MOJ NAČIN PČELARENJA

Svi koji žele da prezentuju tehniku pčelarenja
Ivica
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 21 lip 2011, 23:10

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la Ivica »

Zahvaljujem Schumy na pojašnjenju, vidim da je u zadnje vrijeme ovaj podforum slabije posjećen pa ako netko ima volje da mi pobliže opiše (može i dimenzije) Millerovu hranilicu.
Pozdravlja vas Ivica!!
Da li će se ispuniti proročanstvo Rudolfa Steinera?
Avatar
Bujan
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 11 pro 2010, 11:18
Lokacija: Gevgelija,Makedonija

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la Bujan »

Evo da i ja napisem kako pripremam drustva za glavnu pasu.

Priprema drustava za glavnu pasu
Na podrucju Gevgelije prva pasa je bagremova ,i treba pripremiti jaka drustva da bi se mogla iskoristiti bagremova pasa. Kroz razgovor so pcelarima na podrucju Gevgelije dobio sam saznania da skoro nitko nije iskoristio bagrem za viskove meda ,te je uglavnom bagrem sluzio za proljetni razvoj .Ovaj problem narocito je izražen u godinama kad bagrem rano procvijeta. Takodjer na pcelinjacima pred pocetak ove pase pravo je sarenilo u jacini drustava, te je najmanji broj jakih da ovu pasu mogu maksimalno iskoristiti.Iz tog razloga ja sam pristalica da za pasu pripremim samo jako pcelinje semejstvo.Pcelarim sa Farrarovom dvanaestookvirnom kosnicom dimenzija nastavka (500 x 500 x190), i visina okvira 180mm.
Kako to radim ?
Primjenjujem uglavnom tri nacina formiranja jakih drustava. Jedan nacin je dvojno -to je nacin konstantnog stacionarnog pcelarenja sa dva pcelinja drustva cijele godine pod jednim krovom.Jedno je proizvodno i ono se uvijek nalazi na podnjaci (osim u slucaju kad mijenjam mijesto pomocnog i osnovnog drustva). Drugo je pomocno i uvijek se nalazi na Snelgrovoj dasci koja ima i ulogu podnjace za to pcelinje drustvo. Ovo pomocno ima samo ulogu proizvodnje legla odnosno pcela koje sluze za pojacavanje proizvodnog drustva.Znaci semejstva su podijeljena fizicki ,te toplota od donjeg semejstva dolazi kroz dvostruko zamrezan otvor (10x10 cm).na Snelgrovoj dasci.
Vo Gevgelija bagrem pocinje uglavnom oko 01.05. Taj pocetok moze biti pomijeren porano ili pak pokasno.No to nije toliko bitno.Kad otprilike znam kad je pocetok pase (01.05.),te kraj pase bagrema (10.05.),za koju pripremam drustva ,planiram datum stimulativne prihrane.Taj datum je 10.03. kao pocetak ,te 11.04. kao zavrsetak.Zasto bas ovaj datum ?
Ako bi prehranjivanjem prerano forsirao odgajanje legla, moglo bi se dogoditi da prije glavne pase pcele dobiju rojevni nagon. Ako bi zakasnio ,zajednice se ne bi dovoljno razvile za glavnu pasu. Zato je potrebno odrediti vrijeme pocetka i zavrsetka forsiranja razvoja legla. To se odreduje ovako :
Ako se uzme 30 dana (vrijeme zivota pcele) i još 21 dan razvoja pcele, onda je potrebno odrediti 51 dan od pocetka glavne pase.Tako, ako predvidim cvijetanje bagrema 01.05. onda treba poceti sa forsiranjem legla, tj. nadrazajnim prehranjivanjem 10.03.
Ali, potrebno je izracunati i vrijeme prekida forsiranog odgajanja legla, racunajuci da poslijednje izlezene pcele koriste zadnjih 5 dana pase.Tako, ako predvidim da ce bagremova pasa završi 10.05. , onda od tog dana oduzmem 5 dana rada na sakupljanju nektara, još tri dana rada u kosnici i 21 dan razvoja pcele, sve to iznosi 29 dana. Kada od 10.05 odbrojim 10 dana maja i 19 dana aprila ,izlazi da sa forsiraranim razvojem legla trebamo prestati 11.04.
Na isti nacin se izracunava i forsiranje razvoja legla za druge glavne pase.
Na ovaj nacin se utvrdjuje dva datuma izmedju kojih treba proizvesti najvise pcela koja ce ucestvovati u medobranju na bagremovoj pasi. Taj period se naziva optimalni period umnozavanja legla.
On počinje 51 dan pred pocetak i 29 dana pred zavrsetak bagremove pase.
Ja uglavnom stimulativnu prihranu vrsim preko poklopne daske stavljajuci okvir so medom u zbijeg.
Drugi nacin je formiranje jake jednomaticne zajednice za bagrem
Praksa je pokazala da se ogranicavanjem legla pred pasu postizu veci prinosi, a odvajanjem sabiracica od matice posebnom pregradom osiguravaju se da pcelinja drustva za vrijeme pase i poslije nje ne roje.Ta pregrada je slicna poklopnoj dasci ,ima iste dimenzije kao i nastavak , stim sto je izrezan sto veci kvadratni otvor u lesonitu i sa donje strane pricvrstena hanemanova resetka.Na jednom kraju se napravi leto 1cm visoko i 10 cm siroko.U izrezani dio se napravi okvir sa mrezom tako da se moze po potrebi vaditi i stavljati na hanemanovu resetku.
Kada se drustvo u proljece razvije u dva nastavka ,tri sedmice (21 dan) pred pocetak bagrema pripremim treci nastavak u koji odvojim marticu sa 2 do 3 okvira mladog legla ,okvir polena i okvir meda .Ostalo popunim sa izgradjenim okvirima.Na mijesto oduzetih okvira u donja dva nastavka stavljam prazne izvucene okvire.Na ta dva nastavka stavljam hanemanovu resetku sa zatvorenim letom.Na nju stavljam treci nastavak sa maticom.Ako zelim da napravim nukleus radim slijedece : Nakon pet dana pogledam u donja dva nastavka da pcele nisu slucajno povukle maticnjake.Ako jesu pokidam zatvorene a ostavim otvorene.Nakon deset dana pronalazim vec zatvorene maticnjake ,uzimam ih sa okvirom i sluzi mi da napravim izdvojen nukleus.Ako ne zelim da napravim nukleus jednostavno pokidam zatvorene maticnjake ako ih ima nakon 10 dana od kad sam prebacio maticu u treci nastavak. Sve do pocetka bagrema pcele kontaktiraju sa maticom preko hanemanove resetke.Svo leglo ce izaci do pocetka bagrema, te dobijamo 2/3 slobodnog prostora za sakupljane meda , a matici ostaje 1/3.
Upravo taj veci medisni prostor i oslobadjanje pcela grijanja i hranjenja legla omogucava vece prinose.
Na pocetku bagremove pase skinem treci nastavak sa maticom odlozim u stranu , Na hanemanovu resetku ulozim zicanu mrezu ,te vratim nastavak sa maticom i otvorim leto na pregradi.Od tog trenutka doci ce do preokreta u broju pcela .Pcele koje odlaze na pasu iz nastavka gdje je matica po povratku ne mogu da se vrate matici i pojacace sabirnu snagu u donja dva nastavka.Kod matice ce ostati samo mlade pcele koje nisu nikad izlazile van kosnice.Pcele ce preko zicane mreze osjecati maticu u najgornjem nastavku i nastaviti normalno da rade.Poslije vadjenja meda samo izvadim pregradu sa zicanom mrezom i vratim semejstvo u prvobitno stanje.
Treci nacin kojeg sam koristio je formiranje jakog drustva od dvije jake zajednice.
U ovom slucaju se radil o 2 drustva koja se nalaze jedno pored drugog.Isto se pronalazi matica ,izdvaja u poseban nastavak koji ce doci kao najgornji.Sve leglo uglavnom zatvoreno od dva semejstava rasporedjujem u tri nastavka koje ce sluziti kao mediste..Maticu drugog semejstva sa podnicom , preostalim okvirima i nastavak prenosim na drugo mijesto.Prvo semejstvo malo pomijerim prema mijestu gdje je bila druga kosnica da bi sve izletnice iz druge kosnice usle u prvu. Ostalo je sve isto kao u drugom nacinu sa jednom maticom kojeg sam gore opisao.Do sada se nije desilo da nisam probao med od bagrema.Na ove opisane nacine uspjeh je zagarantovan.
Na kraju da istaknem da na ove nacine formiram semejstva za bilo koju pasu.
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la halid_s »

Pozdrav forumaši. Pročitao sam u ovom postu tehnike pčelarenja. Schumyjeva zig-zag metoda mi je prvenstveno za vikend pčelare jako primamljiva i pokušat ću ove godine primijeniti je na svoje Farar košnice. Prošle godine sam (bila je sušna) primjenjivao Renson metodu sa 2 MR na prvom i drugom tijelu između kojih je matica sa leglom i zaključio sam da je bolja nego metoda u kojoj se ne ograničava matica. Ako ništa drugo, onda zbog toga što su pčele (ljute sabiračice) najviše zastupljene u donjem prvom tijelu koje nisam nikako dirao pa se može dosta lakše raditi sa pčelama. Metoda zig-zag koju Schumy preferira kaže da je matica od 1.05. u prvom tijelu ograničena MR. Ostaje mi samo pitanje za Schumyja ili ko već ima iskustvo sa tim; kako pčele griju i očuvaju leglo u maju u vrijeme kad nekad zahladni par dana obzirom da je donje tijelo najhladnije i kako se postavlja lim u AV podnici, da li se zatvara u potpunosti ili ne? Halid.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la Asim »

Prošle godine sam primjenjivo Scyumijevu zig zag metodu i zadovoljan sam pčele su se uglavnom zapošljhavale i nije bilo ni pomena o matičnjacima i rojenju osim kod tri društva , ta tri društva nisu bila izgradila ni saće iz predhodne godine ali su iz samo njima znanih razloga ušla u rojevni nagon. Ovdje je utjecalo sigurno i moje neiskustvo stoga mogu da konstatujem samo štoje tuje pozdrav Asim
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

......"Metoda zig-zag koju Schumy preferira kaže da je matica od 1.05. u prvom tijelu ograničena MR. Ostaje mi samo pitanje za Schumyja ili ko već ima iskustvo sa tim; kako pčele griju i očuvaju leglo u maju u vrijeme kad nekad zahladni par dana obzirom da je donje tijelo najhladnije i kako se postavlja lim u AV podnici, da li se zatvara u potpunosti ili ne? Halid....."
Da ti ja odgovorim. Sa grijanjem legla nema uopće problema jer je u donjem plodištu silna količina pčela, u danu kada nastane eventualna hladnoća pčele ne izlijeću van pa griju leglo... Lim na podnici ja držim zatvoren do pojave pune paše bagrema tek ga onda otvaram do pola, skidam ga skroz samo kada su vanjske temperature iznimno visoke...
Kod pčela ima jedna "caka" koju često pčelari ne uočavaju a redovita je pojava.
Naime, ako je lim potpuno skinut, a paša malo "uspori" dotok nektara, vani se nalazi velik broj pčela koje su nezaposlene i lutaju okolo pa se tako i uhvate sa donje strane mreže sa vanjske strane u tuđoj košnici. Domaće pčele pune tereta ulaskom u košnicu po žičanoj mreži na podnici vidjevši ove pčele počinju im predavati nektar kojega su unijele u košnicu...
Tako se tuđe pčele "isprose" za svoj "obrok", samo one znaju zašto to rade...
Da paša malo jače izostane a nema limova na donjoj strani podnica, lako se može pojaviti i grabež, a onda "pomagaj..."
Netko će reći da "pušem na hladno" ali ja sam imao "avanturu" sa pravim grabežom koju ne želim ni najgorem neprijatelju...
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la halid_s »

Zahvaljujem se Schumyju na iscrpnom odgovoru i ''caki'' koju je iznio o hvatanju pčela na mrežu AV podnjače. Ja sam tu pojavu takođe primjećivao pa imam i sliku sakupljanja pčela manjeg obima.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la halid_s »

''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la Asim »

Ama bilo mije to sumnjivo skupljanje pa je Stipe jednom prilikom ovo i komentariso ,ali ga je neko ućutko i ostao sam nedorečen , no u svakom slučaju sam ih skido povremeno četkom a prošle godine sam sve to đuture odvuko na livadu e pošto tamo nugdje u blizini nema pčelinjaka nije bilo ni na mreži podnjače malog rojića pčela sada se uklapa sva slika lijek je podnjača sa dvije mreže kao u mog pokojnog Vojislava Radovića pozdrava Asim
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

Asime, pozdrav, nema nedorečenosti, treba se uvijek i iznova suočavati sa problemima u pčelarstvu je je pčela živo biće sa izuzetnim naglasmom na socijalno ustrojstvo svoje organizacije života i ponašanja. Ovo sa duplom mrežom je sigurno najpovoljnije rješenje, tako se radi i kod Snelgrove-ove daske i kod klasičnih pregrada u dvojnim nukleusima sa 2 društva u klasičnom nastavku (obično LR košnice)...
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
pero perić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 19
Pridružen/a: 24 lis 2012, 14:36

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la pero perić »

schumy, u svakodnevnom tumaranju bespučima pčelarskih foruma tek sam danas nabasao na tvoj uvodni post u ovoj temi..nemam šta drugo reči osim SVAKA ČAST na tvojoj spremnosti za prenošenjem znanja i iskustva!
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

Pero, hvala na podršci, mislim da je obaveza svakog člana neke organizacije koja povezuje ljude (ovdje pčelarstvo) da svoja stečena zbanja prenosi na nove naraštaje. A kad ti to pričinjava i osobno zadovoljstvo onda je to - pun pogodak...
Moram ti priznati da se u mom životu nisam baš puno okoristio prenesenim znanjem od drugih - zato je moj moto suprotno ponašanje - pomoći svakome da ne ponavlja u budućnosti greške u znanjima koja sam ja teško kroz život usvajao...
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Jasmin
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 08 ožu 2013, 20:39
Lokacija: Bugojno

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la Jasmin »

Pozdrav svim forumasima a narocito tebi Schumy na iznosenju tvog nacina pcelarenja za kojeg nesumnjam da nije odlican ali za podrucje gdje se ti nalazis.Moj pcelinjak se nalazi u podrucju gdje je glavna pasa livada, do livade ima dosta proljetne pase od koje se rijtko kad ista izvadi zbog nestabilnog vremena koje kod nas vlada u tom periodu.Mene zanima na koji bi se nacin tvoja metoda kod mene mogla primjenuti jer livada ovdje krece oko sredine juna i traje desetak dana.Kako do tog perioda ocuvati drustva od rojenja i tvoje misljenje kojom metodom pcelariti u ovim uslovima.Nakon livade pcele vozim na planinu i gore su do kraja septembra.Jos nesto dali na mr imas ram sa letom ili samo okrugle otvore na kutijama hvala i poz. iz Bugojna.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

..."Pozdrav svim forumasima a narocito tebi Schumy na iznosenju tvog nacina pcelarenja za kojeg nesumnjam da nije odlican ali za podrucje gdje se ti nalazis..."..." Ovo što si napisao Jasmine je najveća istina koju treba svatko primijeniti u svom kraju i pčelariti prema zakonima Prirode u toj mikroregiji.
Mjesto gdje se nalazi pčelinjak treba poznavati "kao svoj džep" jer badava sva litratura i tuđa iskustva u sasvim drugom okruženju na kojem se nalazi pčelinjak.
Zato sam ja i u uvodnom postu napisao da se ovaj način odnosi samo na moje okruženje jer ja sam stacionari pčelar, doduše sa 2 pčelinjaka na dvije dijametralno suprotne pozicije -"br. 1. proizvodni" sa bagremom" i "br. 2 -razvojni sa livadom" kao glavnim pašama. Na svakome od njih imam svoju metodu pčelarenja i one se bitno razlikuju....
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
vido
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 23 vel 2013, 15:43

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la vido »

uh dostu šta ti toga napisa imal šta jednostavnije
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

Ima i jednostavnijih rješenja ali onda se moraš pomiriti sa činjenicom da ćeš te sezone "brati" rojeve sa grana a manje vremena imati za pčelarenje...
Puna paša pruža pčeli priliku da iskoristi svoj iskonski nagon za očuvanjem i produženjem vrste a to je - rojenje. Treba naći kompromis između rojenja i medobranja koje su surotstavljene radnje a ovo što ti se danas čini kompliciranim kroz godine prakse ćeš usvajanjem vještina i znanja u pčelarstvu prevazići i za par godina ćeš se rado sjećati ovih "kompliciranih" metoda. Ovaj moj način probaj na 1÷2 društva, ostale tretiraj sa konvencionalnim spriječavanjem rojenja pa ćeš vidjeti razliku....
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la isa »

za schumy.
uradiosam po vasem metodu zik-zak,i sesti/6/dan pregledaosam za maticnjake sva drustava /8kom./,gde skoro po svakoj kosnici bilo je po 5-6 maticnjaka,i naravno njih sam otklanjao.Sad me interesuje sta treba dale uraditi,dal treba jos jednom vrsiti kontrolu za maticnjake ili ostaviti na skupljane meda od bagrema,jer kod nas izgleda dala priroda dosta, ako se nastavi ovako vreme,i jos jedno pitanje posle bagrema kod nas je planinska pasa/Pecka Rugova/kako da postavim spratove gde da bude mediste i gde plodiste i dal da ih skinem maticne resetke/MR/,
pozdrav iz Peci
isa
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

Isa, sada će pčele izvući "prave" matičnjake koje možeš sačuvati i uzgojiti nove kvalitetne matice. Ponovno pregledaj samo gornji nastavak nakon 7 dana i ako se odlučiš da ostaviš u gornjem plodištu matičnjake za uzgoj obavezno ostavi samo 2 (dva) komada, najkrupnija jedan potpuno zatvoren ili pred zatvaranjem i jedan koji malo zaostaje iza njega u razvoju a mogu biti i jednaki. To se lako uoči po načinu izgradnje matične čahure. Ako je zatvorena i "izbrušena" na vrhu kao da je pao šećer u prahu po njima na vrhu znači da su 2÷3 dana pred otvaranjem, ako su još smeđi i otvoreni ili zatvoreni znači da su oko 7÷10 dana stari. Tada obavezno ispod ovog plodišta na matičnu rešetku - MR metni prazan nastavak - medište M1, sa izgrađenim saćem ili sa kombinacijom satne osnove - SO i izgrađenog saća - SA. Ako se odlučiš da ideš samo "na med" jednostavno pregledaj ovaj nastavak i poruši eventualno zaostale matičnjake. Matičnu rešetku obavezno metni u svakom slučaju i pri svakoj tvojoj odluci i ako uzgajaš matice otvori leto na ovom gornjem nastavku ili na matičnoj rešetci koja ima drveni okvir ili okruglo leto na samom nastavku. Ovuda će mlada matica izletjeti na parenje a i to je ujedno otvor za trutove.
Ja u gornjem nastaku u slučaju da ostavim da se uzgoji mlada matica metnem i ram-građevnjak da se pčele zabave sa njime i ne prave trutovsko saće na ostalim okvirima i ne upropaštavaju mi izgrađeno saće.
Dakle formacija u zig-zag metodi mora biti:
A) Ako hoćeš uzgojiti maticu: Podnica-plodište P1**matična rešetka MR**
medište M1**plodište P2**unutarnji poklopac**krov
B) Ako nećeš uzgojiti maticu: Podnica-plodište P1**matična rešetka MR**
medište M1 (staro plodište P1)**unutarnji poklopac**krov
Kako paša odmiče prazne medišne nastavke dodaji uvijek na matičnu rešetku a staro medište digni gore da med pčele poklope i sa sazrije.
Nadam se da sam ti odgovorio na tvoje pitanje, ako još treba neka pomoć, slobodno pitaj...

Pozdrav.........schumy :D
**za čistu prirodu i obilje pčelica
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la isa »

ne nameravam da uzgojim matice,jer sam jos bez dovolno iskustava, pa osam/8/komada mislim da su mi dosta jos ove godine.
Fala na teksku koji ste mi napisali,jer za mene je bio dosta razumliv i citliv,jos da vas pitam da posle bagremove pase,za drugu pasu/planinska pasa/dal da postupim isto sa zig-zag metodom,jer ta pasa posle traje oko dva/2/mjeseca,dal da bude /MR/i spratove kako da ih uporedim.

pozdrav isa
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

Isa, za tihu pašu (livada) koja dugo traje možeš upotrijebiti opet zig-zag metodu, samo ćeš onda imati jako puno izgrađenih okvira koje je teško sačuvati preko zime...
Zig-zag metoda je dobrajer "zapošljava" sve pčele tako da se izletnice mogu u najvećem broju posvetiti donosu nektara u košnicu.
Za livadsku pašu ti preporučam formaciju košnice:
Podnica**plodište P1**plodište P2**matična rešetka MR**medište M1**medište M2
U plodište P1 metni po 1 ram građevnjak-GR (okvir br. 2) i po 2 satne osnove-SO (okvir br. 7 i 9) + 3 kom praznih saća-SA (okvir br. 1, 3 i 10) i 4 kom mladog legla sa jajima-LM
(leglo mlado, br. 5, 6, 8 ).
U plodište P2 metni 1 ram građevnjak-GR (okvir br. 9) i po 2 satne osnove-SO (okvir br. 3 i 8 ) + 4 kom praznih saća-SA (okvir br. 1, 4, 7 i 10) i 4 kom legla u svim stadijima, većimom staro, poklopljeno-LS (leglo staro, br. 2, 5, 6).
Sve okvire sa medom skini za rezervu i metni na čuvanje. Ostavi okvir sa peludom (polenom) bar jedan.
Naravno ovo je moja pretpostavka za određeni broj okvira sa leglom, a sigurno ćeš imati i varijecija kod odluke, ali to je to otprilike što kod mene "pali" da imam minimalno rojenja ili čak nikako ako je sezona iole dobra. Ali, mislim 2011 god. je bila kišna godina i imao sam kod pripreme jakih društava za bagrem masu rojeva...
Ali to je pčelarenje, nema fiksnih i sigurnih rješenja, svodi se samo na uspješne i neuspješne planove u izvedbi...
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la isa »

schumy
kao sto sam vam pisao radiosam po vasem metodu zik-zak,pregledaosam drustva nakon 7 dana kako sam vam pisao,i bilo je maticnjaka,i opet nakon 7 dana pregleda nije bilo maticnjaka na mediste 1 i med.2,samo bilo je maticnjake na plodiste,/na plodiste je bilo MR/,i ako je imalo dosta prazni okvira za lezenje jaja.Meda su sakupili dosta jer tako je bilo berecetna pasa na bagrem.
Interesuje me zasto je bilo maticnjake na plodiste i ako je imalo dosta mjesta za
lezenja jaja.
pozdrav
isa
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

To znači da ti je matica stara barem 2 godine i da je treba mijenjati. U tom slučaju kada uporno "vuku" matičnjake u plodištu oduzmi maticu ostavi 2 matičnjaka - jedan zreli i jedan pred zatvaranjem ili koji zaostaje malo u razvoju na prvi i onda nee biti vučenja matičnjaka. Iz plodišta obavezno oduzimaj okvir br. 1 i 10 sa medom jer ako su oni puni meda onda je to signal pčelama za pojavu rojevnog nagona.
Kakav ti je prinos po košnici, kod nas je vrijeme kiša-sunce-hladno-toplo i bojim se da će bagrem ocvasti i dati samo 20÷30% od mogućeg prinosa da je bilo lijepo vrijeme...
Pozdrav.........schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 21 svi 2013, 07:14, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

Da ne zaboravim dodati:
Da li si metao satne osnove i koliko? Napiši mi formaciju plodišta kako si ju formirao uoči početka paše?
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la isa »

izgleda da kod nas bice od 25-30 kg.po kosnici,ali tacno ne znam,javicu vas cim budem oduzeo med.
za maticnjake sam razumeo,al dal su mlade ili stare matice neznam,mislim da ove godine menjati sve matice pa posle cu znati dal su mlade ili stare,
Na pocetku sezone na plodiste sam postavio maticu na sredinu sa leglom i pcelama,posla ramovi 1 i 10 sa medom i polenom,posle zik-zak ramove,jedan SO, jedan ram gradj./RG/ i tako do kraja,to znaci da sam metnuo 4 ramova SO.i na kraju stresaosam 3-4 ramova mlade pcele gde je bilo mlado leglo i na kraju MR./MR.sa ulazom/letom/,neznam dal sam bio jasan.....

pozdrav isa
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la schumy »

Isa, razumio sam te u cijelosti. Sigurno su bile stare matice koje imaju nagon za samoodržanjem vrste (izražen rojevni nagon) veći nego mlade.
Vrlo je važno da im u formaciji zig-zag uopće ne dodaješ okvire sa medom i pergom, br. 1, 2, 9, 10.
U "zig-zag" formaciji na tako jakoj paši kao kod tebe ostavi samo okvir na kojem si našao maticu (tu obvezno ima i jaja). Sve ostalo metni satne osnove - SO.
Tako si zaposlio pčele, mlade da hrane leglo koje je matica (+M) već izlegla na onom jednom okviru a one malo starije (voskarice) da izvlače saće na dodanim satnim osnovama.
Ovaj moj način je u suštini svođenje društva na osnove golog roja, a onda je nagon za samoodržajem vrste usmjeren na izvklačenje saća da ih matica čim prije zaleže.
Matice obavezno nauči pratiti da znaš koliko su stare, ja sam pobornik da se matica zadrži 2 sezone a nakn toga se zamjenjuje mladom.
Obavezno vodi dnevnik kod svakog pregleda društava i prati svako društvo posebno.
Ja svake godine izvršim smotru i ocjenu društava u 4 faze:
1-kako su prezimile, 2-kako se brzo razvijaju na proljeće, 3-kako izvlače matičnjake i koliko ih bude, 4-kakve su medarice i koliko donose u prinosu na paši (kod mene bagrem), tj. koliko su dobre kao društvo općenito...
Probaj tako i vidjet ćeš da će biti bolje...
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: MOJ NAČIN PČELARENJA

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega shumy svidja mi se ova metoda,i planiram je primjeniti.Sve sto si napisao je odlicno objasnjeno,i svaka cast na tome.ali imam par pitanja tj.nedoumica:pitanje br.1:kazes da u donjem sanduku gdje ogranicimo maticu ne treba ostaviti ram s polenom?to mi malo nije jasno,kad je polen proteinska hrana koja sluzi matici za zaleganje.Pitanje br.2:kazes da si znao pri ovom rasporedu uzgojiti par dobrih maticnjaka u gornjem nastavku.nemogu naci gdje si detaljno pisao o tome?al ono sto me muci,zar nisu to ustvari prisilne matice onda?da li si ti bio zadovoljan kvalitetom tako dobivenih matica?Pitanje br.3: kad si oduzimao te ramove s maticnjacima i formirao novo drustvo,da li ti je ovo staro drustvo uspjelo ipak donijeti solidan prinos meda?(jer to je ipak oduzimanje 3 rama legla,i ram meda na pocetku bagremove pase).Volio bih i da ostale kolege takodje daju svoje misljenje na ova pitanja.unapred zahvaljujem!
Odgovorite