Primitivno do bola !!!!

Ovdje možete ostaviti poruke vezano za proizvođače pčelarske opreme i ostalo
Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la senad »

Merima Dreco Vrbanjac

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 716&type=1

OVAKO PROLAZE PČELARI KAD DRUGI UZMU VLAST U SVOJE RUKE ,,, PORUŠENI STALCI I PORUKA UPOZORENJA DA NISMO POŽELJNI U SELU ORAHOVA I TO OD STRANE TZ PČELARA - S.G I NJEGOVOG ZAMJENIKA M.D ,, IMALI SMO SREĆU ŠTO NISMO DOTJERALI KOŠNICE JER ,, BI NEDAJ BOŽE PROŠLI KAO PČELAR IZ SANSKOG MOSTA NJEMU SU UGUŠILI PČELE ,,, E PA KO GOD DA ZNA ŠTA JE PČELA NEKA PROTUMAČI SAM KO JE U OVOJ PRIČI ŠTETOČINA ZA PRIRODU ,,

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kpliko ljudi toliko cudi.
MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la Stipo »

Pčelar je pčelaru najveći vuk.
Ja sam isto izgubio lokaciju gdje sam godinama dovozio pčele na vrijeskovu pašu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la inzenjer »

Malo je rec da je ovo jadno.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:Pčelar je pčelaru najveći vuk.
Ja sam isto izgubio lokaciju gdje sam godinama dovozio pčele na vrijeskovu pašu.
Sta je razlog?
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la mirsad »

POZ

Budala i krivije drva nikad nece nestati na ovom svijetu.


MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Pčelar je pčelaru najveći vuk.
Ja sam isto izgubio lokaciju gdje sam godinama dovozio pčele na vrijeskovu pašu.
Sta je razlog?
Pozdrav.
Mislim da se ljubomora jer nekad sam dovozio 10 do 20 košnica sada ih dovezem 100.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
sahista je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Pčelar je pčelaru najveći vuk.
Ja sam isto izgubio lokaciju gdje sam godinama dovozio pčele na vrijeskovu pašu.
Sta je razlog?
Pozdrav.
Mislim da se ljubomora jer nekad sam dovozio 10 do 20 košnica sada ih dovezem 100.
Stipo,u svakoj nesreci ima i srece,ovo je dobronamjerni savjet od malog pcelara sa 12 kosnica,a to bi ti trebao i da znas kao iskusni pcelar sa velikim brojem kosnica,tj.da vrijesak svake godine medi na drugome mjestu,prije doseljavanja se obidje teren i ispita situacija,pa onda se donosi odluka gdje seliti!Dovoziti na isto mjesto pcele na vrijesak je isto igrati loto i da ocekujes jack pot sa 6+dopunski broj!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la Stipo »

Nešto ne štima sa postom.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 28 lip 2012, 03:35, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la: Stipo,u svakoj nesreci ima i srece,ovo je dobronamjerni savjet od malog pcelara sa 12 kosnica,a to bi ti trebao i da znas kao iskusni pcelar sa velikim brojem kosnica,tj.da vrijesak svake godine medi na drugome mjestu,prije doseljavanja se obidje teren i ispita situacija,pa onda se donosi odluka gdje seliti!Dovoziti na isto mjesto pcele na vrijesak je isto igrati loto i da ocekujes jack pot sa 6+dopunski broj!
To je točno da kada na jednom mjestu ne medi možda na drugom mjestu medi. Eh to je teško saznati gdje medi jer se ta lokacija krije i tek kada završi paša nekako se sazna gdje je i koliko bilo unosa. Dok medi svi šute. Kako saznati gdje medi obilazak terena puno ne govori kakav je unos. Može se samo na osnovu izgleda cvijeta grubo procjeniti. Treba tu na raznim terenima pratiti i vremenske prilike. Treba pratiti kada je pala kiša i kolike su dnevne temperature jer temperature iznad 33°C za par dana sprže vrijesak i on prekida medenje. Treba pronaći lokacije gdje smjestiti pčelinjak. To međutim nije lako.
Veliki su problemi sa mjesnim stanovništvom. Veliki su i troškovi oko selenja pa puste dozvole i odobrenja pa pašarine po košnici. Zamisli koliko je to posla i administracije recimo da imam 3 različite lokacije. Prvo moram javiti da dođe veterinar. Znači veterinar mi mora doći u pčelinjak i uzeti uzorke legla.
Pa moram uzorke odnijeti u institut za provjeru zdrastvenog stanja na ATL. Naravno platiti i veterinara i pregled uzoraka.
Čekati rezultate analize. Izgubi se tu 7 do 8 dana. Kada dobijem nalaz nadam se negativan na ATL to odnijeti u veterinarsku stanicu da mi izdaju potvrdu da mogu transportovati pčele. Zatim donijeti odluku gdje goniti pčele na koju lokaciju.
U općini izvaditi saglasnost vlasnika zemlje da mi dozvoljava držanje pčela na njegovoj zemlji. On prvo mora izvaditi u katastru da je taj plac njegov. Zatim saglasnost svih susjeda čije je zemljište od pčelinjaka udaljeno 50 m i oni moraju u katastru izvaditi potvrdu da su susjedi i vlasnici zemlje. Zatim se mora uzeti saglasnost lokalnog pčelarskog udruženja da se i oni slažu da mogu dovesti pčele. Mora se javiti i inspekciji da ću seliti pčele na određenu lokaciju. Te saglasnosti treba izvaditi na sve 3 lokacije. Prikupljanje te papirologije traži dosta dana i novaca. Sve te izjave i izvatke trebam platiti za sve 3 lokacije , a vozit ću pčele samo na jednu lokaciju. Šta ako neki susjed se slaže samo ako mu dobro platim. To nije ništa čudno jer on tu vidi da zbog mene gubi vrijeme i trud vadeći određene potvrde saglasnosti.
Svakom treba dobro platiti i dovoljno podmazati. Ma opet kada se nešto plati u medu može stati pod uslovom da bude medilo. Šta ako ne bude medilo? Šta ako netko od vlasnika placa ili susjeda traži previše recimo 50 kg meda ili čak 4 do 5 košnica sa pčelama i medom u njima. Ako opet ideš daleko od kuća i privatnog zemljišta pčelinjak nije pod nadzorom i velika je opasnost od krađe. Šta ako netko od slučajnih prolaznika se buni da mu pčele smetaju slobodnu šetnju prirodom. Šta ako stočari se bune da im smeta za ispašu stoke. Što ako neki daljni susjed se žali da zbog pčela nemože obrađivati svoju zemlju jer se boji pčela ili je alergičan na ubod. Šta ako dobivaš prijetnje da će ti netko isprevrćati košnice ili da će ti potrovati pčele ili šta ako ti podmetne kakvu zlu napravu ispod košnice. Nije lako imati više lokacija. Zato sam ja zadovoljan i sa jednom možda dvije lokacije pa medilo ili ne medilo ima prilika iduće godine. Možda bude bolje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la IZET »

Zbog ovakvih stvari Stipo koje si gore naveo ja još nisam nikad selijo košnice na pašu ijako mislim da si malo pretjerao
ko bi to tražio 50kg. meda ili 4-5 košnica za mjesto nije li to malo previše. :?: :idea: :mrgreen: :(
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
medonosa je napisao/la: Stipo,u svakoj nesreci ima i srece,ovo je dobronamjerni savjet od malog pcelara sa 12 kosnica,a to bi ti trebao i da znas kao iskusni pcelar sa velikim brojem kosnica,tj.da vrijesak svake godine medi na drugome mjestu,prije doseljavanja se obidje teren i ispita situacija,pa onda se donosi odluka gdje seliti!Dovoziti na isto mjesto pcele na vrijesak je isto igrati loto i da ocekujes jack pot sa 6+dopunski broj!
To je točno da kada na jednom mjestu ne medi možda na drugom mjestu medi. Eh to je teško saznati gdje medi jer se ta lokacija krije i tek kada završi paša nekako se sazna gdje je i koliko bilo unosa. Dok medi svi šute. Kako saznati gdje medi obilazak terena puno ne govori kakav je unos. Može se samo na osnovu izgleda cvijeta grubo procjeniti. Treba tu na raznim terenima pratiti i vremenske prilike. Treba pratiti kada je pala kiša i kolike su dnevne temperature jer temperature iznad 33°C za par dana sprže vrijesak i on prekida medenje. Treba pronaći lokacije gdje smjestiti pčelinjak. To međutim nije lako.
Veliki su problemi sa mjesnim stanovništvom. Veliki su i troškovi oko selenja pa puste dozvole i odobrenja pa pašarine po košnici. Zamisli koliko je to posla i administracije recimo da imam 3 različite lokacije. Prvo moram javiti da dođe veterinar. Znači veterinar mi mora doći u pčelinjak i uzeti uzorke legla.
Pa moram uzorke odnijeti u institut za provjeru zdrastvenog stanja na ATL. Naravno platiti i veterinara i pregled uzoraka.
Čekati rezultate analize. Izgubi se tu 7 do 8 dana. Kada dobijem nalaz nadam se negativan na ATL to odnijeti u veterinarsku stanicu da mi izdaju potvrdu da mogu transportovati pčele. Zatim donijeti odluku gdje goniti pčele na koju lokaciju.
U općini izvaditi saglasnost vlasnika zemlje da mi dozvoljava držanje pčela na njegovoj zemlji. On prvo mora izvaditi u katastru da je taj plac njegov. Zatim saglasnost svih susjeda čije je zemljište od pčelinjaka udaljeno 50 m i oni moraju u katastru izvaditi potvrdu da su susjedi i vlasnici zemlje. Zatim se mora uzeti saglasnost lokalnog pčelarskog udruženja da se i oni slažu da mogu dovesti pčele. Mora se javiti i inspekciji da ću seliti pčele na određenu lokaciju. Te saglasnosti treba izvaditi na sve 3 lokacije. Prikupljanje te papirologije traži dosta dana i novaca. Sve te izjave i izvatke trebam platiti za sve 3 lokacije , a vozit ću pčele samo na jednu lokaciju. Šta ako neki susjed se slaže samo ako mu dobro platim. To nije ništa čudno jer on tu vidi da zbog mene gubi vrijeme i trud vadeći određene potvrde saglasnosti.
Svakom treba dobro platiti i dovoljno podmazati. Ma opet kada se nešto plati u medu može stati pod uslovom da bude medilo. Šta ako ne bude medilo? Šta ako netko od vlasnika placa ili susjeda traži previše recimo 50 kg meda ili čak 4 do 5 košnica sa pčelama i medom u njima. Ako opet ideš daleko od kuća i privatnog zemljišta pčelinjak nije pod nadzorom i velika je opasnost od krađe. Šta ako netko od slučajnih prolaznika se buni da mu pčele smetaju slobodnu šetnju prirodom. Šta ako stočari se bune da im smeta za ispašu stoke. Što ako neki daljni susjed se žali da zbog pčela nemože obrađivati svoju zemlju jer se boji pčela ili je alergičan na ubod. Šta ako dobivaš prijetnje da će ti netko isprevrćati košnice ili da će ti potrovati pčele ili šta ako ti podmetne kakvu zlu napravu ispod košnice. Nije lako imati više lokacija. Zato sam ja zadovoljan i sa jednom možda dvije lokacije pa medilo ili ne medilo ima prilika iduće godine. Možda bude bolje.
Stipo,slazem se sa tobom,medjutim tvoj post vise obrazlaze neucinkovitost saveza pcelara i udruzenja,sto na kantonalom,drzavnom i opcinskom nivou,za tu problematiku ti nemozes sam nista osim dobro promisliti kada se bira predsjednik udruzenja i dali ce taj odredjeni zastupati bolja prava za pcelara-e!Dok se pcelari ne opamete i nepoguraju sami svoja prava nece biti boljitka,izbaciti politiku iz pcelarstva,i zastupati i boriti interese pcelara,a ne vlastita,nacionalna,i profiterska prava i interese!Znam da ce oni koji procitaju ovaj post misliti da sam poludio,u "onoj"drzavi je bilo stanje slicno pa je se voljom pcelara sredilo(Vidi temu Pravna Zastita Pcela),a drugo svi politicari i ministri koji donose zakone,nisu na tim mjestima sto oni to mogu,vec sto su izabrani od gradjanja,uostalom i pcelara,znaci pcelari su im omogucili vodjenje takve birokracije i politike!A sto se vrijeska tice,on svagdje cvjeta tako lijepo da bi ga i ja ne posjecivao,vec pasao,ali ne medi,obilazak vrijeska svakodnevno i pracenje padavina,"analiza"cvjeta vrijeska puno govori,uostalom kao i medljika od crnogorskog drveca,koliko "vasi"itd.!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la Stipo »

IZET je napisao/la:Zbog ovakvih stvari Stipo koje si gore naveo ja još nisam nikad selijo košnice na pašu ijako mislim da si malo pretjerao
ko bi to tražio 50kg. meda ili 4-5 košnica za mjesto nije li to malo previše. :?: :idea: :mrgreen: :(
Je previše je to ali očigledno nije htio reći da ne dovozim pčele.
Jedan moj poznanik za 20 kg meda godišnje pčele drži cijele godine na tuđem placu i to traje već 30 godina.
Zadovoljni obojica i sve jedan drugog hvale.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la:]Stipo,slazem se sa tobom,medjutim tvoj post vise obrazlaze neucinkovitost saveza pcelara i udruzenja,sto na kantonalom,drzavnom i opcinskom nivou,za tu problematiku ti nemozes sam nista osim dobro promisliti kada se bira predsjednik udruzenja i dali ce taj odredjeni zastupati bolja prava za pcelara-e!Dok se pcelari ne opamete i nepoguraju sami svoja prava nece biti boljitka,izbaciti politiku iz pcelarstva,i zastupati i boriti interese pcelara,a ne vlastita,nacionalna,i profiterska prava i interese!Znam da ce oni koji procitaju ovaj post misliti da sam poludio,u "onoj"drzavi je bilo stanje slicno pa je se voljom pcelara sredilo(Vidi temu Pravna Zastita Pcela),a drugo svi politicari i ministri koji donose zakone,nisu na tim mjestima sto oni to mogu,vec sto su izabrani od gradjanja,uostalom i pcelara,znaci pcelari su im omogucili vodjenje takve birokracije i politike!A sto se vrijeska tice,on svagdje cvjeta tako lijepo da bi ga i ja ne posjecivao,vec pasao,ali ne medi,obilazak vrijeska svakodnevno i pracenje padavina,"analiza"cvjeta vrijeska puno govori,uostalom kao i medljika od crnogorskog drveca,koliko "vasi"itd.!
Da slažem se ali na sve ono što pčelari mukom postignu dođe neki idiot i izda nove zakone i sve okrene naopačke, a mi pčelari ponovo u boj sve od početka u borbu da vratimo bar ono što smo prije imali, a godine prolaze kao tren u nadi da će nam se netko smilovati. Eh to ti je život na ovim prostorima. Stalna borba za boljitak, a ni stopu napretka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la cope »

stipane,ne treba tebi nikakve dozvole niti veterinara niti predsjednika, za vrisak ti si u svojoj županiji
jedino moraš dogovoriti se sa lokalnim pčelarom ako dovoziš u njegovu blizinu
a kako odabrati lokaciju jednu košnicu sa vagom i dije najbolji unos seliš sve

poz.............
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Primitivno do bola !!!!

Post Postao/la Stipo »

cope je napisao/la:stipane,ne treba tebi nikakve dozvole niti veterinara niti predsjednika, za vrisak ti si u svojoj županiji
jedino moraš dogovoriti se sa lokalnim pčelarom ako dovoziš u njegovu blizinu
a kako odabrati lokaciju jednu košnicu sa vagom i dije najbolji unos seliš sve

poz.............
Znam Cope da se po svojoj županije bez nekih problema sa birokracijom pčele mogu prevoziti ali problem stvaraju susjedi pored toga što se sa vlasnikom zemlje dogovoriš. Okolni mještani i pčelari jednostavno ne trpe doseljenog pčelara.
Ja sam imao prigovor od jednog pčelara čije su pčele 2 km daleko od mojih doseljenih da mu preopteretim pašu i da on trpi manji unos, a isto tako mada prećutno negoduje jer moj med konkuriše plasman njegovom medu. Ma nitko ne voli konkurenciju. Svi mi pčelari koji pčelarimo na istom području se često viđamo i imamo iste mušterije i stvaramo jedan drugome konkurenciju. Neki ljudi takvo stanje ne podnose lako i djeluju podmuklo zapravo ispada da je pčelar pčelaru najveći vuk. Umjesto da se udruže rade jedan protiv drugog.
Što se tiče vrijeska on kada zamedi medi na širem području. Dnevne razlike u unosu nisu velike i obično su razlike manje od pola kg. Nekome se isplati i to pa prebaci pčele na bolju pašu da uhvati 4 do 5 kg više po košnici. Ako se ima manje košnica jednostavno se ne isplati takvo što istraživati. Međutim ako se radi o većem broju košnica izabrati najbolju pašu je i to kako isplativo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite