oblaganje košnica stiroporom?

Tehnike pčelarenja
sbgalovac
Samo čita
Postovi: 7
Pridružen/a: 16 svi 2012, 16:44

oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la sbgalovac »

pozdrav svim pčelarima,
palo mi na pamet da košnice oblozim stiroporom! zamisljeno, ucinjeno!
e sad razmisljam si ja kolko mi je to pametno, s jedne strane logicni je da im je toplije znaci manje trose energije na grijanje... s druge strane moguca vlaga odnosno kondenzacija u kosnici... nadam se da me razumjete!
al lako se meni igrat sa 5 kosnica, nadam se da im necu naskodit!
volio bi cut vase misljenje o ovome!

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0479.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0480.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0481.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0483.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0477.jpg
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la Ahmet »

Lijepo da se brines o pcelama ali moje misljenje je da je ovo nepotrebno, najbitnije je da ti kosnice dihtaju to jest da nema zazora izmedju nastavaka kuda bi toplota odlazila ili vjetar uznemiravao pcele ali ne boj se ovo im sigurno nece ni naskodit.
Nesto drugo sam primjetio sto mi bode oci na tvom pcelinjaku su postolja kosnica koja su ti jako slaba, zamisli kad na ove kosnice dodas nastavke pa kad pcele to napune medom garantujem ti da daske pricvrscene ekserima na prevelikim razmacima za te kloceve nece izdrzati.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la inzenjer »

sbgalovac je napisao/la:pozdrav svim pčelarima,
palo mi na pamet da košnice oblozim stiroporom! zamisljeno, ucinjeno!
e sad razmisljam si ja kolko mi je to pametno, s jedne strane logicni je da im je toplije znaci manje trose energije na grijanje... s druge strane moguca vlaga odnosno kondenzacija u kosnici... nadam se da me razumjete!
al lako se meni igrat sa 5 kosnica, nadam se da im necu naskodit!
volio bi cut vase misljenje o ovome!

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0479.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0480.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0481.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0483.jpg

Uzaludan trosak,i para i vremena!

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0477.jpg

Uzaludan trosak,i para i vremena!
sbgalovac
Samo čita
Postovi: 7
Pridružen/a: 16 svi 2012, 16:44

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la sbgalovac »

Ahmet je napisao/la:Lijepo da se brines o pcelama ali moje misljenje je da je ovo nepotrebno, najbitnije je da ti kosnice dihtaju to jest da nema zazora izmedju nastavaka kuda bi toplota odlazila ili vjetar uznemiravao pcele ali ne boj se ovo im sigurno nece ni naskodit.
Nesto drugo sam primjetio sto mi bode oci na tvom pcelinjaku su postolja kosnica koja su ti jako slaba, zamisli kad na ove kosnice dodas nastavke pa kad pcele to napune medom garantujem ti da daske pricvrscene ekserima na prevelikim razmacima za te kloceve nece izdrzati.

hvala Ahmet! neces vjerovat ali kad sam pogledo svoje slike reko sad ce mi neko rec-vidi kakvo ti je to postolje, preslaboje!

da znam jasno mi je da je to preslabo i da nece izdrzat, al to je skola.
na proljece ide nova jaca konstrukcija a ko mi je kriv kad nisam odmah razmisljo. inace kosnice su nove nema zazora ni rupa al reko da im malo pomognem!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolege ko hoce da zastiti kosnice i pcele neka to
odradi sa lepenkom.
Jednostavno obavije kosnice sa obaveznim otvorom za leto.
Nema kondeza a stiti i kosnice i pcele u njima.
MK
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la Ermin.ef. »

sbgalovac je napisao/la:pozdrav svim pčelarima,
palo mi na pamet da košnice oblozim stiroporom! zamisljeno, ucinjeno!
e sad razmisljam si ja kolko mi je to pametno, s jedne strane logicni je da im je toplije znaci manje trose energije na grijanje... s druge strane moguca vlaga odnosno kondenzacija u kosnici... nadam se da me razumjete!
al lako se meni igrat sa 5 kosnica, nadam se da im necu naskodit!
volio bi cut vase misljenje o ovome!

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0479.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0480.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0481.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0483.jpg

http://i1136.photobucket.com/albums/n48 ... na0477.jpg
Ja sam se uvjerio da utopljavanje samo stvara vlagu doduše ja sam stiropor stavio iznutra e sad kako ce se tvoj nacin oblaganja stiroporom pokazati neznam ja cu odustati od utopljavanja do proljeca, mislim da im je dovoljno to da ne kisnu i da nema promahe iznad njih a kad u proljece krene leglo mozda malo utopliti zbog naglih promjena vremena kad je bitna temperatura cijele kosnice zbog legla a ako naucnici kazu da preko zime utoplili mi ili ne temperatura u kosnici i vani bude ista i da pcele griju zimi samo klube a ne košnicu onda je to bespotrebno i jos ako im stvara vlagu koja kapa po klubetu a vjeruj i deforniše košnicu onda je to veoma upitno.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la saperica »

slika slika slika

evo par slika s mojeg stacionara, ovo je konfiguracija za zimu, dodatno utopljavanje im nije potrebno. same će sebi regulirati temperaturu unutar klupka. vlaga zna biti zlo ali u mom slučaju nikad je nisam imao iako imam parafinirane elemente košnice.
najbitnije im je sad osigurati mir i postaviti par CD-a da odvlači ptice od košnica.
imam par kolega koji stavljaju stiropor u zbjeg cijele godine, nemam ništa protiv toga da se razumijemo ali to je nepotrebno ako imaju dovoljno zaliha meda do siječnja.
trefst21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 25 sij 2012, 17:59
Lokacija: siverić

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la trefst21 »

saperica je napisao/la:slika slika slika

evo par slika s mojeg stacionara, ovo je konfiguracija za zimu, dodatno utopljavanje im nije potrebno. same će sebi regulirati temperaturu unutar klupka. vlaga zna biti zlo ali u mom slučaju nikad je nisam imao iako imam parafinirane elemente košnice.
najbitnije im je sad osigurati mir i postaviti par CD-a da odvlači ptice od košnica.
imam par kolega koji stavljaju stiropor u zbjeg cijele godine, nemam ništa protiv toga da se razumijemo ali to je nepotrebno ako imaju dovoljno zaliha meda do siječnja.
slažem se sa ovim
ja osobno ne utopljavam košnice ali na ventilaciji imam komad kartona od kutija na kojem imam otvor 10x5 cm koji stavim do prednje strane
napomonjem da taj karton držim i liti i zimi a od kad ga stavljam nemam vlage u košnici
prid zimu jedino lipljivom trakom zalipim razmak između nastavaka ako ga ima
živili mi
živi pusti druge da žive i nesmetaj previše željko m
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la saperica »

sve podnice su AV kao što se vidi. ovo s kartonom sam vidio kod jednog dečka s tim da koristi foliju za razliku od kartona.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la mido »

Pozdrav
Kažu da su pčele dosta trpećiva bića pa podnose mnogo.To nama pčelarima daje mogućnost da manje ili više griješimo.
Sa ovim rješenjem (utopljavanjem košnice stiropolom)pčelama ćeš pomoći veoma malo ako si osnovne stvari za zazimljavanje uradio kako treba tj. količina hrane,varoa svedena na minimum,raspored hrane u košnici,ispravno i pravilno raspoređeno saće,osiguran mir...Ako si nešto od navedenog propustio možeš staviti i metar debeo stiropol i 20 slojeva lepenke i šta sve još ne,ali u proljeće ćeš biti na gubitku.
Ako bogda one će prezimiti. A ovo utopljavanje ćeš sigurno napustiti jer će ti kada prođeš ovu fazu razmišljanja u pčelarstvu, to biti smiješno.I više pažnje ćeš posvetiti bitnijim stvarima koje sam naveo.
Govorim ti ovo iz iskustva jer sam i sam nekada slično radio, a sada se samo sa osmijehom sjećam tih svojih poduhvata.
Ja danas pri dodatnom utopljavanju u martu mjesecu u zbjeg stavljam stiropol od 1cm obložen sa donje strane štamparskim limom da ne dozvolim pčelama da ga izgrizu i prezadovoljan sam.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la saperica »

Slažem se za navedeno. varoa, hrana, raspored legla i saća je bitna. Pogača će ih dovoljno utopliti
trefst21
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 25 sij 2012, 17:59
Lokacija: siverić

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la trefst21 »

slažem se sa Mido 1

saće, raspored legla, hrana i varoa tretman

živili mi
živi pusti druge da žive i nesmetaj previše željko m
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la halid_s »

Isto sam i sam radio. Utopljavao stiroporom nekad sa vana nekad iznutra sa strane. Sve bespotrebno, kao što rekoše kolege, hrana, pčele bez varoe, i dobra ventilacija su ključ prezimljavanja. Po meni je najvažnije da pčele imaju suzen otvor na letu da ne uđe miš ili nešto drugo, a od utopljavanja što uradim je da umjesto plastične hranilice od 0,75 l koju izvadim stavim dva komada stiropora debljine 4 cm. Jer najvažnije je termo izolaciju staviti odozgo jer toplina izilazi na plafon, a istovremeno ostavim otvor za prolaz do hranilice za ventilaciju. Tako bez problema zimuju.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la halid_s »

''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la halid_s »

slika
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la schumy »

Ermin.ef, kolege ti dobro govore, puno je ostalih stvari bitno za uzimljavanje pčela u košnicama, od "mehaničkih" pomagala ja ispod vanjkog poklopca metnem 5÷6 listova papira koji ima ulogu upijanja suvišne vlage (kondenzata) iz košnica.
Ovo što si ti napravio je hvalevrijedno što se truda tiče ali ima efekt "bumeranga". Naime svaka vrsta plastike ima svojstvo "proizvodnje" i "zadržavanja" vlage i kondenzata.
Kao što je netko već ovdje naveo, svi smo mi tako počinjali ali smo se uvjerili da od toga ima malo "fajde"....
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
sbgalovac
Samo čita
Postovi: 7
Pridružen/a: 16 svi 2012, 16:44

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la sbgalovac »

hvala svima na iskrenim odgovorima!
malo sam se zaigro, sto se tice hrane, bolesti... to sam odradio kako sam najbolje znao, ovo sa stiroporom je tako kako je, sve mi je jasno sto mi govorite!
nadam se da ce one meni dočekat proljece, javit cu kako su prosle!
P.S. jedan kolega mi rece jos samo mrežicu ,ljepilo i navuc fasadu :lol:
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la Asim »

Početnik sam i puno prihvatam sugestije starijih pčelara alii sam pomalo ekperimentišem i moj zaključak je da se pčele utople na najbolji moguči način. Pogledajte medonosine slike što rade nijemci i kako direktno na satonoše stave najlonsku foliju , i drugo dali je neko od vas na minus 15 oživljavo smrzlo društvo . Složiću se da kvalitet utopljavanja i početak utopljavanja zavise od godine do godine ali sam zaključio da na naša početnička tandrkanja stariji i iskusniji mudro ćute. Moj savjet je da prema svojoj mikrolokaci pčelinjaka gledate da ih utoplite sa novinama , kartonima i lepenkom , puno pozdrava i da mise oprosti na ovoj digresi ali sam u žurbi tako da nemogu dugo da pišem i obrazlažem
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la balasevic »

ja sam svojim pecelama stavio ispod poklopca stiropor ui neki dan sam otvarao kosicu radi provjere pogace i na poklopnoj daski imam otvor na letvici i sluzi kao sjajna ventilacija jer nema ni truna vlage e sad se pitam da nije previse hladno u kosnici kada nema vlage
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la medonosa »

Asim je napisao/la:Početnik sam i puno prihvatam sugestije starijih pčelara alii sam pomalo ekperimentišem i moj zaključak je da se pčele utople na najbolji moguči način. Pogledajte medonosine slike što rade nijemci i kako direktno na satonoše stave najlonsku foliju , i drugo dali je neko od vas na minus 15 oživljavo smrzlo društvo . Složiću se da kvalitet utopljavanja i početak utopljavanja zavise od godine do godine ali sam zaključio da na naša početnička tandrkanja stariji i iskusniji mudro ćute. Moj savjet je da prema svojoj mikrolokaci pčelinjaka gledate da ih utoplite sa novinama , kartonima i lepenkom , puno pozdrava i da mise oprosti na ovoj digresi ali sam u žurbi tako da nemogu dugo da pišem i obrazlažem
Jos jedan kolega sa foruma kao i ti predlaze da se kosnice utople lepenkom,iako su stariji pcelari nekoliko puta odgovarali od toga,jer lepenka steti pcelama i ,jos uvjek se prakticira lepenka!!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la zvones »

balasevic je napisao/la:ja sam svojim pecelama stavio ispod poklopca stiropor ui neki dan sam otvarao kosicu radi provjere pogace i na poklopnoj daski imam otvor na letvici i sluzi kao sjajna ventilacija jer nema ni truna vlage e sad se pitam da nije previse hladno u kosnici kada nema vlage
Vlaga se pojavljuje sa pojavom legla , jer pčele tada moraju podići temperaturu za nekoliko stepeni u cijelom klupku . U to vrijeme (zimi) su dosta niske temperature,
pa hladan zrak prodire preko zidova košnice i u sukobu sa toplim zrakom iznad klupka stvara se vlaga koja teče niz zidove . Naizgled , utopljavanjem zidova, to bi se
moglo spriječiti . Međutim nije tako , jer hladan zrak ulazi kroz leto i teži da se izjednači sa vanjskom temperaturom. Pri tome najtopliji zrak je iznad klupka , a opet
klupko ima svoju temperaturu gdje je najtoplija središnja ulica , dok prema krajevima i prema obodu (kori) pada temperatura i kao što je poznato pada sve do 6°C .
Topli vazduh iznad klupka nema gdje izaći pa kreće prema stranicama košnice gdje se ponovo sukobljava sa hladnim, bez obzira gdje on ulazi i stvara se voda .
Već je bilo slučajeva da su pčelari "oblačili" košnice i u posebno pripremljene plastične obloge i dešavala im se katastrofa . U krajevima gdje su po cijelu zimu značajni
minusi takve bi košnice imale stalno leglo i kupale bi se u vlazi. Što se tiće folije koju je i medonosa spominjao , neznam kako rade drugi u Njemačkoj ali on drži pčele
na otvorenoj mreži i to je velika razlika , da ne ulazim u detalje . Već smo pisali o tome , u Holandiji i Njemačkoj je dosta krečnog legla ( moje mišljenje zbog folije
koja dosta doprinosi vlazi). Inače se zna, ako se stavlja folija , a kod nas se obično stavlja u proljeće, vlaga će se pojaviti na okvirima koje ne pokrivaju pčele .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la balasevic »

ja sam pocetnik i neznam jos pno puno stvari al necu utopljavati kosnice sta sam odradio odradio jer mislim da im samo to steti vise nego sto pomaze prosla je zima kod nas bila da se biljazi a komsija u mene isto pocetnik pcelar imao je 5 drustava i nista nije htio utopljavati i sva su izisla iz zime dobro
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la inzenjer »

http://www.youtube.com/watch?v=qwSQyTcp ... e=youtu.be Pa nek neko kaze da treba stiroporom oblagat kosnice,il sto deblju dasku.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la saperica »

sljedeći put kad putujem za Križevce slikam kako je košnice utoplio stiroporom jedan pčelar ali i na kojem mjestu je postavio košnice.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: oblaganje košnica stiroporom?

Post Postao/la inzenjer »

saperica je napisao/la:sljedeći put kad putujem za Križevce slikam kako je košnice utoplio stiroporom jedan pčelar ali i na kojem mjestu je postavio košnice.
Kod mene komsija ima oko 90tak LR kosnica,i svaka oblijepljena stiroporom,pa skontaj kolko je para u nista baceno, bar njegovim kokosima godi,imaju sta svaki dan kljucat,a sad kako na pcele to djeluje u ovim hladnim danima :mrgreen: .
Odgovorite