Mala inovacija ,,, jenter +nicot +ja

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Imao sam dilemu kako zaštiti matičnjake u sistemu jenter ,,, da mi se ne ponovi fijasko ,, mlade matice su na pčelinjaku nestašne i prave probleme,,,, bacio samse na razmišljanje inapravio ovomalopriručno pomagalo, gjde sam viklere od nicota iskoristio da zaštitim matičnjake u jenter sistemu,,,,
Već sam naručio i viklere za jenter sistem , ali neka sae nađe i ovo pri ruci

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Imao sam dilemu kako zaštiti matičnjake u sistemu jenter ,,, da mi se ne ponovi fijasko ,, mlade matice su na pčelinjaku nestašne i prave probleme,,,, bacio samse na razmišljanje inapravio ovomalopriručno pomagalo, gjde sam viklere od nicota iskoristio da zaštitim matičnjake u jenter sistemu,,,,
Već sam naručio i viklere za jenter sistem , ali neka sae nađe i ovo pri ruci

http://i165.photobucket.com/albums/u52/ ... anovi3.jpg
Taman tako i meni treba da uradim imam nikot vinlkere, a držače matičnjaka i osnove od jentera.
Ti nikot vinkleri mogu se nametnuti na jenterove nosače ali ne drže čvrsto pa bi i to kako si prikazao moglo biti jedno od rješenja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

DA stipo u pravu si ,,,nestoje baš kakotreba zato treba biti pažljiv kada se stavjaju u viklere,,i toje to,,pčele nemogu pomaket i još one to malo za propolišu i stoji ,,Svakako treba biti pažljiv inače rad sa matičnjacima mora biti pažljiv
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pozdrav svim forumašima,
šaljem Vam u prilogu slike jedne od mojih košnica, u kojoj sam uzgojio matice u 5 mjesecu.
-Metoda....................Miller
-Datum....................14.05.2010.
-Starost matice.........39 dana od kada se izlegla…………..
-Oplodnjak...............Pregrađeni nastavak LR, na 4 okvira i to od početnog (sredina) do
krajnjeg prema vanjskom kućištu nastavka.
Pregrada je od tvrdog stiropora ("stirodur"), kako sam već pisao na
forumu
-Okviri:
- br. 4…………okvir sa medom
- br. 3………….okvir sa peludom
- br. 2………….okvir sa poklopljenim leglom i mladim nepoklopljenim leglom
(sa mladim pčelama), na koji sam dodao zreli matičnjak
-br. 1…………..okvir sa izgrađenim saćem, prazan, "pošprican" sa slatkim sokom od
medne otopine
**Natresao sam mladih pčela oko 0,3 kg iz rodonačelničke košnice
U drugi dio nastavka (oplodnjaka) sam isto tako stavio "sestru"-matičnjak, rezultat je isti na dan 22.06.2010. Prihrana – pogača "stimular", naravno!!!
Kako Vam se sviđa "selekcijska stanica" iz Istre?!
Ja osobno mislim da je ova matica(e) položila ispit, zar ne?
Pogledajte, zalegla je od letvice do letvice sve komplet!
Dana 22.06.2010. (jučer) izvršio sam pregled ovoga umjetnog roja, izgrađeno je kompletno saće u jednom nastavku LR, zaleženi okviri – 6 komada(!), proširio sam ovaj umjetni roj sa LR nastavkom br. 2.
Umetnuo sam 8 kom okvira od vrcanja iz drugih košnica i 2 kom satnih osnova (br. 2 i br. 9) !
Sada je to već društvo koje će sigurno do 8 mjeseca dati i svoju prvu pašu (vrcanje), samo ako vrijeme bude stabilno, kod nas je sada livada "u punom pogonu" !
Komentirajte……….
Pozdrav…………schumy
http://s759.photobucket.com/albums/xx23 ... LEKCIJA_M/

slika

slika

slika

slika

slika
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ma sta je ovo Schumy-svaku celiju zalegla,super.Jeli ovo sve slika jednog rama ili vise?To se zove "matica"huh? Super,cestitke..Mogao bi jednu u pismu da posaljes preko okeana :-)
Da se i ja malo pohvalim-danas sam napravila prvi nukleus-kako ce biti0ko zna
Prvi se macici u vodu bacaju
:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Čestitam , ovo zaista odlično izgleda.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Odlično schumy veoma bitno je imati i čist vosak, što se vidi na slici ,,,, koliko sam samo ubio matica i to extra matica zbog voska...

schumy, ako može da slike buduvidljive na forumu ;)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro forumaši!
Odgovarati ću redom:
Ovo su dva srednja okvira br. 5 i 6 (različita), br. 4 i 7 ima normalno leglo sa mednom kapom, a br. 3 i 8 ima djelomično zatvoreno, djlomično otvoreno leglo, dakle 6 zaleženih okvira u prvih 39 dana života i "rada".
Vidi se na slici da na jednoj od fotografija da fale 2 okvira u košnici (nastavku).
Senade, ja nisam namjerno slike poslao na forum nego link, mislio sam da zauzimam previše korisnog prostora, ako se slažeš, poslati ću ubuduće u punoj veličini.
Beequeen, rekao sam ti na početku našeg dopisivanja da najprije ovladaš jednostavnijim metodama uzgoja matica, pa onda sa ostalim metodama (Jenter, Nicot…).
Ipak osobno mislim da je za potrebe svog pčelinjaka, kada se matice ne prodaju (komercijalni uzgoj), bolje rabiti Millerovu metodu.
Ovaj dr. Miller je kao i Farrar bio poseban čovo, ima dosta praktičnih rješenja u pčelarstvu, kao hranilicu npr., zatim uzgoj matica, formiranje nukleusa, zazimljavanje slabijih (rezervnih) pčelaca, sa rezervom matica za bolji uzgoj u proljeće (mlade matice).
Beequeen, rado bih ti poslao maticu ali nebi izdržala tako dugi i neizvjestan put. Mogu ti samo pomoći savjetom, ali mislim da si i ti kao i Pasha na najboljem putu da postanete pravi "majstori" pčelarstva.
Pozdrav svima......................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 24 lip 2010, 07:28, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Hvala Schumy na dobroj volji,znam da ne bi dogurala dovde,salim se :-)
Ma ja sam presreta sto sam probala Millerov method iako nije uspjelo.Na greaskama se najbolje uci.Ja toliko citam da ne biste vjerovali ali nista to ne znaci "dok ne uradis".Greske su najdragocjenije!Juce sam prvi put kreirala novu zajednicu,toliko sam mislila da sam odmah zabrljala,sreca Senad je bio tehnicki asistant na forumu.Ispravim to kad opet greska,ovaj put sama skontam da ih ne smijem hraniti sirupom.Ucenje,ucenje ali praksa je broj jedan.Probacu opet Millerov metod ali sada nije vise dobro vrijeme(susa nema nektara)a mozda dans formiram bar jos jedno drustvo.Hvala Senade jos jedanput na dobroj volji i pomoci.Nasla sam i ovdje pomoc ,Indijac koji ima deset kosnica tako da me moze upoznati sa pcelarenjem na nasem pondeblju,klima,nektar,itd...sad za poslom
Pozdrav svima :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

E Senade pa imaš i za Jenter zaštitnike-Viklere. .Ja sam kupio Jenter aparat direktno kod gosp.Karla Jentera čim se aparat pojavio na svjetlo dana.Još tada u paketu su dolazili vikleri za zaštitu matičnjaka,odozdo imaju čep u koji se stavi par kapi meda,pa kad matica izađe da ima hrane.Još uvijek imam jedan nov neraspakovan.Kad prolaziš pored žepča navrati pokazat ču.Pozdrav iz Žepča
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Jenter set koje ja nabavlajm iz švedske ne dolaze vikleri ,,,,,KAda sam ja dobio Jenter set isto tako nisu došli vikler ali sam prije par dana naručio 60 komada viklera za jenter,,, NIsam baš nešto posebno za viklere ali uvjek neke okolnosti čovjeka natjeraju da promjeni stav,,,, Mišljenja sam da je ipak bolje da se pčele vrzmaju po matičnjaku mislim da ima to svoje ZAŠTO!

Ako budem imao vremna kad pođem za Sarajevo vala ću da navratim ,,,,Zaista u dogovaranju ima napretka,,, hvala ti Ibrahim bey na javljanju pa nam se javi češće...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Senade ako su ti vikleri potrebni,navrati ili pošalji nekoga po njih pa kada se snađeš vratit češ moje .Pozdrav
hamme
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 14 tra 2013, 22:16

Re: Mala inovacija ,,, jenter +nicot +ja

Post Postao/la hamme »

pozzu svima

samo da izrazim divljenje schumyju ovo izgleda prelijepo svaka cast!!?
Odgovorite