ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Odgovorite
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la mugdo »

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la Kreso »

Evo odgovroa svima koji se zaklinju u utopljavanje zajednica. Moglo bi komotno i u temu zatvorene ili otvorene podnice.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la cerex »

Ovo je praktican primjer dosadasnjih pcelarskih zabluda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la Stipo »

To shvatite kao istraživanje i koje nije primjenjljivo u praksi. Ima mješavinu istine, nedovoljnih podataka i lažnih tvrdnji. Napomenuo je da mu je prvi eksperiment propao da pčele nisu opstale. Sada to ponavlja ali sa mrežom.
:lol:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:To shvatite kao istraživanje i koje nije primjenjljivo u praksi. Ima mješavinu istine, nedovoljnih podataka i lažnih tvrdnji. Napomenuo je da mu je prvi eksperiment propao da pčele nisu opstale. Sada to ponavlja ali sa mrežom.
:lol:
nije fer tako čovjeka etiketirati i obezvrijeđivati njegov rad i trud bez ikakvih argumenata, bez obzira o kome se radi.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la Kreso »

Niko, naravno, ne tvrdi da treba pcelariti na ovaj nacin. Ovo ja samo jedna druga krajnost, koja je dobra za otreznjenje onih koji strepe nad svojim pcelicama i nevjeruju u zilavost zivota.
O kakvim laznim tvrdnjama pricas? To mi je negdje promaklo.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:
Stipo je napisao/la:To shvatite kao istraživanje i koje nije primjenjljivo u praksi. Ima mješavinu istine, nedovoljnih podataka i lažnih tvrdnji. Napomenuo je da mu je prvi eksperiment propao da pčele nisu opstale. Sada to ponavlja ali sa mrežom.
:lol:
nije fer tako čovjeka etiketirati i obezvrijeđivati njegov rad i trud bez ikakvih argumenata, bez obzira o kome se radi.
Kolega probaj pa ćeš vidjeti sve činjenice. Ja isto mogu napisati kontra priču. Eh dali ćeš vjerovati u moju priču ili u tu sa videa. To je stvar svakog osobno tko gleda i čita.
1. Nije istina da pčele preko zime u tim mrežama neznatno manje troše meda od društava koja su u drvenim sanducima.
2. Nije istina da pčele u mrežama imaju jednak proljetni razvoj i da u paši donesi jednako meda.
Jer u mrežama je veliki propuh i pčele jako teško održavaju temperaturu legla i troše velike količine meda.
3. Nije istina da leglo u mreži kreće kasnije samo za 1 dan.
Moje iskustvo:
A. 40 društava sam ostavio da prezime u polju na vjetrometini.
B. 40 društava sam ostavio da prezime u osunčanom zaklonitom mjestu.
Pčelinjak A. leglo krenulo poslije 1. 3.
Pčelinjak B. leglo krenulo 15. 2.
Pčelinjak A. iako sam davao pogaču do 4. mjeseca ostalo bez hrane 4 društva koja su umrla od gladi.
20 ih nije imalo tragova meda i da nisam intervenirao i ona bi umrla. Spasio sam što se spasiti može ali do livade većina ih nije ni blizu bila društvima u pčelinjaku B.
Dok su u pčelinjaku A. pčele umirale od gladi u pčelinjaku B. pčele su imale rezerve hrane 5 kg do 8 kg. Količina legla je u pčelinjaku B. bila mnogo veća.
Sada sam pretpostavi koje su pčele donijele više meda.
Jednom sam probao i nikad više mi na pamet neće pasti da ostavim pčele na nepovoljnom položaju kamo li još da ih stavim u kaveze i da ih još i ne utoplim.
Evo sada na ovoj zimi bolje su mi pčele koje su na poklopnoj dasci imale stiropol nego drugih 15 koje nisu imale stiropol. Naravno tih 15 potrošile su mnogo više hrane. Sada Govorim o pčelama u istom pčelinjaku.
Medno
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la Stipo »

Pčelinjak A. Jednom zazimio i nikad više.
slika
slika
Pčelinjak B.
slika
slika
slika
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la cerex »

Kako sam ja mogao shvati cilj ovog eksperimenta i nije bio da kaze da pcele trebamo drzati u kavezu umjesto kosnice.Ovo samo potkrepljuje cinjenicu da jaka i zdrava drustva sa dovoljnom kolicinom hrane mogu izdrzati extreme koji su ljudskom mozgu ne shvatljivi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:
mugdo je napisao/la:
Stipo je napisao/la:To shvatite kao istraživanje i koje nije primjenjljivo u praksi. Ima mješavinu istine, nedovoljnih podataka i lažnih tvrdnji. Napomenuo je da mu je prvi eksperiment propao da pčele nisu opstale. Sada to ponavlja ali sa mrežom.
:lol:
nije fer tako čovjeka etiketirati i obezvrijeđivati njegov rad i trud bez ikakvih argumenata, bez obzira o kome se radi.
Kolega probaj pa ćeš vidjeti sve činjenice. Ja isto mogu napisati kontra priču. Eh dali ćeš vjerovati u moju priču ili u tu sa videa. To je stvar svakog osobno tko gleda i čita.
1. Nije istina da pčele preko zime u tim mrežama neznatno manje troše meda od društava koja su u drvenim sanducima.
2. Nije istina da pčele u mrežama imaju jednak proljetni razvoj i da u paši donesi jednako meda.
Jer u mrežama je veliki propuh i pčele jako teško održavaju temperaturu legla i troše velike količine meda.
3. Nije istina da leglo u mreži kreće kasnije samo za 1 dan.
Moje iskustvo:
A. 40 društava sam ostavio da prezime u polju na vjetrometini.
B. 40 društava sam ostavio da prezime u osunčanom zaklonitom mjestu.
Pčelinjak A. leglo krenulo poslije 1. 3.
Pčelinjak B. leglo krenulo 15. 2.
Pčelinjak A. iako sam davao pogaču do 4. mjeseca ostalo bez hrane 4 društva koja su umrla od gladi.

20 ih nije imalo tragova meda i da nisam intervenirao i ona bi umrla. Spasio sam što se spasiti može ali do livade većina ih nije ni blizu bila društvima u pčelinjaku B.
Dok su u pčelinjaku A. pčele umirale od gladi u pčelinjaku B. pčele su imale rezerve hrane 5 kg do 8 kg. Količina legla je u pčelinjaku B. bila mnogo veća.
Sada sam pretpostavi koje su pčele donijele više meda.
Jednom sam probao i nikad više mi na pamet neće pasti da ostavim pčele na nepovoljnom položaju kamo li još da ih stavim u kaveze i da ih još i ne utoplim.
Evo sada na ovoj zimi bolje su mi pčele koje su na poklopnoj dasci imale stiropol nego drugih 15 koje nisu imale stiropol. Naravno tih 15 potrošile su mnogo više hrane. Sada Govorim o pčelama u istom pčelinjaku.
Medno
po meni nije dovoljno reći za nešto da je istina ili nije bez valjanog argumenta. pčelinjaci A i B predpostavljem da nisu bili u neposrednoj blizini tako da je tu vjerovatno bilo i drugih faktora osim vjetra koji su uticali na razvoj situacije koju si opisao. ne tvrdim da je apsolutna istina sve ono što čovjek govori ali daje jedno drugačije viđenje života pč.zajednice od uobičajnog. kao što se da vidjeti iz priloga čovjek vrši prezentaciju tog svoga istraživanja javno, pa samo bi budala javno diskutovala o nečemu što je izmišljotina i bez ikakvih argumenata izlažući se tako javnoj kritici i izrugivanju znajući koliko smo mi pčelari spremni kontrirati jedni drugima i diskreditovati jedni druge.
ako me pamćenje dobro služi nedavno si i ti sam bio kritikovan za tvoju tezu da tvoj preparat popravlja kvalitetu meda, međutim kolege sa foruma su koristile malo blažu retoriku da ti kažu da oni ne vjeruju u to, a zamisli da to kažeš pred većim skupom iskusnih pčelara koji te nebi štedjeli kritike a vjerovatno i uvrede.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la Stipo »

Baš tako kolega. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ZANIMLJIVO ISTRAŽIVANJE

Post Postao/la senad »

Još davno rusi su uradili eksperiment stavljanjem roja u zamrzivač i ustanovili, nadam se da ne griješim u podacima ; da tek na (minus) -60 pčelinje klube se počinje raspdat . Jednostavan kesperiment.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite