lijekovi protiv nozemoze

Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

da se senad nebi ljutio molim da prodiskutujemo o tretmanu protiv ove bolesti i da nam početnicima ukažete na pravilne postupke u tretiranju protiv ove podmulkle bolesti pčela
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

Ma jel vidim -antibiotik-... bljak
:(
ponavljanje je majka znanja ¤
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Asim je napisao/la:da se senad nebi ljutio molim da prodiskutujemo o tretmanu protiv ove bolesti i da nam početnicima ukažete na pravilne postupke u tretiranju protiv ove podmulkle bolesti pčela
Asime neljutim se ja nego imamo razbacene teme pai sam si tražio recept i niko od nas ne može da pronađe taj recept a tu je na forum zato što se komentari razbacuju.. Trenutno nemam mogućnost da sortiram komentare nadam se da će na novom forumu kada bude instaliran biti preglednije i bi će sortirano bez upuzorenja..

Asime tema je dobra i nadam se da ćemo je apsolvirat,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Negdje sam pročitala savjet da se i u jesen stavi jedna pogača sa lijekom protiv nozemoze !?

Možće li neko objasniti zašto - ako već nema nozemoze????
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pogaču protiv nozemoze ja stavljam krajem zime kao prvu pogaču.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Poznato mi je da rusi većodavno koriste pelin ili gorki pelin lat. Artemisia absinthium biljku koja je poznata kao odličan prirodni antibiotik koji deluje na mnogo vrsta bakterija. Poznat je ruski preparat Kas 81 koji se također sprema od borovih pupoljaka i pelina. Za kas 81 u mnogim časopisima rečeno je da je odlična preventiva za nozemozu.
Preparat koji ja preporučujem, sprema se od drugih biljaka.
Mnogo godina sam uspešno koristio samo ekstrat od žalfije ili preciznije lat.salvije oficinalis (ima mnogo vrsta žalfija). Poslednjioh godina ekstrat sam obogatio i komponentama biljke lat. satureja montana ili vreska. Obadve biljke imaju izuzetno antibakterisko dejstvo. I u ovoj kombinaciji efikasno neutrališu i nozemozu i varoatozu.
Ja lek ne proizvodim, osim za svoje potrebe i za prijatelje, pa ću vam stoga preneti recepturu koja je jednostavna i prihvatljiva za svakog pčelara.
Kupi se alkohol, voda i opisano bilje. Izmešamo bilje i dodamo nakon alkohola i vode.
Spremanje leka:
U veću posudu 12 do 15 litara naspete i dodate:
1. Alkohol 96% 5 litara
2. Voda destilovana 5 litara
3. Žalfija (salvija oficinalis) usitnjena -list 1 kg.
4. Vresak (satureja montana) list 0,3 kg (rtanjski caj)
Poklopi se i drži 7-10 dana, nakon čega se ekstrat procedi i čuva do upotrebe.
Ekstrat spremam svake godine u jesen OBAVEZNO i u proleće, i koristim ga kao preventivu. Dodajem ga u sirup i to 0,5 do 1 litar na 50 litara sirupa.
Svako društvo u jesen ( do kraja Septembra) dobije po 3 litre lekovitog sirupa.
Sirup za jesen spremam u kombinaciji 5:3 (šećer:voda) ili na 50 kg šećera dodam 30 litara vrele vode. Ovo treba brzo i dobro izmešati dok je još vruće da se sav šećer rastopi.
Ovo radim u plastičnoj posudi koju proizvodi Nova Varoš (60 litara) na koju sam ugradio slavinu. Zatim dok je još sirup topal dodam 1 litar ekstrata i dobro izmešam. Ovo je jesenja koncentracija, koja je pokazala odlične rezultate.
Još dok je sirup topal dodajemo ga u hranilice svaku veče po 1 litar.
Neophodno je da svaka zajednica dobije po 3 litre ovog lekovitog sirupa. Ako nekoj zajednici nedostaje i 7-8 kg hrane slobodno možete da joj dodate 7-8 litara ovog lekovitog sirupa.
Za proleće opet kao preventivu koristim lekoviti sirup koji spremam u drugom odnosu šećer:voda gde sada dodajem 0.5 litara ekstrata na 50 litara sirupa.
Kad krene značajniji unos polena krećemo i sa prihranjivanjem lekovitim sirupom. Svako društvo dobija po 3 litre sirupa ili dva puta nedeljno-sedmično po pola litre. Znači tri sedmice po 1 litar. Ako se doda nekom društvu koje je ostalo bez hrane i mnogo veća količina ovo lekovitog sirupa, pčele će ga rado uzimati i nećete ništa pogrešiti.
Ukoliko ovako radite sigurno nećete imati obolelih društava a ako ste već imali obolela društva od nozemoze pa se u proleće ponovo primetite znake nozemoze onda je neophodno preprskati kao što sam već pominjao kompletnu zajednicu sa razblaženim rastvorom ekstrata.
Ovo je prvi put da javno objavljujem moj kompletan, jednostavan i izuzetno uspešan način borbe protiv nozemoze i varoatoze i toplo ga preporučujem svim pčelarima. Nažalost u prethodnim godinama, očekivao sam da moja rešenja budu opisana u časopisu Pčelar a kako mi nije bilo omogućeno objavljivanje tekstova o košnicama tako nisam imao ni volje da pišem o ovim mojim receptima i rešenjima u borbi protiv nozemoze. Mislim da je blokada objavljivanja mojih tekstova koja je trajala više godina nanela veliku štetu pčelarstvu i da takvu praksu trebamo prekinuti i što pre zaboraviti.
Nadam se da će se neko dosetiti da bi bilo korisno ovaj post-dopis-tekst objaviti i u časopisu Pčelar, pa ga time predočiti i ostalim pčelarima. Posebno ako se zna da internet nije dostupan ogromnom broju pčelara. Voleo bih da se niko ne povredi kritikom i da se shvati dobronamernost kritike, koja je neophodna u cilju prosperitetnijeg pčelarenja i boljeg informisanja svih nas. Pozdrav.


Ovo je tekst Voje Brstine napisan na forumu SPOS 31.10.2008. godine
ja sam ga koristio i nisam imao nozeme
Zadnja izmjena: nvucinac, dana/u 04 ruj 2010, 08:31, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

Nisu objavili tvoj tekst , ali su objavili jedan drugi. Pcelar br.1, a tekst "Nova bolest pcela preti Evropi", objavio je dr.med. Rodoljub Zivadinovic.. A odmah iza njega je Milos Milosavljevic sa tekstom "Lekovitom pogacom protiv nozemoze"..
Ja mislim da je to uglavnom resavska skola, a izvorni tekstovi su iz ruskih casopisa, i koristi se inace kao uvarak KAS 81.
Inace pogaca je sa pelinom i ljutom paprikom.
ponavljanje je majka znanja ¤
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

jakub je napisao/la:Nisu objavili tvoj tekst , ali su objavili jedan drugi. Pcelar br.1, a tekst "Nova bolest pcela preti Evropi", objavio je dr.med. Rodoljub Zivadinovic.. A odmah iza njega je Milos Milosavljevic sa tekstom "Lekovitom pogacom protiv nozemoze"..
Ja mislim da je to uglavnom resavska skola, a izvorni tekstovi su iz ruskih casopisa, i koristi se inace kao uvarak KAS 81.
Inace pogaca je sa pelinom i ljutom paprikom.
Evo link gde je napisan tekst

http://spos.info/forum/index.php?topic= ... 50#msg2450
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobar dan,
samo da ti se kratko javim, sa radovima koje sam odradio prekjučer, nedjelja 05.09.2010.
Konstruirao sam hranilicu "RA-Miller", koju sam tako nazvao po mojoj inovaciji. Poslati ću ti sliku, ali kada je do kraja završim, za sada sam pripremio 10 komada.
Inovacija se sastoji u slijedećem:
Ja uvijek ljeti imam na gornjem nastavku ventilacionu mrežu, radi temperature (sniženja) i ako je preburan unos da pčele mogu izvlačiti zaperke saće u onih 7÷10 dana koliko me nema na pčelinjaku, od subote do subote. Zaperke možeš iskoristiti kao saće u medu, ili jednostavno pretopiti u vosak kada izvrcaš med iz njih.
Tako, u ove mreže ja sam "duboko zagrabio" i redom ih demontiram. Skinem mrežu, napravim okvire (držače) u njoj tako da u lijevom donjem uglu smjestim PVC hranilicu koju mogu dobaviti u PIP-u po cijeni od cca. 40kn/4,5=8,89KM. Nije jeftino, ali je zauvijek, samo se treba koristiti pažljivo. Desno od ove hranilice zakucam mrežu točno iznad bočnih stranica koja je fiksna. U gornjem dijelu po cijeloj širini ove hranilice metnem okvir sa mrežom kojega fiksiram na nosače teko da je ravan sa ostalim gornjim dijelom hranilice. Taj okvir je pokretan, može se odozgo skinuti i u njega ja preko cijele sezone i zime mislim stavljati pogaču (medno-peludnu), jer sam uočio da se pčele bolje razvijaju ako im je pogača kao stalna podražajna paša stalno u košnici. Nema frke da će se miješati uz med kojega unose u košnicu, jer one tu vrstu hrane troše "usput" za ishranu legla koje je za vrijeme sezone veliko i traži konstantan unos nektara i peluda.
Jučer sam prihranio svih 24 društva, ali opet sa jednom inovacijom. U 5 kom društava sam metnuo PVC vrećicu (onu najtanju koju se dobije u marketu za prodaju kruha), jer mi je jedan veliki pčelar rekao da je to najbolje i vrlo jeftino i da on to godinama radi. Budući ja sve moram sam iskusiti, to sam i to isprobao, vidjeti ću rezultat, jer me nema na pčelinjaku do 19.09., idem na put (posao). Kratki dojam od sinoć-mislim da je to potpuni promašaj, jer kada izbušiš 1÷2 rupice sa najtanjom iglom imaš curenje u košnici kao da si otvorio slavinu. Sva sreća da je jutros padala kiša i to jaka, a ja sam to radio po mrklom mraku, tako da neće biti grabeža koji bi bio vrlo izgledan da kiša nije "oprala" košnice.
Sirup sam jučer pravio u omjeru 2:1, (šećer-voda), sa tim da nisam stavio vodu nego sam skuhao čaj od pelina. To je stari recept koji sam naučio već prije 30 godina kada sam se bavio pčelarstvom "žešće", o tome sam već pisao. U vrući čaj sipam šećer i miješam dok se sav ne otopi. Na kraju sam dodao granule češnjaka (bijelog luka), po 10dag na 20 lit. sirupa, ukupno 20dag za svih 30 litara. U svaku košnicu sam stavio 1,5 lit ovoga pripravka, a u onih 5 sa PVC vrećicama isto tako. Ovaj recept je super dobar za nozemozu, koja je okidač za varrou, jer u toku zime kada pčele ne mogu izlijetati da isprazne crijeva, nozemoza napada slabije pčele, koje imaju bakterije u debelom crijevu i koje nisu jake i otporne na nju. Pelin djeluje sa prevencijom zaštite flore u crijevima, odnosno u pčela sprječava da se one razviju kada su one u zimskom klupku. Češnjak ima isto svojstvo, to se zna i iz našeg (ljudskog) hranidenog "repertoara". To je prirodni antibiotik, a po svojim svojstvima mu nema premca. Usput, čaj od pelina tako lijepo miriše, a i lijepe je žute boje da bi ga čovjek i sam pio. Miris mu samo "naruži" miris (??!!) bijelog luka kojega dodam na kraju. U košnice treba uvijek metati sirup u mlakom stanju, ne prevruć, ali ni hladan, pčele ga rađe prihvaćaju mlakog.
Ovaj recept datira od 1982. godine, dakle puno prije od ruskih KAS81 i sličnih pripravaka.
Može se dodati još majčine dušice, hajdučke trave i kadulje. Sve treba biti osušeno, ili barem 15 dana prosušeno i takvo lišće treba kuhati kao čaj.
Pažnja – kod branja ljekovitog bilja uvijek 30% žbuna treba ostaviti da ocvate i osjemeni se, za idući puta i iduće generacije!
majčinu dušicu se bere tako daju se ne čupa, jer je po svojoj stapki (stabljici) vrlo specifična već se reže škarama oko 5 cm ispod cvjetnog vjenčića. Samo je ovaj dio ljekovit, stabljika ispod ne!
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

schumy ako bude slika čekam ih ,,,jako me interesuju te tvoje inovacije :) )))

Pozdrav
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

recept ovog ili sličnog čaja je bio na ovom forumu i nisam u mogućnosti da ga nađem šumi imajuli tu još omjeri koliko čega se stavlja ili to može od okative hvala
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro,
Recept u preventivi protiv nozemoze je jednostavan, ja ću ti to napisati na način kako ih ja zovem:
1.) Recept RA-N1......................čaj od pelina, na 10 lit vode se stavi 2 šake pelina i 10 dkg
češnjaka u granulama
2.) Recept RA-N2......................čaj od mješavine, na 10 lit vode stavi se 1 šaka pelina,
½ šake majčine dušice, ½ šake hajdučke trave i 10 dkg
češnjaka u granulama.
3.) Recept RA-N3......................čaj od mješavine, na 10 lit vode stavi se 1 šaka pelina,
½ šake kadulje, ½ šake hajdučke trave i 10 dkg
češnjaka u granulama.
**budući je češnjak kada se kupuje u granulama skup, može se metnuti i sok od češnjaka koji se doda u otprilike istoj količini, a to su 3 glavice češnjaka isjeckane, iscjeđene i dodane u čaj.
Ovo su varijante koje koristim već dulji niz godina, najčešće RA-N1, jer za ostale mi ponekad fale sastojci koje ne uspijem ubrati ljeti.
Princip je da se uvijek odaberu trave koje djeluju na probavni (digestivni trakt), zbog nemogućnosti pročisnog leta pčela kada su dugi niz mjeseci u zimskom klupku.
Primjetio sam i da su ovakve pčele puno otpornije na ostale vrste bolesti npr. krečno leglo, koje mi se samo jednom (lani) pojavilo na društvu koje sam kupio u proljeće 2009. sa strane, a kada sam najesen tretirao pčele na svoj način, uključujući i ovo gore navedeno, ove godine je to jedno od najboljih društava na pčelinjaku, koje skupi najviše peluda od svih drugih, a po prinosu meda je u prvih 5!
Za danas toliko, ako treba nešto još, pitajte, ali probajte ove recepte neće biti na odmet.
Za danas toliko...................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

schumy hvala na receptu svo ovo bilje se ima kupiti u biljnim apotekama ovdje u sarajevu međutim meni je problem što sam sa prihranom pri kraju a ovaj čaj se dodaje u šećerni sirup ma n ešto ću da uradim kontam da zamjenim nešto okvira sa zapakovanomhranom iz gornjih nastavaka sa praznim okvirima iz donjih nastavaka i da prodižimprihranu nadam se da neću previše iscrpljivati pčele još jednom hvala PS dali mi ima neko još kakav predlog oko dohrane ili pripreme preventivnog čaja protiv nozemozte te oventualno pažnje ukupne oko zimskih pčela
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Asim je napisao/la:schumy hvala na receptu
PS dali mi ima neko još kakav predlog oko dohrane ili pripreme preventivnog čaja protiv nozemozte te oventualno pažnje ukupne oko zimskih pčela
@Asime , ovo što ti je schumy predložio postupi tako i nesikiraj se,, između ostalih, pelin i bjeli luk su preventivna sredstva koja se mogu davati preventivno,, inače nijedna bolest se neliječi dok ne nastupi...

Što se tiče dopuna zaliha hrane to moraš napraviti procijenu na osnovu dosadašnjih datih količina i stanja u košnici,,,

Ja svake godine zbog takvih prilika na stacionaru dopunim zalihe sa po 10 kg šećera 1:1 i to su moji okviri dopune . KAda ovo odradim znamda i pčele mogu izdržat do marta .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Post Postao/la kudo »

Ja koristim nozecid tj. jod protiv nozemoze.Rastvor pravim po upustvu i dajem ga 2x0.5l pocetkom septembra.Kod mene je pokazalo odlicne rezultate.A u proljece pravim "sirup" od pravog meda sa dodatkom bijelog luka.Kada vrcam med,vosak koji dobijem prilikom otklapanja koji ima u sebi dosta meda cuvam za ovu priliku zatim ga isperem sa vodom i dodam sok od bijelig luka.Taj "sirup" dajem pcelama(200 ml. po drustvu) par navrata u proljece.Prije dok nisam radio gotovo nista u suzbijanju nozemoze(osim sto sam davo pogace u Februaru od nasih"renomiranih proizvodivaca")prilikom proljetnjog pregleda pcela moje auto je uvjek bilo prekriveno zutim pjegama i to u samo par sati.SADA TO NIJE SLUCAJ.Osim toga drustva su mi znatno jaca,brojnija nego prije.Ovaj nacin borbe protivnozemoze polako pocinju da usvajaju i pcelari oko mene pa se nadam da borba protiv nozemoze ce da bude laksa za sve nas u okolini.
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

schumy znači ti si u 10 l čaja ubacio 20kg šećera i daješ samo za dopunu zimnice po 1,5 l po jednoj košnici a ostalu dopunu obično voda šećer

pozdrav
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, Samire nisam ti se do sada javio jer sam bio na putu od 09.09.2010. (četvrtak) do jutros, 14.09.2010., i odmah ti se javljam. Ja ovaj pripravak koristim 3÷4 puta, od 25.08. do 30.09. u godini. Između ovih obroka daje obični sirup sa 1:1 omjerom (8. mjesec) i 2:1 omjerom (9. mjesec). Prihana šećernim sirupom se prakticira tako da pojedino društvo (košnica) dobije od 6÷8 kg šećera ujesen prije zazimljvanja.
Prakticiraj obroke u pakiranjima od PET-ambalaže za kiselu vodu od 1,5 lit, to je dostatan obrok da ga pčele prerade za jednu noć, tako da sirup ne ostaje preko dana neprerađen, da nebi došlo do grabeži jer je to najveća boljka jeseni, kada se može desiti da pojedini pčelci budu kompletno opljačkani a da se to ne primjeti, jer se društva više ne otvaraju, pa može doći do stradavanja društva u zimi jer je ostalo bez hrane. Zato treba paziti da se sirup dodaje još za dana (predvečer), da se opazi ako negdje curi sirup iz pojedine košnice, a ako se to desi mora se obrisati isključivo suhom krpom, nikako ne vlažiti.
Pozdrav................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 21 ruj 2010, 07:14, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

hvala Schumy nije problem već završio prihranu davno nisi kasnijo
ovo više pitam za sljedeću godinu

pozdrav
Zadnja izmjena: Samir, dana/u 16 ruj 2010, 21:00, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro Samire, ako ti nešto još treba po pitanju prihrane protiv nozemoze, koja se vrši pred uzimljavanje, pitaj (piši), rado ću pomoći.
Pozdrav.............schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 17 ruj 2010, 08:52, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobar dan, ja sam pčelama na pčelinjaku u subotu i nedjelju (25 i 26/09) dao moj sirup tipa RA-N1, (čaj od pelina i granule češnjaka), i to u količini svakom društvu po 1,5 litara svaki puta. Budući je bilo toplo vrijeme, ali sa kišom povremeno (u ostalom dijelu Istre-potop!!), dao sam u omjeru 1:1,2 (čaj/šećer). Što je vrijeme hladnije ja im dajem sve gušću otopinu sirupa, da čim manje vremena gube na zrenje meda-šećera i čim prije poklope saće.
Računam da ću dati 6-7 ovakvih "porcija", ako vrijeme bude toplo, što znači da će svako moje društvo dobiti oko 7,0 do 9,0 kg šećera, što je uz zalihe prirodnog meda koje sam im ostavio više nego dosta.
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

nadam se schumy da neću zakasniti sa davanjem ovog pripravka protiv nozemoze po tvom receptu. planiram to uraditi za koji dan aBd.
nisam primjetio u košnicama tragove od nozemoze ali kontam da, preventive radi, nipošto nije loše primjeniti tvoj recept.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Samire, nećeš zakasniti, ja namjeravam dati još 5 obroka po 1,5 lit sirupa. Sve dok je vrijeme "mekano" i dok pčele normalno izlijeću svaki dan i kupe ostatke nektara i peludi (sada kod nas medi bršlja, a cvjeta bundeva, topinambur, ili ostalo bilje na livadama, nema bojazni za zimsku prihranu. To sam već puno puta isprobao, a prednost ovakve "zakašnjele" prihrane i dopune "pčelinje zimnice" je ta što one sigurno tu hranu skladište uz samo gnijezdo pa će j u iprvu potrošiti. Potrošnja hrane u normalnoj "čvrstoj" zimi je u 11, 12 i u 1 mjesecu oko 1,5÷2 kg hrane po košnici, a već u 1 mjesecu dobra matica počne nesti jaja i onda se količina utrošene hrane penje skoro na 5÷6 kg hrane u svakom mjesecu.
zato slobodno prihrani pčele sa mojim "kompotima", to je prirodna hrana koja može pčelama samo koristiti, a ja sam to več nebrojeno puta napravio, bez ikakvih problema.
Ako imaš još koji problem, bujrum, samo pitaj,
pozdrav.................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Hvala opet na iscrpnom i detaljnom pojašnjenju, al tvoja su me pisanja aktivirala
da malo čačkam po int o biljkama i njihovim svojstvima i djelovanjima.
Zapela za oko MELISA ILI MATIČNJAK jer ima antibakterijsko i antivirisno djelovanje.
Planiram pošto sam već saznao gdje ima da dodam i nju u tvoj kompot.
Stoga me interesuje imaš li kakva iskustva o istoj jer mislim da bi bila korisna.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Samire,
svakako treba probati, ja lično nisam koristio matičnjak, jer ga nemam u blizini da ga uberem. Škoditi ne može, a sve na prirodnoj bazi je dobra podloga da se pčele u prevenciji prihrane sirupom kojemu je osnova čaj od prirodnih ljekovitih trava.
Prosto pravilo glasi - ono što je tebi neukusno ne daji ni pčeli!
Pozdrav...............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite