PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Svi koji žele da prezentuju tehniku pčelarenja
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Dvomatična društva su manje sklona rojenju od jednomatičnih. Znam da mi neki ne vjeruju ali ja sam nekoliko godina imao više dvomatičnih društava i ni jedno nije pokazivalo znakove rojenja. Ako samo tako pustimo dvomatično društvo bez dodavanja satnih osnova i bez usmjeravanja pčela ona će imati mnogo legla i društvom će zavladati mlade pčele koje će biti nedovoljno uposlene i normalno je da će se tada pojaviti rojevi nagon. Dvomatično društvo uvijek mora imati 30% slobodnog prostora i dovoljno satnih osnova za izgradnju. Kada se primijeti da u donjem ili gornjem društvu ima puno legla više od 7 okvira iz gornjeg društva treba odmah usmjeriti pčele u donje društvo. Tako će se donje društvo pojačati izletnicama koje će dodatno uposliti kućne pčele i neće im padati na pamet rojenje. Gornje društvo će ostati bez izletnica i mlađe pčele će biti primorane sakupljati polen i nektar tako će se gornje društvo dodatno uposliti pa ni njemu neće padati na pamet rojenje. Kada jednom usmjerimo izletnice sa tim usmjeravanjem nesimo stati. Moramo redovno svakih 10dana ponovo usnjeriti pčele iz gornjeg društva. Dvomatično društvo zbog bolje klime i kako sam već naveo većeg radnog raspoloženje mora donijeti više nego 3 jednomatična društva. Kod slabijih paša jedino takva dvomatična društva mogu skupiti nešto meda. To sam dobro uočio na svom pčelinjaku jer sam takvih godina jedino vrcao i dvomatičnih društava.
Dvomatična društva donose puno polena i ja sam ovoga puta spreman na proljeće da pokupim te viškove. Prijašnjih godina nisam imao polenarnike i da ne povjerujete u svakom dvomatičnom društvu imao sam na livadskoj paši po 30 okvira perge, a to je svakako previše i nisam znao šta ću sa tolikom pergom. Možete zamisliti 15 društava u pčelinjaku od kojih su 4 dvomatična i samo u ta 4 društva ima 120 okvira perge. Trenutno imam 24 dvomatična društva. Ove godine sam malo spremniji za rad sa njima jer imam polu nastavke i matične rešetke i polenarnike , a u tijeku je i izrada specijalne dizalice kojom moći podići odjednom 6 nastavaka. Mislim da ću sa tom dizalicom riješiti najveći problem prilikom rada sa dvomatičnim društvima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

slika
Da te Stipo pitam za misljenje,mogucnost ugradnje ove dizalice na autoprikolicu,(od kuke pa do prikolice,da je ucvrstim,zavarim ili sl)inace mooze dici 2000kg!Sluzi u svakoj autoradionici za vadjenje motora iz auta ili ubacivanje motora!
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Azem »

Znamo da nema svršene i univerzalne tehnike pčelarenja, tako da svaka od poznatih nam tehnika ima svoje dobre i loše strane.
Sve što je Stipo napisao za dvomatično pčelarenje mogu potvrditi, mada kao što i sam kaže zna da mu neki neće vjerovati, pa otud i razlog da se ova tehnika na forumima malo ili nikako obrađuje.
Da ne bi bilo zabune Stipo ovdje pominje dizalicu.
O čemu se zapravo radi.
Kod dvomatičnog sistema manipulacija se vrši nastavcima za razliku od nama poznatih metoda gdje ove radnje vršimo sa ramovima i zamislite ako je društvo na pet-šest nastavaka, a morate da zamijenite mjesta donjeg nastavka sa gornjim .Otuda i po meni najbitniji nedostatak ovog načina pčelarenja je što zahtijeva jakog i snažnog pčelara.I ja sam kao i Stipo razmišljao o izradi dizalice koja je na tragu ove koju je kolega medonosa postavio.
Drugi nedostatak ovog načina pčelarenja je otežan transport na pašu.
Zasad ja to i ne činim, nego na stacionaru koji mi je uz kuću imam nekoliko dvomatičnih društava.
Prednosti i nedostataka ima još, ali o tome možda nekom drugom prilikom.
Lijep pozdravi svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Asim »

Ma svagje imamo dvije strane medalje i ljudi moji ni u jednom poslu nema ideale, na nama je da se snalazimo odnosno da ja uz vas uči konkretno rečeno
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la: Da te Stipo pitam za misljenje,mogucnost ugradnje ove dizalice na autoprikolicu,(od kuke pa do prikolice,da je ucvrstim,zavarim ili sl)inace mooze dici 2000kg!Sluzi u svakoj autoradionici za vadjenje motora iz auta ili ubacivanje motora!
Nije praktična ta dizalica. Ima boljih rješenja. Dizalica mora imati mogućnost horizontalne rotacije, da diže teret i da ima promjenjivu dužinu dohvata. Na you tube se može naći dosta dizalica koje se montiraju na auto ili prikolicu. Malo prosurfaj pa ćeš naći.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Tako je Azem rad sa dvomatičnim društvima je fizički jako naporan pa se za to mora imati neka praktična mehanizacija.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

REANSON METODA
Metoda koju je slucajno otkrio pcelar walonac iz Belgije, a koriste je pcelari u Belgiji,Holandiji,Njemackoj
Metoda je nastala u nedostatku vremena hobi pcelari i primjenjuje se, u prilikama od negdje 20 aprila.
Posto znamo da zimske pcele dugo zive zato sto imaju masno tkivo koje se najvise trosi pri lucenju mlijeci za ishranu mladih jajasca i larvi.Ako se izvrsi ogranicavanje legla dobar dio mladih pcela nije opterecen uzgojem legla tako da one prijevremeno postaju sabiracice.Po nekim istrazivanjima,zivotni vijek ovih pcela se produzava do 80 dana u vrijeme pase.
Svo prisutno leglo dobija optimalnu njegu, pa pcele koje se radjaju iz ovakvog legla budu jako vitalne i zdrave.Odnos pcela koje su zauzete odgojem legla i sabiracica je 3-8 naspram 5-8.Kod ovakvih drustava konstantno je prisutno oko 25000 pcela kao sabiracice nektara i polena.Zbog manjeg prostora legla manja je i potrosnja meda za odgoj, tako da se sav visak nektara deponuje u mediste.
Drustvo se uzimi na dva nastavka dimenzija nesto manjih od LR sa najmanje 18kg hrane.
U proljece se vrsi stimulacija otvaranjem mednih ramova ili okretanjem nastavaka
Oko 20.04, ako je pcelinja zajednica zaposjela 2 nastavka, stavlja se maticna resetka izmedju nastavaka,a zatim jos jedna resetka na gornji nastavak,a na nju mediste.
Poslije par dana se kontrolom ramova lako utvrdi gdje je matica.Ako se nalazi dole, nastavcima se zamjene mjesta tako da matica je sada u gornjem nastavaku,ispod medista.Krajni ramovi tog nastavka zamijene ramovima koji su sa strana zatvoreni sperplocom ili slicnim materijalom,stavi se ram gradjevnjak i ram sa zatvorenim medom.
Na ovaj nacin ostaje matici na raspolaganje 6-7 ramova za leglo.Bit svega je da se leglo ogranici na oko30000 celija.Ako uzmemo da kvadratni decimetar saca sa obe strane broji oko 8000 celija,moze se izracunati koju dimenziju rama imamo i koliko ostavljamo matici.
Devet dana nakon razdvajanja resetkom,kontroliramo donji nastavak na eventualne maticnjake, sto obicno nije slucaj.Ostatak sezone ovaj nastavak se koristi za skladistenje polena i privremeni smjestaj nektara,i nije ga potrebno kontrolirati.
Od oduzetih ramova se mogu praviti nukleusi ili nova drustva ako se kosnica napuni ramovima iz vise drustava.Naravno treba voditi racuna da se pcelama da i ram sa mladim larvama i eventualno prihrani.
Tokom pasne sezone,vrsi se kontrola samo gornjeg nastavka(6,7 ramova) u kojemu se nalaze iskljucivo mlade pcele koje su mirnije, pa je rad sa pcelinjim drustvima jednostavniji.Stare pcele se nalaze u donjem nastavku koji ne otvaramo.
Eventualne maticnjake uklanjamo,ili koristimo,ako su prisutni novi duze vremena ,ovu maticu bi trebalo zamijeniti novom, ili je ukloniti i pustiti da pcelinja zajednica uzgoji novu maticu.
Ovakve formirane pcelinje zajednice sa mladim maticama se ne roje, zbog ogranicenog legla,ili je rijetkost!
Vazno je da matica ima 30000 celija na raspolaganju jer inace moze doci do pokusaja tihe smjene matice.Ako ima vise celija,dolazi do rojevnog nagona.Gradjevnjak se redovno isjeca radi suzbijanja varoe.Losa strana je da trutovi mogu izlaziti napolje samo za vrijeme kontrole drustava.
Dobra matica zaleze sve okvire sa vrha do dna tako da nema uopste ili ima vrlo malo meda u ramovima u plodistu.Sa ovim treba voditi racuna prilikom vrcanja,tako da u slucaju naglog zahladjenja drustvo ne gladuje.Nakon zadnjeg vrcanja,pcelinjoj zajednici se moraju dodati ramovi sa medom .Krajem 6 ili pocetkom 7 mjeseca se ukloni maticna resetka izmedju nastavaka, kojima se mogu zamijeniti mjesta.Obicno je donji nastavak dobro napunjen polenom, sto dobro dodje matici za prosirenje legla i pripremu jakog zimskog drustva.
Nakon zadnjeg vrcanja odmah se pristupa borbi protiv varoe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la senad »

Možemo li ovu REANSON METODA postaviti u edukacija odabrani tema i ako imaš volje da je do kraja obradiš
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Možemo li ovu REANSON METODA postaviti u edukacija odabrani tema i ako imaš volje da je do kraja obradiš
Mozes je postaviti gdje zelis,kolega,nema puno toga da napisem,jedino da izmisljam :D
vuk
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 29 tra 2011, 15:20

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la vuk »

pozdrav svima može li mi netko objasnit kad je naj bolje postavljat matičnu rešetku i kako jer do sad nikad nisam radio sa njom
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

vuk je napisao/la:pozdrav svima može li mi netko objasnit kad je naj bolje postavljat matičnu rešetku i kako jer do sad nikad nisam radio sa njom
Ako želiš imati med u djevičanskom saću moraš koristiti matičnu.
Matična se koristi kod jačih paša kao što je bagrem. Bagremov med je osjetljiv na boje iz saća sa leglom pa je potrebno imati matičnu rešetku kako bi se matica i leglo držalo podalje od medišta. Matična se rešetka može koristiti kod svake paše čiji je unos veći od 1,5 kg. Matična se rešetka koristi ako se radi sa bježalicama. Matična se rešetka postavlja kad god se ukaže potreba za njom. Ako se koristi matična rešetka tada medišni nastavci trebaju imati pomoćno leto ili uokvirema matična rešetka treba imati u tom okviru pomoćno leto.
Postavlja se onda kada se društvo priprema za pašu i dodaju medišni nastavci.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la sahista »

Stipo je napisao/la:
vuk je napisao/la:pozdrav svima može li mi netko objasnit kad je naj bolje postavljat matičnu rešetku i kako jer do sad nikad nisam radio sa njom
Ako želiš imati med u djevičanskom saću moraš koristiti matičnu.
Matična se koristi kod jačih paša kao što je bagrem. Bagremov med je osjetljiv na boje iz saća sa leglom pa je potrebno imati matičnu rešetku kako bi se matica i leglo držalo podalje od medišta. Matična se rešetka može koristiti kod svake paše čiji je unos veći od 1,5 kg. Matična se rešetka koristi ako se radi sa bježalicama. Matična se rešetka postavlja kad god se ukaže potreba za njom. Ako se koristi matična rešetka tada medišni nastavci trebaju imati pomoćno leto ili uokvirema matična rešetka treba imati u tom okviru pomoćno leto.
Postavlja se onda kada se društvo priprema za pašu i dodaju medišni nastavci.
Stipo,ako imamo pomocno leto na medisnim nastavcima(ulaz),da li ce pcele u mediste unositi pelud.Dolazi do mjesanja.Ili pcele po instiktu odlazu pelud iskljucivo u blizini legla.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Pelud ne možeš izvrcati pa ne dolazi do miješanja. Naravno da će ga pčele kroz pomoćno leto unositi i u medišne nastavke ali većinom bliže leglu. Ako je dobra nektarna paša unos polena je nebitan prema količini nektara. Pomoćno leto je potrebno zbog trutova da napuste medište. Ako u medištu nema nikakvog legla onda tu ne trebaju pomoćna leta.
Kod mene su dvomatična društva znala uniti iznad matične velike količine polena ali ništa zato med je na okvirima bio većinom bez polena. Obično ako traje jaka nektarna paša nije jaka polenska.
Ja sam već stavio polenarnike na dvomatična društva ali na ulaz u plodište. Veliki dio polena će mi opet pčele unijeti kroz sneglerovu dasku u medište pa bi valjalo smisliti nešto i tu postaviti neki prikupljač polena. Nemam iskustva kako to riješiti ali radim nešto eksperimentalno pa ću vidjeti što će ispasti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite