UZGOJ TRUTOVA ZA OPLODNJU MATICA

Odgovorite
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pozdrav svima!
Ova tema mi se nametnula za "obradu" na ovom našem forumu prilikom čitanja teme "krečno leglo" i diskusiju oko toga među starim članovima foruma sa raznim iskustvima i načinima postupanja u tom slučaju.
Osnovna borba protiv svih boleština na pčelinjku SU JAKA DRUŠTVA (PČELCI) !
Zto ću iznjeti jedno moje razmišljanje koje sam proučio iz poznate nam literature, a volio bih to sa vama podijeliti.
Prema nekim stranim autorima (Apimondia Dublin 2005), postupak uzgoja vlastitih trutova za oplodnju matica može se relativno jednostavno primjeniti i na vlastitom pčelinjaku.
Oni tvrde da bez obzira na koji način se matice obnavljaju na vlastitom pčelinjaku, (uzgojem matica za svoje potrebe, kupnjom selekcioniranih matica od drugih uzgajivača ili čak "prisilnih"?! matica ako smo prisiljeni uzgojiti kasne rojeve), treba svakih par godina (5÷6, po mogućnosti) obnoviti svoju uzgojnu liniju (linije) trutova za oplodnju matica na slijedeći način:
1.) Treba kupiti par kvalitetnih matica npr. 5, i to od 5 različitih proizvođača koje nisu
u krvnom srodstvu. Može i od jednoga oko onima odvojene uzgojne linije (matice
nesmiju biti sestre)..............Oprez!!! - ovo se vrlo teško postiže pa je bolji prvi
način - od 5 različitih proizvođača. Ja baratam sa 5 matica jer imam 20 košnica,
ali po meni bi bilo dovoljno na svakih 10 svojih košnica 1 nova matica za uzgoj
ovih vlastitih trutova.
2.) Od ovih matica treba formirati 5 jakih zajednica koje će već u rano proljeće biti
dosta jake, tj. u ožujku (martu) imati 5-6 okvira legla.
Iz plodišta košnice izvadi se jedan krajnji okvir sa medom i napravi se mjesto u
sredini legla, tako da se svi okviri pomaknu za 1 mjesto u npr. desno.
**Ovdje bih dodao jedno moje vlastito iskustvo, da se "obrada" košnica uvijek
radi na određen - sistematičan način, pa je greška svedena na minimum!
Ja uvijek vadim najprije krajnji desni okvir u plodištu!
Priča dalje teče ovako:
U oslobođeni prazan prostor umetne se potpuno prazan okvir bez osnove i žice
("građevnjak"). Naravno da se postupak izvodi i na svim ostalim društvima
(košnicama) koje smo odredili za ovaj zahvat. Na košnicu se tada stavlja hranilica,
u koju se stimulativno svaki dan ujutro i navečer meće po 0,3l sirupa u omjeru
1:1. (ja sirup spravljam u bocama PET ambalaže (plastične boce od gazirane vode
- kiselice, pa ispraznim punu bocu od 1,5 litru u 5 puta)
**Ovdje nastaje problem za sve "vikend"-pčelare, (takav sam i ja), pa se moraju na razne načine dovijavati da zadovolje ovome zahtjevu. Prihranjivanje se vrši bilo da ima ili nema paše, i meda u košnici - obavezno, svaki dan. Za 2-3 dana u praznom okviru će pčele sagraditi saće sa trutovskim ćelijama. Sada je ono najvažnije; - Budući se izgrađeno saće nalazi u sredini legla, a pčele se stimulativno prihranjuju, matica će ga brzo zaleći neoplođenim jajima.
**Rezultat, koji smo dobili za 30÷35 dana (koncem travnja-aprila), ili neposredno pred
glavnu pašu - bagrem po prije opisanoj metodi:
1.) Zdravih i novih vitalnih trutova oko 25.000 komada, koji nisu u nikakvom srodstvu
