SLIKE mlada matica u oktobru

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ova matica ima svoju priči .........
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Mašala ljepa je. Samo da pitam jeli to matica uzima med ili se meni samo čini.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Mašala ljepa je. Samo da pitam jeli to matica uzima med ili se meni samo čini.
Izgleda da od sada mora sama da se hrani :) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Zašto ova matic aima svoju priču.
slika
slika
slika

Kada sam rasformiravao dio oplodnjaka koji su smješteni U LR (šestodjelni mini oplodnjaci) ova matica je određena da se useli u proizvodnu zajednicu da preuzme vodstvo i da se dokaže.
Pčele su je prihvatile i uslijedila je kontrola polaganja jaja nakon par dana.
Igrom slučaja desi se da mi okvir malo isklizne iz ruke i ona se vinu u zrak, čekao sam je da se vrati , 99 % trebala se vratiti na mjesto odakle je poletjela međutim uzalud.
Bila je prekrižena košnica zatvorena jer se nezna vratiti na ulaz. Odmah sam nastavio sa rasformiravanjem oplodnjaka i da pripremim novu maticu za ovu proizvodnu zajednicu.

Dok sam rasformiravao oplodnjake i pakovo ih u ovu košnicu
slika

Matica koja je bila određena za ovu košnicu je u kavezu odjednom se pojavi gužva na podnici vidim da je nešto uklupčano , konto sam da nije kojim slučajem osa ili stršljen obzirom da su stalno motaju kada se otvori košnica,
Radoznao šta se dešava ,pojavi mi se matica , matica koja je vinula se u zrak , dugo je bila u zraku i vratila se na mjesto gdje je ušla nakon oplodnje.

Uzmem dima i otjeram pčele i uruci mi je, u kućici za pčele pokušao sam je da stavim u kavez međutim opet je u zraku izađe iz kućice i nestade.

Vratio sam se nazad da nastavim sa poslom ne prođe malo opet se gužva ogradi,opet uklupčana. Sada sam bio pažljivi i završila je u kavezu.

Matica koja je bila određena za tu košnicu oduzeo sam i otišla je na mjesto gdje je ova matica sa slike provela par dana.

Išao sam na eksperiment da vidim šta će se desiti sa ovom maticom sa slike, .
Dva puta je izlazila iz kaveza i bila uklupčana,treću put kada sam je vratio već sam je bio i otpisao , pojavili se i matičnjaci . u donjem nastavku, kada sam pregledavao nakon 48 sati maticu nisam mogao odmah nać ali su zato tu matičnjaci, Ostavio sam još 24 h i definitivno odlučio da riješim problem, konto sam da je nema i da idem rušenje matičnjaka i spajanje, međutim u gornjem nastavku nađem ovu maticu kako se suvreno šeta i počela je da baca leglo , nastavio sam dalje da vidim šta se dešava u donjem nastavku,

Čudno pčele koje su bile u donjem nastavku nastavile su sa hranjenjem larvi u matičnjacima,
Ova košnica satavljena je od 16 mini oplodnjaka iizgleda da su se pčele podjelile bez obzira što nije bilo pregrada.
Porušio sam matičnjake i ostavio ih namiru nakon 10-15 dana već su bila zaležena 4 okvira legla bio sam iznenađen sposobnošć za zalijeganje. Obično je slučaj da kada matica biva uklupčana nema produktivnost kakvu bi trebala imat i bude oštećena.

JAko me interesuje kako će se pokazat na proljeće , preživiti tolike stresove i maltretiranja vrijedi je pratiti , zaista priroda zna da iznenadi.

p.s. prije par dana kada su bili vjetrovi ova košnica je oborena sa postolja nastavci se razdvojili , hranilica i krov razbacani od vjetra. zaista vidjet će mo šta će biti,, za sada je matica živa ,,, nisam ulazio u košnicu ali slušam zvuk kakav treba da bude kada je matica prisutna . Dok malo otopli moram uć da vidim u kakvom je stanju matica ,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade, dobro jutro !
Uključujem se u priču o matici. 2008.god kupio sam radi postizanja raznorodnosti pčelaca (nemješanje u "krvi"), oplođenu maticu od poznatog uzgajivača matica, dakle selekcioniranu maticu.
Dodao sam ju u 8. mjesecu u kaveziću između okvira sa leglom, po konvencionalnoj metodi dodavanja matica. Pregledao sam primanje nakon par dana, našao sam progriženu šećernu pogaču, dakle izašla je! Nisam mogao odoljeti kušnji pa sam ju krenuo tražiti. Budući su mlade matice koje nisu još pronijele manje od odraslih, jedva sam je pronašao. Ali gle čuda! Kada sam okrenuo okvir da potvrdim svoj nalaz matice, ona je prhnula i vinula se u zrak. Očajavao sam, ali sam se sjetio literature, koja kaže:
**Ako matica odleti (obično su to mlade matice, koje još nisu sparene ili još nisu pronijele), treba ostaviti poklopac na vrhu košnice, (odakle je odletjela) malo odškrinut i vjerojatnost da će se vratiti je vrlo izgledna. Tako se i meni dogodilo, matica se vratila, što sam ustanovio nakon 2 sata pregledom okvira. Ovaj puta nisam puno pregledavao nego sam brzo poklopio košnicu, i sve je bilo O.K!
Ovo je dobro iskustvo mlađim, nestrpljivim pčelarima, kojima bih preporučio staru uzrečicu:
**Sa pčelama se radi polako, nježno, bez nervoze, pa će ti one uzvratiti višestruko.........
Prema najnovijim istraživanjima (inozemni izvori), pčelari koji blago postupaju sa pčelama, govore sa njima dok ih pregledavaju, ne dime ih uopće ili samo dim-dva kod otvaranja košnice postižu znatno bolje prinose meda, pčele su miroljibive prema čovjeku (svome"gazdi"), a jako brane leglo od tuđica i nasrtaja ostalih prirodnih neprijatelja
Pozdrav svima na forumu...............................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade i svi ostali na forumu !
Molim vas da mi kažete kako je najbolje i najbezbolnije obilježiti matice. To do sada nisam još radio iz prostog razloga što mi ih je bilo žao, svaki dodatni teret na tijelu kojega moraš tegliti nije dobar (ni nama, pogledajte sada zimi kada se oblačimo u povojima kao mumije, ili ljeti kada si obučen za 20 sekundi).
Šalu na stranu, molio bih da mi prenesete svoja iskustva, jer previše vremena gubim sa otvorenim košnicama kada tražim maticu.
Moje razmišljanje ide ka flomasteru na bazi vode sa širokim špicom, dali sam u pravu?!
Pozdrav svima.................................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 03 vel 2010, 09:44, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Schumy, da li si ti ikad dobio odgovor na ovo pitanje?????
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro Pasha,
Nisam dobio odgovor, ali sam ja počeo primjenjivati drugu metodu, o čemu sam pisao na jednom od djelova ovoga foruma:
Više uopće ne tražim maticu prije glavne paše, nego sve namjestim za pašu, metnem MR, i na podnicu gornji nastavak, u kojemu se nalazi matica zbog mikroklime sa vjerovatnošću 95%.
Ako pogriješim, nakon par dana otvaram gornji nastavak i ako vidim izvučene matičnjake, pokidam ih. O ovome sam opširnije pisao, nađi to i pročitaj na mojim komentarima (klikni na "schumy" i izaberi – svi moji komentari).
Samo obilježavanje matice radim pomoću tzv. "češke kapsule", to je PVC tuba sa klipom i spužvicom na kraju, gdje ulovim maticu i guram ju prema gore. Kada dođe do gore, obilježiš ju sa flomasterom, ali specijalnim na bazi vode (koji ne smrdi), jer bi maticu u slučaju upotrebe običnog flomastera uklupčale i ubile. Isto se odnosi i na lak za nokte, što neki pčelari rade...........obilježavanje radim na kraju sezone kada prođe glavna paša i kada uzgajam matice u oplodnjacima, jer u njima se ona lako nađe i obilježi. Općenito čim manje se otvaraju proizvodne košnice to bolji rezultat i medobranje.
Toliko za danas, pozdrav................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 07 lip 2010, 11:11, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Hvala schumy, svakako ću naći ovo o čemu si pisao.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ja obilježavam sa staklenim cilindrom koji isto tako kao što schumy opisao ima klip ,otvor gdje se matica poklopi , gura se do mrežice i to lagano da se ne ošteti zadak,dobije porciju švedske farbe ,, prije nego je pustim među pčele puhnem na nju 3-4 x kako bi se farba malo brže osušila da se matica ne bi uprljala farbom po glavi i drugim djelovima tjela,,,,,,

Takođe ja ih hvatam rukama i u ruci obilježim -- ovu metodu treba vježbat kako bi se savladala , a najlakši način vježbe je na starim maticama koje mjenjamo a prije nego ih ubijemo ,,,,
Maticu nikako ne smijemo hvatati za zadak tokom obilježavanja, isklučivo za grudi vodeći računa da se noga ne prelomi,,, Grudi matice toliko su snažne da nema bojazni kod stiskanja da će se ošteti

Idealno bi bilo da dvije osobe rade na obilježavanju matica :) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kako moje pčele bodu nema šanse da uhvatim maticu golim prstima dobio bi 100 uboda.
Možda nekoliko društava nije agresivno. Dok je većina ajme majko kao da su afričke pčele ubojice. Šala mala ljute su jer nemaju hrane ne osjećaju blagostanje ni njima se ne sviđa vrijeme vani postale su nervozne.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

stipe ruka bi ti bila ko u tajsona, pa bi pcele bjezale od tebe.. hahaha sala mala
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pozdrav svima na forumu,
I ja do sada nisam obilježavao matice, i smatrao sam da to za vlastite potrebe nije potrebno.
Međutim kako vrijeme ide, a po meni "samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenja", tako sam i ja shvatio da sam svojevrsna "budaletina" i tako sad "pod imperativ" zastupam tezu da se matica za svoje potrebe i za prodaju obavezno trebaju obilježavati.
Razlozi za:
1.) Lakše se pronađe u društvu pogotovo ako je potreba za njezinim pronalaženjm bitna
i mora ju se svakako pronaći
2.) Budući svaka godina ima svoju boju zadano međunarodnom normom, odmah se zna
starost matice
3.) Ako se slučajno društvo izroji (slučaj ove godine), odmah se pozna da se isto
dogodilo, jer u košnici ostaje mlada (neobilježena) matica
Razlozi protiv:
1.) Neznanje i strah od nepoznate "avanture"
2.) Lijenost pčelara
Što se tiče obilježavanja pomoću raznih tehnika, osobno mislim da "stari maheri" to rade ručno (Senad, op.prev), a "gušteri" (početnici) pomoću raznih pomagala, od kojih se najbolje pokazala "češki klipić" kojega smo već opisivali. Ja sam za sada usvojio "češki" klipić, iako nisam početnik, iz razloga što sam uočio da pčele lako uklupčaju i ubiju maticu koja ima miris ljudskih ruku. A budući sve u životu ima "pro i kontra" tj. za i protiv, tako i ja "pušem na hladno" i radije ne izazivam sudbinu, jer su nam obično matice koje uzgajamo vrlo vrijedne, tj. težnja je svakoga pčelara da na svome pčelinjaku selekcionira matice u uzgoju uvijek iz "rodonačelničkih" društava, pa je učinjena šteta prilikom ovakvoga gubitka vrijedne matice velika.......
Točno je što Senad kaže, nikada se matica nesmije dirati za zadak, uvijek samo za grudi, koje su tvrde i podnose dodir pčelara dok obilježava maticu.
Zato, svi pčelari, odvažite se i obavezno obilježavajte matice iz vlastitog uzgoja, čak i za svoje potrebe (svoj pčelinjak!)
Podsjetnik:
-Bijela boja..............2006; 2011
-Žuta boja...............2007; 2012
-Crvena boja............2008; 2013
-Zelena boja............2009; 2014
-Plava boja…............2010; 2015
Dakle, na posao, i – obilježavajte svoje matice!
Pozdrav............schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 21 svi 2010, 11:09, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite