodavati obilne obroke voda.-med , pa skoro i nije potrebno , za to se i dešava. NA slici se vidi da nema potezanja a svaki matičnjak bude obilno hranjen i iza svake matice ostane hrane .

U literaturi se malo pretejeruje oko formiranja odgajivačkih zajednica ,gdje su granice ? najbolje je da sami ispitate , Mjerilo je da ako iza matice ostane hrane sve je urađeno kako treba . Nema potrebe da formirate odgajivačko društvo od 3- 4 kg mlade pčele još ako radite za vlastite potrebe to ti dođe bezvezno mrcvarenje pčela bolje da vam te pčele rade MM ili da grade s.o.
Samo da se nadovezem na napisano oko uzgajivacke zajednice,po meni ,uzgajivacku zajednicu netreba formirati na ustrb uzgoja matica,naprotiv treba da ta uzgajivacka zajednica donese i meda inace uzgoj ce biti prekup,dadne jedan roj,proizvodi MM,kao i svako proizvodno drustvo na pcelinjaku!Dali uzgoj radili za vlastite potrebe ili kao uzgajivac matica!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la mirsad »

POZ
Uzgoj redim za vlastite potrebe.
Uzgoj redim direktno u plodistu da bi izbijegao
-prehladu
-nehovoljno hranjenje larvi
Samo mi se javi izrada sata ako nestavim viklere na vrijeme.
Nisam siguran sta se desi sa tim larvama.
Dali njima nesto fali pa pcele blokiraju ili nesto drugo.
MK
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Kreso »

Ne desi se nista.Uvijek ostan vrh nekako sa strane slobodan ,tako da matica moze izaci.
Ukoliko se to desi, skalpel zagrijati na svijeci ili sl. te pazljivo sasjeci sace oko maticnjaka.
Mora biti bas vruc da klizi kroz vosak.Potom staviti kavez, i sve je ok.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la senad »

Evo zašto ne treba pustiti pčelama da rade same:

Tokom zamjene matica desilo se ovo na slici. 3.7. oko 11 h uklonio maticu iz košnice da bi oko 17:00 h dodao mladu maticu. Kontrolom prihvata matice 5.7. oko 13h primjetim da su pčele počele graditi matičnjake i nađem dva matičnjaka poklopljena. ZA 48 h pčele su poklopile matičnjak što znači da su potegle maticu iz larve stare 7 dana.
Na slici plava strelica označava otvoreni matičnjak, a braon strelica zatvorene matičnjake. Mlada matic se nalazi u košnici.

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Muftija »

Imam par pitanja u proizvodnji matica, koje bih mijenjao u proizvodnim drustvima u krajem mjesac avgusta.
Jeli potrebno ciljano ici u prizvodnju trutova od odabranog drusta , kakao bi u sto vecem broju ti trutovi oplodili matice. Imam par izvucenih trutovskih okvira i uz stimulaciju drustva , odabrana matica bi nadam se polagala u trutovsko sace. Tako proizvedeni trutovi bi bili spremni za oplodnju polovinom mjeseca avgusta, tako bih i tempirao proizvodnju maticnjaka.
Hoce li biti dovoljno polno zrelih trutova na pcelinjaku da oplode matice i bez njihove proizvodnje.
Matice bih proizvodio presadjivanjem larvi u vostane pocetnice, a posjedujem 2 i 5 ramne LR nukleuse. Potrebna kolicina matica je cca 20 komada.Dio matica na pcelinjaku bih pokusao mijenjati i pocetkom mjesca maja naredne godine.
Pozdrav.
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Muftija »

Imam par pitanja u proizvodnji matica, koje bih mijenjao u proizvodnim drustvima u krajem mjesac avgusta.
Jeli potrebno ciljano ici u prizvodnju trutova od odabranog drusta , kakao bi u sto vecem broju ti trutovi oplodili matice. Imam par izvucenih trutovskih okvira i uz stimulaciju drustva , odabrana matica bi nadam se polagala u trutovsko sace. Tako proizvedeni trutovi bi bili spremni za oplodnju polovinom mjeseca avgusta, tako bih i tempirao proizvodnju maticnjaka.
Hoce li biti dovoljno polno zrelih trutova na pcelinjaku da oplode matice i bez njihove proizvodnje.
Matice bih proizvodio presadjivanjem larvi u vostane pocetnice, a posjedujem 2 i 5 ramne LR nukleuse. Potrebna kolicina matica je cca 20 komada.Dio matica na pcelinjaku bih pokusao mijenjati i pocetkom mjesca maja naredne godine.
Pozdrav.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Muftija je napisao/la:Imam par pitanja u proizvodnji matica, koje bih mijenjao u proizvodnim drustvima u krajem mjesac avgusta.
Jeli potrebno ciljano ici u prizvodnju trutova od odabranog drusta , kakao bi u sto vecem broju ti trutovi oplodili matice. Imam par izvucenih trutovskih okvira i uz stimulaciju drustva , odabrana matica bi nadam se polagala u trutovsko sace. Tako proizvedeni trutovi bi bili spremni za oplodnju polovinom mjeseca avgusta, tako bih i tempirao proizvodnju maticnjaka.
Hoce li biti dovoljno polno zrelih trutova na pcelinjaku da oplode matice i bez njihove proizvodnje.
Matice bih proizvodio presadjivanjem larvi u vostane pocetnice, a posjedujem 2 i 5 ramne LR nukleuse. Potrebna kolicina matica je cca 20 komada.Dio matica na pcelinjaku bih pokusao mijenjati i pocetkom mjesca maja naredne godine.
Pozdrav.
Kolega,ja bih ti preporucio da ides ciljano sa uzgojem trutova onako kako si naveo,od polaganja trutovskog jajeta do spolne zrelosti prodje 36-38 dana!Kada matica zaleze trutovsko sace,i pcele poklope leglo,mozes te ramove prebaciti u mediste na "njegovanje"a poslije izleganja trutova oni trebaju da zive u izobilju meda!To bi i postigao sa ovom metodom!Ako jos pratis polaganje trutovskoga saca,preporucio bih ti da 34 dana im tek omogucis izlazak napolje(otvaranjem leta na nastavku ili resetki)i to u predvecenjim satima,samo da se orijentisu gdje su i da ne lete okolo po kosnicam i gube snagu i glavu!Ovo sve radis ako si kako si rekao tempirao uzgoj matica pa se poklapa termin!
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la inzenjer »

Jedno mi drustvo naglo oslabilo a bilo među jacima,neki dan pregledam legla nesto malo i to razbacano nikakvo,ubacim okvir otvorenog legla,one ga samo poklopile,nisu povukle maticnjake.Danas gledam ima 2 okvira otvorenog legla,al pcele doslovno trce po okvirima,sto dosad onako nisam vidio,a maticu nisam uspio nac.Vec sam narucio maticu za sutra,pa se bojim sta i kako ak ni sutra u tom drustvu ne nađem maticu.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la inzenjer »

inzenjer je napisao/la:Jedno mi drustvo naglo oslabilo a bilo među jacima,neki dan pregledam legla nesto malo i to razbacano nikakvo,ubacim okvir otvorenog legla,one ga samo poklopile,nisu povukle maticnjake.Danas gledam ima 2 okvira otvorenog legla,al pcele doslovno trce po okvirima,sto dosad onako nisam vidio,a maticu nisam uspio nac.Vec sam narucio maticu za sutra,pa se bojim sta i kako ak ni sutra u tom drustvu ne nađem maticu.
Jutros naso maticu i ubio,oko 4 sata poslepodne ubacio drugu :D .
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la keno83 »

drugari imam pitanje, naime radi se o jednom dosta jakom drustvu koje vec odavno nema maticu, a ja to nisam primjetio, problem je u tome sto sada pcele jako tesko primaju maticu, ja sam nedavno u kutiji dodao jednu maticu, medjutim pcele su je ubile, mislio sam drustvo spojit, ali jedan kolega mi je ponudio drugu maticu pa da probam ponovo, nedavno sam cijelu kosnicu istresao 100 metara dalje sve pcele su se vratile, molio bih koji koristan savjet, kako da rijesim ovaj problem, da pcele prihvate u ovim uslovima maticu..
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Marin »

Sad bi i bilo nešto u prirodi kod tebe .
Rješi se pratilja pčela . Nemoj da imaju puno pogače u kavezu. Objesi kavez izmedu ramova i ne diraj - otvaraj četri pet dana: Svakako dodaj i malo pogače nek se zabave još nečim iako vjerovatno ima i malo unosa oko Čapljine . To je to , pa šta bude . Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Pokusat cu da napisem o uzgoju matica,koji radi veoma mali broj pcelara,ostalo je po meni proizvodnja,reprodukcija ili ukrstanje(nesvjesno ili povezano sa neznanjem)matica(rasa i podrasa)!Zelio bih prvo da razbijem predrasudu da su matice skupe ili da su uzgajivaci matica bogati ljudi,zelio bih da mi jednog uzgajivaca matica pokazete koji je se obogatio sa svojim poslom u nekoliko godina!Svaki onaj uzgajivac koji je poceo sa ovakvim mislima,u glavi je sebi napravio neke dvorce koji su na veoma klimavim temeljima,i ka sto svi znamo takvi dvrci se i pri manjem potresu ruse!Upravo uzgoj matica trazi od pcelara najvecu zrtvu i troskove koji se nemogu izracunati ili ako se racunaju po svim zakonima privredne matematike na kraju je 0 ili minus!Pravi uzgajivac matica nije matematicar i profitom zagrizen zaljubljenik,on je jedan idealist,koji ima samo radost nad uzgojenim maticama koje su plod njegovog rada i dara prirode!
STA JE UZGOJ???
Uzgoj je parenje istorasnih spolnih zivotinja po izboru uzgajivaca,pod nepremostivim uslovom da mlada matica nasljedstvo svojih roditelja siri kao pcele kao svoj otrov,lose kao i dobre osobine!Ko uzgaja?Priroda i covjek!Covjek uzgaja po svojim potrebama,kao hobista,seljak,vrtlar,profesionalni pcelar itd.Zato su covjek i proroda uzgajivaci istovremeno!?Iz prostog razloga,da spase pcelu od izumiranja,njenjo prirodno dobro koristiti,oprasivanje,med itd!Proroda treba ist tako razlicite sojeve ili polove pcela negativne i pozitivne,u borbi za opstanak prirode!Po kojem osnovnom zakonu uzgajaju covjek i proroda!?Obadva "uzgajivaca"rade po istom principu,ma koliko to nekome ne shvatljivo bilo,po principu ucinka(prinosa)najbolje od najboljih!Nikada necemo u prirodi dozivjeti da nekih polurazvijenih,zakrzljalih biljaka vocaka i zitarica imamo najbolju sjetvu,branje i prinose,priroda nece to nikada dopustiti,isto tako i covjek!Jeli tako?To je jedan zakon prirode!Nekoolicina uzgajivaca matica su ponosni na sebe jer su odstupili od ovog prirodnog zakona,tj.uzgajaju u nasem slucaju matice kojima uskracuju(paenjem)prirodno urodjene nasljedne osobine(gene)i misle da su prevazisli prirodu,jer u stvarnosti ona njih vodi za nos svojim nepogresivim zakonima,sve dok im njih proizvod ne propadne,zar nije tako,neko uzgoji 1-2 god matice veoma dobre,da bi se nakon og vremena sve promjenilo,i onda kazu vremenske i klimatske promjene itd!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Pogledajmo prirodu koju pcelar treba da poznaje kao uzgajivac i kao pcelar!Kako ona uzgaja?Svako nepravilno,slabo,zakrzljalo drvo koje ima malo behara u proljece nece nikada se saviti pod tezinom svoga roda-ploda,jer prirodane dopusta to,njegov behar ili cvjet nece biti oplodjen!Pogledajmo stado jelena glavni vodja je onaj jelen koji je najaci,oroz ili pjetao isto tako brani svoje kokoske od drugih pjetlova!Jedan daljni zakon prirode je:u pranju zivotinja svako roditeljski potomak prosljedjuje ono sto je naslijedio od svojih predaka,i ako su one razlicite tako i uzgajivajic dobi proizvod(maticu)sa razlicitim osobinama-proroda nam je to ukazala i dala a vecina ili 95% uzgajivaca matica radi protiv prirodnih zakona,u suprotnome neka me razuvjere!Da bi mogli da ovo bolje shvatite,evo primjera kako se uzgajaju matice kod nas ,na drugom veoma jasnom primjeru koji moze svako da primjeni:Kada procvjetaju tulipani ili ruze,ovo cvjece mozemo oprasiti pomocu malerske cetke,tako sto ce mo cetkom pokupiti polen iz jednog cvjeta i njime oprasiti drugi cvjet i tako oprasiti sve cvjetove!i sta ce mo dobiti???Moj rezultat je 56 razlicitih cvjetova tulipana(boja)!!Ne svaki uzgajivac ce doci do ovih ideja i rezulata,vecina njih teze nove osobine,karakteristike,nasljedstvokao i prijasnje osobine zadrzati!Njima je svima otvoren put kojeg priroda nudi i rijesava,ali oni ga iz straha i neznanja ne upotrebljavaju:Uzgajivac ce u ovome slucaju pariti spolno zrele jedinke koje imaju iste osobine a ne razlicite(strah postoji od ukrstanja u krvi ali nazalost iz neznanja)I onda smo tamo dosli gdje sam trebao i poceti pisati,svaki svjesan uzgajivac i poznavalac pcela i prirode ce uzgajati,tj dopustit parenje spolno zrelih jedinki iste krvi jer ce jedino na taj nacin utvrditi i zdrzati sve zeljene osobine u svome produktu po zakonu prirode,a ne kao prije ici u osvjezavanje krvi na svome pcelinjaku jer je to udaljavanje od prirode i dobijanje kratkorocno dobrih ali dugorocno veoma losih produkata(matica)!Ja jos nisam cuo da je neko vec 10g zadovoljan sa jednom maticom ili nasljednicama od nje,vec stalno se nabavljaju nove vrste,rase i trazi bolje jer smo sa sadasnjim nezadovoljni,jeli tako?Tako je,odgovor znam unaprijed,jer osvjezavajem krvi na pcelinjaku idemo u nesvjesno krizanje podrasa,i proizvod su" bastarde"Onaj ko misli Medonosa je prolupao,pa nagovara ljude na uzgoj matica i parenje u krvnom srodstvu,pogresno misli,pa i tu nam je priorda ucitelj,zar nije na jednom ostrvu na Jadranu pusten jedan par mungosa(zenka i muzjak)da se pare i razmnoze da bi snmanjili najezdu zmija,rezultati su vidljivi!Zar nije u Australiji donjet jedan par kunica koji su se razmnozili po cjeloj Australiji,a nigdje znakova parenja u srodstvu ili negativnih pojava od kunica,npr da napaduju ljude!Koliko biljaka,vocaka i zitarica se samooprsuje,i to je parenje u krvnom srodstvu i nose li neki pceat manje vrijednosti iako se 100 ama godina ovako oprasuju???
Odgovorite