Rađanje matice-borba mladih matica

Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Da Azeme ja svake godine idem sa odredenim brojem(6/8) matica na oplodne stanice u Njemacku a i u Holandi dvije linije.
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 15 pro 2010, 23:39, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:Koliko imaš linija koje nisu u krvnom srodstvu?
Ja trenuto ima 4 linije , Ranije sam imao 5 ....

Žao mi je što sam tek tako nasjeo na "selekcionisanu" maticu pa sam izgubi dvije domaće linije koje su bile perfektne,,šta je tu je. Uvjke nekako čovjek vjeruje daima nešto bolje i da se zaista ljudipridržavaju pravila,, međutim???!!!! Mislim i slažem se sa schumy da treba gajiti isključivo domaću sa mikro lokacije maticu ,,, Ovo mi je predložio i Ivan Koler u jednom razgovoru kada sam mu se pohavlio kako nabavljam "selekcionisane" matice iz slovenije za reprodukciju.

Jedne godine sam kupio 7 "selekcionisani" matica od jednog uzgaivača u sloveniji po 10 eura od ovih 7 samo sam dvije upotrijebio,, mislimda su mi dvije odletjele nepovratno, jedna nije prihvaćena , dvije nisu valjale... Uvjek sam nastojao da nabaljm matice od različiti uzgajivača. Od iduće godine Isključivo radim sa domaćim maticama. Pokušat naći koji roj u prirodi i krenuti od tih matica.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Sličnu priču sam čuo još od jednog uzgajivača matica (to sa "selekcionisanim" maticama iz Slovenije).
Slažem se da treba sačuvati domaće, naravno ono što daje dobre rezultate, samo nije sve tako crno u tim uzgojnim centrima.
Treba samo uzimati iz provjerenih centara. Za osvježenje krvi ja nabavljam matice od dva provjerena uzgajivača i zadovoljan sam.
Neko je već predložio da se vrši razmjena matica, mislim da je to dobra ideja.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Kolege lijepo je ako se moze nesto nase sacuvat i ako od toga imamo koristi al ako je to lose a mi to zelimo po svaku cijenu sacuvat i to je dobro receno da se kolege izmedu mijenjaju za matice a koliko je to sigurno da je matica domace proizvodnje mislim na nasu sivu pcelu da joj preci nisu iz uvoza recimo pa jos kad se dvije rase ukrste tek onda nastaju problemi dobijes pcele ubice kao sto sam ja imo slucaj prije par godina kupijo drustvo od kolege i moro sam ga unistit a i jetos sam imo slicno nesto doso mi roj u kosnicu sam ja je bijo pripremijo za razrojavanje al sam uspijo nesto sanirat promijeno sam samo maticu jer je islo malo brze nije bilo legla pa su se pcele brze mijenjale recimo za oko 40 dana je nova matica imala svoje pcele a ovo drustvo koje sam prije par godina kupijo od kolege nisam mogo sacuvat jer je imalo i leglo pa bi to sve dugo trajalo da sam mijenjo maticu a nije se moglo sa njima radit nisi im mogo doc ni na da ne pretjerujem ni na 200 metara koliko su bile agresivne a jos belaj da bude veci imo sam posjedica i jos dvije godine jer sam imo mlade matice koje su se parile sa trutovima iz tog drustva nebi vise nikad kupovo drustva imm lose iskustvo sad imam mirne pcele i zelim ih takve i sacuvat imam selekcionisane matice i prve kcerke od tih matica na daju reprodukciju ne idem jer se plasim da ne izgubim mirnocu pcela jer nisam siguran za pcelare oko mene da imaju dobre i mirne pcele a sto se daje u reprodukciju gubi se kvalitet i mirnoca a dobijaju se i agresivnije pcele pogotovo ako se pomijesaju dvije rase.
Pcelar u bijelom svijetu.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Sve sto si napisao, nadam se da su i ostale kolege imale takvo iskustvo.Imao sam i ja
tako agresivnih, kad otvoriš poklopnu dasku izlijeću kao iz katapulta.Sad su društva mirna, rijetko kad koristim šešir, bez rukavica uvijek radim.Što se tiče agresivnosti, tu sam nemilosrdan, i najmanji znak agresivnosti ja mijenjam maticu. A kad je o domaćem riječ , akobogda imaćeš priliku kad dođeš pa da vidiš, ima može se naći i naših.Imam jednu porijeklom iz Riječana(iz tvog bližeg komšiluka) nabavljenu na onaj način kako Senad kaže da će početi, pratim je već treću godinu, ne roji se, a daje izvanredne rezultate i zašto je onda ne uključiti u reprodukciju.Ali da budem jasan nisam isključiv sve što je dobro treba probati.
Meni je trebalo tri godine da "očistim pčelinjak" od uljeza.Ovdje se pojavljuje talijanka zuta.
Inače ovdje je (U RS) sada i Zakonom zabranjeno nabavljati i vršiti reprodukciju bilo koje rase pčela osim nase autohtone carnice.Kazne su rigorozne i mislim da je to dobro.Slažem se s tobom da i ovo što imamo možda je nekad nabavljeno izvana, ali zato treba nabavljati matice od provjerenih i poznatih uzgajivača, nije vazno odakle je.
Lijep pozdrav Vahide iz Modriče.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma moj komsija Azeme da je bilo kad otvoris kosnicu nego cim stignes na pcelinjak ja sam se moro opremat u autu pa tek onda izlazit napoje a po zavrsetku posla ulazit u auto i otic po kilometar pa izac napoje i oslobodit se prisutni pcela pa tek onda skinut odijelo ma katastrofa kakve sam muke imo a jos mi je kolega ma pusti bolan nezna covjek kakvi smo dok ne nasjedne ma covjek se uci dok je ziv pa zato kazem nije lose da se kolege izmedu razmljenjuju al trebamo bit iskreni i realni jedan prema drugome samo sam to stjeo da iznesem nismo svi isti pcelari Azeme budi mi pozdravjen iz bijelog svijeta hahaha NL.
Pcelar u bijelom svijetu.
Odgovorite