poticaj 2011

Ovdje možete ostaviti poruke vezano za proizvođače pčelarske opreme i ostalo
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: poticaj 2011

Post Postao/la sahista »

Mislim da kod vas i nije toliko strasno.Ako uzmemo u obzir u kakvom je stanju drzava.Ja zivim u tkz.razvijenoj zemlji,i mi pcelari od te drzave ne dobijamo niti jednu marku.Sve sami moramo da placamo.Neovisno imao jednu ili hiljadu kosnica.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: poticaj 2011

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Mislim da kod vas i nije toliko strasno.Ako uzmemo u obzir u kakvom je stanju drzava.Ja zivim u tkz.razvijenoj zemlji,i mi pcelari od te drzave ne dobijamo niti jednu marku.Sve sami moramo da placamo.Neovisno imao jednu ili hiljadu kosnica.
Pozdrav.
Šahista ja ti mogu samo poželiti da i vi tamo dobijete poticaje . Šala na stranu, veoma te poštujem kao i sve na ovom forumu . Prije otprilike 2,5 sata prolazim
preko Marindvora gdje je i zgrada Skupštine . Zacrnilo se od ljudi ispred Skupštine, naravno neko protestuje , nit znam ko , ni zbog čega. Sve uredno okruženo
policijom i specijalcima . Prolazim jedva preko puta , uz neprijatnost jer je gomila vozila među kojima i ona za prevoz "izgrednika" i gomilom specijalaca .
Izašli smo iz rata ali kao da nismo , stalno je neka ratna situcija.
Sjetim se neke emisije o penzionerima u Australiji . Svako ima pravo na penziju kad namiri određeni broj godina, bez obzira dali je bio u radnom odnosu ili ne .
Svi odreda tvrde da im je odlično , jer mogu putovati gdje god požele i tek tada potpuno uživaju u životu . Kod nas je stanje takvo, da je pitanje može li neko
uopće ostvariti pravo na penziju, a iako ga ostvari pitanje je može li od toga živjeti.
Evo Senad je dobro napisao , milijardu KM je oročeno , a daleko više smo u dugu i svake godine su nova zaduženja . Naravno oročena sredstva su garancija da
ćemo vračati kredit . Ako malo drugačije pogledam sad nam neko daje kredit našim oročenim novcem i za to uzima kamatu .Naravno da se ovo može i drugačije
interpretirati ali kako god , uvijek smo donji.
Eto da završim, kad te god neko nečim ili na nešto potiče , znaj da si u banani . Da završim veselo , neznam za šta košpica služi ! ? :D :roll:
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: poticaj 2011

Post Postao/la sahista »

Zvones,ja dobro znam kakva je situacija kod nas.Poticem iz siromasne porodice.U djetinstvu sam vise bio gladan nego sit.Roditelji bolesni,a i jos mnogo toga vise.Pomazem onliko koliko mi mogucnosti dozvoljavaju.
Ja nemam nista protiv novcane pomoci.Ali sve po redu.Ja da sam vlast(nazalost nisam),prvo bi pomogao druge drustvene slojeve u BiH.Kakve sam se sirotinje nagledao.Pa tek onda pcelare,jer pcelari sigurno ne spadaju u najugrozeniju grupu ljudi u BiH.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Stipo »

Problem kod nas pčelara je što mi u glavama naših političara proizvodimo luksuznu robu MED. Mi pčelari znamo kako mukotrpno i sa koliko neizvjesnosti dolazimo do te robe. Poljoprivreda je grana industrije koja donosi najmanju zaradu i najveću neizvjesnost isplativosti. Po neizvjesnosti i ne isplativosti pčelarstvo je tu na prvom mjestu.
Mene iritira jedna činjenica da po mojoj procjeni moj pčelinjak vrijedi oko 30 000 Km i to je moja stvorena vrijednost stvorena mojim radom. Samim time i država je skuplja za tu novostvorenu vrijednost jer se taj moj kapital nalazi u mojoj državi. Država očigledno te pčelarske novostvorene vrijednosti ne vidi odnosno ne vidi u njima koristi. Na žalost iako pčelarstvo je dio poljoprivrede resorno ministarstvo ga stavlja u zapećak kao nužno zlo.
Boli me to da stočari imaju posticaj ma kakav je takav je ipak je posticaj, "pčelarstvo ga nema". Ministar Lijanović se izborio za pčelarski posticaj na papiru ,a u praksi toga posticaja nema i neće ga ni biti jer da bi neki pčelar prijavio posticaj mora biti potpuna budala. Na tržištu jedna ovca vrijedi kao jedna košnica pčela, jedna junica vrijedi kao 10 košnica pčela. Za ministarstvo poljoprivrede moje košnice pčela ne vrijede ništa. Mi pčelari znamo da od ukupne koristi od pčela možemo izvući samo do 20 %. Onih ostalih 80 % koristi dobija okolina oko pčelinjaka iz biljaka koje pčele oprašuju. Igrajući se malo matematike moje pčele svake godine društvu donesu novostvorenu vrijednost što u medu što u oprašivanju minimum 100 000 KM. Na žalost ovu novostvorenu vrijednost ne vidi nitko jer je direktno neopipljiva. Raspršila je se okolo po prirodi i državi je vidno ne naplativa pa se tako prema pčelarstvu država i odnosi. Sve je imaginarno u zraku ali u suštini novostvorena vrijednost je tu i svi okolo indirektno imaju koristi pa samim tim i država.
Neke vlade u drugim državama to vide i dobro plaćaju svojim pčelarima u vidu posticaja ili na neki drugi način. Kada će naša vlada progledati bog dragi zna... .
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la senad »

Danas razgovaam sa jednim uzgajivačem tovljenih junadi; Podsticaja za tovljena junad 250 km pod uslovom da imaš tri komada = 750 km. Svi imaju nešto a mi apsolutno ništa!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Samir »

Da se još malo našalimo muci u inat.
Zvone napisa "neznam za šta košpica služi "
Zvone ako dodaš "n" služi za pčele, ako ne onda se baca :) .

Pozdrav.

_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Bit če lova krenula je .ali ne onoliko koliko smo mi zamislili.Pozdrav iz Žepča
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: poticaj 2011

Post Postao/la N€dim »

Bit če lova krenula je .ali ne onoliko koliko smo mi zamislili.Pozdrav iz Žepča
kako to mislite Ibrahime
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Asim »

Ibrahimaga nemate još od onih Stršljenova
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: poticaj 2011

Post Postao/la N€dim »

Da li neko ima kakvu inform,aciju o poticaju za 2011. godinu???
Ja sam danas cuo jednu novost pa ako bude istina valjat ce.
Kazu da je poticaj za 2011. linearan i iznosi:
od 30 - 50 drustava ---500 KM
preko 50 drustava ---800 KM

i da ce biti isplacen do 31. januara ove godine.
:roll: :roll: :roll:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Stipo »

N€dim je napisao/la:Da li neko ima kakvu inform,aciju o poticaju za 2011. godinu???
Ja sam danas cuo jednu novost pa ako bude istina valjat ce.
Kazu da je poticaj za 2011. linearan i iznosi:
od 30 - 50 drustava ---500 KM
preko 50 drustava ---800 KM

i da ce biti isplacen do 31. januara ove godine.
:roll: :roll: :roll:
Ako je tako onda ja svoj pčelinjak od 70 društava pola dajem ženi neka ona prijavi na svoje ime pa ćemo tako umjesto 800KM dobiti 1000 KM.
Ne vjerujem ali se nadam da si ti Nedime u pravu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Marin »

Naša posla ,
jedno je definirano pravilnikom i naputcima za 2011.g.
drugo je dogovarano na prosvjedima sa poljoprivrednicima,
treće je predloženo za neku(ovakvu-Nedime) vrstu isplate po kojoj će vjerovatno biti zakinuti oni koji su aplicirali tek za 2011.g.(NJih nema na lanjskim spiskovima ).
Kako će se to sve smjestiti u proračun i te dubioze ?? Neke aktivnosti se vode na nivou Federalnog saveza pa bi se oni trebali očitovati da li je ovako ili je još diskutabilno. Inače ovo je informacija za koju znam i stara bar 10 dana , a brzo će i 31.01. POz..
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Iz tačke br. 2 odgovora srednjoškolca, našeg ministra gosp. Lijanovića a velikog saradnika mog prijatelja gosp. Željka Mikulića, uvaženog trgovca pčelinjim proizvodima iz Gruda, nesumnjivo se da zaključiti da su pčelari Tuzlanskog, Hercegovačko-neretvanskog i Unsko-sanskog kantona podnijeli potpune zahtjeve za federalne podsticaje u 2011. godini, dok zahtjevi pčelara iz Kantona Sarajevo nisu potpuni. Je li tako? Dokumenti koji su nedostajali u priloženoj dokumentaciji kod sarajevskih pčelara su računi o prodaji meda. Je li tako?
Dragi pčelari, pomozite mi. Ja sam i prošle 2011. godine "vozario" svoje pčele širom nase Bosne i šire Hercegovine (Tešanj - Pelagićevo - Obudovac - Svilaj - Vlašić Babanovac - Vlašić Korićani - Livno Borova Glava - Rore - Tešanj), gume poderao, a Lijanovićeve uslove za podsticaj ne ispunih.
Med sam sav prodao, ali ne Mikuliću po 7 KM. Sarajevski pčelari su dobri kupci i bolje platiše. Trojica pčelara sa spiska za podsticaj (spisak objavljen u prošlom broju "BH pčelar", spisak vidi sada: http://i44.tinypic.com/w89g9l.jpg) plaćali su mi med na veliko gotovo za duplo više.
Volio bih saradnju i sa pčelarima Tuzlanskog, Hercegovačko-neretvanskog i Unsko-sanskog kantona, možda da u tekućoj godini i ja ostvarim podsticaj. A da bismo svi ostvarivali podsticaj u našim kantonalnim i federalnim savezima morao bi biti član i pokoji pčelar. Tada bi Lijanović našu muku mogao vidjeti i pred Federalnom vladom i tako se bolje upoznati sa pčelama.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Stipo »

U Livanjskom kantonu isplaćen posticaj 3,5 KM po košnici.
Posticaj za jedno janje isplaćen je po 20 KM. Pa eto vidi se koliko nas pčelare kantonalna vlada cijeni.
Federalna vlada da te bog sačuva nikad gora nije bila.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: poticaj 2011

Post Postao/la mido »

Danas podigao 800km na ime pomoći za pčele za 2011.g. MAŠALAAAAAAAAAAAAA!!!!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la senad »

Jesu li to bombice, :) )), kako kod mene nije ništa leglo već sam tri puta išao u banku

Sarajevski kanton isplatio je po 10 km po košnici pčelarim plus većina opština na kantonu je takođe dala po 10 km.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: poticaj 2011

Post Postao/la mido »

Ja sam podigao novac preko uni-kredit banke.Neki su preko te banke podigli poticaj po mojim informacijama još juče,dok kolega iz Tuzle još nema ništa na računu koji je otvoren kod neke druge banke.Nemam namjeru da bacam nikakve bombice nego sam presretan zbog tih srestava koja su mi došla kao kec na deset.Već sam ih potrošio prije par trenutaka. Odoše iz ruke u ruku.To je naša stvarnost,nažalost...
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: poticaj 2011

Post Postao/la zakir cancar »

Pozdrav...ko jami jamio je...love vise nema...odose pare za ciscemje snijega...viditeli kakav je ovo kijamet....
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Zvoneto »

Mi smo prošle godine sve košnice prebacili na tatu jer ja ovdje nemam njivu koju traže kao uvjet za poljoprivredno gazdinstvo. On uredno prikupio sve papire, predao, kad nema para! Napisao im je da ga pismeno izvjeste o razlogu, vidićemo šta će biti, ali mislim ništa od toga. Obrazloženje je da nije lani tražio a to je izgleda uvjet. Što je veća banana država veće su mogućnosti da se desi ovako nešto. Moguće je opet da ljudi koji nemaju košnice dobiju poticaje i pomoć za pčelarstvo. Inače samo jednu godinu sam tražio poticaj i dobio i tada sam skužio da ima tu dosta nepčelara koji dobiju ali nema veze... Ništa, treba biti uporan ići i dogodine a ko zna šta će tražiti možda firmu da imaš da bi bio pčelar :roll: .
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la senad »

Mi smo prošle godine sve košnice prebacili na tatu jer ja ovdje nemam njivu koju traže kao uvjet za poljoprivredno gazdinstvo.
NApravili ste grešku sad ispade kao da nemate više pčela.

Nemam ni ja zemljište 1:1 na sebi ali sam zato napravio ugovor o iznajmljivanju zemljišta i to je to.

Za PG trebati zemljište ili da si vlasnik ili pod ugovorom , U oba slučaja moraš izvaditi papirologiju o posjedovanju i plus ugovor ako iznamljuješ zemljište.

Dovoljno je bilo da tata izvadi potrebnu dokumentaciju iz katastra i da ste napravili ugovor sa tatom o iznajmljivanju zemljišta.

U svakom slučaj traba da se dobije novac .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: poticaj 2011

Post Postao/la N€dim »

mido napisa 1. februara
Danas podigao 800km na ime pomoći za pčele za 2011.g. MAŠALAAAAAAAAAAAAA!!!!
danas 20.02 a nama jos ni dan danas para nema :cry: , sta li je sa nama :roll:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Stipo »

Ni kod mene još ništa nije stiglo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: poticaj 2011

Post Postao/la N€dim »

mozda su nase pare Stipo otisle za ciscenje snijega :cry: :cry:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: poticaj 2011

Post Postao/la Stipo »

Dobio sam 240 KM samo od županije. U pčelarskoj udrugi ništa se ne govori o ovoj vladinoj jednokratnoj pomoći.
Da su otišle za čišćenje snijega ne vjerujem. Ovi mobilisani privatni strojevi za čišćenje snijega pitanje je hoće li dobiti novce ikad.
Koliko čujem njima se isplaćuje iz Županijskog proračuna.
Ova jednokratna pomoć nama pčelarima ako dođe ikad dobro je došla. Napokon su formirane i sve te vlade kojima je trebalo 16 mjeseci da se dogovore. Valjda će sada početi i da nešto rade.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: poticaj 2011

Post Postao/la N€dim »

Svi koji niste dobili novac jednokratne pomoci Provjerite svoje racune
Danas kod mene legao novac
Odgovorite