OBILJEŽAVANJE MATICA

Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la keno83 »

marijane kakav je postupak ljepljenja broja na maticu, kako se to radi, jeli ima neko posebno ljepilo ili moze sekundarno pa broj na njega?
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la Vahid »

Keno ima posebno jepilo za to niposto sekundarno posto ja mislim da bi to maticu odma ubilo za te svrhe postoji posebno specijalno jepilo bez ikakvog mirisa bar ovdje kod nas a ja mislim da to postoji i dole u BiH sekundarno niposto ?????????????????? :x :x :x
Pcelar u bijelom svijetu.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la zvones »

Vahid je napisao/la:Keno ima posebno jepilo za to niposto sekundarno posto ja mislim da bi to maticu odma ubilo za te svrhe postoji posebno specijalno jepilo bez ikakvog mirisa bar ovdje kod nas a ja mislim da to postoji i dole u BiH sekundarno niposto ?????????????????? :x :x :x
Po onom što sam ja vidio radi se o kalafoniju. Kalafonij se nekad mnogo upotrebljavao u elektrotehnici i razrjeđivao se alkoholom, koji kasnije ispari pa on ponovo prelazi
u čvrsto stanje .Zato pretpostavljam da mu se dodaje neko organsko ulje kako bi ga zadržalo u tečnom stanju . Mislim da bi Stipo mogao potvrditi ovo razmišljanje .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la Vahid »

zvones je napisao/la:
Vahid je napisao/la:Keno ima posebno jepilo za to niposto sekundarno posto ja mislim da bi to maticu odma ubilo za te svrhe postoji posebno specijalno jepilo bez ikakvog mirisa bar ovdje kod nas a ja mislim da to postoji i dole u BiH sekundarno niposto ?????????????????? :x :x :x
Po onom što sam ja vidio radi se o kalafoniju. Kalafonij se nekad mnogo upotrebljavao u elektrotehnici i razrjeđivao se alkoholom, koji kasnije ispari pa on ponovo prelazi
u čvrsto stanje .Zato pretpostavljam da mu se dodaje neko organsko ulje kako bi ga zadržalo u tečnom stanju . Mislim da bi Stipo mogao potvrditi ovo razmišljanje .
Ja nebi previse o tome od cega se pravi to jepilo i na kojoj je to bazi kako isparava i tako to samo znam da sekundarno nije za to ni po kakvu cijenu :?: :?: :?: :? :? :? :? :cry: :cry: :cry:
Pcelar u bijelom svijetu.
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la zakir cancar »

Stipo je napisao/la: zakir cancar je napisao/la:Pozdrav....Marijan ide tebe to dobro....a kakva je to baja na pceli, rijesavaj se toga??:: MEDNO


Nije to boja na pčeli to je varroa.
hahaha Stipo lave nasmijame pravo....znam jaro koja je BAJA...MEDNO
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la Ismet »

hahahahaha, sad se sjetih da si i mene pravo nasmijao Stipe :-) ha boja, ha baja, umalo je to došlo, tek u jedno malo slovo se razlikuje :lol:
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la Stipo »

Ismete nasmija i ti mene pa ja sam to pogrešno pročitao. Riječ je bila o obilježavanju matica i instiktivno pročitah boja, a ono sad pogleda čemu se ti smiješ piše baja. Ha hah ha! Mali lapsus, nema veze neka ima i malo smijeha.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la medonosa »

slika
Stick za obiljezavanje matice-profi-naljepnica odgovarajuce godine se nanosi na principu djelovanja magnetnih polja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:slika
Stick za obiljezavanje matice-profi-naljepnica odgovarajuce godine se nanosi na principu djelovanja magnetnih polja
MOže li ovo malo pojasniti. Gdje se može nabaviti , koja je cijena, kako to fercera :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:slika
Stick za obiljezavanje matice-profi-naljepnica odgovarajuce godine se nanosi na principu djelovanja magnetnih polja
MOže li ovo malo pojasniti. Gdje se može nabaviti , koja je cijena, kako to fercera :)
Pokusat cu :D djeluje na principu djelovanja magnetnih polja uzmimo da je matica pozitivna ova olovka negativna,prinosenjem vrha ovog sticka na kojem je naljpnica farbe odgovarajuce godine u blizinu matice cca 1cm,vrh olovke spaja maticu sa naljepnicom i pritiskom na dugme kako kod kemijske olovke naljepnica se ljepi i matica oslobadja,ovo sam koristio ovdje u mome udruzenju uzgajivaca nisam nikada pitao ni posto je ni gdje ima kupiti,raspitat cu se!
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Jeste godinu dana kasnije,ali zaintrigiralo me,hocu pronaci matice i obiljeziti ih,pa sam je pronasao na : www.thorne.co.uk zove se Magnetic queen marking kit.Oprostite sto ne mogu ostaviti direktan link,komp mi steka pa se koristim mobitelom.P.S. 62 £ maaalo skupo za pocetnika poput mene,valja za profi pcelare...
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la medonosa »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Jeste godinu dana kasnije,ali zaintrigiralo me,hocu pronaci matice i obiljeziti ih,pa sam je pronasao na : http://www.thorne.co.uk zove se Magnetic queen marking kit.Oprostite sto ne mogu ostaviti direktan link,komp mi steka pa se koristim mobitelom.P.S. 62 £ maaalo skupo za pocetnika poput mene,valja za profi pcelare...
Imas i povoljnijih alternativa za obiljezavanje matica:
http://www.holtermann-shop.de/index.php ... en.html,na ovom linku pronadjite dje vam stoji ovaj tekst;
Leucht Opalith Zeichenplättchen
die leuchtenden Farben erleichtern das
Erkennen und Finden der Königin
Karte mit Nummernplättchen 1-100

Leucht weiß 3,60 €
4762 Leucht gelb 3,60 €
4763 Leucht rot 3,60 €
4764 Leucht grün 3,60 €
4765 Leucht blau 3,60 €
4766 Karten Garnitur mit Nummern
alle 5 Farben und Leim
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Odlicno,nema sto nema,cak i opalitne plocice sa šelakom,nekako mi to izgleda najcvrsce.Ma bravo majstore,vrhunska stranica,dobro opremljeno,a povoljno.Hvala ti.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la cerex »

Od ove godine imam u planu da matice iz ove godine počinjem obilježavati markerom,medutim posto radim sa rukavicama interesuje me kako najprakticnije uhvatiti maticu (vježbao sam na trutovima ali ih ozlijedim ili mi odlete sa okvira) ,nabavio sam onu cijevcicu sa mrežicom u koju se stavlja matica ali ne znam kako je uhvatiti i staviti.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Od ove godine imam u planu da matice iz ove godine počinjem obilježavati markerom,medutim posto radim sa rukavicama interesuje me kako najprakticnije uhvatiti maticu (vježbao sam na trutovima ali ih ozlijedim ili mi odlete sa okvira) ,nabavio sam onu cijevcicu sa mrežicom u koju se stavlja matica ali ne znam kako je uhvatiti i staviti.
Lagano izvučeš okvir sa maticom i položiš na nastavak pa poklopiš maticu cjevčicom (treba uraditi nježno jer se može oštetiti saće) . Vrlo brzo se matica počne penjati prema
mrežici, a tada se cjevčica podigne i uvuće klip. Malo nespretniji (kao ja ) prvo poklope drugom rukom, okrenu cjevčicu i videći da je matica prema mrežici uvuku klip. Meni
su se markeri pokazali loši (brzo se brišu), pa gledajući kako ona ženska radi sa nitro farbom razmišljam da krenem sa lakom za nokte . Bilo je pisanja da to nije dobro zbog
mirisa ali nije sigurno gori od nitro lakova . Inače nebi bilo loše da pogledaš na You Tube obilježavanje matica Jevtić , gdje je prikazao tri načina , a kao najlakši način je
obilježavanje pomoću mrežice koju je postavio na dječoj narukvici i njome poklopi maticu.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la cerex »

Da li imate problema sa ovim japanskim flomasterima za obiljezavanje matica,nekako se brzo skine farba sa njih.Da li je neko pronaso nesto bolje,tipa ima li gdje kakva posebna farba i da ju je neko probao i da je naravno zadovoljan.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la lenas_bk »

Kolega cerex i ja radim sa rukavicama i imao sam isti problem.Na sajmu u beogradu nabavio sam onu narukvicu sa mrezivom ali mi se cilinder pokazao bolji.
Izvuces klip cilindra da onaj ovalni dio cilindra bude slobodan.Poklopis maticu sa otvorom i nedizuci cilindar lagano je usmjeris prema mrezici cilindra.Onda je ostatak lako.Mislim probati iduce godine obiljeziti sa nitrom jer kad je obiljezim moze stojati par minuta u cilindru dok se farba ne osusi.Ove godine sam sve obiljezio sa markerima pa cu vidjeti sta ce biti,hoce li se izbrisati.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la cerex »

Napredavalo se od tog posta iz 2014 sad ide hvatanje bez problema :D , ali obilježavanje je slabo brzo nestane ovaj marker čak nakon nekoliko mjeseci, pa me interesuje ima li sta bolje.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: OBILJEŽAVANJE MATICA

Post Postao/la Stipo »

Ima lak za nokte.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite