ZIMSKE ZALIHE MATICA

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

U ovim pološkama nalaze se zimske zalihe matica sezona 2009/2010. Rezultat vlastite pameti :) ))))
U proljeće od ovih boxova mogu se formirati nova društva koja jednako učetvuju u medobranju, i dalje nastavljaju sa reprodukcijom do ponovnog zazimljavanja zimskih zaliha. Ove godine sam nešto više uzimio matica. Do sada je to bilo 30% dok ove godine je 40% .
slika
slika
slika
slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Svaka cast majstore. Ko ceka i doceka, a mi smo ti koji cekamo tvoje vrline pcelarstva da nam pokazes. Senade dali je mrtvi pod ili je nesto u vidu podnica. Pozzzzzzzzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ma bilo bi toga od mene što se tiče slika , međutim moj aparat je razbijen, trenutno tragam za dobrim a jevtinim aparatom .
Većina slika je rađeno za raklamni materijal u susret mi je izašao kolega pa sam tako iskoristio priluku da poslikam i ostalo.

Podnica je pokretna i zamrežena po čitavoj dužini u dvije trake širine 5 cm
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Bravo majstore nemam rijeci javjam se po prvi put pcelarim vec 5/6 godina nisam neki iskusan celar al kad vidim ovo ostajem bez teksta jednom rijecju svaka cast. Kao sto reko pcelarim par godina u inostranstvu ljubav prema celama je ostala pa makar to bilo daleko od domovine posjecujem redovno sve stranice na int.o pcelarstvu zasad toliko pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahide dobro nam došao i nadam se lijepom druženju i da se osjećaš slobodnim da pišeš i iznosiš vlastita zapažanja da svi ponešto naučimo.

Hvala ti na lijepim riječim . Ja sam u obavezu sebi ostavio da ima zimske zalihe matica i ne bi se mogao zamisliti bez ovih zaliha.

Ja sam prije agresije na bosnu i hercegovinu uzgajao pčele i imao sam pološke , istina nešto modifikovane. Tadašnje pološke su mi ostale u sjećanju iz jednog razloga što smo uvjek vrcali mnogo više meda nego iz LR i koji je bio skladišten u jednu stranu ,matica nikad nije šarala, . Nastojasam da obnovim te pološke pa sam se odlučio za jednoobraznost .
Ove pološke su mi sada više namjenske i prezadovoljan sam,


Vahide nadam se da ćeš nalaziti slobodnog vremna da pišeš i želim ti što prije povratak u Bosnu i Herzegovinu i da svoje znanje o pčelama prezentuješ na terenu bosansko-hercegovačkim pčelarima.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Senade hvala za dobrodoslicua za druzenje nema problema a za dolazak u BiH necu nista obecat mislim za stalno a kao turista dolazim redovno sto se tice iskustva nemam mnogo bar ja tako mislim onako snalazim se pre agresije sam nabavijo 2 drustva bas te godine nisam imo nikakvog iskustva i eto ostase. Dodo ovdje i dok se snado malo prode par god.zelja mi da pocnem da pcelarim al poso kuca neide i jednog dana dodem ja kuci nesto ranije i izlazeci iz auta vidim neka buka al ne reagujem nista mi nije jasno udem u kucu kod moji roditeja pijuci kafu ta buka i zuka prifuce moju paznju i ja izadem napolje da pogledam sta se desava i imam sta da vidim jedan roj se zakacijo na cempres pored samog prozora da je bio otvoren usle bi mozda i u kucu kazem ja svom babi evo dara Bozijeg da se ja pocnem da pcelarim al tada nastaju problemi nema ovdju ko u Bosni da za cas nabavis kosnicu al da skratim tako je sve pocelo sad imam 22 drustva od toga 6 tako zvanih rasnih matica od kojih ja uzgajam sebi i prijateljima nove a idem sa 3/4 matice na oplodne stanice na ostrva u Holandi ove god.mislim sa 6.matica da idem u Njemacku ako Bogda bude zdravlja zasad toliko
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahid je napisao/la:Senade hvala za dobrodoslicua za druzenje nema problema a za dolazak u BiH necu nista obecat mislim za stalno a kao turista dolazim redovno sto se tice iskustva nemam mnogo bar ja tako mislim onako snalazim se pre agresije sam nabavijo 2 drustva bas te godine nisam imo nikakvog iskustva i eto ostase. Dodo ovdje i dok se snado malo prode par god.zelja mi da pocnem da pcelarim al poso kuca neide i jednog dana dodem ja kuci nesto ranije i izlazeci iz auta vidim neka buka al ne reagujem nista mi nije jasno udem u kucu kod moji roditeja pijuci kafu ta buka i zuka prifuce moju paznju i ja izadem napolje da pogledam sta se desava i imam sta da vidim jedan roj se zakacijo na cempres pored samog prozora da je bio otvoren usle bi mozda i u kucu kazem ja svom babi evo dara Bozijeg da se ja pocnem da pcelarim al tada nastaju problemi nema ovdju ko u Bosni da za cas nabavis kosnicu al da skratim tako je sve pocelo sad imam 22 drustva od toga 6 tako zvanih rasnih matica od kojih ja uzgajam sebi i prijateljima nove a idem sa 3/4 matice na oplodne stanice na ostrva u Holandi ove god.mislim sa 6.matica da idem u Njemacku ako Bogda bude zdravlja zasad toliko
Pa ovo su sve činjenice koje govore da bi trebao okrenuti ploču, u holandiju kao turista ... :) )))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

E Senade bas me malo zasmija neka hvala nebi jos mozda ja vama mogu odavde vise pomoc ako zelite nego kad i ja dodem dole a kad dodem dole mislim svakako da se vidimo ako ima interesa za saradnju jer sam ja i dole nabavijo jedno drustvo kad dodem da imam o cemu da vodim brigu imam jedno drustvo i u BiH kod kuce nek mu Bog dragi bude na pomoci ja nemogu bez zuke vise uslo u krv dolazicu oko 1. maja za BiH akobogda al opet kao turista Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Senade jedno pitanje zaboravijo sam da pitam koju vrstu (rasu) pcela drzis i gdje nabavjas materijal za uzgoj novih matica mislim odakle nabavjas!!!!!!!!! selekcionisane!!!!!!!!! matice za obnovu krvi ako nabavjas. ......
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahid je napisao/la:Senade jedno pitanje zaboravijo sam da pitam koju vrstu (rasu) pcela drzis i gdje nabavjas materijal za uzgoj novih matica mislim odakle nabavjas!!!!!!!!! selekcionisane!!!!!!!!! matice za obnovu krvi ako nabavjas. ......
Dobro pitanje? :) )))) JA uzgajam bosanske pčele i samim tim bosanske matice :) )))) heheheh . Znači kranjska ili krainska ,,najzahvalnija rasa pčela

Kada sam pokretao uzgoj matica imao sam vlastitih 5 linija za kojim žalim i dan danas jer sam nasjeo na te koje kakve famozne teorije o krvnom srodstvu i selekcionisanim maticama sve i jedna moja matica od kojih su neke praćene iz rojevnog nagona i taj nagon sam im izbio iz glave, jednostavno nisu se rojile,

Čitajući sve te teorije o krvnom srdostvu ( nekažem da ne utiču...ali...) su me natjerale da dobavim "selekcionisane" koje nisu u krvnom srodstvu. NIsam nešto posebno inpresioniran tj. onako kako su navikane, i imam osjećaj da je sve to prenapuhano oko selekcije bar što se tiče balkana

Sada radim na taj sistem da uvjek uvodim nove "selekcionisane" matice koje dobavim iz slovenije od poznati uzgajivača i uzimam najbolje sa vlastitog pčelinjaka koje pratim za proizvodnju matične mliječi.

Sve matice koje dobavim , a znam naručiti i po 7 komada koje nisu sestre ( jedna "selekcionisana" matica košta mene 10 eura) , pratim jednu godinu i najbolje koje se pokažu uzimama za rasplod.

Trenutno znači na pčelinjaku ima takvu situaciju da tri godine dobavljam selekcionisane i opet mi se pojavila raznoliost gdje mogu da odabiram najbolje ....

Što se tiče krvnog srodstva meni to nešto neštima, reproduktivni materijal koji koristim hajde da kažemo nema krvno srodstvo na pčelinjaku i opet se pojavi kod mladi matica šareno leglo, matica lijepo ne zaliježe ili počne da baca trutovsko leglo .itd. zato ja i dajem pravo reklamacije na isporučene matice.


Svake godine od svakog turnusa ostavlja na pčelinjaku dio matica za praćenje. i obavezno pratim par matice iz rojevnog nagona...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Dobro Senade ja sam jos mlad da o tome diskutujem upravu si to sto kazes da je to malo napuhano donekle al donekle ja sam osjetijo kod svojih pcela imo sam maticu koja je bila super dobra pa sam od nje pokusavao dobiti kcerke 2/3 godine i sve na istom pcelinjaku i sta dobijam na kraju da nemozes da radis sa pcelama to je moje iskustvo postaju ljutre pcele ubice hahahaha tako da sad imam uvijek po par novih drustava novi sto za matice a sto za trutove da nisu u srostvu i super ja radim kod vecine bez opreme samo sa cigarom veoma sam zadovojan a i matice su super dobre sa zalijeganjem ramova nema sarenog legla i veoma malo trutovskog legla osim kad ja stavljam trutovsku satnu osnovu za produkciju trutova za sparivanje matica na pcelinjaku to radimo namjenski po jedno drustvo a sto se tice matica nisu sve iste nemozes garantovat ni za jednu prirodu nemozes izmijenit mozes tezit ka izmjeni rijeka tece kud ona hoce a ne gadje ti hoces to je moje iskustvo nekazem ima teorija kaze jedno a praksa drugo ja govorim samo sta se desilo kod mene ima i ona da je mozda neko u blizini imo neku drugu rasu pcela jer ovdje postoje 3 razlicite rase pcela i kazu da kad se ome medusobno spare da dobijas ljute pcele neznam toliko o tome. Senade kakvo iskustvo imas sa gos. Velagicem iz Tuzle
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

A da da te pitam za onaj nikot sistem sto nabavljas iz Svedske za mene dode malo poskup nemoj me pogresno svatit nisam siguran al ovdje je za 10.evra jevtini ja ga licmo nemam nisam kupovo a trenutno nemam katalog stari sam bacijo a novi nisam dobijo treba da dode brzo sa pcelarskim novinama za larve idem par puta kod iskusnih pcelara ovdje su odredili par vikenda kad mozes da dobijes larve ili od svojih matica il od tog pcelara oni presaduju mozes dobit odredenu kolicinu larvi pa tako ja idem jednom il dva puta po larve bezplatno jer sam ja njihov clan to je sam za clanove njihovi pcelarskih drustava za nikot aparat cu ti javit
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Vahid je napisao/la:Dobro Senade ja sam jos mlad da o tome diskutujem upravu si to sto kazes da je to malo napuhano donekle al donekle ja sam osjetijo kod svojih pcela imo sam maticu koja je bila super dobra pa sam od nje pokusavao dobiti kcerke 2/3 godine i sve na istom pcelinjaku i sta dobijam na kraju da nemozes da radis sa pcelama to je moje iskustvo postaju ljutre pcele ubice hahahaha tako da sad imam uvijek po par novih drustava novi sto za matice a sto za trutove da nisu u srostvu i super ja radim kod vecine bez opreme samo sa cigarom veoma sam zadovojan a i matice su super dobre sa zalijeganjem ramova nema sarenog legla i veoma malo trutovskog legla osim kad ja stavljam trutovsku satnu osnovu za produkciju trutova za sparivanje matica na pcelinjaku to radimo namjenski po jedno drustvo a sto se tice matica nisu sve iste nemozes garantovat ni za jednu prirodu nemozes izmijenit mozes tezit ka izmjeni rijeka tece kud ona hoce a ne gadje ti hoces to je moje iskustvo nekazem ima teorija kaze jedno a praksa drugo ja govorim samo sta se desilo kod mene ima i ona da je mozda neko u blizini imo neku drugu rasu pcela jer ovdje postoje 3 razlicite rase pcela i kazu da kad se ome medusobno spare da dobijas ljute pcele neznam toliko o tome. Senade kakvo iskustvo imas sa gos. Velagicem iz Tuzle
Velagića osobno nisam nikada upoznao, svojevremeno sam u njegovim radnjama nabavljo neophodnu opremu i kupovo sam matičnu mliječ za vlastite potrebe dok nisam počeo sa proizvodnjom...

Šta reći, neki ga kude neki hvali, ali treba jedno priznati da je zaista naporan rad glede uzgoja matica i pridobijanja matične mliječi on to sve radi na veliko i treba mu odati priznanje a uz to sve to prezentuje kroz knjige. Imam većinu njegovi knjiga, neke sam poklonio pčelarima početnicima,

Što se tiče ljuti pčela to kod mene nesmije biti , pojavi se jedna zajednica na pčelinjaku i onda se odmah stavlja u režim prilagođavanja okolini. Ako pogledaš moju galeriju slika i ostale slike na forumu može se uočiti da su komšijske kuće udaljene od košnica oko 20 metara i na tako malom prostoru držim 92 košnice sa cce 120 pčelinjih zajednica + novoformirani oplodnjaci , uopšte nemam problema sa komšijama a to je razlkog što držim mirne pčele koje gledaju svoja posla :) )))) ( moje pčele neinteresuju tračevi u komšiluku, samo rad ,rad :) ))))) ...)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Senade,
pitanje imam a gdje su ulazi?Ovaj moj Indijac Mel je vidio slike pa se odusevio,inace je jako vrijedancovjek,inzinjer je electotehnike i hoce da pravi za zimsku zalihu matica.Ima li sanse da uslikas ostale ulaze?A podnica? kazes da je "Podnica je pokretna i zamrežena po čitavoj dužini u dvije trake širine 5 cm"
kakve su sanse da i mi vidimo a i Mel
Hvala unaprijed :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Elvira . :) čitaj sliku sve se vidi i ulazi i izlazi ;) sve piše

Ovo je višenamjenska pološka:

služi za uzimljavanje matica na 4 LR okvira x 6 boxova

služi za formiranje novih pčelinji zajednica

služi za uzgoj matica

služi za ispomoć slabijim pčelinjim zajednicma,

može se iskoristiti i za medobranje

može se koristiti za pridobijanje MM

svakiod boxova spajanjem dva može da posluži nekomekao starter ili kao odgajivačko društvo iz još neke pripreme

može da posluži i za oduzimanje pčela izletnica za medobranje

i još mnogo toga alnemoguse sjetiti sada ;) )))

Eh da čujem sada pitanje po pitanje šta te interesuje step by step
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Gdje ulaz jedan?sa strane?Na ovoj strani od 3 boje imas 2,4 i 6
na BH zastavi imas 3 i 5 jeli tako?
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

jeli izvlacis podnicu na uzoj strani(gdje broj 5)?i kad kazes dvije po 5 cm,nisam sigurna sta mislis?:-)
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 24 lip 2010, 20:21, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Elvira,,,,, OVA ce-ha POLOŠKA na slici je dimenzija 504x 960 x 242mm vanjska mjera

ide standardni LR okvir

-podjeljena je na 6 boxova ( ovi boxovi mogu biti po željama 4,5,6, )

-svaki box ima 4LR okvira

- širina svakog boxa 150 mm

ako bi sada sabirali sve boksove onda ispadne ovako 6x150=900 mm

pregradne daske 5x 3 mm = 15
debljina bočne daske 20 mm x 2 = 40 mm

ukupno =900+15+40 =955 mm ( vanjska mjera je 960 mm) razlika od 5 mm otpad na svaku pregradnu dasku po 1 mm tako da bude komotno vaditi poklopce

-pregradne daske su od 3 mm najbolje je koristiti pregradu koju ne grizu pčele
u koliko se odlučite za neke druge pregrade i deblje onda sve treba prekonponovat ali da svaki box ostaje po 150 mm,,, zašto 150 mm ? dovoljno za manipulaciju ramovima i kada trebamo da usadimo matičnjak imamo dovoljno prostora između okvira kada razmaknemo ,,,,, u ovakvim dimenzijama mogu ići deblje pregrade čaki do 5 mm stim da nesmiju da izlaze iznad pološke, ako su od 3 mm onda je poželjno da izlaze iznad bar 3 cm kako se nebi vitoperila

utori na bočnim stranicam za pregradne daske moraju biti 6-8 mm(opet zavisi koje pregrade koristite) kako bi se lakše manipulisalo prilikom vađenja i ponovnog slaganja boxova

evo kako izgledaju utori
slika


- svi utori za okvirove su standardni kao za LR


Podnjača,,,

-podnjača je pokretna
-napravljena je tako da ima uzdužno zamrežen 2x po 50 mm,,, znači ako je širina 504 mm podjelim tako da su polja jednaka između zamreženog djela,,, i tako svaki box ispod ima ventilaciju...... za sada nema latica

Ja ću u buduće moje podnjače po čitavoj zamrežiti stim da će svaka 2 box imati laticu od lima koja će se izvlačiti ustranu,,,,,, i ispod svake pregrade mora biti nosač kako mreža na tom djelu ne bi padala pa da se pčele provlače ispod...


Što se tiče izlaza

nebitno je kako će te to odraditi samo da ne budu jedan do drugog( osim broja 1 i 2 jer gledaju u suprotne strane, nego napriskok lijevo- desno od br.2 pa dalje

Ja sam to napravio kao u krug mada može lijvo -desno i tako slažeš brojeve

kod mene br.1 je frontalno prema jugu

br.2 prema istoku
br. 6 prerma zapadu
br.3 prema istoku
br.5 prema zapadu i
br4. prema istoku

Ako gledamo od br 1 kojije prema jugu frontalno vidmo da nam je 2 odmah iza 1 ali su izlazi na suprotnim stranama ,,,, između broja 2 i 3 koji su okrenutika istoku nalazi se br.6 koji je ka zapadu okrenut isto tako između 3i4 ima br.5 koji je okrenut zapadu,,,,

Ovi brojevi mogu biti i redom stim da će
br 1 frontalno jug
br.2 istok ili zapad stim da slijedeći br.3 box mora biti na suprotnoj strani i tako redom

Otvori -izlazi za boxove široki su 50 mm i visoki 10 mm

Na ovim slikama gore (istok) zelena boja je br2, žuta br3 , smeđa br4

na zapadu žuta br 5 i plava boja br.6

Trenutno nemam mogućnosti da to iznutra slikam zbog pregrada, pokušat ću iz vana d a uslikam podnjaču ...

Kad a budem formiro nove sve ću to da uslikam pa ću da postavim slike,,

Za sve ove pološko kada se steknu uslovi napravcit ću zamrežene sa limovima kao latice ,,,,,,, znači trenutno ispod podnjače nema ništa samo zamreženi dio i pčele mogu da posmatraju travu ispod dok zimi zaštitim sa stiropolom da nema diretan udar vjetra takoda između podnjače sa vanjske strane i stiropola ima 10 mm za strujanje zraka i izvlačenje vlage
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ama Senade jeli tebe ko kadfod pohvali?Ja te moram pohvaliti,ti si stvarno jedan izuzetno vrijedan covjek.Bogami ti se zena usrecila,svaka ti cast.I ne samo to-nesebicno dijelis svoje iskustvo i znanje-bez ikakvog drugog razloga osim ljudske dobrote.Trosis i svoje dragocjeno vrijeme,e svaka ti cast.Moracu i ja jednog dana ovo da napravim.sad pravim hranilice za nukleuse,nesto kako je Schumy objasnio,nesto slika od Zarka pa sta ispadne.I naravno stavicu aluminjske posude(Stipo je genije)jer drvo brzo propada a i tecnost moze da procuri.To ce im produziti vijek trajanja.Hvala,hvala :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Senade,
Mel se puno zahvaljuje.nesto mu ne stima pa cemo morati se razjasniti.Ide sad na operaciju ociju ,cim se malo oporavi ,nastavljamo,hvala jos jedanput(i ja cu ovo sebi da napravim odlicno je):-)
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 03 srp 2010, 14:38, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Nije problem sve što treba tu sam,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: ZIMSKE ZALIHE MATICA

Post Postao/la Eldar »

Pozdrav, zanima me prezimljavanje matica, da li više matica može prezimiti u jednom društvu, ili se za svaku maticu mora posebno praviti boks, slično kao na slici što je postavio gosp. Senad??
Odgovorite