Pravilno proširenje legla

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Pravilno proširenje legla

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Štovane kolege, imam nedoumicu sa jednom zajednicom.
Prvo da kažem da ne koristim satne osnove, ni matičnu rešetku, a trenutno na raspolaganju imam oko 20 izgrađenih praznih okvira od lani.
Toj zajednici nisam mogao pristupiti zbog niskih temperatura na lokaciji gdje ih držim.
Prije četiri dana donji nastavak imao je 7 okvira punih legla, a tri sa peludom i nešto nektara. Gornji nastavak je imao 6 okvira punih lanjskog meda i sa svake strane po dva prazna okvira. U donjem nastavku pčela doslovno vrije, ima dosta i trutovskog legla, a ispod jednog okvira na kojem ima dosta trutovskog legla pronašao sam dva zvona, koja bas i ne liče na matičnjake, ali mogli bi biti indikator skorom rojenju.
Ja sam sve okvire u oba nastavka zarotirao za 180.
Da li sam trebao zamijeniti mjesta nastavaka? Što mi je činiti?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pravilno proširenje legla

Post Postao/la senad »

Dobio bi bolji efekat da si zarotirao po vertikali, dole hrana gore leglo . Bilo bi dobro da dodaš i satni osnova bez obzira na izgrađeno saće.

Ako je dupke pun nastavak sa pčelama d a prevješaš dole 2 okvira zrelog legla i da ih pozicioniraš u sredu a gore do legla dvije satne osnove ili jedna satna osnova i jedan izgrađen okvir.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Pravilno proširenje legla

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Senade, puno hvala.
Upravo sam odradio tako, kako si mi savjetovao, zvonca su još prisutna i nisu zaležena.
Da li sama pojava tih zvonaca znači da će one početi raditi maticnjake ili je to samo pčelinji instikt?
Jer lani su mi pravile zvonca u konac osmog mjeseca u zajednici sa mladom maticom, koja super leže, ta zvonca su također ostala nezaležena.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pravilno proširenje legla

Post Postao/la senad »

Pčele uvjek grade zvončiće . Samo ti njih zaposli neka rade i da imaju dovoljno prostora da se šire. Svakako treba obratiti pažnju na ovaj nadolazeći period kada ide burni razvoj ide i prirodni nagon za rojenje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pravilno proširenje legla

Post Postao/la cerex »

Da li gore navedeni nacin prosirenja legla u odnosu na zamjenu nastavaka ima samo prednost kod temperaturnih oscilacija ili ?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pravilno proširenje legla

Post Postao/la senad »

Hrana dole - stimulativno
Ako je dupke pun nastavak sa pčelama; Dva okvira zrelog lega dole ne utiče na mirko klimu
_ Gore svo ostalo leglo , prošireno za dva okvira do legla lijevo i desno po jedan okvir, radno raspoloženje se povećava mikro klima stabilna i bolji uslovi nego da je ostalo dole kako je prvobitno objašnjeno.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite