Uzgoj ili proizvodnja matica

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Zasto je vazan selktivni uzgoj??Jer je u zadnjih 100 g doslo sa sigurnoscu do prirodne uspjesne mutacije nase medonosne pcele!Mutacija koju mi pcelari nismo ni primjetili ali nije toliko ni vazna za nase ciljeve u pcelarstvu!Zbog "nekontroliranog parenja,i osvjezavanja krvi"produkt ovih radnji nisu samo nase uzgojene matice vec i trutovi koji prenose osobine na daljne generacije!Ako pogledamo te trutove(mada velika vecina pcelara na njih i neobraca paznju)moze te primjetiti da imaju razlicite boje ociju,bjele,braun i crvene oci!Velik broj mutacija ne pridonosi selketivnom uzgoju ni stetu ni korist,kao i u ovom navedenom primjeru!Samo u ovom slucaju ovo trutovi su slijepi,i u slobodnom prirodnom parenju neigraju ulogu izuzev povecanog razmnozavanja varoe!Sve dok se ne desi da jedan alel koji odredjuje npr tjelesnu velicin truta ne "nadje" povoljno mjesto drugog alela u kromozomu i dodje do sjedinjavanja i potvrdjivanja mutacije,dotle su ove mutacije" samo prirodne"
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la keno83 »

moze li ko objasniti kakav je to sistem uzgoja matica lovre peradina sa maticom u kosnici?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:moze li ko objasniti kakav je to sistem uzgoja matica lovre peradina sa maticom u kosnici?
Naravno da postoji i nacini uzgoja sa prisustvom matice,neki drugi put o tome!Ovo sam napisao u opisanom selektivnom uzgoju,samo poznavanje pcelinje biologije otvorit ce ti vrata u tajne pcelinjeg drustva!
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la keno83 »

zanima me polozaj legla kod ovakvog uzgoja na koliko nastavaka se sprema kosnica, gdje je leglo, a gdje matica izolovana na tri rama? ako je ona na drugom nastavku gje treba da bude leglo i slicne pojedinosti.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:zanima me polozaj legla kod ovakvog uzgoja na koliko nastavaka se sprema kosnica, gdje je leglo, a gdje matica izolovana na tri rama? ako je ona na drugom nastavku gje treba da bude leglo i slicne pojedinosti.
Neznam Keno ko je opisao na nekoliko nastavaka,uzgoj matica!i Nebitan je broj nastavaka bitni su drugi detalji,ja sam opisao selektivni uzgoj u krvnom srodstvu,koji rijetko ko prakticira i odudara od ustaljene prakse,sta je sada tacno vrijeme ce pokazati!
vido
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 23 vel 2013, 15:43

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la vido »

pčelari jel zna neko gdje se može u bih kupiti jenter sistem i kolko košta.hvala
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la balasevic »

zanima me da nema mozda ko maticu za prodati ostalo mi je drustvo bez matice a imam samo to drustvo pa ako ko ima nek se javi hvala
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Eldar »

Pozdrav pčelari, čitam po forumu....konkretno na ovoj temi uzgoj Matica, razmišljam sledeće Godine da probam u cilju proširenja pčelinjaka sam uzgojiti matice, ali zbunjen sam svim ovom načinima uzgoja i brojnim komentarima. Pa kontam koji način da pokušam, nikot i jenter mi trenutno finansijski ne odgovaraju, najprihvatljivija mi je metoda po Mileru, bar mi se tako čini najjednostavnijom....ali uvjek ima ono ali....čitam literatutu masu članaka i knjiga koje taj način opisuju ali i dalje ima stvari koje baš nisu kristalno jasne jer nebih se baš onako upuštao u ovaj posao, pa bih zamolio ako mi neko ko je koristio ovaj metod uzgoja Matica može detaljno objasniti:
1. kako pripremiti satnu osnovu (ako ima slika)
2. kako pripremiti roj u koji ću staviti osnovu za zalijeganje
3. kako isjeći do najmlađeg legla
4. kako pripremiti odgajivačko društvo ( u koje smještam zaleženo saće)
5. kako pripremiti oplodnjake i na koliko vremena prije pripremiti oplodnjake nego li u njih dodamo matičnjake
6. kako isjeći matičnjake prije stavljanja u u oplodnjake i na koji način se stavljaju matičnjaci u oplodnjak
7. kako i gdje čuvam matice kad dođe do oplodnje (ako dobijem više matica nego li su moje potrebe - na koji način ih čuvam)
8. jel moguće čuvati više matica u jednom oplodnjaku do upotrebe .....

i ako ima nešto što je bitno a nisam pitao
Unaprijed zahvajujem .....!!!!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la schumy »

senad je napisao/la:Evo tema bez komentara http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=38&t=468
Bravo Senade - "pogodak u sridu", kratko (iako opširno) ali sve što mladi čelar može i mora znati se nalazi u ovim našim "zabilješkama"!
Zato Eldare, pažljivo čitaj i uči, sve je zapisano...
Ako nešto treba pojasniti, slobodno pitaj.
Pozdrav..........schumy :lol:
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Eldar »

Hvala vam puno, ovo mi je trebalo, sve na jednom mjestu :), prelistao sam masu literature i počeo se gubiti....morati ću malo detaljnije pročitati, pitanja će vjerovatno biti kad studioznije pristupim tekstu i još jednom vam zahvaljujem
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Zasto su po tebi matice uzgojene novozelandskom metodom bolje i zalijezu kompaktno,zar za to ne utice kolicina trutova sa kojiom se matica oplodi,a ovisi i od gena od koje je matice uzet uzgojni materijal!Novozelandska metoda na ove dvije navedene stvari kao sto znamo ko ju je koristio nema nikakvog uticaja,jer je to metoda kojom se uzgajaju matice sa maticom u drustvu i ima ulogu startera i drustva za njegu maticnjaka?
Za dobre matice kao što si rekao pored tog što ti navodiš važan je dobar start larvi u starteru i dobar odgoj matičnjaka.
Tako će se razviti i izleći najbolje hranjene matice gotovo identično kao kod rojevog nagona.
Takvo nešto nam omogućava Novozelandska metoda koja se izvodi u ekstra jakom društvu sa obilje mladih pčela sa prisustvom matice. Samo na 24 sata to se društvo pregradom odvoji od matice da se startaju matičnjaci. Ova metoda podigne društvo u rojevi nagon i po mom mišljenju mu je to jedina mana. Ja za to nisam znao pa mi je se poslje oduzimanja zrelih matičnjaka ubrzo društvo razroilo. Kada sam izvršio pregled gore gdje su bili uzgajani matičnjaci bilo je mnogo matičnjaka. Čudno mi bilo jer se tome nisam nadao pa od kud iznad matične rešetke toliko matičnjaka ako gore već 25 dana nije bilo otvorenog legla. Zaključak je jednostavan pčele su odozdo gore prenjele jaja i odgojile petnaestak matičnjaka. Kada sam primjetio da iz njega izlijeće roj sve je bilo kasno. Ako se pripremi matična rešetka sa letom i sa mogućnosti dodavanja i oduzimanja pune pregrade rad je jednostavan.
Dali se slazete sa zakljuckom Kolege Stipe?
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Ermin.ef. »

Mislim da je stipo u pravu da pcele mogu prenijeti jaje iz jednog dijela kosnice u drugi, kod mene se desila interesantna situacija, nakon novozelandske metode koju sam primjenio na jednoj kosnici u maju mjesecu nastavio sam proizvodnju maticne mlijeci i to dosta uspjesno (moze se vidjeti u mom dnevniku), matica je bila dolje a iznad nje maticna resetka, u jednom momentu sredinom juna nakon proizvedenih 150gr mm skinuo sam drugi i treci nastavak i maticnu resetku da po obicaju gore dignem zatvoreno leglo a dolje da dodam prazan okvir da matica ima gdje zalijegati međutim nasao sam tri maticnjaka koja sam ne razmisljajuci odmah porusio a tek poslije vidio da dole nema matice i da su to maticnjaci tihe smjene koja je vjerovatno prouzrokovana tom formacijom i stalnim prekidanjem uzgoja larvi. U drugom nastavku sam taj dan dodao novih 80 larvi koje su naredna tri dana bile obilno hranjene tako da sam treci dan sakupio 30 gr sto mi je bio rekord iz jednog turnusa. kada sam podigao maticnu resetku da vidim sta je dole interesantno je da nije bilo ni jednog prisilnog maticnjaka bilo je jos malo larvi pred zatvaranje i ostalo zatvoreno leglo. Tada sam precesljao ponovo kompletnu kosnicu nigdje nije bilo matice i ni jednog jajeta u cijeloj kosnici. Rijesio sam da uradim jos jednu turu maticne mlijeci i da prekinem. Posto mi je noc prije jenter bio zalezen u drugoj kosnici izvadio sam 10 celija sa jajima i stavio na jedan ram i njega dodao dole u prvi nastavak ispod maticne resetke, a gore sam dodao posljednju turu larvi i naumio da treci dan izvadim larve i maticnu mlijec a dole ce se ubrzo izleci jaja i ostavit cu da pcele uzgoje 10 matica. Međutim desava se slijedece: treci dan ujutro nisam mogao mirovati pa sam odmah pogledao sta je sa jajima koja su dodana u donji nastavak kad ono sve pocisceno ni jednog nema u jenterovim celijama. Vratio sam sve na svoje mjesto i krenuo da vadim ram sa larvama koji je bio u gornjem nastavku, kad sam poceo da vadim maticnu mlijec primjetio sam u nekoliko celija u kojima nisu primljene larve da se nalaze jaja to me je jako iznenadilo ta jaja su sigurno pcele prenijele odozdo gore i presadile ih u nikotove celije gdje ja inace presadjujem larve. Ja ih nisam ponovo vracao u kosnicu iznenadjen ponovo sam pretumbao svu kosnicu i ponovo nisam nasao matice. Jaja su nekako zavrsila gore, a kako neznam, dva dana sam cekao da mi jedan kolega da maticu pa sam je mislio dodati drustvu i da tako rijesim nastalu situaciju. Medjutim drugi dan u najdonjem nastavku na predzadnjem ramu koji je inace bio pun meda ugledao sam dva maticnjaka na dnu rama jedan na lijevoj a drugi na desnoj strani oko njih nije bilo ni jedne celije sa bilo kakvim leglom niti je uopste bilo slobodne celije sve pod medom. Posto maticu nisam jos bio dobio od kolege ostavio sam maticnjake da ih pcele uzgoje, gornje nastavke sam potom ponovo precesljao i nigdje nije bilo nista ni jaja ni legla ni matice pomislio sam neka ostane ovako kad se izlegu maticnjaci ostat ce jedna matica i dobit cu ponovo normalno drustvo, tako sam i ostavio a zaboravio sam da uklonim maticnu resetku, nakon toga bio sam desetak dana van BiH vrativsi se odmah sam otisao do te kosnice i ponovo se iznenadio u gornjem nastavku setala se mlada neoplodjena matica odmah sam je obiljezio neoplodjenu otkud se pojavila neznam, skinuo sam maticnu resetku i pregledao dole kad i dole šeta se lijepa neoplodjena matica i nju sam obiljezio i sve vratio kako je i bilo, pomislio sam neka pcele odaberu bolju i opet su me iznenadile, za 4-5 dana obje matice su pocele da legu a samo ih je razdvajala maticna resetka. 100% sam siguran da su obje mlade matice jer znam kako izgleda mlada matica i nisu imale legla tih 4-5 dana a onda su pronijele a obiljezene su prije oplodnje. Ostavio sam tako jos neko vrijeme ponovo razmisljajuci o tome neka pcele odaberu bolju, kad su vec obje zalegle po tri okvira legla doslo mi je "u glavu" razdvojio sam to drustvo na dva dijela i evo prije nekoliko dana na oba sam dodao drugi nastavak vec imaju po 9 ulica pcele i po sedam okvirova legla a treci nastavak sam izvrcao i u njemu je bilo oko 15kg meda.

slika[/URL]
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Nebih zelio da umanjujem tvoj rad oko proizvodnje MM niti Stipin oko opisanog nacina uzgoja matica Novozelandskom metodom,za oba posla potrebno je dobro poznavanje biologije pcele kako se cesto govori pa i ovdje na forumu!Posto je tako onda cu ja svoju "teoriju"zasnovati na cinjenici da u svakoj pcelinjoj zajednici iako je u njoj oplodjena matica koja leze,zive i pcele koje legu jaja (ona su dvospolna) i pcele ih ciste iz celija ali u datome momentu i uz pravu ishranu iz njih se izleze matica!
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja nisam rekao ništa protivno toj tvojoj teoriji to svakako ima smisla samo ja sam bas obratio pažnju na ovaj slucaj jer sam ranije upravo citao ovo sto je Stipo govorio i kod mene se bas desilo to da su jaja dodana slucajno drugi dan se pojavila na drugom mjestu, jesul to ta ista jaja ili je nova zalegla neka od pcela ja to neznam zasigurno al znam da ih poslije toga nije bilo sve dok nove matice nisu pocele da nose. E sad se tu postavlja mnogo pitanja naravno vi koji imate dosta iskustva koliko cesto se desava da se u nekom bezmatku pojave trutuse a koliko cesto se pojavljuje neki usamljeni maticnjak ili leglo koje potice od pcele radilice?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Ismet »

daj molim te, medonosa, objasni malo to kako se matica izliježe iz jajeta koje je položila radilica. interesuje me, nigdje to ne pročitah.... unaprijed ti zahvaljujem.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Ismet je napisao/la:daj molim te, medonosa, objasni malo to kako se matica izliježe iz jajeta koje je položila radilica. interesuje me, nigdje to ne pročitah.... unaprijed ti zahvaljujem.
Ismete,svaka pcela radilica ima jajnike i jajovode, ,koji su"zakrzljali",ali isto tako mogu da se razviju i da pcela pocne nositi jaja!1997 god,npr u Luxemburgu su pcelari imali jedan veoma velik problem,unatoc maticnim resetkama na plodistima,i polunastavcima-medistima je bilo na svakome ramu zalezeno leglo,trutovsko,radilicko i matcnjaci,iako je utvrdjeno da su sve matice i dalje u plodistu!Dali su pcele toliki broj jaja prenijele u polunastavke!Brat Adam i njegov nasljednik Paul Jungels su na tu temu napisali velik i iscrpan izvjestaj,i objasnili ovu anomaliju!
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la Ismet »

hvala medonosa. jako me interesuje objašnjenje tog fenomena, pa ću potražiti na internetu.
kako god, smatram da se pčelar ipak ne treba nikada osloniti na taj fenomen. prvenstveno mislim na oslanjanje na to da će bezmatak nekom "igrom slučaja" odgojiti sebi maticu (trutuše su, naravno, isključene).
i ovo me interesuje: može li iko tvrditi da se matica ni pod kojim okolnostima ne može provući kroz ispravnu (da ne detaljišem koja je to ispravna matična rešetka) matičnu rešetku? ako niko to nije snimio kamerom ne znači da je nemoguće, zar ne?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la medonosa »

Uzgoj Matica
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la ROSULJAC »

Moje pitanje je u vezi sa priranom pčela i u priodu proizvodnje matične mleči stoga smatram da nisam pogrešio temu.
G-din Ferid Velagić, pčelar iz Tuzle- Janje na prvom Živiničkom sajmu.avi je u svom izlaganju pomenuo da u prihranu svojih pčela obilato koristi PELUDAL. https://www.youtube.com/watch?v=XCKdPIkmEBc (22 min)
Tragajući netom našao sam samo ovo : Medopip peludal 1000 g. Mješavina tostiranog sojinog brašna, koncentrata proteina soje i prirodne arome anisa.
Šifra: 1016060320 39,99 kn na: https://www.medopip.hr/medopip-peludal-1000-g.html
Bilo bi korisno da je G-din Ferid član iz prve ruke dobijemo odgovor a ukoliko nije zamolio bih kolege ako su upoznate sa ovim da mi kažu da li je to taj preparat ili se ipak radi o nekom drugom preparatu.
Pozdrav iz Vlasotinca.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uzgoj ili proizvodnja matica

Post Postao/la senad »

Peludal dodatak prihrani pčela je komercijala - Ne troši novac .Malo se edukuj oko dodataka prihrani kod pčela i to je to.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite