Na zapadu nešto novo..

Ovdje možete ostaviti poruke vezano za proizvođače pčelarske opreme i ostalo
Odgovorite
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Na zapadu nešto novo..

Post Postao/la Marin »

Zakon o promociji poljoprivrednih proizvoda u SLO E-mail
Srijeda, 05 Siječanj 2011 09:49

pčelarstvo slovenijaU parlamentarnu proceduru u Sloveniji dolazi zakon o promociji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, koji je slovenska Vlada usvojila na svom posljednjem sastanku prošle godine. Zakon o poljoprivredi i prehrambenom sektoru u velikoj mjeri prihvačen, pa se očekuje da će isto biti i na području poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Zakon o poticanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda Vlada želi uspostaviti sustavnu komunikaciju između proizvođača hrane i potrošača, što bi trebalo rezultirati u poboljšanju svijesti o uzgoju, obradi, kvalitetu i sigurnost hrane, pomoći potrošačima u donošenju odluke o nabavi, poticanje domaće proizvodnje i potrošnje te u konačnici jačanje konkurentnosti slovenske poljoprivrede i poljoprivredno-prerađivačku industriju.

financiranje promocijeSustavna promocija trebala bi se odnositi za mlijeko, meso, voće, povrće, vino, maslinovo ulje, žitarice i kruh te med. Po zakonu bit će odvojeni u dvije vrste promocije:

1. promicanje zajedničkih općih (generičkih), koji će se osigurati informacije o prehrambene dobrobiti poljoprivrednih proizvoda i preporučuje korištenje
2. promicanje kultura i proizvoda kvaliteta programa i dobrovoljnih indikacija (GI i označavanje porijekla)

Država će za tu potrebu odrediti viječe za promociju, a isto će se sastojati od predstavnika sektora reprezentativnih organizacija. Zakon će utvrditi iznos obveznog doprinosa, koji će morati plačati poljoprivrednici i agro-pogoni za preradu.

Dok će za poljoprivrednike sa intezivnim nasadima orijentir biti hektar nasada, za pčelarstvo će se određivati prema pčelinjoj zajednici. Iznos će se utvrđivati na godišnjoj razini, a određivat će ga Vlada. Naplata doprinosa vršit će se kako je predviđeno preko koncesionara koji će odabrati Vlada. Potpuna primjena zakona očekuje se 2013. godine kada bi se za promociju izdvojilo 5 milijuna eura.

Iako ga većina poljoprivrednika podržava, sam zakon nije baš savršen, jer ne uključuje sve interesne skupine pa tako za sada najveće nezadovolstvo iskazuju vinogradari. Kako navodi Bruno Graberšek glavni nedostatak je što njime nije predviđeno sudjelovanje trgovcima, prerađivačima, ugostiteljima i sličnoj grupaciji koja nije direktno vezana uz proizvodnju ali kao i svugdje odnosi ucijelokupnom procesu proizvođač - kupac najveći dio zarade.(primorske.si)

Moj komentar:
U velike lance svakako ne možemo to su trogovine gdje se samo tudje kupuje ili bar 90 %.
Na zapadu nešto novo -nije šija ali je vrat - dosjetili se kako dohakati i onim proizvodjačima koji vode računa sami o sebi ili su udruženi u male asocijacije udruge itd.. Stara je poslovica Država se stvara iz vjere u bolje , a čuva se samo porezima i eto doprinosima, a kako je još popularnije i koncesijama . Došlo i do košnica.
Šta kažete za ovo.
http://www.pcelarstvo.hr/index.php/novo ... u-slo.html
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Na zapadu nešto novo..

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Bravo, Marine!
Dobro je što nam ovako prirediš nešto iz regiona jer "Mečka" pred svačijim vratima može zaigrati. Mislim da sam baš na ovom forumu pisao nešto što bi se unekoliko naslonilo na ovo u budućnosti. Naime, govorio sam o POTICAJU i REGISTRACIJI pčelara. Eh, sad smo na SPISKU.
Pozdrav i hvala ti za ovo (nađi nam još štogod).
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Na zapadu nešto novo..

Post Postao/la ErminH »

ja bih rekao da svaki podsticaj ma o kojoj se poljoprivrednoj grani radilo,najkasnije dolazi do poljoprivrednika sto u nasem slucaju se odnosi na pcelare :shock:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Na zapadu nešto novo..

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

ErminH je napisao/la:ja bih rekao da svaki podsticaj ma o kojoj se poljoprivrednoj grani radilo,najkasnije dolazi do poljoprivrednika sto u nasem slucaju se odnosi na pcelare :shock:
Ne znam da li ciljaš na konkretan primjer, ali kod nas u SBK podsticaj redovno isplaćuju. Doduše, jedne godine jesu nestale pare, a čuo sam da su neki selektivno dobivali (sistem ja tebi, ti meni). Kod nas je 10.00 KM po košnici i minimum je 30 društava.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite