treba mi pomoć

Odgovorite
zelozelo
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 19 pro 2017, 21:48

treba mi pomoć

Post Postao/la zelozelo »

Pregledao košnicu polovinom decembra i ustanovio da nema pčela. po koja mrtva pčela na okviru s maticom ( stotinjak) na vrhu rama - zbijeni. Dva rama puna legla- zatvorenog i otvorenog, ali nigdje pčele. Matica stara godinu. Zazimljena na dva nastavka sa 6-7 ulica pčele. Tretirano protiv varoe dimljenjem u proljeće i u avgusta, izmedju toga bile i letvice, a krajem oktobra i oksalnom ( nije bilo legla). Ostavljeno dosta meda i prehranjena, zasigurno ima 20 kg. Sve je u gornjem nastavku i još stavljena i pogača. Zazimljena na 9 ramova, u donjem sanduka samo saće. U sirupu dat nozecid.
Ako može neko da mi kaže šta se eventulno moglo desiti i gdje sam pogriješio. Ovo mi se desilo i prošle godine.
Sada od 5 košnica su ostale 3 i ne znam da liće se to i njima desiti.
Hvala unaprijed i lijep pozdrav svima.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: treba mi pomoć

Post Postao/la senad »

Prihvati to tako kako jest . Nisi jedini. Nije do tebe.
Pogledajmalo teme okonozemoze i stradanja pčela. Ja na toukazujem evo unazad 3-4 godine. To što ti je ostalo pokušaj biti pažljiv . NAđi EM probiotik pa pokušaj spasiti što s e može.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: treba mi pomoć

Post Postao/la cerex »

Senade da li se EM probiotikom moze prskati po okvirima prilikom pregleda pcela i u kom omjeru?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: treba mi pomoć

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Senade da li se EM probiotikom moze prskati po okvirima prilikom pregleda pcela i u kom omjeru?
MOže, pri svakom otvaranju košnice po satonošama i po hranilici-strana koja poklapa, Poletaljku, stjenke nastavak , zemljište , sve se može prskat . Na jedan litar vode 2 čepa EM probiotika. Može se dodavat u pogače i sirup.
Sada u ovo vrijeme ako ima nekakvih simptoma dodavati u kristalisani med i posatonošama povući da pčele mogu uzimati. NIje dobro sada pčele kvasit ako su slabe.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite