male tajne...

Tehnike pčelarenja
Avatar
petar61
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 10 sij 2011, 22:52
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: male tajne...

Post Postao/la petar61 »

Azem je napisao/la:Slažem se sa Stipinim izlaganjem a ostalo je samo "dobar" način kako izazvati grabež.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
I ja sam to prvo pomislio, Azeme.

Ali pusti ti "stare lisce". Neki od starih trikova se možda mogu naučno dokazati. Ja neprekidno razmišljam o ovome, od kad sam pročitao. I imam namjeru isprobati. Ali ne vrijedi isprobavati ako nemožeš dokazati. Kopa me to jako. Imam dobru bagremovu šumu na 5 km od mene.
Selo koje uzgaja krave muzare, mlijeko za vindiju, pa siju uljane repice velike površine na 7 km. Kesten mi je ipak predaleko. Vrbe, ive ima uz dravu dosta, a zlatošipka se za ovih 8 godina toliko raširila, kao da ju pčele oprašuju. Dosta ljudi siju u okolici buće za bučino ulje (bundeve, misirače, tikve). Ima paša, dalo bi se puno toga iskoristiti kada bih mogao napraviti krug 7 km oko pčelinjaka i računati na paše. Jedino bih na kesten morao voziti.

Ako zamislimo eksperiment:

1. Postavimo lesonit na 20 m od pčelinjaka, na njega LR nastavak . Unutra u posudu stavimo sirup, sa otopinom cvijetova uljane repice s udaljenosti 7 km. Ujutro, kad temp. zraka dostigne 15 oC, pričekamo dok se u nastavku skupi dovoljna količina pčela - izvidnica (20 - 100) i pokrijemo nastavak mrežicom.

2. odvezemo nastavak s pčelama na udaljenu pašu s koje smo uzeli cvijetove. Pustimo pčele iz nastavka.

3. Pčele izlete i po mirisu obiđu još cvijetova s paše, vrate se u košnice i sakupljačice krenu i nose nektar cijeli dan kao lude.
:P :P :P :P

Da bi mogli sigurno tvrditi da je eksperiment uspio, moramo dokazati da se točno to dogodilo, i kod ponavljanja eksperimenta da će se to oped dogoditi, pod istim uvjetima. U tom slučaju to postaje naučno dokazano. Uvijet je da experiment kad se provodi pod istim uvjetima u velikoj večini slučajeva daje isti rezultat (recimo 90 - 99%). Ako imamo strogo kontrolirane uvijete experimenta onda postotci moraju biti veći, ako ne možemo kontrolirati vanjske uvjete u potpunosti, onda se dozvoljavaju veća odstupanja.

Što u ovo slučaju treba dokazati.

1. Da do tog dana pčele nisu unosile nektar sa te paše.
2. Da su se pčele izvidnice (koje smo odnijeli na pašu) vratile u košnice da jave društvu gdje je udaljena paša
3. Da su sakupljačice stigle na pašu
4. Da je unos nektara točno s te paše.

1. Pošto u blizini nemam uljane repice, dan prije uzeti uzorke nektara iz košnica (3 - 4 košnice), Vagom provjeriti dnevni unos nektara.

2. pčele izvidnice kad odnesem na pašu označiti da se može provjeriti ulaze li na leto u košnicu označene pčele. Ovo nebi trebao biti veliki problem.
Sjetio sam se priče jednog "starog lisca" koja ide ovako:

Ako primjetiš borbu na letu jedne košnice (grabež) najlakše je zatvoriti košnicu koja ju je napala.
Ali kako da znam koja ju je napala?
Posipaj pčele s brašnom i prati u koju košnicu se vraćaju pčele označene brašnom. tu košnicu zatvori.

Na sličan način bih mogao označiti onih 20 - 100 pčela - izvidnica koje sam odvezao do paše. Prije puštanja ih posipati brašnom ili nekim sličnim prirodnim prahom u boji. Druga osoba bi trebala biti na pčelinjaku i na letima provjeravati vraćaju li se ove pčele u košnice.

3. Ako ispijemo otkriti košnicu u koju su se vratile pčele - izvidnice na letu te košnice opet označavamo sve pčele koje izleću, Na paši tada provjeravamo
stižu li tako iznačene pčele na pašu.

4. Sve ovo će imati smisla ako je uvećan unos nektara u košnice točno s te paše. Naveće uzeti ponovo uzorke nektara i vagom provjeriti dnevni unos
toga dana. (ako su prethodni dan, i dan izvođenja eksperimenta slične vremenske prilike) I ako je nektar točno s te paše i dobijemo povečan unos, mogli bi tvrditi da je eksperiment uspio.

Jedna sitnica bi samo nedostajala. Na pčelinjaku na sličnoj udaljenosti (7 km) od paše trebalo bi dokazati da pčele na dan eksperimenta nisu same krenule na udaljenu pašu.

Uh kako mi to pali maštu. Utopija ili ne?
Sad kad toliko puno znam o životu pčela, sad mi se tek čini da ništa neznam, i da u ništa nisam siguran.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: male tajne...

Post Postao/la Azem »

Teoretski je moguće izvesti taj eksperiment, ostaje samo tehničko rješenje koje si već pojasnio.Kad sam rekao za grabež imao sam na umu da je kolega Muris početnik u pčelarenju i da bi neoprezno eksperimentisanje sa sirupom ispred košnice moglo imati neprijatne posljedice.Ideja za eksperiment je za pohvalu.Još jedna opaska,nadam se da neću razvodniti temu.Ako imaš zlatnošipke u blizini onda sigurno nemaš potrebe za šećernim sirupom za dopunu hrane.Zlatnošipka dobro medi.
Lijep pozdrav.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: male tajne...

Post Postao/la Stipo »

Petre ja imam vrijeskovu pašu udaljenu od pčelinjaka oko 4 km ali ipak kada vrijesak zamedi odvezem pčele 6 km. Razlog prevoza je što moje pčele s tolike udaljenosti donesu vrlo malo vrijeskovog meda čak ako vrijesak prilično dobro medi.
Provjerio sam i zabilježio u baznom pčelinjaku mali unos nektara. Prijatelj me je nekoliko puta zvao da dotjeram kod njeg pčele na vrijesak jer odlično medi. Ja sam odugovlačio jer sam mislio da 4 km nije predaleko i da pčele donose dovoljno.
Odugovlačio sam 15 dana dok nisam obišao teren gdje medi vrijesak. Kad sam vidio toliko veliki broj pčela koje su na vrijesku da svakim korakom kojim kročim da se podiže pet šest pčela sa vrijeska i tako po cijelom terenu. Čovjek pomisli da su sve pčele iz općine došle na taj teren. Nisam mogao odoljeti i iste noći prebacio sam svoje pčele na taj teren. Narednih dana unos je bio toliko velik da sam za 7 dana morao dodati po nastavak na svako društvo. Te jeseni sam imao 2 vrcanja vrijeska i dobru zimnicu. Dok moj komšija koji je za 4oo m bliže vrijeskovoj paši i koji nije htio seliti pčele i koji je isto bio toliko tvrdoglav i govorio da njegove pčele super donose vrijesak i da ih netreba seliti je izvrcao po pola nastavka i kaže da je ostavio dobru zimnicu. Imao je bar 4 puta manji prinos meda po košnici nego ja. Zbog toga što nisam odvezao pčele kada je zamedilo nego sam čekao 15 dana mislim da sam izgubio bar po nastavak meda na svakom društvu. Ovaj prijatelj koji me je zvao da dotjeram pčele imao je skoro 10 kg meda više od mene po društvu, a pčele su mu bile vidno slabije od mojih.
Petre ovo ti je moje čisto iskustvo na početku moga pčelarenja pa ti savjetujem ako ikako možeš preseli pčele na uljanu repicu da to učiniš. U baznom pčelinjaku ostavi koju košnicu i s njom eksperimentiraj. Mislim da ćeš za par dana uvidjeti kolika je razlika u prikupljenom nektaru. Ovo navodim ne tebi nego svim pčelarima da previše ne eksperimentiraju nego da poslušaju poštenog i dobrog pčelara i da primjene njegovu taktiku. Jednom je otkrivena topla voda i ne mora je svaki čovjek nanovo otkrivati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
petar61
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 10 sij 2011, 22:52
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: male tajne...

Post Postao/la petar61 »

Pametno govoriš stipo.

Ja sam i mislio voziti pčele na uljanu repicu ovog proljeća. Ali bi volio i napraviti eksperiment. Vidjeti ćemo. Već sam se sijetio onog filma o plesu pčele izviđačice kad se vrati s izviđanja i njihovog eksperimenta. I dobio ideje za isprobavanje. Ma igrati ću se ja makar s jednom košnicom, poznam ja sebe.

Jedino me zabrinula jedna stvar u cijeloj ideji. Hoće li se onih 20-100 pčelica koje odvezem 7 km znati vratiti do košnice.

A za vrijesak, nebih htio pametovati jer ga znam samo s slika, ali znam da sam čitao par interesantnih tekstova njemu i medenju. Mogu ti poslati da pročitaš, ja mogu samo vjerovati onom što piše. A ti ni mogao ocijeniti ima li nešto od toga što piše u ovoj tvojoj priči.

U svakom slučaju poštujem tvoje iskustvo. Al ako uspijem pripremiti i odvesti društva na pašu. malo se poigrati s onim što ostame, vidjeti ću.
Sad kad toliko puno znam o životu pčela, sad mi se tek čini da ništa neznam, i da u ništa nisam siguran.
Avatar
petar61
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 10 sij 2011, 22:52
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: male tajne...

Post Postao/la petar61 »

Azem je napisao/la:Ako imaš zlatnošipke u blizini onda sigurno nemaš potrebe za šećernim sirupom za dopunu hrane.Zlatnošipka dobro medi.
Da Azeme, zlatošipka dobro medi od otprilike 20.07 do 20.08. Ali meni je to najbolji i najdraži med. Ljetni med sa zlatošipke, otave (poljsko cvijeće, na sjenokošama u drugom otkosu, bijela i crvena djetelina ...) kad cvatu. Nema mi boljeg meda. Sitno se kristalitira, pa kad dostigne gusdtoću kao svinjska mast otprilike, mmmmm, slatko. :wink:

Al posljedica toga je bila da sam u prvim godinama znao vrcati i poslije 20. osmog. Uh, kad se sjetim, sram me reći. Ostavim samo med u jednom plodišnom nastavku, dva krajnja okvira i vijence koliko ima na okvirima s leglom. Sve u svemu manje od 8 kg meda, pa nek se snalaze do 15.09. pa onda prihrana šećernim sirupom. Pa u proljeće problemi. Srećom, kasna zima - rano proljeće imam cica-mace oko drave (vrbe ive), a i proljetni najraniji cvijetovi valjda cvatu. Pa su mi i slaba društva do bagrema dispjela na dva nastavka. Više splet sretnih okolnosti nego stvarno pčelarsko umijeće.

Cica-maca (Vrba - iva)
slika
slika

Slike su s jedne internet stranice. I dio teksta prenosim:
… muške mace koje imaju samo prašničke cvjetove. Na svakom grmu nalazimo samo jednu vrstu maca; ili muške ili ženske, što znači da je vrba iva dvodomna biljka. Cvjetovi ive su goli tj. nemaju ocvijeća. U podnožju svakog cvijeta nalazi se žlijezda s kojom biljka nudi med kukcima. Oni je zato rado posjećuju i na taj način se prenosi polen s muškog na ženski cvijet.
Zadnja izmjena: petar61, dana/u 24 sij 2011, 22:00, ukupno mijenjano 1 put.
Sad kad toliko puno znam o životu pčela, sad mi se tek čini da ništa neznam, i da u ništa nisam siguran.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: male tajne...

Post Postao/la Stipo »

petar61 je napisao/la:Pametno govoriš stipo.

Ja sam i mislio voziti pčele na uljanu repicu ovog proljeća. Ali bi volio i napraviti eksperiment. Vidjeti ćemo. Već sam se sijetio onog filma o plesu pčele izviđačice kad se vrati s izviđanja i njihovog eksperimenta. I dobio ideje za isprobavanje. Ma igrati ću se ja makar s jednom košnicom, poznam ja sebe.

Jedino me zabrinula jedna stvar u cijeloj ideji. Hoće li se onih 20-100 pčelica koje odvezem 7 km znati vratiti do košnice.

A za vrijesak, nebih htio pametovati jer ga znam samo s slika, ali znam da sam čitao par interesantnih tekstova njemu i medenju. Mogu ti poslati da pročitaš, ja mogu samo vjerovati onom što piše. A ti ni mogao ocijeniti ima li nešto od toga što piše u ovoj tvojoj priči.

U svakom slučaju poštujem tvoje iskustvo. Al ako uspijem pripremiti i odvesti društva na pašu. malo se poigrati s onim što ostame, vidjeti ću.
Sumnjam da će ti se sve pčelice znati vratiti sa udaljenosti od 7 km. Jer od mojih 47 društava koje sam krajem ljeta prevozio na udaljenost 6 km možda i manje. U pčelinjak sam postavio jednu praznu košnicu sa nekoliko okvira i za par dana u nju se vratilo i skupilo 3 ulice pčela koje su se organizovale i prihvatile je kao svoju čak su i nešto meda donjele. Drugi put ću u pčelinjaku ostaviti 2 nukleusa pa neka se u njih vraćaju pčele.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: male tajne...

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la: Sumnjam da će ti se sve pčelice znati vratiti sa udaljenosti od 7 km. Jer od mojih 47 društava koje sam krajem ljeta prevozio na udaljenost 6 km možda i manje. U pčelinjak sam postavio jednu praznu košnicu sa nekoliko okvira i za par dana u nju se vratilo i skupilo 3 ulice pčela koje su se organizovale i prihvatile je kao svoju čak su i nešto meda donjele. Drugi put ću u pčelinjaku ostaviti 2 nukleusa pa neka se u njih vraćaju pčele.
Ovo mi je interesantno ,d a su se vratile sa udaljenosti 6 km . Možemo reći i da triulice pčele sa 47 košnica i nije nešto mnogo,, svakako da je interesantno

Nisam siguran , jer sam stacionaran. Ako dobro medi određena paša na lokaciji na koju prevozimo pčele da ne bi trebalo da se vraćaju
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: male tajne...

Post Postao/la Stipo »

Da Senade 3 ulice od 47 društava nije se mnogo pčela vratilo. Pošto se radi o ljetnom periodu tu bi se trebalo dodati pokoja pčela koja je prenoćila negdje vani ispod lista i ujutro nije zatekla svoju košnicu u pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
petar61
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 10 sij 2011, 22:52
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: male tajne...

Post Postao/la petar61 »

Nisam uspio naći film o eksperimentu o pčelinjem plesu koji sam gledao na tv (mislim da je BBC emisija bila) i koji spominjem. ali sam našao filmić sa jako slično izvedenim eksperimentom. Isplati se pogledati:

Ples pčela izvidnica u košnici
Sad kad toliko puno znam o životu pčela, sad mi se tek čini da ništa neznam, i da u ništa nisam siguran.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: male tajne...

Post Postao/la Azem »

muris je napisao/la:Selam svima, i ja sam skoro imao jedan razgovor sa starijim pčelarem, zanimljiv je njegov način ''dresiranja'' pčela. Naime šta uradi, uzme malo šećernog sirupa i postavi ispred košnica, kada pčele napadnu sirup uzima posudu sa sirupom i nosi na željeno mjesto, za određeno vrijeme kako on kaže pčele koje je ''dresirao'' vraćaju se u košnice i sa svojim jaranicama dolaze na otkrivenu ispašu . Ovo radi za vrijeme bagrema i kaže da pravo fercera! Svašta čuti na ovom dunjaluku a ima i logike , zar ne!! :D :D :D :D
Iz biologije poznata je osobina medonosnih pčela da u borbi za opstanak i produženje svoje vrste nagonski , kada god im to uslovi spoljne sredine dozvoljavajuprikupljaju nektar i cvjetni prah, bez obzira da li u svom gnijezdu imaju dovoljne zalihe ove hrane.
Ruski naučnici utvrdili su da su i kod medonosnih pčela razvijeni tzv. uslovni refleksi što ih je navelo da razrade metode za dresiranje pčela, tj. da ih upućuje kao sabiračice nektara i polena na cvjetove određenih poljoprivrednih kultura.Dresiranjem pčela povećava se posjeta pčela cvjetovima kultura i do 20 puta štoje vrlo značajno i osobito važno za kulture koje pčele, budući da im je nektar ili polenov prah manje privlačan a nekad i nektar manje dostupan , pa zato slabije ili nikako posjećuju cvjetove dotičnih biljaka (crvena djetelina, lucerka,kruška).
Dresiranje pčela izvodi se na sljedeći način: u večernjim časovima se prikupe cvjetovi biljaka na koje želimo da dresiramo pčele.Cvjetovi se oslobode čašičnih zelenih dijelova cvijeta.U mlak sirup spravljen od jednakih dijelova vode i šećera potapaju se pripremljeni cvjetovi, tako da na jedan litar sirupa treba staviti 50-100 grama cvjetova. Sud sa sirupom i cvjetovima treba dobro zatvoriti i preko noći držati u toploj prostoriji za koje vrijeme će se obaviti ekstrakcija eteričnih ulja iz nektara i cvjetnog praha u šećerni sirup.Sutradan rano u zoru prije nego što pčele počnu da opšte sa okolinom, aromatizirani sirup dodaje se pčelinjim društvima u hraniliceza pčele.
Količina sirupa ne treba da je veća od 100 grama, kako bi pčele brzo prenijele aromatizirani sirup i budući da su namirisane specifičnim mirisom koji potiču iz cvjetova dotične biljke, kao i njima svojstvenog „obavještavanja“ ostalih pčela, koje nisu dotle učestvovale u prenošenju sirupa, počeće da traže cvjetove dotične kulture i oprašivati ih ili donositi nektar.
Ovako bi otprilike izgledala dresura pčela, dakle sirup u hranilicu u košnicu, nikako ispred košnice.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: male tajne...

Post Postao/la beequeen »

Ama kako ja da promasim sve ove konverzacije? :D Petre samo naprijed ako imas kada da eksperimentises-javi nam rezultate
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
petar61
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 10 sij 2011, 22:52
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: male tajne...

Post Postao/la petar61 »

Azem je napisao/la:Ovako bi otprilike izgledala dresura pčela, dakle sirup u hranilicu u košnicu, nikako ispred košnice.
Azeme, da bih riječ rekao protiv cijelog posta. I ja imam voćnjak 42 kruške vilijamovke, pa sam probao to prve gotine, i sve kje kako kažeš, pčele se dresiraju da oprašuju određenu kulturu. Metoda je točna, isprobana i učinkovita.
Daš izvidnicama sirup s mirisom cvijeta i one ujutro pronađu taj cvijet u blizini košnice (3 km ili bliže), i idu samo na njega. Kad se pčele koriste na taj način za oprašivanje, obično se i dovezu u neposrednu blizinu voćnjaka ili kulture koju trebaju oprašivati.

Međutim ovdje, bar ja, pričam o nećem drugom. A to je:
Ispred košnice, uloviti prve jutarnje pčele izvidnice, na umjetni izvor hrane. Odvesti izvidnica skupa s umjetnim izvorom hrane na udaljenu lokaciju s pašom koju simulira taj umjetni izvor hrane (sirup od cvijetova biljke). Tu ih pustiti da obavjeste košnicu o paši.

Razlike:
Kod dresure pčela koju si opisao radi se o nagovaranju pčela da pređu sa bolje na slabiju pašu.
Cilj: Usmjeravanje pčela da odaberu željenu vrstu biljke.

Kod ovog eksperimenta cilj je pčele nagovoriti na najbolju pašu koja je izvan standardnog prosječnog doleta pčela sakupljačica (3Km).
Naglasak je na uloviti izvidnice i prevesti ih na lokaciju.
Cilj: Usmjeravanje pčela na određenu lokaciju s boljom pašom.
Sad kad toliko puno znam o životu pčela, sad mi se tek čini da ništa neznam, i da u ništa nisam siguran.
Avatar
petar61
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 10 sij 2011, 22:52
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: male tajne...

Post Postao/la petar61 »

beequeen je napisao/la:Ama kako ja da promasim sve ove konverzacije? :D Petre samo naprijed ako imas kada da eksperimentises-javi nam rezultate
Pozdravljam damu, kraljicu pčela, našu maticu.
Pozdrav. United states of America.
Sad kad toliko puno znam o životu pčela, sad mi se tek čini da ništa neznam, i da u ništa nisam siguran.
Odgovorite