Americka Trulez Legla

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Americka Trulez Legla

Post Postao/la medonosa »

Ovo opako oboljenje u Lukavcu odnijelo 15 košnica. Najugroženije je uže područje Gegića! Već dvije godine vape pčelari iz Lukavca - američka gnjiloća legla ubija njihova društva, ali za to niko nema sluha. Najviše rukovodstvo Saveza pčelara Tuzlanskog kantona nema volje da riješi njihove muke, pčelari ne znaju kome više da se obrate





Šokantne slike šalju lukavački pčelari! Američka gnjiloća legla pustoši njihove pčelinjake još od avgusta prošle godine, a sluha za njihov problem još uvijek nema niko, izuzev Veterinarske stanice Lukavac. Pčelari okrivljuju čelne ljude Saveza pčelara Tuzlanskog kantona, inspekcijske službe, Veterinarski zavod TK. Nezainteresirani su za rješevanje njihovih problema, čak ih pokušavaju i “gurnuti pod tepih”. Nejasna je uloga i lokalnog Udruženja pčelara „Lukavac“, koje je, sumnjaju, pod utjecajem Saveza.

U slučaju lukavačkih pčelara zatajio je i Veterinarski zavod u Tuzli. Leglo pozitivno na američku gnjiloću otkriveno kod jednog lokalnog pčelara, proglasili su potpuno urednim!? (Vidi kopiju nalaza). Samo Bog je spasio pa nije došlo do veće katastrofe!

- Nije nam jasno zašto se o ovom ne želi javno govoriti – poručuju pčelari očajnički!

Najugroženiji lokalitet Gegića

- Područje Gegića za sada nam je najugroženije. Riječ je o livadsko-šumskom području, ekološki čistom, atraktivnom za držanje pčela. Ovdje u krugu od jednog kilometra ima oko 12 pčelinjaka sa oko 300 košnica - objašnjava pčelar Izet Jusufović, koji je odlučio javno progovoriti. Kritikovao je rad Mubere Isabegović, Ibrahima Čeperkovića Savjetovali su mu da vodi računa o sebi i da čuva svoje pčele, proglašavali ga ludim.

- Prvi slučaj američke gnjiloće prijavio je pčelar Ahmet Ahmetašević prošle godine. U avgustu ove godine, oko 200 metara dalje od prošlogodišnjeg žarišta, pojavila su se i još dva slučaja bolesti, i to kod pčelara Mustafe Hodžića i Mehmeda Karahasanovića. Teško je sada okrivljivati ikoga, ali mislim da je zakazao inspektor u slučaju prve pojave bolesti, koji je ostavio otpad spaljenih košnica na livadi. Pčele iz okolnih pčelinjaka lahko su mogle prenijeti spore u svoje košnice. Ali to će još trebati dokazivati.

Jusufović se deklariše kao neformalna opozicija rukovodstvu Udruženju pčelara “Lukavac”, i Savezu pčelara TK.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

Nije nam jasno zašto se o ovom ne želi javno govoriti – poručuju pčelari očajnički!

Bar smo se Varroe rijesili.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Nije nam jasno zašto se o ovom ne želi javno govoriti – poručuju pčelari očajnički!

Bar smo se Varroe rijesili.
Pozdrav.
Moj sahista ili šahista , ako imaš slova sa kvacicama, varoe se nismo riješili, a što se tiče ovog, znaš onu, više vidi onaj na brdu , već onaj ispod . Ako ovo nije ispravno
citirano i ako izgleda prosta rečenica reči ću da je u prostim stvarima genijalnost. Ako ovo što sam napisao izgleda nejasno, reči ću da i nisam htio da bude jasnije, ali i da
ti iz svoje sadašnje ravnice nemožeš ni vidjeti k´o onaj koji je na brdu . Ovim što sam napisao, nije mi namjera ni povrijediti ni uvrijediti.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la pot »

Nešto je trulo u državi Bosni..... Ako je neko sa čuđenjem čitao medonošin post onda mu je možda i bolje jer nezna šta se dešava u BiH.
Imalo bi se tu šta reći ali......
Pozdrav..
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:Nešto je trulo u državi Bosni..... Ako je neko sa čuđenjem čitao medonošin post onda mu je možda i bolje jer nezna šta se dešava u BiH.
Imalo bi se tu šta reći ali......
Pozdrav..
Pot , po prvi put te potpuno razumijem iako pišeš u šiframa i potpuno se slažem !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Nešto je trulo u državi Bosni..... Ako je neko sa čuđenjem čitao medonošin post onda mu je možda i bolje jer nezna šta se dešava u BiH.
Imalo bi se tu šta reći ali......
Pozdrav..
Sutnjom nece se nista promjeniti,ostat ce isto a bogami mozda i gore,a kad kazem nesto na glas nekako mi lakse..
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la pot »

zvones je napisao/la:
pot je napisao/la:Nešto je trulo u državi Bosni..... Ako je neko sa čuđenjem čitao medonošin post onda mu je možda i bolje jer nezna šta se dešava u BiH.
Imalo bi se tu šta reći ali......
Pozdrav..
Pot , po prvi put te potpuno razumijem iako pišeš u šiframa i potpuno se slažem !
Nije mi namjera pisati u siframa samo mi je cesto dosadnu pisati u detaje vise mi odgovara ziva rjec...
Medonosa da ja opet skratim I kazem suti dobro je, nema mi ovo kino navoda..
Pozdrav...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

zvones je napisao/la:
sahista je napisao/la:Nije nam jasno zašto se o ovom ne želi javno govoriti – poručuju pčelari očajnički!

Bar smo se Varroe rijesili.
Pozdrav.
Moj sahista ili šahista , ako imaš slova sa kvacicama, varoe se nismo riješili, a što se tiče ovog, znaš onu, više vidi onaj na brdu , već onaj ispod . Ako ovo nije ispravno
citirano i ako izgleda prosta rečenica reči ću da je u prostim stvarima genijalnost. Ako ovo što sam napisao izgleda nejasno, reči ću da i nisam htio da bude jasnije, ali i da
ti iz svoje sadašnje ravnice nemožeš ni vidjeti k´o onaj koji je na brdu . Ovim što sam napisao, nije mi namjera ni povrijediti ni uvrijediti.
Zvones,ne znam.Pokusavao sam razumiti,sta si zelio napisati..ne ide.Ne kontam.
Jedan od najvecih problema u pcelarstvu upravo i jeste u tome da se prica u nekakvim siframa,jezicima koji obican pcelar ne moze razumiti.Pored toga sta se manje razumije,ispadne autor teksta jos veci profesionalac struke,jer valjda samo on razumije sta je zelio napisati.Ovdje ne mislim na pojedince,nego mislim u globalu.
Eh sada cu nesto napisati sto ce svi razumjeti.Ovo u vezi ATR,je cista sramota BiH pcelara.Bezobrazluk prve klase.Totalno bezvlasce.Mene kao pcelara bila bih sramota da to gledam a da ne pokusam nista promjenuti.Jos bih dodao da sam sretan da pcelarim izvan BiH.
E sada neka se jave oni koji naravno o ovaj problematici nemaju pojma,niti imaju ikakve veze sa ovakvim slucajevima.A ako i imaju kakve veze,onda su sigurno u pitanju visoki standardi.
Sramota.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la pot »

pot je napisao/la:Eh sada cu nesto napisati sto ce svi razumjeti.Ovo u vezi ATR,je cista sramota BiH pcelara.Bezobrazluk prve klase.Totalno bezvlasce.Mene kao pcelara bila bih sramota da to gledam a da ne pokusam nista promjenuti.Jos bih dodao da sam sretan da pcelarim izvan BiH.
E sada neka se jave oni koji naravno o ovaj problematici nemaju pojma,niti imaju ikakve veze sa ovakvim slucajevima.A ako i imaju kakve veze,onda su sigurno u pitanju visoki standardi.
Sramota.
Pozdrav.
Nije baš da je totalno bezvlašće ali ima i toga ima i dobro organizovanih udruženja i td. ali pčelarimo na malom prostoru i to nam je zajednički problem i ovo što se dešava su sitni ineresi ljudi u tim udruženjima koji bi nas mogli puno koštati.
Kolega ovdje živi jedan napaćeni narod koji se planski održava u takvom stanju a vi zapadnjaci to ne prinjetite kao sto nikad niste ni primjetili ili ste brzo zaboravili, i ja bih sa distance i situran nešto pičo. Znam da će te reći da ste frustriran i td. ali niste više od mene, ja radim ali sam dozer malo prtego da ne se ne zapalim a od toga nema koristi, mora se i živjeti i polahko tražit rješnje a neko će ga naći...
Da ne upropastimo temu, ista je na mjestu i trba se pričat ali konstruktiva dijalog jedino može pomoć.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la franevrs »

sahista je napisao/la:Zvones,ne znam.Pokusavao sam razumiti,sta si zelio napisati..ne ide.Ne kontam.
Jedan od najvecih problema u pcelarstvu upravo i jeste u tome da se prica u nekakvim siframa,jezicima koji obican pcelar ne moze razumiti.Pored toga sta se manje razumije,ispadne autor teksta jos veci profesionalac struke,jer valjda samo on razumije sta je zelio napisati.Ovdje ne mislim na pojedince,nego mislim u globalu.
Eh sada cu nesto napisati sto ce svi razumjeti.Ovo u vezi ATR,je cista sramota BiH pcelara.Bezobrazluk prve klase.Totalno bezvlasce.Mene kao pcelara bila bih sramota da to gledam a da ne pokusam nista promjenuti.Jos bih dodao da sam sretan da pcelarim izvan BiH.
E sada neka se jave oni koji naravno o ovaj problematici nemaju pojma,niti imaju ikakve veze sa ovakvim slucajevima.A ako i imaju kakve veze,onda su sigurno u pitanju visoki standardi.
Sramota.
Pozdrav.
Koliko sam shvatio iz Blaškovog napisa, pčelari iz tog kraja su više puta prijavljivali te
svoje probleme, ali ih odgovorni niti jednom nisu " čuli " ili nisu htjeli čuti.
Stoga smatram, iako nemam pojma o toj problematici niti ikakve veze sa njom, da
prijekor i i ljutnju treba uputit na drugu adresu, bar u ovom slučaju.

pozz..............
Frane Vrsalović
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la Stipo »

Lukavac je klasični primjer neznanja, neodgovornosti i nemara ne jednog nego više čimbenika. Od njihovog pčelarskog udruženja, stručnosti veterinarske službe, nehaja inspekcijske službe pa na kraju i ministarstva poloprivrede. To je lanac gdje je zakazalo više karika. Zbog nekih propusta određenih vjerovatno uglednih osoba pokušava se zataškati da se ne sazna, a time se pokušava izbjeći odgovornost. Pa igraju na jednu kartu, kartu vremena, a vrijeme liječi sve rane i nakon toga nitko nije kriv. Na žalost kada je u pitanju ATL sa njom nema šale i ako posao nije odrađen kako treba vraća se nazad kao bumerang ali drugi put u jačem i širem opsegu. Pa onda pčelari " kome opanci kome obojci".
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:
pot je napisao/la:Eh sada cu nesto napisati sto ce svi razumjeti.Ovo u vezi ATR,je cista sramota BiH pcelara.Bezobrazluk prve klase.Totalno bezvlasce.Mene kao pcelara bila bih sramota da to gledam a da ne pokusam nista promjenuti.Jos bih dodao da sam sretan da pcelarim izvan BiH.
E sada neka se jave oni koji naravno o ovaj problematici nemaju pojma,niti imaju ikakve veze sa ovakvim slucajevima.A ako i imaju kakve veze,onda su sigurno u pitanju visoki standardi.
Sramota.
Pozdrav.
Nije baš da je totalno bezvlašće ali ima i toga ima i dobro organizovanih udruženja i td. ali pčelarimo na malom prostoru i to nam je zajednički problem i ovo što se dešava su sitni ineresi ljudi u tim udruženjima koji bi nas mogli puno koštati.
Kolega ovdje živi jedan napaćeni narod koji se planski održava u takvom stanju a vi zapadnjaci to ne prinjetite kao sto nikad niste ni primjetili ili ste brzo zaboravili, i ja bih sa distance i situran nešto pičo. Znam da će te reći da ste frustriran i td. ali niste više od mene, ja radim ali sam dozer malo prtego da ne se ne zapalim a od toga nema koristi, mora se i živjeti i polahko tražit rješnje a neko će ga naći...
Da ne upropastimo temu, ista je na mjestu i trba se pričat ali konstruktiva dijalog jedino može pomoć.
Pa naravno kolega.Mi zapadnjaci snosimo potpunu odgovornost za nastalo stanje :D .Pogotovo u pcelarstvu. :D .
Vidis kolega ovako rade zapadnjaci ako se konstatuje ATL.Zove se alarmni broj koji je dostupan na svim forumima,pcelarskim casopisima,pcelarskim udruzenjima.Broj je otvoren 24 sata.Samim pozivom,ti kao vlasnik manje-vise nemas vise dozvoljen pristup tom pcelinjaku.Na lice mjesta dolazi veterinarska sluzba,koja vrsi detaljnu kontrolu.Sve u krugu do 5 km. ide u karantin.Sve admistrativne poslove radi sluzba.Sve buduce aktivnosti su pod kontrolom.Oni imaju svega osim MILOSTI.Gledao svojim ocima.Kada se slucaj zavrsi slijede redovne kontrole,koje su toliko rigorozne da ljudi doleze na ideju da prestanu pcelariti.Prija bolesti spada pod zakonsku obavezu,tako da te neodgovornost moze dobroooooooooo kostati.Ja po prirodi posstujem zakon pa tako i zakone u pcelarstvu.
Sada jedno pitanje za uvazene kolege.
Akjo se konstatuje ATL u BiH,pa dodje do unistavanja kosnica,da li vlasnik ima pravo na novcanu nadoknadu,a ako ima koliko ta nadoknada iznosi?.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la simke »

sahista je napisao/la:
pot je napisao/la:
pot je napisao/la:Eh sada cu nesto napisati sto ce svi razumjeti.Ovo u vezi ATR,je cista sramota BiH pcelara.Bezobrazluk prve klase.Totalno bezvlasce.Mene kao pcelara bila bih sramota da to gledam a da ne pokusam nista promjenuti.Jos bih dodao da sam sretan da pcelarim izvan BiH.
E sada neka se jave oni koji naravno o ovaj problematici nemaju pojma,niti imaju ikakve veze sa ovakvim slucajevima.A ako i imaju kakve veze,onda su sigurno u pitanju visoki standardi.
Sramota.
Pozdrav.
Nije baš da je totalno bezvlašće ali ima i toga ima i dobro organizovanih udruženja i td. ali pčelarimo na malom prostoru i to nam je zajednički problem i ovo što se dešava su sitni ineresi ljudi u tim udruženjima koji bi nas mogli puno koštati.
Kolega ovdje živi jedan napaćeni narod koji se planski održava u takvom stanju a vi zapadnjaci to ne prinjetite kao sto nikad niste ni primjetili ili ste brzo zaboravili, i ja bih sa distance i situran nešto pičo. Znam da će te reći da ste frustriran i td. ali niste više od mene, ja radim ali sam dozer malo prtego da ne se ne zapalim a od toga nema koristi, mora se i živjeti i polahko tražit rješnje a neko će ga naći...
Da ne upropastimo temu, ista je na mjestu i trba se pričat ali konstruktiva dijalog jedino može pomoć.
Pa naravno kolega.Mi zapadnjaci snosimo potpunu odgovornost za nastalo stanje :D .Pogotovo u pcelarstvu. :D .
Vidis kolega ovako rade zapadnjaci ako se konstatuje ATL.Zove se alarmni broj koji je dostupan na svim forumima,pcelarskim casopisima,pcelarskim udruzenjima.Broj je otvoren 24 sata.Samim pozivom,ti kao vlasnik manje-vise nemas vise dozvoljen pristup tom pcelinjaku.Na lice mjesta dolazi veterinarska sluzba,koja vrsi detaljnu kontrolu.Sve u krugu do 5 km. ide u karantin.Sve admistrativne poslove radi sluzba.Sve buduce aktivnosti su pod kontrolom.Oni imaju svega osim MILOSTI.Gledao svojim ocima.Kada se slucaj zavrsi slijede redovne kontrole,koje su toliko rigorozne da ljudi doleze na ideju da prestanu pcelariti.Prija bolesti spada pod zakonsku obavezu,tako da te neodgovornost moze dobroooooooooo kostati.Ja po prirodi posstujem zakon pa tako i zakone u pcelarstvu.
Sada jedno pitanje za uvazene kolege.
Akjo se konstatuje ATL u BiH,pa dodje do unistavanja kosnica,da li vlasnik ima pravo na novcanu nadoknadu,a ako ima koliko ta nadoknada iznosi?.
Pozdrav.

Vlasnik ima pravo na nadoknadu, ministarstvo plaća zavisno od jačine društva, meni je inspektor rekao da mogu procjeniti košnicu sa dva nastavka do 120 km koje plaća monistarstvo. Ja smatram da je u ovoj bolesti ATL njen najveći prijatelj PČELAR, zato što većina pčelara ne prijavljuje institutu uzorke saća sa leglom već to samo spale i nastave dalje bojeći se da će im uništiti pčelinjak, jer im treba opet par godina muke i truda da formiraju dobar pčelinjak. Smatram još i da je PČELAR kriv sam sa svojim načinom pčelarenja.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la pot »

sahista je napisao/la:
pot je napisao/la:
pot je napisao/la:Eh sada cu nesto napisati sto ce svi razumjeti.Ovo u vezi ATR,je cista sramota BiH pcelara.Bezobrazluk prve klase.Totalno bezvlasce.Mene kao pcelara bila bih sramota da to gledam a da ne pokusam nista promjenuti.Jos bih dodao da sam sretan da pcelarim izvan BiH.
E sada neka se jave oni koji naravno o ovaj problematici nemaju pojma,niti imaju ikakve veze sa ovakvim slucajevima.A ako i imaju kakve veze,onda su sigurno u pitanju visoki standardi.
Sramota.
Pozdrav.
Nije baš da je totalno bezvlašće ali ima i toga ima i dobro organizovanih udruženja i td. ali pčelarimo na malom prostoru i to nam je zajednički problem i ovo što se dešava su sitni ineresi ljudi u tim udruženjima koji bi nas mogli puno koštati.
Kolega ovdje živi jedan napaćeni narod koji se planski održava u takvom stanju a vi zapadnjaci to ne prinjetite kao sto nikad niste ni primjetili ili ste brzo zaboravili, i ja bih sa distance i situran nešto pičo. Znam da će te reći da ste frustriran i td. ali niste više od mene, ja radim ali sam dozer malo prtego da ne se ne zapalim a od toga nema koristi, mora se i živjeti i polahko tražit rješnje a neko će ga naći...
Da ne upropastimo temu, ista je na mjestu i trba se pričat ali konstruktiva dijalog jedino može pomoć.
Pa naravno kolega.Mi zapadnjaci snosimo potpunu odgovornost za nastalo stanje :D .Pogotovo u pcelarstvu. :D .
Vidis kolega ovako rade zapadnjaci ako se konstatuje ATL.Zove se alarmni broj koji je dostupan na svim forumima,pcelarskim casopisima,pcelarskim udruzenjima.Broj je otvoren 24 sata.Samim pozivom,ti kao vlasnik manje-vise nemas vise dozvoljen pristup tom pcelinjaku.Na lice mjesta dolazi veterinarska sluzba,koja vrsi detaljnu kontrolu.Sve u krugu do 5 km. ide u karantin.Sve admistrativne poslove radi sluzba.Sve buduce aktivnosti su pod kontrolom.Oni imajub svega osim MILOSTI.Gledao svojim ocima.Kada se slucaj zavrsi slijede redovne kontrole,koje su toliko rigorozne da ljudi doleze na ideju da prestanu pcelariti.Prija bolesti spada pod zakonsku obavezu,tako da te neodgovornost moze dobroooooooooo kostati.Ja po prirodi posstuje
m zakon pa tako i zakone u pcelarst
vu.
Sada jedno pitanje za uvazene kolege.
Akjo se konstatuje ATL u BiH,pa dodje do unistavanja kosnica,da li vlasnik ima pravo na novcanu nadoknadu,a ako ima koliko ta nadoknada iznosi?.
Pozdrav.
O tome ja I govrim vi imate broj a u nas pcelari mole da se intervenise a vi pisete kako pcelari treba da se nesto srame, kao da nikad niste bili ovdje , to mi lici na ma nista...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

Bravo Simke.Savremen,moderan i vise nego odlican pristup pcelarstvu.Ne treba se bojati,nego problem rjesavati.
Sto se tice nadoknada(mi zapadnjaci prepostavljamo :D ),mislim da ce biti najvise isplacivani onim pcelarima koji imaju dobru stelu,a da ATL,nisu nikada ni vidjeli svojim ocima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la sahista »

Kolega Pot.Ja ti pisem kako bi trebalo biti.Postoji procedura i u BiH.Samo ko se drzi te procedure.Pa sta ocekivati od drzave,ako sami pcelari rade protiv svojih interesa.Procitaj post od kolege Simke,covjek je sve lijepo objasnio.Mislim da pcelari kroz zajednicki rad mogu napraviti i pored drzave veliki napredak po ovom pitanju.Znas ti nas...
Jos bih te zamolio da me ne gledas ko marsovca,niti da mi dodajes epitet nekakog zapadnjaka.Ako ti smeta moje pisanje mozes jednostavno da preskocis moj post.Ako sam prekrisio pravila foruma,Ima Senad odrijesene ruke,neka radi sta pozeli.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la pot »

sahista je napisao/la:Kolega Pot.Ja ti pisem kako bi trebalo biti.Postoji procedura i u BiH.Samo ko se drzi te procedure.Pa sta ocekivati od drzave,ako sami pcelari rade protiv svojih interesa.Procitaj post od kolege Simke,covjek je sve lijepo objasnio.Mislim da pcelari kroz zajednicki rad mogu napraviti i pored drzave veliki napredak po ovom pitanju.Znas ti nas...
Jos bih te zamolio da me ne gledas ko marsovca,niti da mi dodajes epitet nekakog zapadnjaka.Ako ti smeta moje pisanje mozes jednostavno da preskocis moj post.Ako sam prekrisio pravila foruma,Ima Senad odrijesene ruke,neka radi sta pozeli.
Pozdrav.
Procitajt kolega svoje postove I vidjet ce te da li ste sami trazili da vas onako nazovem I znam da znate kakvi smo mi , iz tih razloga sam onako I odregovao. Naravno necu vise ako ne budem morao..
Pozdrav iskren I od srca..
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Kolega Pot.Ja ti pisem kako bi trebalo biti.Postoji procedura i u BiH.Samo ko se drzi te procedure.Pa sta ocekivati od drzave,ako sami pcelari rade protiv svojih interesa.Procitaj post od kolege Simke,covjek je sve lijepo objasnio.Mislim da pcelari kroz zajednicki rad mogu napraviti i pored drzave veliki napredak po ovom pitanju.Znas ti nas...
Jos bih te zamolio da me ne gledas ko marsovca,niti da mi dodajes epitet nekakog zapadnjaka.Ako ti smeta moje pisanje mozes jednostavno da preskocis moj post.Ako sam prekrisio pravila foruma,Ima Senad odrijesene ruke,neka radi sta pozeli.
Pozdrav.
Ahmo , ti kao i svaki naš čovjek koji je van naše zemlje želiš joj pomoći i to za bilo koga nije upitno . Kad sam spomenuo onu "ko imalo nabrdu " i tvoju sadašnju ravnicu
nisam to mislio doslovno . Mogao bi biti i na vrhu Alpa pa opet nebi ništa vidio jer ima prepreka koje ti smetaju da vidiš, ili bolje reči nisi ovdje, pa i da jesi postoje mnogi
razlozi zbog kojih nebi mogao vidjeti . Evo mnogi su ovdje i neznaju ništa. Da Simke je lijepo napisao, ali to su prepisani propisi koji nemaju veze sa stvarnošću . To ti je
k´o ono po ustavu da svaki čovjek ima pravo na posao, dom i ostalo , samo niko nije rekao , kako to "pravo" ostvariti.
Što se tiče konkretnog slučaja, nije on od jučer ali je sad "ozvučen",njega ni Serlok Holms nebi riješio bez nekih informacija, a prave informacije se daju u četri oka. Sjećaš
se slučaja bruceloze. Ko se to sjeća ko je kriv, a ostale teške posljedice . Nema veze sa ovim osim spomenute rečenice " sitni interesi "
Koji je osnovni problem u vezi ovog slučaja . Imamo mi propise i pravila, pa kakvi god bili. Međutim ima i egzotičnih igara i plesa. I tu je sve u redu , istina promjenio se
žiri ali pravila nisu . Znaju se i "najbolji" ali nastupa šok, nedostaju pare jer ih nema.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

kolege od jedne kosnice koliko sam imao ove godine nadjem americku trulez eto kakvu vam ja srecu imama sto je jos gore uzeo sebi dva novo formirana roja i to drustvo spojo s jednim od njih jer mi je slaba matica bila i sad nakon osam dana pregled vrsim i uocim americku trulez legla.Imao sam priliko ove godine u Austriji kod jednog pcelara da vidim americku trulez i nazalost i kod sebe.Ramove sa leglom i sacem sam spalio al sad se bojim da sam zarazio i drustvo skojim sam spoio u zajednicu . To drustvo sam ostavio pa cu ga pozorno nadzirati pa cemo vidjeti sta dalje evo pozdrav morao sam se negdje izjadati malo hahah reko gdje cu nego na forum :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la medonosa »

balasevic je napisao/la:kolege od jedne kosnice koliko sam imao ove godine nadjem americku trulez eto kakvu vam ja srecu imama sto je jos gore uzeo sebi dva novo formirana roja i to drustvo spojo s jednim od njih jer mi je slaba matica bila i sad nakon osam dana pregled vrsim i uocim americku trulez legla.Imao sam priliko ove godine u Austriji kod jednog pcelara da vidim americku trulez i nazalost i kod sebe.Ramove sa leglom i sacem sam spalio al sad se bojim da sam zarazio i drustvo skojim sam spoio u zajednicu . To drustvo sam ostavio pa cu ga pozorno nadzirati pa cemo vidjeti sta dalje evo pozdrav morao sam se negdje izjadati malo hahah reko gdje cu nego na forum :D
Kolega,ako je to tako kao sto pises,obrati se u udruzenje pcelara,ili veterinaru,da nebi nastalo vise stete!To se moze dogoditi na svakome pcelinjaku,i potrebna je brza sanacija radi sprecavanja sirenja bolesti!Iako su na forumu i proizvodjaci preparata protiv pcelinjih bolesti,zalosno je da niko ne reagira na tvoje pisanje!Moja preporuka ti je da Sam ne pokusavas to sanirati
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la balasevic »

Kolega ja sam uradio sam sanaciju ljepo sve zapalio koplet kosnicu
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la simke »

jedini sanitarac je VATRA, sve ostalo je đžaba uložen trud....
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la senad »

Dr. Zlatko Tomljanovic govori o tome u svojoj knjizi a ima obajvljeno i u predzadnjem broju "BH PČELAR"
Prema njegovm riječima AT nije toliko opasna i može se sanirati dok EVROPSKA nanosi velike štete.

Da bi se saniralo društvo potrebno je imati više pčelinjih zajednica.
Nedavno smo kod jednog početnika prema uputama ( malo modifikovano) dr. Zlatka sanirali dva društva na kojima je bila truhlež . Z a sada nema znakova bolesti.

Ova modifikacija zasniva se na dodavanju zdravog legla i pčela u zaraženu zajednicu i zamjena matice ostalo satna osnova,
ZAraženo leglo, svi okviri,podnjača i poklopna daska otišli su na vatru.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la simke »

senad je napisao/la:Dr. Zlatko Tomljanovic govori o tome u svojoj knjizi a ima obajvljeno i u predzadnjem broju "BH PČELAR"
Prema njegovm riječima AT nije toliko opasna i može se sanirati dok EVROPSKA nanosi velike štete.

Da bi se saniralo društvo potrebno je imati više pčelinjih zajednica.
Nedavno smo kod jednog početnika prema uputama ( malo modifikovano) dr. Zlatka sanirali dva društva na kojima je bila truhlež . Z a sada nema znakova bolesti.

Ova modifikacija zasniva se na dodavanju zdravog legla i pčela u zaraženu zajednicu i zamjena matice ostalo satna osnova,
ZAraženo leglo, svi okviri,podnjača i poklopna daska otišli su na vatru.

Kolega Senade, sve si u pravu, ali to je mala sanacija i pojačavanje snage društva da čišći zaražene ćelije, ali šta je sa prisutstvom bakterije, koja čeka opet kada će društvo oslabiti i prenijeti se na druga društva prebacivanjem ramova. Naleti slaba godina društva se ne mogu ravijati i kuga odnese 50 društava, mislim da je bolje spaliti ti par društava na kojima pokaže da se isčisti pčelinjak.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Americka Trulez Legla

Post Postao/la senad »

simke je napisao/la:
senad je napisao/la:Dr. Zlatko Tomljanovic govori o tome u svojoj knjizi a ima obajvljeno i u predzadnjem broju "BH PČELAR"
Prema njegovm riječima AT nije toliko opasna i može se sanirati dok EVROPSKA nanosi velike štete.

Da bi se saniralo društvo potrebno je imati više pčelinjih zajednica.
Nedavno smo kod jednog početnika prema uputama ( malo modifikovano) dr. Zlatka sanirali dva društva na kojima je bila truhlež . Z a sada nema znakova bolesti.

Ova modifikacija zasniva se na dodavanju zdravog legla i pčela u zaraženu zajednicu i zamjena matice ostalo satna osnova,
ZAraženo leglo, svi okviri,podnjača i poklopna daska otišli su na vatru.

Kolega Senade, sve si u pravu, ali to je mala sanacija i pojačavanje snage društva da čišći zaražene ćelije, ali šta je sa prisutstvom bakterije, koja čeka opet kada će društvo oslabiti i prenijeti se na druga društva prebacivanjem ramova. Naleti slaba godina društva se ne mogu ravijati i kuga odnese 50 društava, mislim da je bolje spaliti ti par društava na kojima pokaže da se isčisti pčelinjak.
To je logičko razmišljanje i sve to stoji. Praktično kada se posmatra ,Šta biva sa ostalim zajednicama u koje ulaze trutovi iz zaražene zajednice ili zalijetanje pčela? Vjerovatno dr. Zlatko ovo govori za AT dok i sam kaže da je ET gora od svih bolesti . Dr. Zlatko govori da AT nema neugodan miris dok su nas do sada učili da baš AT ima onaj neugodan miris . Izgleda da su nas ipak lagali . Svaku zaraženu zajednicu vrijedi pokušat spasiti samo iz jednog razloga a to je da niko ne može kontrolisati trutove koji tumaraju od košnice do košnice.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite