NOZEMOZA

saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la saperica »

pa daj nam recept.
Samo kod nas u udruzi smo imali nekoliko kolega gdje je potvrđena N.C. na Veterinarskom Fakultetu. Ovu problematiku nikako ne zreba zanemariti, nemožemo biti isključivi i trebamo pogledati lako se bolest i klinička slika ponaša u različitim agroekološkim uvijetima.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:pa daj nam recept.
Samo kod nas u udruzi smo imali nekoliko kolega gdje je potvrđena N.C. na Veterinarskom Fakultetu. Ovu problematiku nikako ne zreba zanemariti, nemožemo biti isključivi i trebamo pogledati lako se bolest i klinička slika ponaša u različitim agroekološkim uvijetima.
Ja sam pcelario u BiH,prije 25god,sada pcelarim u Njemackoj pa stoga nemam taj recept,niti preparat,medjutim moze se preparat naci tu na forumu!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la saperica »

iskreno ga nisam našao, možda krivo tražim.
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la pet-r »

Pozdravljam,
http://www.youtube.com/watch?v=kSA3GiqtLa8&feature=plcp
ovo sam snimio 4. januara-siječnja 2012 godine,košnica je smještena
5 metara od mojih ulaznih vrata u kuću tako da mi je stalno "na oku",samo
mjesec dana kasnije prestanak svakog leta,povirih u košnicu,a u njoj matica sa
oko pedesetak pčela, CCD?,eksperimentalno,preživjele pčele i maticu smjestim
na 3 okvira(Farrar) u nukleus od stirodura i prepustim samim sebi da vidim što
će se dalje dogoditi (tretirane su nozevitom,jer je dijagnoza bila nozemoza??? koja?).
Proljetni razvoj je bio vrlo spor,što je i razumljivo,danas,(29.10.2012.)košnica je u punoj
snazi,sa istom maticom na 4 puna nastavka(F)na paši primorskog vriska sa 2 nastavka puna
meda.U košnici ima i trutova,kao da spremaju sada tihu zamjenu matice,ili su trutovi tu samo
radi dobre harmonije u društvu.Eksperiment izgleda kao da je uspio iako mi baš sad nije ništa
više jasno.Ima li tko neki dodatak ?
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:iskreno ga nisam našao, možda krivo tražim.
Postao/la medonosa » 15. Oktobar 2012, 18:52

Stipo je napisao/la:
Dodao bi samo da ja ne napuštam BeeVital zato što ne valja nego za sebe hoću nešto bolje i jeftinije.
Osmislio sam dobar recept na biljnoj bazi i djeluje svestrano. Taj moj proizvod ne samo da uništava varrou nego uništava krečno leglo i nozemozu. Pčele imaju jači nagom za čišćenjem nego sa BeeVitalom. To sredstvo se može davati u pogaču i u sirup. Pogača obogaćena tim mojim sredstvom ruši varrou kao da su pčele polivene sa BeeVitalom. U tijeku su ispitivanja i praćenja dali ima negativnih osobina. po prvim ispitivanjima leglu ne šteti to sam ispitao, ne šteti ni pčelama. Iduće sezone napravit ću više testova da znam točno na čemu sam. Odlično djeluje na krečno leglo. Poslje tretmana krečnog legla više nema. Dali će se krečno leglo ponovo pojaviti iduće sezone vidjet ću jer mnogo je nepoznanica. Isto tako pošto sadrži biljnu aktivnu tvar protiv nozemoze trebalo bi da djeluje i protiv te bolesti i to trebam dokazati. Mnogo je rada i ispitivanja ispred mene ali ja vjerujem u ono što radim.
Imam nešto znanja, imam nešto instrumenata, veliki pčelinjak i ono što ne potvrdim i ne mogu ispitati ima institut u Sarajevu.

Interesuje me koju nozemozu unistava ta aktivna tvar u biljnom ekstratu,nozemozu apis ili nozemozu ceranu??Jer nevjerujem da si se susreo sa sporama nozeme cerane!
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la pet-r »

Pozdravljam,
nozemu apis ubija nozema cerana,a ova ubija pčele,mravlja kiselina najbolje ubija vapnenasto leglo i još mnoge druge napasti.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la zvones »

pet-r je napisao/la:Pozdravljam,
http://www.youtube.com/watch?v=kSA3GiqtLa8&feature=plcp
ovo sam snimio 4. januara-siječnja 2012 godine,košnica je smještena
5 metara od mojih ulaznih vrata u kuću tako da mi je stalno "na oku",samo
mjesec dana kasnije prestanak svakog leta,povirih u košnicu,a u njoj matica sa
oko pedesetak pčela, CCD?,eksperimentalno,preživjele pčele i maticu smjestim
na 3 okvira(Farrar) u nukleus od stirodura i prepustim samim sebi da vidim što
će se dalje dogoditi (tretirane su nozevitom,jer je dijagnoza bila nozemoza??? koja?).
Proljetni razvoj je bio vrlo spor,što je i razumljivo,danas,(29.10.2012.)košnica je u punoj
snazi,sa istom maticom na 4 puna nastavka(F)na paši primorskog vriska sa 2 nastavka puna
meda.U košnici ima i trutova,kao da spremaju sada tihu zamjenu matice,ili su trutovi tu samo
radi dobre harmonije u društvu.Eksperiment izgleda kao da je uspio iako mi baš sad nije ništa
više jasno.Ima li tko neki dodatak ?
Pozdrav pet-r i dobro došao ! Vidio sam ovakav tvoj post i na HP forumu ali ga nisam komentirao (bili smo u nekim drugim raspravama, nadam se da mi nisi što zamjerio).
Teško da mi iz kontinentalnog dijela možemo nešto komentirati jer kod nas u ovo vrijeme u ovo doba (uglavnom) nema legla, a kod vas rijetko kad prestane, tako da to
stanje bolje razumiju prisutne kolege iz južnih krajeva . Ipak , da ne bude moje pisanje samo zbog pozdrava, reči ću nešto na što možda nisi obratio pažnju. Naime kod
nas je u navedenom periodu bilo dosta hladno i enormno puno snijega , ali ne samo kod nas bilo ga je i kod vas . Obzirom na jačinu društva gdje je prikazano i vrijeme,
unos , nebi bilo neobično i da je pokrenuto dosta legla . Ako je bilo jače zahlađenje, ćak i nekoliko dana, dali bi to mogao biti šok za pčele koje nisu navikle (kao naše)
na takve prilike . Čitam sve o nozemozi , nozevitu itd. itd. i mogu reči da mi je najčudnija tvrdnja da je n.c. protjerala n.a. Volio bih ćuti objašnjenje na koji način ,a
također podatke o nekom ispitivanju i dokaze da nozevit djeluje protiv n.c. Ovako kao da se sve pravi u istoj kuhinji . Htio bih reči da uslovi (najčešće vlaga , nedostatak
meda i perge , te pad imuniteta zbog toga ) su glavne pretpostavke za nozemozu i jednu i drugu , tako da nije jasno, kako će društvo koje po prirodi stvari prvo oboliti od
nozeme apis zatim oboliti od n.c. koja će uništiti ovu prvu. Možda izgleda čudno pisanje, jer opće je poznato da je n.c protjerala n.a. , pa nje više nema. Pa nisu valjda
mikro organizmi n.a. bili samo na pčelama , a ako i jesu, odkud u tako kratkom vremenu da ih ove druge tako brzo požderu (tako ispada).
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la franevrs »

zvones je napisao/la:Teško da mi iz kontinentalnog dijela možemo nešto komentirati jer kod nas u ovo vrijeme u ovo doba (uglavnom) nema legla, a kod vas rijetko kad prestane, tako da to
stanje bolje razumiju prisutne kolege iz južnih krajeva . Ipak , da ne bude moje pisanje samo zbog pozdrava, reči ću nešto na što možda nisi obratio pažnju. Naime kod
nas je u navedenom periodu bilo dosta hladno i enormno puno snijega , ali ne samo kod nas bilo ga je i kod vas . Obzirom na jačinu društva gdje je prikazano i vrijeme,
unos , nebi bilo neobično i da je pokrenuto dosta legla . Ako je bilo jače zahlađenje, ćak i nekoliko dana, dali bi to mogao biti šok za pčele koje nisu navikle (kao naše)
na takve prilike . Čitam sve o nozemozi , nozevitu itd. itd. i mogu reči da mi je najčudnija tvrdnja da je n.c. protjerala n.a. Volio bih ćuti objašnjenje na koji način ,a
također podatke o nekom ispitivanju i dokaze da nozevit djeluje protiv n.c. Ovako kao da se sve pravi u istoj kuhinji . Htio bih reči da uslovi (najčešće vlaga , nedostatak
meda i perge , te pad imuniteta zbog toga ) su glavne pretpostavke za nozemozu i jednu i drugu , tako da nije jasno, kako će društvo koje po prirodi stvari prvo oboliti od
nozeme apis zatim oboliti od n.c. koja će uništiti ovu prvu. Možda izgleda čudno pisanje, jer opće je poznato da je n.c protjerala n.a. , pa nje više nema. Pa nisu valjda
mikro organizmi n.a. bili samo na pčelama , a ako i jesu, odkud u tako kratkom vremenu da ih ove druge tako brzo požderu (tako ispada).


Zvones, jako cijenim tvoje pisanje na forumima pa ću iz tog razloga ti pokušat približit situaciju od lani koja je dovela do
većih gubitaka na proljeće ove godine. Mi vrlo bzo zaboravljamo kakva je uistinu bila prošla godina kod nas u Dalmaciji, a
posebno na otocima.
Proljeće počelo kao nikad do početka petog mjeseca, a zatim počela suša sa rijetkim padalinama u šestom i sedmom mj. Vrcalo se
nakon dvomjesečnog medobranja 7-8 kg po društvu i onda smo ušli u ljeto gdje je sve izgorilo i nešto što nisam doživio u mojoj
pčelarskoj praksi ( 29 ) g. tri mjeseca prekid legla. Prva kiše je pala početkom 10-og mj. i u panici sam prebacio pčele bliže moru
da eventualno baci nešto legla i ako što zamedi da prikupi koliko toliko za zimnicu, i što je još važnije, pošto sam preko tjedna
u Splitu, svakodnevno sam zvao kolegu koji je imao pčele nedaleko od mojih da me izvjesti kakav je unos peluda.
Ne sjećam se kada sam se tako bespomoćno osjećao. Uglavnom zajednice su kroz 9 i 10 mj. bacile po dva-tri okvira legla i ne trebam
ti objašnjavati kakve su ušle u zimu. I kao što navodiš onaj veliki i dugotrajan snijeg za naše uvjete nije ni čudo da su se ovakve
situacije događale, ali nama je najlakše pripisat nosemozi ili nekoj drugoj teško uočljivoj bolest nego pripisati našoj sposobnosti
pčelarenja u ekstremnim situacijama i uočavanju takvih situacija. Ja sam mislio da ni jedna neće izići iz zime kad sam vidio kakvi
su jadnici uzimljeni, hrana nije bila problem ali perga da. I šta očekivat kod nas u drugom i trećem mjesecu kad dolazi do smjene
stare pčele, i kad nje ostaje sve manje i manje, matica će zaleći toliko legla koliko može preostala pčela grijati i ishraniti.
Doslovno sam gledao kako jedna generacija izađe i matica za toliko proširi leglo. I još jedan detalj, na proljeće su mi promjenili
pedeset posto mladih matica iz te 2011.g. To sam objasnio onim dugotrajnim prekidom legla u ljetnjim mjesecima i šoku za mlade matice
evo toliko o ccd-u i ostalim baba rogama i bakračima.
Ali zato je stanje ove godine za pričat priču.

pozz.............
Frane Vrsalović
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la balasevic »

ovako posto sam pocetnik pcelar pa neznam nogo svari tako i ovu neznam pa bih vas molio za pomoc prije par dana dodao sam pcelama pogacu za nozemozu od 1 kg i posto planiram polivati protiv varoe pocetkom 12 mjeseca zanimame dali smijem vratiti pogacu opet u kosnicu jer ta hemija isparava iz tih srestava i besto ce zavrsiti na povrsini pogace dali ce to stetiti pcelama ili da nevracam ostatak pogace posle polivanja i jos jedna stvar par pcelara iskusnih rece da nevalja davati pogace od 1 kg pcelama sta vi mislite
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la senad »

Danas odrađeno polivanje pčela pripravkom čaja i šećera 1:1 za suzbijanje nozemoze
Svaka pčelinja zajednica dobila je cce 100-130 milil . Polivanje je urađeno po pčelama i po satonošama tako da će to brzo počistiti pčele i brzo će doć u probavni trakt ljekovite komponente.

U 20 litara proključale vode stavio sam
-pelin...................... 300 gr
-majčina dušica.......... 200 gr
-divlja nana............... 100 gr
-matičnjak................100 gr
-žalfija.....................200 gr

Ovo prvi put radim ovako .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la schumy »

Senade, rade li moji "pripravci" dobro?
Probaj u prihrani dati u zadnjim obrocima ovaj čaj u sirup da ga deponiraju oko zimskog klupka i prvoga utroše u hladnim danima zime - dokazano djeluje za suzbijanje nozemoze, to koristim već puno godina...
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la schumy »

balasevic je napisao/la:ovako posto sam pocetnik pcelar pa neznam nogo svari tako i ovu neznam pa bih vas molio za pomoc prije par dana dodao sam pcelama pogacu za nozemozu od 1 kg i posto planiram polivati protiv varoe pocetkom 12 mjeseca zanimame dali smijem vratiti pogacu opet u kosnicu jer ta hemija isparava iz tih srestava i besto ce zavrsiti na povrsini pogace dali ce to stetiti pcelama ili da nevracam ostatak pogace posle polivanja i jos jedna stvar par pcelara iskusnih rece da nevalja davati pogace od 1 kg pcelama sta vi mislite
Vrati slobodno pogaču natrag ali ju izvadi do 20.09. ako je ostalo nešto hrane unutra, ako su ju pojele ostavi naylon na poziciji on po zimi sasvim lijepo stvara mikroklimu za prezimljavanje pčela. Nikako ne ostavljati hranu (pogaču) kroz zimu punu jer to šteti pčelama koje moraju mirovati a ne prerađivati hranu i razvijati leglo kada ono ne treba da je u košnici...
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la schumy »

Da, još samo da dodam:
Ja godinama dodajem pčelama pogače od 1 kg, i to im je sasvim lijepa "mjera" za prihranu od cca 15-tak dana. To pogotovo prakticiram kod razvoja mladih rojeva jer nema grabeži i pčele sasvim mirno konzumiraju hranu iz pogače na čisto "dnevne obroke" koliko im treba za odgoj mladog legla.
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Senade, rade li moji "pripravci" dobro?
Probaj u prihrani dati u zadnjim obrocima ovaj čaj u sirup da ga deponiraju oko zimskog klupka i prvoga utroše u hladnim danima zime - dokazano djeluje za suzbijanje nozemoze, to koristim već puno godina...
Pozdrav...........schumy
Mislim da je ovo najbolja kombinacija i da uopšte nije potreban jod . ČAj je toliko bio gorak a pčele su ga u slast obrale :)

Ovo bi trebalo koristiti tokom cijele godine .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la Amir.pčelar »

Pooz raja iz Bužima,,,,Ja uzmem napravim 1L,čaja od melise i pelina i to dodam na 20 l sirupa jer imam 20 košnica to sam već radio 2 puta pred kraj augusta mislim da nisam pogriješijo jer tako radi i gosp.Rašid Zorlak ima tačan opis u BiH pčelarskom listu novinama ....
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la cerex »

U nedelju sam dodao prvu turu sirupa sa nozecidom,na 10 l sirupa dodao sam 100 ml preparata dobro izmjesao i dao pčelama po 3dcl odnosno nukleusima 1,5dcl.Interesuje me nakon koliko dana bi trebalo ponoviti postupak i koliko puta?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la cerex »

Posto mi niko nije dao odgovor na prvo pitanje nadam se da ce na drugo biti :roll: Da li se kroz obicnu pogacu standard moze dodati nozecid i na koji nacin?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:U nedelju sam dodao prvu turu sirupa sa nozecidom,na 10 l sirupa dodao sam 100 ml preparata dobro izmjesao i dao pčelama po 3dcl odnosno nukleusima 1,5dcl.Interesuje me nakon koliko dana bi trebalo ponoviti postupak i koliko puta?
Negdje sam pročitao da ide svako 5 dana 5x. U biti mi svi nekako dajemo preventivno pa onda i nije toliko važno koliko puta . Što se tiče joda kažu da se ne može predozirati .

Kroz pogaču pogledaj kako Ekrem Karahodžić daje ima negdje na forumu . U ovo vrijeme mišljenja sam da je bolje ići preko sirupa
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la pot »

Kolega čini mi se da je to prejaka doza na 10 l 100 ml... Jod koliko sam upoznat gubi svoja svojstva u košnici za 15-ak dana, ako je tako onda o kojoj preventivi govorimo, puno bolja preventiva po meni je dopunit zalihe u avgustu ako je potrebno. Jod možda u februaru u pogače.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: NOZEMOZA

Post Postao/la cerex »

Što se tice doze nisam isao jakom dozom jer tako pise na upustvu. Mislio sam da se sirupom ne ide poslije 15 pa sam zato mislio pogacu ali cu ipak uzeti sirup jer mi je lakse ,hvala Senade.
Odgovorite