umiru mi pcele

Odgovorite
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

umiru mi pcele

Post Postao/la MmirzaA »

ima li neko da mi pomogne nekim savjetom

ne znam nisam dugo u ovome poslu ali danas sam primijetio da mi pcele ispred kosnice padaju i nemogu da lete
i kad ih se uzme u ruku nogicama trljaju gore glavu oko usta. DOduse nasao sam neznatan broj takvih pcela
i nekoliko uginulih pa me zanima da li je to normalo ili se bojim da nisu otorvane nekim pesticidima sto se prsce
povrce. ili je mozda neka od bolesti pcela. bojim se da mi se ne prosiri na cijelu kosnicu
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la zvuk_tisine »

MmirzaA je napisao/la:ima li neko da mi pomogne nekim savjetom

ne znam nisam dugo u ovome poslu ali danas sam primijetio da mi pcele ispred kosnice padaju i nemogu da lete
i kad ih se uzme u ruku nogicama trljaju gore glavu oko usta. DOduse nasao sam neznatan broj takvih pcela
i nekoliko uginulih pa me zanima da li je to normalo ili se bojim da nisu otorvane nekim pesticidima sto se prsce
povrce. ili je mozda neka od bolesti pcela. bojim se da mi se ne prosiri na cijelu kosnicu

Ako ima dosta tih pčela, koje puzaju po travi ispred sanduka onda je tu prisutna varroa i to treba rješavati jer to već postaje alarmantno :) (to ja iz početničkog iskustva), može biti da pčele prilikom ulaska u sanduk od težine tereta (unosa) padaju na tlo ali nakon nekog vremena opet ustanu i ulete u sanduk. Ako su ti mladi rojevi obavezno uradi tretman protiv varroe, konsultuj se sa pčelarem od koga si kupio rojeve, vidi jel uradio tretman i tak to :)
Novi rojevi, obično, na početku malo stagniraju sve dok se prve pčele iz novog legla ne počnu izlijegat :)

Mlade rojeve, ukoliko nemaju dovoljno hrane u sanduku, tečne hrane (meda) prihranjuj šećernim sirupom, u omjeru 1:1 (šećer:voda), obogati ga travama (majčina dušica, nana, pelin, hren...), unutra dodaji forsapin (stimular za maticu) pa da ti društva zimu dočekaju zdrava i brojčano jaka. (Ja mladim rojevima ove godine dajem i C vitamin i B vitamine koje kupim u apoteci. ali to u malim količinama).
Možeš u sanduku uvijek držati stimulativnu pogaču isto za stimulisanje matice na bolje zalijeganje.
Šećerni sirup daji svaki drugi dan otprilike po 2 dl u hranilicu.
Ukoliko nisu izgrađeni svi ramovi (satne osnove - s.o.) provjeraji redovno i uvijek dodaji nove s.o. na izgradnju :)
Pogledaj malo Pashin dnevnik, od samog početka kreni iščitavat jer tamo ima mnogo mnogo dobrih savjeta, a možeš otići i na moj dnevnik jer Pasha i ja smo početnici od prošle godine i vazda smo nešto zapitkivali i dobijali kvalitetne odgovore.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la Stipo »

MmirzaA je napisao/la:ima li neko da mi pomogne nekim savjetom

ne znam nisam dugo u ovome poslu ali danas sam primijetio da mi pcele ispred kosnice padaju i nemogu da lete
i kad ih se uzme u ruku nogicama trljaju gore glavu oko usta. DOduse nasao sam neznatan broj takvih pcela
i nekoliko uginulih pa me zanima da li je to normalo ili se bojim da nisu otorvane nekim pesticidima sto se prsce
povrce. ili je mozda neka od bolesti pcela. bojim se da mi se ne prosiri na cijelu kosnicu
Razlika je dali ti pčele padaju pri izlasku iz košnice ili pri povratku u košnicu. Ako ti padaju pri izlasku iz košnice radi se o nekoj bolesti odrasle pčele. O kojoj se bolesti tada radi nemogu ti reći bez detaljnih analiza.
Ako ti pčele padaju prilikom povratka u košnicu vjerovatno se radi o trovanju pčela. Sada se prskaju vinogradi, voćnjaci i maline.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la MmirzaA »

jucer sam to ujutro primijetio medjutim tokom dana nista.. evo sad sam gledao nema ih da padaju a juce r su padale po dolasku sa pase i zanimljivo svaaka koja je pala nogicama trlja glavu.
sto prespavamo, nece nam se dogodit
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la MmirzaA »

Stipo je napisao/la:
MmirzaA je napisao/la:ima li neko da mi pomogne nekim savjetom

ne znam nisam dugo u ovome poslu ali danas sam primijetio da mi pcele ispred kosnice padaju i nemogu da lete
i kad ih se uzme u ruku nogicama trljaju gore glavu oko usta. DOduse nasao sam neznatan broj takvih pcela
i nekoliko uginulih pa me zanima da li je to normalo ili se bojim da nisu otorvane nekim pesticidima sto se prsce
povrce. ili je mozda neka od bolesti pcela. bojim se da mi se ne prosiri na cijelu kosnicu
Razlika je dali ti pčele padaju pri izlasku iz košnice ili pri povratku u košnicu. Ako ti padaju pri izlasku iz košnice radi se o nekoj bolesti odrasle pčele. O kojoj se bolesti tada radi nemogu ti reći bez detaljnih analiza.
Ako ti pčele padaju prilikom povratka u košnicu vjerovatno se radi o trovanju pčela. Sada se prskaju vinogradi, voćnjaci i maline.



i hvala ti na pomoci i savjetima:) kad se kosnica uzimljaje treba li je nekako ili necim posebno obloziti kao stiropr ili iznutra necim.. odnosno sta podrazumijeva uzimljavanje kosnice?
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la emkan »

Mirza pokusaj da malo ides nekim redoslijedom, skaces sa teme na temu, bojim se da ti se sve ne pomuti pa onda belaj:)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la Stipo »

Još je rano pričati o uzimljavanju ali ću ti Mirza ipak odgovoriti.
Ne oblažu se košnice ničim. Neka pčele budu čiste od varroe i zdrave i sa dovoljno hrane pa će one izdržati najjače i najžešće zime bez problema. Više o ovome ćemo pričati kada dođe vrijeme za zazimljavanje.
Ako si nestrpljiv pogledaj malo po forumu već smo dosta o tome pisali.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la simke »

zvuk_tisine je napisao/la:
MmirzaA je napisao/la:ima li neko da mi pomogne nekim savjetom

ne znam nisam dugo u ovome poslu ali danas sam primijetio da mi pcele ispred kosnice padaju i nemogu da lete
i kad ih se uzme u ruku nogicama trljaju gore glavu oko usta. DOduse nasao sam neznatan broj takvih pcela
i nekoliko uginulih pa me zanima da li je to normalo ili se bojim da nisu otorvane nekim pesticidima sto se prsce
povrce. ili je mozda neka od bolesti pcela. bojim se da mi se ne prosiri na cijelu kosnicu

Ako ima dosta tih pčela, koje puzaju po travi ispred sanduka onda je tu prisutna varroa i to treba rješavati jer to već postaje alarmantno :) (to ja iz početničkog iskustva), može biti da pčele prilikom ulaska u sanduk od težine tereta (unosa) padaju na tlo ali nakon nekog vremena opet ustanu i ulete u sanduk. Ako su ti mladi rojevi obavezno uradi tretman protiv varroe, konsultuj se sa pčelarem od koga si kupio rojeve, vidi jel uradio tretman i tak to :)
Novi rojevi, obično, na početku malo stagniraju sve dok se prve pčele iz novog legla ne počnu izlijegat :)

Mlade rojeve, ukoliko nemaju dovoljno hrane u sanduku, tečne hrane (meda) prihranjuj šećernim sirupom, u omjeru 1:1 (šećer:voda), obogati ga travama (majčina dušica, nana, pelin, hren...), unutra dodaji forsapin (stimular za maticu) pa da ti društva zimu dočekaju zdrava i brojčano jaka. (Ja mladim rojevima ove godine dajem i C vitamin i B vitamine koje kupim u apoteci. ali to u malim količinama).
Možeš u sanduku uvijek držati stimulativnu pogaču isto za stimulisanje matice na bolje zalijeganje.
Šećerni sirup daji svaki drugi dan otprilike po 2 dl u hranilicu.
Ukoliko nisu izgrađeni svi ramovi (satne osnove - s.o.) provjeraji redovno i uvijek dodaji nove s.o. na izgradnju :)
Pogledaj malo Pashin dnevnik, od samog početka kreni iščitavat jer tamo ima mnogo mnogo dobrih savjeta, a možeš otići i na moj dnevnik jer Pasha i ja smo početnici od prošle godine i vazda smo nešto zapitkivali i dobijali kvalitetne odgovore

kolega možeš li mi pojasniti opširnije o dodavanju trava u sirup jel ima neki odredjeni omjer ili kako ti praviš,gdje ima kupiti taj forsapin i kako se on dodaje i jos ti vatimini jesu to neki posebni za pčele i u kojem se omjeru oni dodaju, molim te budi detaljniji ako mognes u objasnjavanju da ti nebi bio dosadan podpitanjima.....
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la zvuk_tisine »

Sad, kad sma već krenuo u pripremu za zimu, pravim sirup u omjeru 3:2 (3 kg secera: 2 l vode). Čaj od pelina, majcine dusice, hrena, maticnjak, bijeli luk, napravim posebno u drugoj posudi, obicno kao sto se i nama pravi i dodam ga u sirup. Svaki dan dajem po 2,5 dl sirupa po drustvu.
Pošto moj mentor tako radi krenuo sam i ja sa dodavanjem vitamina B i C u sirup. Kupim u apoteci vitamin C u prahu i Beviplex i u prokuhanu hladnu vodu na jedan dl metnem po jednu kašikicu, onu srednju, tih vitamina, dobro promuckam i ostavim u frizider... i onda kad pripremim sirup, na litar tog sirupa dodajem po dvije supene kasike tog rastvora vitamina B i C. Ako ne ubacujem ove vitamine onda iscjedim 2-3 limuna na ovu kolicinu sirupa.
U sirup dodam i malo sirćeta.
Moj mentor tvrdi da otkako koristi tu kombinaciju vitamina uopste nema gubitaka a prije ih je imao, i ima uvijek zdrave i jake pcele.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la zakir cancar »

zvuk_tisine je napisao/la:Sad, kad sma već krenuo u pripremu za zimu, pravim sirup u omjeru 3:2 (3 kg secera: 2 l vode). Čaj od pelina, majcine dusice, hrena, maticnjak, bijeli luk, napravim posebno u drugoj posudi, obicno kao sto se i nama pravi i dodam ga u sirup. Svaki dan dajem po 2,5 dl sirupa po drustvu.
Pošto moj mentor tako radi krenuo sam i ja sa dodavanjem vitamina B i C u sirup. Kupim u apoteci vitamin C u prahu i Beviplex i u prokuhanu hladnu vodu na jedan dl metnem po jednu kašikicu, onu srednju, tih vitamina, dobro promuckam i ostavim u frizider... i onda kad pripremim sirup, na litar tog sirupa dodajem po dvije supene kasike tog rastvora vitamina B i C. Ako ne ubacujem ove vitamine onda iscjedim 2-3 limuna na ovu kolicinu sirupa.
U sirup dodam i malo sirćeta.
Moj mentor tvrdi da otkako koristi tu kombinaciju vitamina uopste nema gubitaka a prije ih je imao, i ima uvijek zdrave i jake pcele.
Selam...pazi da nezaboravis i 100km na podnjacu u gornji desni ugao,vjerovatno tije mentor to zaboravio reci..Pa pobogu pojednostavi to sto toliko komplikujete i ti i tvoj mentor...MEDNO
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la zvuk_tisine »

Petljam li se ja u tvoj način pčelarenja????

Tu sam da odgovorim na pitanje i kažem ono što ja radim a ne da mi neko nameće svoj način pčelarenja, hvala Bogu pa ima milion načina pčelarenja i svi su na svoj način uspješni....
Kome se ne sviđa nek ne primjenjuje, ja primjenjujem i za sada sam prezadovoljan, posebno razvojem rojeva i razrojaka...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la MmirzaA »

emkan je napisao/la:Mirza pokusaj da malo ides nekim redoslijedom, skaces sa teme na temu, bojim se da ti se sve ne pomuti pa onda belaj:)

pa sta cu kad me sve zanima :) a novajlija sa u ovome poslu aa bas to volim i onda se desiii da sve sto neznam zanima me istog trenutka :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: umiru mi pcele

Post Postao/la MmirzaA »

Stipo je napisao/la:Još je rano pričati o uzimljavanju ali ću ti Mirza ipak odgovoriti.
Ne oblažu se košnice ničim. Neka pčele budu čiste od varroe i zdrave i sa dovoljno hrane pa će one izdržati najjače i najžešće zime bez problema. Više o ovome ćemo pričati kada dođe vrijeme za zazimljavanje.
Ako si nestrpljiv pogledaj malo po forumu već smo dosta o tome pisali.

e ma znam da je rano ali ono kad me sve zanima :) sta cu.. all eto ima vise od mjesec i po kako sam nabavio pcelice pa sad et imam tog nekog pocetnickog iskustva i znam kako sta ide :) bar ono osnovno..evo cesto citam ovdje i pisem a najvise pitam :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Odgovorite