jer potječu od 5 matica koje nisu sestre (iz svake košnice po 5000 trutova od prvog
legla, a ako to hoćemo, okvir građevnjak preselimo "u desno) na kraj plodišta i
držimo ga amo po poznatoj uobičajenoj metodi da se u njega naseli varoa, i tada se
može vršiti isjecanje zaleženog trutovskog saća, i vršiti biološko suzbijanje jedinki
varoe.
2.) Svaka neoplođena matica biti će oplođena ovim trutovima.
3.) Ako pretpostavimo da se prve godine sa ovim trutovima spari 10-20 % matica,
proces oplodnje prenosi se u narednu i niz narednih godina bez opisanog metoda, a
da nismo ništa više poduzimali sa uzgojem trutova.
4.) Od ove naše radnje, i ostali pčelinjaci u krugu od 10 km od našega će imati koristi a
njihove vlasnike treba na isto to poticati jer će time doći do uzajamne povratne
koristi.
**Trutovi oplodnjom matice prenose na pčelu radilicu 75 % svojih genetskih osobina, od
a promjenu ćemo zapaziti već u prvoj, a naročito u drugoj i svim slijedećim godinama.
To se manifestira i primijećije po većem prinosima meda (**po izvoru sa prosjekom od
15- 30 % !)
ZAKLJUČAK: 1.) Pčelinja zajednica će ući u zimu sa većim brojem mladih pčela, a samim
tim i pčelinja društva manje obolijevaju od nozemoze, vapnenog legla i
drugih bolesti.
2.) Na proljeće pčelinja zajednica brže se razvija, a dobit ćemo i povratnu
vezu da ćemo uzgojiti na pčelinjaku društva sa puno manjim rojevnim
nagonom.
**Najvažnije je da ovu radnju može bez problema izvesti svaki pčelar sa iole nevelikim
znanjem, postupak je relativno jeftin, a može se izvesti u toku jedne do dvije godine.
**Ja osobno nikad ne isjecam trutovsko leglo, (vezano uz toč. 1) mojeg izlaganja, jer
smatram da uzalud trošimo veliku energiju pčela oko izgradnje trutovskog saća (bolje
neka grade radiličko), i odvraćamo ih od osnovne zadaće u pčelcu - unosa nektara,
peluda i propolisa.
**Varou ja već 2 sezone "ubijam" tretmanom oksalnom kiselinom u doba kada nema legla -
od 25.11. ÷ 31.01, za proizvodna društva a u ljeti u razrojenim društvima tzv.
"akumulatorima" u koje stavljam samo poklopljeno leglo iz društava od kojih uzimam
okvire i dodajem mu maticu, obično nesparenu, a može i sparenu.
Ali to je neka druga tema.........
Javite mi se sa komentarima, ovo je dosta zanimljivo zar ne??!!
Pozdrav svima...........................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ocito da si ti ovo davno napisao,jesi li probao Schumy?Zvuci dobro,ja sam bas porucila ram za "uzgoj trutova"
http://www.brushymountainbeefarm.com/Pl ... tinfo/364/
javi ako si poceo da radis na ovome
Hvala :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Protekle 2 sezone nisam dodavao okvire građevnjake pa nisam ni ove mogao sam ali nisam. Baš kako kaže schumi moj pčelinjak se sastoji od društava iz 4 udaljena pčelinjaka. Samo sin mi je pobrkao brojeve košnica pa sada neznam koja mi je košnica odakle porjekla. Uh kada ga pretukao nisam šta mi je učinio, a 10 godina vodim evidenciju o svakoj košnici pa sada moram sve nanovo nekih se košnica sjećam koji joj je prije broj bio dok za većinu nisam siguran uuh.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

a to je gradjevnjak?ja konstantno ucim pojmove :-)
a sto se tice djece-svagdje ista prica-ma bice bolji a mozda nas i nadmase
Pozdrav
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Beequeen, da "probao" sam i baš ove godine mi se sve ovo jako isplatilo. Naime ako uzgajaš trutove u odabranim košnicama (2÷3 komada) na pčelinjak od 30 komada, onda u onim košnicama u kojima nema građevnjaka ili ih redovito isjecaš (varroa destruktor), pčele ipak uzgoje trutove ali malo, jer grade nepravilno trutovsko saće po okvirima. Mene to ne smeta, moraš dati Prirodi svoje ne možeš ju "zauzdati" po svojoj mjeri i volji.
na pčelinjaku prevladavaju trutovi iz ovih uzgojnih "trutara" kako ih ja zovek, pa imaš zadovoljavajuću klasifikaciju u "miješanju krvi" tj. nema pojave diploidnih trutova ("defektnih") koji se pojavljuju u uzgoju sa križanjem u krvi jedne te iste familije na pčelinjaku. Ove trutove (ne sve), uništavaju pčele već kod rađanja istih, tako da se tako prirodnom selekcijom od samih pčela vrši uklanjanje ovih "defektnih" trutova iz samoga društva.
Budući je kod nas bila jako loša godina (pčelarska), sa puno kišurine i hladnog vremena imao sam dosta prirodnog rojenja pa imam na svome pčelinjaku 15 komada novih nukleusa. Da si bliže dobila bi prvoklasna društva vrlo jeftino.
ova tema, tj. uzgoj trutova je za mnoge pčelare koji ne razumiju biologiju pčela kao da sam im "opalio" šamar, zato sam to i tako "davno" napisao kako si pravilno uočila na forumu, a do tebe nisam nikada dobio nikakav komentar na ovu temu koja je po meni jednako važna za tehnologiju pčelarstva i uzgoja rodonačelničkih inija pčela kao i sam uzgoj matica (beequeen).
Građevnjak je običan prazan okvir bez žice i satnih osnova, na koji onda pčele redovito izgrađuju samo trutovsko saće. stavlja se na poziciju 3 ili 7 u nastavku sa 10 okvira.
to je u "normalnoj" ptoizvodnoj košnici, a u "trutari" se stavlja u sredinu legla dakle na poziciju 5 ili 6.
Javi se ako nešto više hoćeš doznati na tu temu.
Pozdrav...............schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 10 lip 2010, 09:16, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Schumy,
ja sam mladi pcelar ali "genetika" mi nije nepoznata oblast.Prenosim jednostavno osnovna znanja i izgoja ptica-majka priroda sve uglavnom pravi u istom stilu.Ista stvar je i kod pcela.Treba ti raznovrsnost,velicina i ljepota da proizvedes odgovarajucu vrstu.Ja godinama uzgajam ptice koje nosim na takmicenja tako da imam u malom prstu "tajnu stvaranja".Ja strasno puno citam(Relic je moj prvi ucitelj),sto bih savjetovala svakome,i starim i novim pcelarima,nauka ide naprijed ne unazad,zato sam i dosla na ideju "trutova" i nasla onda tvoj post.Ha!Kako si ti to interesantno i sa genetskog aspekta izvanredno obrazlozio.Sve se planira.Kao sto svi znate imam samo dvije kosnice i hocu vise ali ne po svaku cijenu-hocu kvalitetne pcele.Pcele koje su "skupljacice" i imaju velike prinose meda-to im je glavna funkcija,nije li?Znaci selekcija mora postojati.Ako uzgojim prave ,dobre drones -oni ce sigurno prvi do matice :-)
Zato sam i narucila ovaj ram.Sve polako.Moj problem je sto " Schumy nije blizu",sto ljudi nisu ukljuceni u pcelarstvo(nema se vremena)ali sada primjecujem da amerikanci prave znacajne korake naprijed.ja bih predlozila da se traze novije informacije(internet je blagodet danasnjih dana i nepresusan izvor)da se stalno obrazujemo i da jedino tako mozemo dobiti prave rezultate.
Ja sam se isto cudila da niko nije "razmotrio ideju uzgoja trutova".Moje ptice su strasno teske da se pare(u prirodi su ugrozene im aih manje od 25 hiljada)i ja sam davno skontala da uslov za "uspjesno parenje i produzenje vrste" je naocit muzjak.Kad imas lijepog nece mu nije zenka odolijeti.Trutovi-korak do uspijeha
Schumy hvala jos jedanput-uzivanje je citati tvoje postove :-)
P.S.Ja sam nedavno otvorila pitanje-higijenskih matica/pcela niko nije odgovorio -postavicu opet-to je toliki ogroman napredak u pcelarstvu(ovdje veoma popularan)
Svi aspekti moraju da se razmotre i sva sredstva uloze ukljucujuci nasu volju i trud
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 10 lip 2010, 13:35, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Mislim da je ovo dobra tema "za diskusije" nadam se da ce se i drugi ukljuciti :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

schumy a šta kažeš na ovo ? !!!!!

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ma vidi ti, nedaju im primaknut ulazu hehhehe..
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro Senade,
Super – kažem da je moja teorija dobila potvrdu u ovoj tvojoj pokazanoj praksi. Znači da je u košnici mlada sparena matica koja "nese kao luda" i da im trutovi više nisu ni potrebni ni poželjni.
Za beequeen, kod pčela "ne igra" ljepota mužjaka presudnu ulogu ovdje mužjak-trut ima samo jednu-jedinu zadaću u životu, da oplodi maticu i prenese svoje gene na daljnje potomstvo.
Znači trut mora biti:
1.) Jak – samo ako je dobro hranjen u uzgoju (to se postiže u jakoj pčelinjoj zajednici)
2.) Vitalan – to se postiže ako se dobro hrani medom iz jake košnice (energetski izvor
hrane)
3.) Brz – da ulovi prvi maticu, dođe do nje i spari se sa njom
Znači jedina presudna uloga truta se svodi na vitalnost, da se spari sa maticom, a da je
tome tako – zato i ugiba nakon oplodnje. Znači da je potreban samo jedan puta.
Za postizanje ovoga gore iznesenog trut mora biti iz gruge "krvne loze", znači da se nesmije
dozvoliti kod pravilne selekcije trutova da u ostalim košnicama bude puno trutova. Zato ja ne stavljam (od ove godine) građevnjake u proizvodne košnice nego samo u "trutare" pa ciljano uzgajam onu familiju trutova koju "ciljam".
Još nešto – uvijek sam bio protivnik isjecanja zaleženog saća sa trutovima. Da sam bio
"na dobrom tragu" potvrdilo mi se ove godine kada sam jednu partiju trutovskog legla isjekao i prekontrolirao na varrou. U jednoj košnici je bila na cijelom okviru samo jedna varroa, a u drugoj – nijedna!
To sam postigao sa tretmanom pomoću oksalne kiseline, 1 pota u 12. mjesecu kod temperature od 0÷5 C.
Sada, ljeti u 7-8 mjesecu, nakon livade, tretirati ću ih sa mliječnom kiselinom, sa kojom se može raditi i na otvorenom leglu. Samo pčele se moraju prskati - ne smočiti!
P.S. Senade, ove godine fotografiraš "sve u 16", bravo, samo naprijed, ja se spremam na vrcanje bagrema kojega sam pustio u košnici da potpuno sazori med. Javiti ću rezultate, ali mislim da će biti na razini 30% od lani. Čujemo se!
Sijana, gdje si "zamro si ko država u socijalizmu" – javi se!!!
Za danas toliko, pozdrav.......schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 11 lip 2010, 08:08, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Jak+vitalan+brz=ljepotan bez presedana,ha! Prirodna selekcija na djelu=samo najbolji stizu do cilja.Pozdrav
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 11 lip 2010, 14:02, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
beequeen vidiš kako je život jednostavan - olimpijsko pravilo - "brže, bolje, više........",
samo kod pčelica vrijedi i ono - "koliko para toliko i muzike", jer ako se matica ne spari sa dovoljnim brojem trutova (Rusi su potvrdili do sada najveći broj-rekord - 37 komada), onda će i potomstvo biti monolitnije, neće biti dovoljne konkurencije za slijedeći ciklus razmonžavanja. Zato ja inzistiram na uzgoju "trutovske linije", koja je po meni važnija od one "matične linije", jer maticu se može uzgojiti i iz prirodnih i iz umjetnih selekcijskih linija a truta nikako bez intervencije pčelrara. Naravno ovdje ja govorim o višem stadiju selekcijskog uzgoja, koji je uz malo truda dostupan i nama običnim pčelarima. Probaj ovu metodu - sigurno ćeš biti oduševljena rezultatom!
pozdrav................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Zdravo Schumy,
ja sad bas pisem Pashi,ona se prosiri a a ja nista!Sinoc je bila zabava u komsiluku i ja popih koje pivo,dodjoh kuci i napravih Millerov ram(iz prve)znaci svima treba gorivo :-) Zoran kaze sta ces ti u supi u ova doba?Igram se (kako Senad to kaze)....
Evo sad spremila nastavak da pokusam slijediti tvoja uputstva da napravim oplodnjake,stripor je tu,hranilica od komsinice ali ja mislim da nije to Millerova,nesto cu skontati.Mogu li ja njih hraniti na ulazne hranilice,umjesto unutrasnjih?Nasla sam neki dan na nekom forumu kako se "presadjuje maticnjak" pa ako budem ih imala,mozda danas startam dva nukleusa,ako ne onda stavljam Millerov ram u moju manju kosnicu(oni su tako mirni i matica lijeze perfektno,sto bi rekli po PS-u ).Mislim da je bolje jer u jacoj kosnici su trutovi ogromni i imam ih tonu (izgradili su puno trutovskog saca)tako da se nadam da ce oni oplodjavati(ako ikad bude maticnjaka).Pozelite mi srecu i hajde da vidimo sta ce dan da donese..:-)
nasla sam na jednom mjestu prodaju male oplodnjake pa cu postaviti link da vidis -jesu li oni dobri,nema jos mojih kosnica ni nukleusa(objelicu dok dodju)idem raditi s cim imam..ovdje je vrucina 90 stepeni a vlaga preko 80%
Ljepota ..whew...Pozdrav svima
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

beequeen je napisao/la:ovdje je vrucina 90 stepeni a vlaga preko 80%
Ljepota ..whew...Pozdrav svima
Imal ista da cvjeta na +90*c. A da nisu to nekakvi drugi stepeni.Pozzz
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Fahrenheit ne celzijus ha,ha....
:-)
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 15 lip 2010, 03:40, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Dobro jutro Senade,
Super – kažem da je moja teorija dobila potvrdu u ovoj tvojoj pokazanoj praksi. Znači da je u košnici mlada sparena matica koja "nese kao luda" i da im trutovi više nisu ni potrebni ni poželjni.
Da tvrdnje potkrjepimo i činjenicama :) )))

Iznad matične rešetke jedan mlada sparena matica i njeno leglo

slika

slika

slika


Druga matica ispod matične rešetke,, vidi se razlika u pigmentima

slika

slika

Evo ih zajedno ,,sestre a kao da nisu ,

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro Senade i ostali forumaši!
Vidiš da je metoda uzgoja trutova po zasebnoj krvnoj liniji dobra stvar! Leglo ti je i kod jedne i kod druge matice lijepo i pravilno. To što se iz iste košnice uzgojene i ratličito izgledaju je samo potvrda teorije (i prakse!) da se matica na svome svadbenom letu pari sa puno trutova, što više – to bolje!
Razlika u pigmentaciji je tolerirajuća sve dotle dok na "kranjici" prevladava crna (tamna) boja, izuzetak je zadak koji poprimasmeđe-crvenkastu boju što je matica starija i više "razrađena". Kod ovih tvojih ja zaključujem da su ipak jedna starija jedna mlađa, jer kod starije se zadak izduži i podeblja, a kod mlade je zadak malen i izrazito je crne boje.
Kada se matica izleže, obično ju neiskusni pčelar nebi ni mogao odvojiti od starijih (tamnih) pčela koje su skoro jednako velike koliko i ona sama. Samo su joj krila kraća u odnosu na tijelo i po tome se brzo može uočiti i detektirati kao matica...
I ona moja pronađena matica sa poslanim fotkama i "proštepanim" leglom je rezultat uzgoja trutova po zasebnoj krvnoj liniji koju sam proveo ove godine.
Bravo Senade, samo dalje, ovo je dokaz da se sa samo malo pažnje i praćenja kontroliranog uzgoja matica mogu postići dobri rezultati i imati zadovoljstvo dobro obavljenog posla i naznaku dobroga medobranja u budućnosti...
Pozdrav....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

slika

Uploaded with ImageShack.usEvo ih dvije pa se nisu dobro pokazale.Mati i kči.Dok uklonim staru maticu valjda če se mlada popraviti,ako nebide,u jesen se neče zanju znat.Izvinite ja nejmam foto aparat ,sve snimim "Nokiom"
Zadnja izmjena: Ibrahim Malicbegovic, dana/u 01 srp 2010, 17:54, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Dobre su slike, samo prije je malo doradi,, postavi da si autor i onda možeš i fokusirat, ,,, ono što znam iz prakse je to da sve što su matice udaljenije jedna od druge bolje rade,,,,i obrnuto ,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Nerazumijem kako da je doradim.Ovo je slikano mobitelom nokia.Gdje da postavim da sam autor.Nisam ti baš nešto vješt oko ove tehnike kao oko auta.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: UZGOJ TRUTOVA ZA OPLODNJU MATICA

Post Postao/la senad »

Uzgoj trutova

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite