PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Svi koji žele da prezentuju tehniku pčelarenja
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Ja iako se pčelarstvom bavim evo već 12 godina smatram se početnikom jer stalno nešto mijenjam. Uviđam šta mi je praktičnije i jednostavnije, a kako sam odlučio da se malo više posvetim pčelarstvu i da postavim bar 100 košnica na točkove primoran sam mijenjati tehnologiju pčelarenja odnosnno prilagoditi pčelinjak potrebama selećeg pčelarenja. Sada je to sve za mene novi način za kojeg nemam iskustva. Naravno bez prateće tehnike biti seleći pčelar je Sizifov posao. Šta ću ako kod mene med ne bude na točkovima. Ma nije neki veliki problem transport pčela čini mi se da je veći problem i ne izvijesnost lokacija. Imati lokaciju za smještaj dovezenih pčela i tu stići u pravo vrijeme. Ja kada ako dotjeram svoje pčele negdje prvi put na bagrem osjećat ću se kao da sam osvoio cijeli svijet. Tko može tada biti sretniji od mene. Pripremiti društva za tu pašu, a imati pčelinjak na 800 m n/v to je priča za sebe.
Stipo,to sam i htio reci sada moras cijeli pcelinjak preurediti,tj daljna ulaganja,umjesto da si na pocetku odmah se odredio za takve kosnice,lokacija je najmanji problem i oko toga se nemoj zamarati,barem se u Bosni zna sto gdje cvijeta,i ako budes selio nemoj uciniti gresku da selis samo npr.na bagrem pa nazad kuci,vec produzi na lipu ili livadi pa onda kuci jre imaces jednu seobu vise za dvije pase i da jedna pasa propadne sve ce ti se isplatii i pokriti troskove,ako nebudes selio cijeli pcelnjak vec jedan manji dio ostavis kuci,npr za proizvodnju matica i vjestacki ili paketni rojeva,jer kada selis matica ce tebi uvjek osobno trebati,znaci da ces imati sa dva pcelinjaka dobit a na jednome troskove!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Mnogo lakše je biti seleći pčelar ako imaš takvog mentora koji će ti rado ukazati na svoja iskustva i moguće pašne prilike na određenim lokacijama. Ali sve to pronalaziti sam eh to je jako mukotrpno. Nigdje ne možeš doći kao stranac, a pogotovo pritom još i dovesti pčele na tuđu zemlju.
Kako ja na primjer da dovezem pčele u Posavinu na bagrem, a u životu nisam nikad bio blizu toga područja nit kog osobno poznajem sa tog područja. Šta pčelar u takvoj prilici da čini, a ima želju da tamo ide sa pčelama te da okuša sreću. koji su mu prvi koraci koje mora učiniti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:Mnogo lakše je biti seleći pčelar ako imaš takvog mentora koji će ti rado ukazati na svoja iskustva i moguće pašne prilike na određenim lokacijama. Ali sve to pronalaziti sam eh to je jako mukotrpno. Nigdje ne možeš doći kao stranac, a pogotovo pritom još i dovesti pčele na tuđu zemlju.
Kako ja na primjer da dovezem pčele u Posavinu na bagrem, a u životu nisam nikad bio blizu toga područja nit kog osobno poznajem sa tog područja. Šta pčelar u takvoj prilici da čini, a ima želju da tamo ide sa pčelama te da okuša sreću. koji su mu prvi koraci koje mora učiniti.
Bagrem u Posavini zna da dobro medi oko Modrice,Dervente,B.Samca,uputi se tamo nekim poslom ili ti je najbolje malo po internetu pogledaj ko prodaje kuce napustene zapaljene,zemljista,sada poslije rata ima toga,nije da se radujem tudjoj nevolji vec je cinjenica i svako je spreman ti ustupiti par kvadrata na nekoloko dana za koju kilu meda,onda ima i udruzenja pcelara mozes se malo raspitati kod njih ili iz tvoji udruzenja ili u blizini ko seli pa se dogovoriti mozda oko zajednicke selidbe i kasnije posjete pcelinjaku da ti injegov pcelinjak obidjes i obratno!Malo se treba organizovati,kontakte traziti i pripremati,nije sve jednostavno ali kada jednom ucinis prvi korak onda je to sve igra!
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Azem »

Stipo je napisao/la:Mnogo lakše je biti seleći pčelar ako imaš takvog mentora koji će ti rado ukazati na svoja iskustva i moguće pašne prilike na određenim lokacijama. Ali sve to pronalaziti sam eh to je jako mukotrpno. Nigdje ne možeš doći kao stranac, a pogotovo pritom još i dovesti pčele na tuđu zemlju.
Kako ja na primjer da dovezem pčele u Posavinu na bagrem, a u životu nisam nikad bio blizu toga područja nit kog osobno poznajem sa tog područja. Šta pčelar u takvoj prilici da čini, a ima želju da tamo ide sa pčelama te da okuša sreću. koji su mu prvi koraci koje mora učiniti.
Stipo, ja sam iz Posavine, iz Modriče i poznajem dobro pašne prilike na ovom terenu.Koliko se sjećam, na ovom forumu neko je pisao da bagremov med nije cijenjen u Hercegovini pa stoga navodno nema zainteresiranosti za selidbu na bagrem.
Što se tiče pripreme za bagrem, na ovom području počinje od 05.05 svake godine, a ako društva nisu spremna da uhvate bagrem onda se spajaju, ili udvajaju, pa se tako i pčelari, dvomatično-dvojno.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Azem je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Mnogo lakše je biti seleći pčelar ako imaš takvog mentora koji će ti rado ukazati na svoja iskustva i moguće pašne prilike na određenim lokacijama. Ali sve to pronalaziti sam eh to je jako mukotrpno. Nigdje ne možeš doći kao stranac, a pogotovo pritom još i dovesti pčele na tuđu zemlju.
Kako ja na primjer da dovezem pčele u Posavinu na bagrem, a u životu nisam nikad bio blizu toga područja nit kog osobno poznajem sa tog područja. Šta pčelar u takvoj prilici da čini, a ima želju da tamo ide sa pčelama te da okuša sreću. koji su mu prvi koraci koje mora učiniti.
Stipo, ja sam iz Posavine, iz Modriče i poznajem dobro pašne prilike na ovom terenu.Koliko se sjećam, na ovom forumu neko je pisao da bagremov med nije cijenjen u Hercegovini pa stoga navodno nema zainteresiranosti za selidbu na bagrem.
Što se tiče pripreme za bagrem, na ovom području počinje od 05.05 svake godine, a ako društva nisu spremna da uhvate bagrem onda se spajaju, ili udvajaju, pa se tako i pčelari, dvomatično-dvojno.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Da Azeme za pčelinjak na ovoj visini rješenje za pripremu pčela za bagrem je dvojno pčelarenje. Ja sam trenutno uveo 24 društva koja prezimljavaju kao dvomatična. Ove godine mislim da neću biti potpuno spreman za selidbu na bagrem, ali sledeće sezone mislim da ću imati dovoljno jakih dvomatičnih društava za selidbu na bagrem. Zato ove sezone bi se bar mogao upoznati se sa lokacijom. Ko će ga znati možda sa manjim brojem društava na bagremu odradim ako ništa drugo onda jednu probnu pašu ali ne vjerujem da ću imati za takvo nešto dovoljno razvijenih društava. To je za moj položaj vrlo rana paša.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la N€dim »

Stipo
Volio bi kada bi neko od ovih iskusniji ili vec koji imaju dvomaticna drustva malo bolje pojasnili kako i na koji nacin formirati dvomaticno drustvo.
Neznam da li je tema otvorena a ako nije da se i to malo prodiskutuje,
ja nemam ni jedno drustvo a volio bi i to poceti ali ??????? kako
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Azem »

Stipo, ovo sa probnom pašom ti nije loša ideja.To bi se lako moglo organizirati.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

N€dim je napisao/la:Stipo
Volio bi kada bi neko od ovih iskusniji ili vec koji imaju dvomaticna drustva malo bolje pojasnili kako i na koji nacin formirati dvomaticno drustvo.
Neznam da li je tema otvorena a ako nije da se i to malo prodiskutuje,
ja nemam ni jedno drustvo a volio bi i to poceti ali ??????? kako
Za formiranje dvomatičnog društva možeš početi kada god hoćeš na početku u toku ili pri kraju aktivne sezone. Potrebno je imati samo sneglerovu dasku. O tome smo već pisali.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la keno83 »

stipo, jesi slusao mulabdice iz zepca kako spremaju drustva za bagrem, oni su iz zepca, dakle jednako lose vrijeme za spremanje drustava za tako ranu pasu??
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

Dvomatična društva plus pojačavanje iz rezervnih društava mogu se dobiti bomba društva vrlo rano.
Za takav poduhvat moram imati dovoljan broj društava. Svoj kamion nemam pa ako plaćam prevoz bolje je da platim pun kamion nego polu prazan. Što će se dogoditi ako Bagrem podbaci. Ako Bagrem ipak bude barem malo medio isplati se prevesti i 30 društava. AH to pčelarstvo ne može bez onoga " ako".
Na meni je da budem spreman pa ako pronađem lokaciju neka bude što će biti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la keno83 »

ljudi jeli moguce sad pojacat odredjeno drustvo sa ramom pcele iz drugog drustva?
Avatar
piricm
Čita, piše dovoljno
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2010, 11:08
Lokacija: Banovići

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la piricm »

Stipo je napisao/la:Dvomatična društva plus pojačavanje iz rezervnih društava mogu se dobiti bomba društva vrlo rano.
Za takav poduhvat moram imati dovoljan broj društava. Svoj kamion nemam pa ako plaćam prevoz bolje je da platim pun kamion nego polu prazan. Što će se dogoditi ako Bagrem podbaci. Ako Bagrem ipak bude barem malo medio isplati se prevesti i 30 društava. AH to pčelarstvo ne može bez onoga " ako".
Na meni je da budem spreman pa ako pronađem lokaciju neka bude što će biti.
Ako se bude tako razmišljalo i preračunavalo nikada se nigdje ne bi odselilo. Nego zatvori oči i naprijed. Najbolja varijanta je da se ukompiš sa nekim pčelarom sa tvog kraja da idete zajedno i da dijelite troškove. Onda je dosta rentabilnije. Ako se i ofula manje boli :D :D
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

keno83 je napisao/la:ljudi jeli moguce sad pojacat odredjeno drustvo sa ramom pcele iz drugog drustva?
Ako vremenski uvjeti dozvoljavaju,jest moguce,samo nece mu puno pomoci,jer moras znati stvaran uzrok zasto je to drustvo toliko slabo,i zasto drugo drustvo slabiti na racun tako slabog drustva ?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Stipo »

piricm je napisao/la:
Ako se bude tako razmišljalo i preračunavalo nikada se nigdje ne bi odselilo. Nego zatvori oči i naprijed. Najbolja varijanta je da se ukompiš sa nekim pčelarom sa tvog kraja da idete zajedno i da dijelite troškove. Onda je dosta rentabilnije. Ako se i ofula manje boli :D :D
Troškovi se moraju računati ali se mora imati i neka informacija o očekivanju paše što će odlučiti dali prevoziti pčele ili ne.
Ja da bi prevezao pčele u Posavinu moram platiti prevozniku oko 275 km po 2 KM = 550 KM +(povrat nazad) 550 KM +
(pregled i priprema terena za postavljanje pčelinjaka) + (gorivo mog vozila) 150 KM + (ako su pčele dovežene moram izvršiti bar jedan pregled ) + (gorivo mog vozila) 150 KM + (dva puta platiti bar jednog radnika za utovar i istovar) + 200 KM + (ostali troškovi hrana i piće) 100 KM +( najam parcele ? KM) + (x) KM (potrebni dokumenti nadležnih organa ? KM) (x) KM = suma sumarum = 1700 KM + ono pod (x) KM. Znači moram računati utrošak do 2000 KM.
Kažu da med rodi na točkovima. Ja kažem da točkovi uz dodatni napor sigurno stvaraju trošak, a zarada je upitna.
Ali eto tko se ne trudi i ne ulaže novac sigurno neće zaraditi. Naravno da je ako se nema pun kamion za prevoz da je se
najbolje sa nekim uklopiti. Ja nisam čuo da netko sa mog područja prevozi pčele tako daleko.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Azem »

Nakon svih kalkuliranja i eventualno izviđanja terena, odluka o selidbi mora biti osobna.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la keno83 »

na pasu se ne mogu voziti slaba drustva, proucit malo rad mulabdica iz zepca i kako oni rade, pa tek onda poci na bagrem.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Azem »

keno83 je napisao/la:na pasu se ne mogu voziti slaba drustva, proucit malo rad mulabdica iz zepca i kako oni rade, pa tek onda poci na bagrem.
Pa to se podrazumijeva da od slabih društava nema koristi.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

Priprema SUPER JAKIH DRUSTAVA ZA BAGREM!!MOJ NACIN- Senade evo dokaza :D :D
Priprema se vrsi u jesen prilikom zazimljavanja,na taj nacin da se uzimljava drustvo ,i na njemu odvojeno(sneglerova daska vi je zovete)slika
mrezom dva nukleusa po 5 ramova izmedju je pregradna daska,ova daska je pozeljno da ima pokretne pregrade tako da imamo mogucnost po potrebi dobiti 3x3 oplodnjaka ili 4x2 oplodnjaka!Ako nismo ovo pripremu izvrsili u jesen mozemo i na proljece,spajanjem drustava (znam da ce mnogi reci da sam lud,ali bolje je imati 30-40 super jakih drustava koje ce nam donjeti meda i sebi obezbjediti zimnicu, bez dodaje secera jer i njega moramo kupiti,nego 70-80 drustava koja ce nam donjeti meda,ali ih moramo dodanim secerom prihraniti,nisu rentabilni,svako zna svoju racunicu ali bi volio da izracunamo sve troskove i "vase" i moje umjetnosti! :D
U proljece slabija drustva se dodaju jakim drustvima na vama vec poznati nacin,a iznad jakih drustava na odvojeno mrezom dva nukleusa(ND) sa po 5 ramova!Ostatak ramova sa polenom i medom na cuvanje u skladiste kao i prazno sace!Drustva stimulisati poleno medno pogacom sve dok ne budemo imali unos polena!Sa unosom polena prestaje stimulacija,i iz gornjih ND uzimamo po jedan ram zatvorenog legla bez pcele i dodajemo u proizvodno drustvo(PD)a za uzvrat dajemo ramove sa praznim sacem!Vrsi se okretanje nastavaka za 180 stupnjeva,pocetkom aprila!PD se vrlo brzo razvijaju,i kada primjetimo trutovsko leglo(od polaganja jajeta do spolne zrelosti truta prodje 34-36 dana uzeti u obzir da je prosjecno 6 dana kise znaci 40-44 dana se moze ocekivati 1 Roj!Stupamo na izvodjenje najvaznijeg dijela ove metode,hvataca polena,neko ima na podnjaci neko posebno!Zasto?Matica u PD ce uvjek leci dok ima unosa polena,ako joj to uskratimo,ubacit ce u 2 ili 1 brzinu,po zakonu prirode,PD nece oslabiti jer mu dodajemo ramove za zalezenim leglom!Obavezno vrsiti svaki 15 dana rokadu nastavaka,uz to iz ND i PD kada pocne maslacak i voce da medi vaditi po jedan ram meda(za jesen)i dodavati satnu osnovu!Drugom zamjenom nastvaka oko krajem aprila imamo PD koja su spremna iskoristiti pasu,po potrebi dodajemo 3 nastavak,a ND skidamo i nosimo tako da ce i izletnice iz ND koje se vracaju sa pase biti primljene u PD!Skidamo skidace polena,stavljamo 3 nastavak ako nismo,otvaramo leta sirom zadizemo poklopac radi ventilacije ,sklonjamo hranilicu,stavljamo mrezu za skidanje propolisa,vadimo jos 1-2 rama sa medom(za zimnicu),stavljamo ram gradjevnjak!Iz ND vadimo po 1 ram meda ili polena(Zimnicu) i stavljamo satnu osnovu!ND mozemo iskoristiti za uzgoj matica a PD mozemo u slucaju da zakaze bagremova pasa upotrijebiti za proizvodnju maticne mlijeci!ND mozemo i spojiti koja ce na bagremu i do kraja jeseni izaci u jaka drustva od kojih mozemo isto vrcati med iste godine jer imaju sve predispozije za razvoj!Moze se i 1 ND prodati kao roj na 5 ramova oko 10 maja kada postizu najvecu cijenu!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la senad »

Obzirom da sam prozvan pa da koju i napišem. :)

Što se tiče prezentacije jako dobro, Pročitao sam više puta da bi poslagao kockice tog sistema rada. Sigurno da ovakav rad može dati rezultate pod uslovom da ima nektara u prirodu, da imamo matice -pčele koje se ne roje , sklone sakupljanju nektara. U biti meni je sve ovo zahtjevno i treba mnogo rada oko toga na pripremama ,

U osnovi ja lično nemam problema sa pripremam za glavnu pašu niti imam problema sa pčelama do glavne paše. Kod mene a i kod većine pčelara u BH je u zadnje vrijeme, problem sa nektarom u prirodi i u zadnje vrijeme , bar kod mene problem je i sa polenom krajem ljeta.

U normalnim uslovima svaka pčelinja zajednica trebala bi da uđe u zimu bar sa dva okvira polena/ perge, iskreno ja toga nemam u tim količinama. Stipo je negdje napisao da i nije problem toliko sirup koliko je važno imati polena tj. perge , slažem se u tome.

Zašto nemam problema sa pipremama za glavnu pašu. JA ne želim da radim komplikovane zahvate. RAzlog je jednostavan , moje pčele nisu bespolslene, ako ne donose nektar ima uzgoj matica, ima da rade matičnu mliječ, polen, propolis, uvjek negdje mogu iskoristi slabiće

Meni je jako komplikovano , dvomatično, ovi nukleusi iznad proizvodni zajednica, mnoge manipulacije koje se izvode kao uzimljavanje dva slaba jedan iznad drugog ili jedan slabić pa se uzimi iznad jakog. Iskreno mene to zamara . JA težim da svaka zajednica kao jedinka bude spremna za glavnu pašu bez mnogo intervencija . ONe koje su slabe i ne budu spremne za glavnu pašu imaju šta da rade.

Zbog mog sistema rada sa pčelama možda bi se mogao poistovjetiti sa ovim tvojim radom medonosa samo što ja to mnogo jednostavnije radim jer ima na pčelinjaku višenamjenske pološke sa 6 boksova po 4 lr rama . Ove pološke meni daju mogućnost da formiram nova društva u proljeće koja će ravnopravno da učestvuju u bagremu, da pomažem slabije ili da pojačam jake kako bi dobio supre društva.

Da se vratim na super jaka društva . Sa ovakavim društvima znam iz iskustva nisam nikada profitiro i na dobrom nektaru iz prirode , Nekome je možda super jako društvo 3 lr tjela dupke puno sa pčela . JA sam imao i sa 4 lr tjela dupke puno pčele , uvjek su mi više donijele normalno razvijena društva. Zašto je to tako ne znam , možda je i do mene. 2010 godine išao sam u posjet pčelaru nomadu koji se stacionirao iznad Jakeša sa dvomatičnim zajednicama. Sve je to fascinantno ja sam se zadivio, NA moj upit koliko više dobije meda sa dvomatičnim odgovor je bio 30% u odnosu na jednomatično, Ako je 30 % onda ja volim više sa dvije normalne zajednice. KAko? Primjer; jedna zajednica ako donese 20 kg meda i dodamo 30% kao dvomatično to je 26 kg . Dvije normalne zajednice po 20 kg = 40 kg . Ako dvomatične zajednice donesu 55- 60 kg meda onda je OK . ONo što znam da je to jedan mukotrpan , ogoman posao oko dvomatičnih zajednica.

Slažem se da treba imati top zajednicu na svim pašama, dobro radno raspoloženje , KOd mene je glavna paša bagrem i ako tu bagrem profula ja sam donji , 2010 godine ja sam pčelama davao sirup kada je bagrem trebao da medi, jednostavno nema nektara.. Imao sam toliko jaka društva 2lr +2 farar , da sam samo moga da sjednem i plačem toliki broj jedinki i plus ogromno leglo . Nektara nema za pčele, z a leglo a kamoli da ostavljam rezervne okvire za zimu!

Ko ima mogućnost da vozi pčele na repicu, i gdje ima dobre voćne paše sigurno je da trebao imati stalno jaka društva da bi obezbijedio na neki način rezerve / zalihe za zimski perido. Moja glavna paša tamam je tako pozicionirana da ako dobro zamedi i najslabija društva mogu da donesu meni 20 kg meda i da njima ostavim 10-15 kg , kao što je bilo 2009 godine. i cijeli period imale su nektara za razvoj i uzimljavanja .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la sahista »

Senade,kod mene pcelari izbjegavaju pasu od uljne repice.To je negdje u 4 mjesecu.Ta pasa je izuzetno jaka..i dolazi do rojenja.Jednostavno sve zaglavi.Dobiju med,a gube drustva.Ja sam vec par puta pitao,kako pripremiti drustva za pasu,a da ne dodje do rojenja.Na to pitanje nisam dobio odgovor.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Senade,kod mene pcelari izbjegavaju pasu od uljne repice.To je negdje u 4 mjesecu.Ta pasa je izuzetno jaka..i dolazi do rojenja.Jednostavno sve zaglavi.Dobiju med,a gube drustva.Ja sam vec par puta pitao,kako pripremiti drustva za pasu,a da ne dodje do rojenja.Na to pitanje nisam dobio odgovor.
Pozdrav.
Ima vise metoda reguliranja rojenja:
Kontroliraj unos polena-Hvatacem
Zaposli pcele svim pcelinjim poslovima
Neogranicavaj maticu-mjenjaj nastavke-rotacija
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:Senade,kod mene pcelari izbjegavaju pasu od uljne repice.To je negdje u 4 mjesecu.Ta pasa je izuzetno jaka..i dolazi do rojenja.Jednostavno sve zaglavi.Dobiju med,a gube drustva.Ja sam vec par puta pitao,kako pripremiti drustva za pasu,a da ne dodje do rojenja.Na to pitanje nisam dobio odgovor.
Pozdrav.
Može se suzbiti rojenje jednim permanentnim radom između ostalog i medonosa je objasnio kako to on radi. Svakako treba radi na tome da se imaju matice koje nisu sklone rojenju sjedne strane , dok sdruge strane ako ne radiš s a pčelama svaka će se rojiti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Obzirom da sam prozvan pa da koju i napišem. :)

Što se tiče prezentacije jako dobro, Pročitao sam više puta da bi poslagao kockice tog sistema rada. Sigurno da ovakav rad može dati rezultate pod uslovom da ima nektara u prirodu, da imamo matice -pčele koje se ne roje , sklone sakupljanju nektara. U biti meni je sve ovo zahtjevno i treba mnogo rada oko toga na pripremama ,

U osnovi ja lično nemam problema sa pripremam za glavnu pašu niti imam problema sa pčelama do glavne paše. Kod mene a i kod većine pčelara u BH je u zadnje vrijeme, problem sa nektarom u prirodi i u zadnje vrijeme , bar kod mene problem je i sa polenom krajem ljeta.

U normalnim uslovima svaka pčelinja zajednica trebala bi da uđe u zimu bar sa dva okvira polena/ perge, iskreno ja toga nemam u tim količinama. Stipo je negdje napisao da i nije problem toliko sirup koliko je važno imati polena tj. perge , slažem se u tome.

Zašto nemam problema sa pipremama za glavnu pašu. JA ne želim da radim komplikovane zahvate. RAzlog je jednostavan , moje pčele nisu bespolslene, ako ne donose nektar ima uzgoj matica, ima da rade matičnu mliječ, polen, propolis, uvjek negdje mogu iskoristi slabiće

Meni je jako komplikovano , dvomatično, ovi nukleusi iznad proizvodni zajednica, mnoge manipulacije koje se izvode kao uzimljavanje dva slaba jedan iznad drugog ili jedan slabić pa se uzimi iznad jakog. Iskreno mene to zamara . JA težim da svaka zajednica kao jedinka bude spremna za glavnu pašu bez mnogo intervencija . ONe koje su slabe i ne budu spremne za glavnu pašu imaju šta da rade.

Zbog mog sistema rada sa pčelama možda bi se mogao poistovjetiti sa ovim tvojim radom medonosa samo što ja to mnogo jednostavnije radim jer ima na pčelinjaku višenamjenske pološke sa 6 boksova po 4 lr rama . Ove pološke meni daju mogućnost da formiram nova društva u proljeće koja će ravnopravno da učestvuju u bagremu, da pomažem slabije ili da pojačam jake kako bi dobio supre društva.

Da se vratim na super jaka društva . Sa ovakavim društvima znam iz iskustva nisam nikada profitiro i na dobrom nektaru iz prirode , Nekome je možda super jako društvo 3 lr tjela dupke puno sa pčela . JA sam imao i sa 4 lr tjela dupke puno pčele , uvjek su mi više donijele normalno razvijena društva. Zašto je to tako ne znam , možda je i do mene. 2010 godine išao sam u posjet pčelaru nomadu koji se stacionirao iznad Jakeša sa dvomatičnim zajednicama. Sve je to fascinantno ja sam se zadivio, NA moj upit koliko više dobije meda sa dvomatičnim odgovor je bio 30% u odnosu na jednomatično, Ako je 30 % onda ja volim više sa dvije normalne zajednice. KAko? Primjer; jedna zajednica ako donese 20 kg meda i dodamo 30% kao dvomatično to je 26 kg . Dvije normalne zajednice po 20 kg = 40 kg . Ako dvomatične zajednice donesu 55- 60 kg meda onda je OK . ONo što znam da je to jedan mukotrpan , ogoman posao oko dvomatičnih zajednica.

Slažem se da treba imati top zajednicu na svim pašama, dobro radno raspoloženje , KOd mene je glavna paša bagrem i ako tu bagrem profula ja sam donji , 2010 godine ja sam pčelama davao sirup kada je bagrem trebao da medi, jednostavno nema nektara.. Imao sam toliko jaka društva 2lr +2 farar , da sam samo moga da sjednem i plačem toliki broj jedinki i plus ogromno leglo . Nektara nema za pčele, z a leglo a kamoli da ostavljam rezervne okvire za zimu!

Ko ima mogućnost da vozi pčele na repicu, i gdje ima dobre voćne paše sigurno je da trebao imati stalno jaka društva da bi obezbijedio na neki način rezerve / zalihe za zimski perido. Moja glavna paša tamam je tako pozicionirana da ako dobro zamedi i najslabija društva mogu da donesu meni 20 kg meda i da njima ostavim 10-15 kg , kao što je bilo 2009 godine. i cijeli period imale su nektara za razvoj i uzimljavanja .
Senade kod nas je problem sto ljudi sve brzo prihvate ono sto vide,a sami ne probaju ili neznaju bit neke metode!Npr dvomaticno pcelarenje na bagremu je 99%rojenje,jer jake zajednice udju u pasu,maticu ogranice(u vremenu i prostoru),i cekaju prinose meda!Puno ljudi vide video od Venera od dvomaticni drustava,i sa neznam koliko nastavaka,po pocnu da kopiraju!To nije problem,problem je sto puno ljudi nezna da bagrem kod nas u Bosni ne daje toliko nektara,(Zemljiste,klima)kao kod Venera na Delibatskoj pjescari(pjescano tlo) ili obroncima Fruske gore,gdje ovisno o nadmorskoj visini bagrem cvjeta i medi u razlicitim periodima!Sto se tice metode koju sam opisao,odnosi se na pripremu drustva u proljece,mada ja to neradim tako iznjeo sam samo mogucnost!Moj nacin je da se uzimljava drustvo na 2 nastavka,sa trecim nastavkom gore gdje su 2 nukleusa po 5 ramova(ovo ti je vazno u selekciji matice,kasnije cu o tome)!Oni su pomocna drustva i njihova je uloga pojacavanje proizvodnog drustva,obezbejdjenje zimnice,gradnja SO,cuvanje matica preko zime,donos zarade prodavanjem rojeva na ramovima,stvaranjem od njih 4 oplodnjaka,i dr!A proozvodna drustva imaju svoju ulogu u prozvodnji svih pcelinjih proizvoda.To sam naucio i koristim u praksi vec 20 god ,bilo dole i ovdje!
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la Azem »

Nisam imao namjeru da se uopšte javljam na ovoj temi.Razlogmog javljanja su dvije navedene tvrdnje u ovom postu koje su apsolutno netačne.
Prva je da je dvomatično pčelarenje na bagremu 99% rojenje.To može biti tačno ukoliko onaj koji pčelari na ovaj način ne poznaje ovu tehniku pčelarenja.
Već nekoliko godina radim ovim sistemom sa nekoliko društava I nisam imao rojenja.
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 7&start=75
Druga je da Bagrem u Bosni daje malo nektara, što je takođe netačno za područje na kojem ja pčelarim, a vjerujem da je tako I kod Senada.
Bagrem kod mene spada u izuzetno burnu pašu.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU

Post Postao/la medonosa »

Azem je napisao/la:Nisam imao namjeru da se uopšte javljam na ovoj temi.Razlogmog javljanja su dvije navedene tvrdnje u ovom postu koje su apsolutno netačne.
Prva je da je dvomatično pčelarenje na bagremu 99% rojenje.To može biti tačno ukoliko onaj koji pčelari na ovaj način ne poznaje ovu tehniku pčelarenja.
Već nekoliko godina radim ovim sistemom sa nekoliko društava I nisam imao rojenja.
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 7&start=75
Druga je da Bagrem u Bosni daje malo nektara, što je takođe netačno za područje na kojem ja pčelarim, a vjerujem da je tako I kod Senada.
Bagrem kod mene spada u izuzetno burnu pašu.
Pozz Azeme,zar nisam rekao da puno ljudi ne probaju ili neznaju bit te metode??Rekao sam da bagrem ne daje toliko nektara koliko na drugim mjestima,a ne da nedaje?
Odgovorite