Molim vas za hitnu pomoc

Odgovorite
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Jakov »

Poz svima , iako je moj vtori pos u , oprostite jer nizam znao gde otvoriti temu

Ivelikoj sam panici , imam 40 LR ps hranio sam ga preko cele zime sa pogacom i sve je bilo ok, imalo je u pocetkom marta nedelju dana topli dani i sam svi pregleda , priblizavaju sam im meda do legla u svakoj imalo je legla sa maticom, nisu nesto nosile polena jer je bilo manje ali ipak je imalo sve je bilo ok

E sad nedelju dana je palo sneg idanas je bilo malo sunca i idem da pogledam drustva svi su bili na procesttelni let bilo je milina neki so nosili i polen, zabelezio sam da neke ps iako je bilo sunca ni su izlazili van , to mi je bilo sumnljivo , da napomenem na svakoj leta na svim kosnicama sam nasao mrtvih sklopceni pcela

evo ovako
http://i61.tinypic.com/11sovmp.jpg
na svakom leta je bilo ovako

a nad ljeta na nastavkom bilo je pcela koju edvaj su se kracali
http://i57.tinypic.com/rt42vn.jpg
http://i60.tinypic.com/300ty55.jpg

Uzimm ja jednu pcelu i natisnut je na dolnom delu gde je osilo i izadze jeda zuta tecnost

http://i58.tinypic.com/deqpav.jpg
http://i60.tinypic.com/9qe92b.jpg

i nakom tog otvaram kosnicu nije bilo zuta fleka
http://i61.tinypic.com/2hxwmz9.jpg
http://i58.tinypic.com/2e37ccg.jpg

na ovog slika se vidi da ima neki mrtvih pcela na satoshi
http://i60.tinypic.com/5kk9pw.jpg

Sad molim za pomoc, sta da uradim jer ovo mi se desi svaki godinu
na proljece napravim 40PS nakon zime padam na 15 Ps i se tako , radi ulozim u nijima dodajem lekove sve i opet izgubim to traje vec 10god.
da napomenem u jesen ovih drustva sam tretirao sa fulamigin i sa oksalnom kiselinom
Jako sam u panici jer sad neznam sta da radim kupio sam fulamigin ali temperatura van je 10 stepena i mislim da je rano sa tecne hrane

Molim vas kako bih i spasio PS ? dal je ovo nozemoza ili sta i ja znam , jer pcele mi znaci zivot

cekam vas odgovor i pomoc
unapred hvala vas Jakov
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Kreso »

Kolega Jakove, vidim da ti niko ne odgovara na ovaj tvoj post, pa cu pokusati ja nesto kazati.
Ne mislim da ce ti ovo nesto pomoci, jer nemam bas nikakva iskustva s ovim preparatima.
Sve ovo sto si ti naveo, protivi se svemu onome sto ja znam i prakticiram.
Pises da si pcele hranio tijekom cijele zime. Pises, takodje, da si im davao fumagilin. To je, cini mise neki antibiotik.
Neznam kakve su okolnosti pod kojima pcelaris, ali bi svakako upitao zasto pobogu.
Zasto uznemiravati pcele tokom zime ako imaju dovoljno hrane. Najdraze mi je kad u oktobru zahladni, tako da matica sto prije prestane s leglom. Onda su zimske pcele na odmoru i nerade nista osim odrzavanje drustva do proljeca.
Nije mi drago ni kad je proljece promjenljivo i leglo krene rano. Jedna zimska pcela, kazu, uzgoji jednu proljetnu.
Kad krene unos polena, tad se se situacija mijenja, te su nove pcele u stanju othraniti vise mladih pcela.
E sad, tokom zime, umjesto da odmaraju, tvoje pcele moraju raditi i opterecavati se. Daj im dovoljno hrane u jesen i spavaj i ti i tvoje pcelice do prvog polena.
Isto tako moram upitati zasto fumagilin. Nikad nisam upotrebljavao nista protiv nozemoze. I moje pcele rade bez problema. Ako su zdrave, sta ce im bilo sta. Pa ni ti valjda neuzimas nikjakve lijekove ako nisi bolestan. Pusti ih namiru.
MOzda se ti , kao i neke druge kolege neces sloziti s navedenim, ali moze. Kad moze kod mene, neznam sto nebi moglo i kod tebe.
Pozdrav i sretno.
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Jakov »

Kreso je napisao/la:Kolega Jakove, vidim da ti niko ne odgovara na ovaj tvoj post, pa cu pokusati ja nesto kazati.
Ne mislim da ce ti ovo nesto pomoci, jer nemam bas nikakva iskustva s ovim preparatima.
Sve ovo sto si ti naveo, protivi se svemu onome sto ja znam i prakticiram.
Pises da si pcele hranio tijekom cijele zime. Pises, takodje, da si im davao fumagilin. To je, cini mise neki antibiotik.
Neznam kakve su okolnosti pod kojima pcelaris, ali bi svakako upitao zasto pobogu.
Zasto uznemiravati pcele tokom zime ako imaju dovoljno hrane. Najdraze mi je kad u oktobru zahladni, tako da matica sto prije prestane s leglom. Onda su zimske pcele na odmoru i nerade nista osim odrzavanje drustva do proljeca.
Nije mi drago ni kad je proljece promjenljivo i leglo krene rano. Jedna zimska pcela, kazu, uzgoji jednu proljetnu.
Kad krene unos polena, tad se se situacija mijenja, te su nove pcele u stanju othraniti vise mladih pcela.
E sad, tokom zime, umjesto da odmaraju, tvoje pcele moraju raditi i opterecavati se. Daj im dovoljno hrane u jesen i spavaj i ti i tvoje pcelice do prvog polena.
Isto tako moram upitati zasto fumagilin. Nikad nisam upotrebljavao nista protiv nozemoze. I moje pcele rade bez problema. Ako su zdrave, sta ce im bilo sta. Pa ni ti valjda neuzimas nikjakve lijekove ako nisi bolestan. Pusti ih namiru.
MOzda se ti , kao i neke druge kolege neces sloziti s navedenim, ali moze. Kad moze kod mene, neznam sto nebi moglo i kod tebe.
Pozdrav i sretno.
Slazem se sa tobom oko sve jer najbolje je ne tretirati pcele sa nicem ali evo da se otvorim neznam dali je to dobro ali olakse mi

pcelarim vec 10 godina, evo u sta se radi imam 40 PS sada ali u proljece oped padam na 10PS, i svakat tako u cjele 10 godina , sekad mi je problem nozemoza
Nije da nisam tretirao sa nicem dodavao sam pogace sekad , tretmani protiv nozemoze i varoe dva put u godinu stavao sam i mravlje kiselinu u proljece a kod jesen tretirao sam sa oksalnom , menjao sam matice , pojacavao drustva sa ramom stavao pogace na vrjeme i sve ostalo citauci literaturi i sve u praksi ali opet kod proljece sam gubio PS

Puna je bilo to muka , svaki put me nozemoza pobjedi, dezinficirao sam kosnice i ramova s ve po planu svake godine i opet sam na dno muka mi je velika, jer ja volim pcele kao moj zivot , danima sam proveo po foruma i ctajuci literature i sve to izvedem u praksu i opet na dno,
Nikad se ne predam ali mislim da sam na kraju sile, i zato kad vec nemam gde ova je moja slamica za spasavanje , moram da spasim PC ali neznam kako vec kad je pocela nozemoza a to se vidi na sam slikama , sta da radim kako da ih spasim rec je u tome,ako mi vjerujes ovog meseca samo u to razmisljam
Jer ima neko sredstvo kako ih i izleciti?

pozdrav KOlega Kreso i jako sam radosan sta si mi odgovorio
sva najbolje Jakov
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la mugdo »

kolega ovo što pišeš je zaista tužno, međutim proljetna uginuća su samo posljedica onog što smo imali predhodne godine. pošto se to ponavlja 10 godina mora postojati neki uzrok, kada radiš zadnju prihranu,kako je pripremaš, koju pašu imaš u jesen, gdje se nalazi pčelinjak ima li kakvih većih prometnica ili tvornica slatkiša? nakon što odgovoriš možda će se otkriti neki uzrok.
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Jakov »

mugdo je napisao/la:kolega ovo što pišeš je zaista tužno, međutim proljetna uginuća su samo posljedica onog što smo imali predhodne godine. pošto se to ponavlja 10 godina mora postojati neki uzrok, kada radiš zadnju prihranu,kako je pripremaš, koju pašu imaš u jesen, gdje se nalazi pčelinjak ima li kakvih većih prometnica ili tvornica slatkiša? nakon što odgovoriš možda će se otkriti neki uzrok.
Poz kolega mugdo evo sad da ti odogovorim
Pcelnjak mi se nalazi kod kuce ima dosta livadske i malo bagremovo pase a ostalo je dabova shuma u nekim dobrim godinama neke zajednice dale su i po 20 kg meda ali to su bili rjetki kosnice, e sad na 500m od mom pcelnjaku ima drug pcelnjak koji nikad nije imao problema sa nozemozom tako kaze pcelar

E sad ako si video slici problem je u to da neznam kako da popravim ovo stanje , pred kosnicama imam po neke mrtve pcele i po neka zive koje nemogu da krece iza poda a ostali pcele od kosnice danas su nosile izobilnije polen, video sam kao pcele isfrlaju pcele od kosnice i kad je stisnem izadze zuta tecnost. E sad pre neki dan sam tretirao sa fumedil b na satonochima , u narednji dan planiram im dati nozevoj sirup, pa da probam po neki dan sa nozevitom, sve cu dati da ih spasim , a najvece se plasim kako idu dani da ne bi crkla sva pcela jer to moguce?
DA napomenem u februaru sam davao pogacem obogatenim sa bjleli luka , kvasac tablete sa c i b vitaminom, jabukov ocet sve po receptu koje i drugi pcelari koriste i nema zagube pa sam dodavao kupljenih pogace sa vitaminom , kosnice nema fleke od nozemoze ima leglo i meda sve ali ako produzi ovako plasim se da izgubim sva pcele r

Reci te mi sta da uradim u ovakoj stanje i ako ima nacin kako da ih spasim
Puno ti hvala i sve jabolje
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la mugdo »

Jakov je napisao/la:
mugdo je napisao/la:kolega ovo što pišeš je zaista tužno, međutim proljetna uginuća su samo posljedica onog što smo imali predhodne godine. pošto se to ponavlja 10 godina mora postojati neki uzrok, kada radiš zadnju prihranu,kako je pripremaš, koju pašu imaš u jesen, gdje se nalazi pčelinjak ima li kakvih većih prometnica ili tvornica slatkiša? nakon što odgovoriš možda će se otkriti neki uzrok.
Poz kolega mugdo evo sad da ti odogovorim
Pcelnjak mi se nalazi kod kuce ima dosta livadske i malo bagremovo pase a ostalo je dabova shuma u nekim dobrim godinama neke zajednice dale su i po 20 kg meda ali to su bili rjetki kosnice, e sad na 500m od mom pcelnjaku ima drug pcelnjak koji nikad nije imao problema sa nozemozom tako kaze pcelar

E sad ako si video slici problem je u to da neznam kako da popravim ovo stanje , pred kosnicama imam po neke mrtve pcele i po neka zive koje nemogu da krece iza poda a ostali pcele od kosnice danas su nosile izobilnije polen, video sam kao pcele isfrlaju pcele od kosnice i kad je stisnem izadze zuta tecnost. E sad pre neki dan sam tretirao sa fumedil b na satonochima , u narednji dan planiram im dati nozevoj sirup, pa da probam po neki dan sa nozevitom, sve cu dati da ih spasim , a najvece se plasim kako idu dani da ne bi crkla sva pcela jer to moguce?
DA napomenem u februaru sam davao pogacem obogatenim sa bjleli luka , kvasac tablete sa c i b vitaminom, jabukov ocet sve po receptu koje i drugi pcelari koriste i nema zagube pa sam dodavao kupljenih pogace sa vitaminom , kosnice nema fleke od nozemoze ima leglo i meda sve ali ako produzi ovako plasim se da izgubim sva pcele r

Reci te mi sta da uradim u ovakoj stanje i ako ima nacin kako da ih spasim
Puno ti hvala i sve jabolje
prijatelju moj, ja ti se slabo razumijem u pomenute lijekove i pripravke, osim malo teorije što se da pročitati, prakse namam i nadam se da mi neće trebati ali nikad se ne zna, ja nastojim u kasno ljeto da uradim sve kako bi što bolje zazimio zajednice i mirno spavao preko zime, žao mi je što ti ovo moram reći, ali po meni tu se ne može puno pomoći. kažeš da ti komšija pčelar nema taj problem tako da to isključuje neku nepovoljnu pašu i sl.ostaje tvoj način pčelarenja i eventualni nedostatci istog. nisi pisao ništa o jesenjoj prihrani jer i to može biti jedan od uzroka. sve su ovo naša naglabanja i pretpostavke, a jedini siguran način da utvrdiš šta je pravi uzrok opisanog stanja je da pošalješ uzorak pčela na analizu. vjerovatno te nisam mnogo utješio ali nastojim biti od pomoći koliko znam i umijem.
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Jakov »

POoz kolega mugdo ,
u jesen sam prihranivao sa secernim sirupom u mjeri 1:1 u kojem je bilo bjeli lukom i iscedenoh limon, u neke kosnice ni sam davao sirup posto su imali dovolnog meda , e sad u januaru sam davao moje pogace u koje je bilo
evo recept
10 kg mjelenog secera
pola litra med
200gr bjeli luk iscedeni
2 limon iscjeden
15 tableta B-komplex
200dl jabukov ocet
500gr pekarski kvasac
pogase su jeli ko ludi pa sam i davao i drugi put

e sad kako sam napomenio poslabije kosnice su dobile ove pogace a nke pojake nisu i kod oboja kosnice su se pojavile nozemoza
eto to je kod mene
Hvala ti puno sto si mi odgovorio
ja cu i dalje da trazim uzorka i ljeka i nadam se na pomoc
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la mugdo »

želim ti sve najbolje, što se tiče jesenje prihrane nastoj da je obaviš do sredine septembra dajući veće obroke odjednom 2-3 lit. u nekoliko uzastopnih dana.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Stipo »

Jakov je napisao/la:POoz kolega mugdo ,
u jesen sam prihranivao sa secernim sirupom u mjeri 1:1 u kojem je bilo bjeli lukom i iscedenoh limon, u neke kosnice ni sam davao sirup posto su imali dovolnog meda , e sad u januaru sam davao moje pogace u koje je bilo
evo recept
10 kg mjelenog secera
pola litra med
200gr bjeli luk iscedeni
2 limon iscjeden
15 tableta B-komplex
200dl jabukov ocet
500gr pekarski kvasac
pogase su jeli ko ludi pa sam i davao i drugi put

e sad kako sam napomenio poslabije kosnice su dobile ove pogace a nke pojake nisu i kod oboja kosnice su se pojavile nozemoza
eto to je kod mene
Hvala ti puno sto si mi odgovorio
ja cu i dalje da trazim uzorka i ljeka i nadam se na pomoc
Limun, ocat i luk smanji za 10 puta.
Daješ im previše kiselu hranu i uništiš im probavu.
Nemoj razrojavati više od 30 % i problem ćeš rješiti.
To je sve pod uslovom da pčele očistiš od varroe.
Nemoj uzimljavati loša društva koja su cijelu godinu tavorila i slabo išla naprijed.
To su obično zaražena društva puna virusa i drugih patogenih mikro organizama.
Ako se ti ne pobrineš da ih uništiš uništit će ih majka priroda.
Za revitalizaciju pčelinjaka naruči Bio Vit Clean.
Unutar BiH šaljem poštom. Za druge države malo je problem.
Za više pročitaj.
http://www.limed.ba/BioVit%20Clean.html
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Jakov »

POz kolega Stipo, Hvala ti na savjete puno mi e drago kad mi neko da savjete i pomoc,

Pre neki dan sam svi drustva poprskao sa Nozevoj , za neki dan planiram da to povtorim jos jednom , pa onda kad bude vreme dobro zamenicu sve nastavke , podnice i staro sace sa novo i dezinfikovano,kad sredim sve to ako bude vreme dobro onda planiram da prihranujem sa tecnom hranom , za pogace mislim da je dosta za neki dan pocinje i cvetanja dzanarika,

Za bevital clean koju spominjes ne ma ga kod nas u Makedonije, pre neki dan sam dimioo sa varolik , kad bude temp oko 25% tretiram sa mravjom kiselini a u jesen sa oksalnom, tako radim svake godine, ako negde gresim popravite me ili ako ima neko drusgo srjedstvo protiv nozemoze i varoe recite

Dosta sam citao za NOZEVOJ i napravio sam sve po receptu i nadam se da ce izljeciti drustva ,

Znate ponekad mi je ne ugodno samao baram pomoc i savjete na ovom foruma , oprostite.

Puno vam hvala , zelim vi sve najbolje moji dragi kolege
Poz iz Macedonije
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la mugdo »

Jakov je napisao/la:POz kolega Stipo, Hvala ti na savjete puno mi e drago kad mi neko da savjete i pomoc,

Pre neki dan sam svi drustva poprskao sa Nozevoj , za neki dan planiram da to povtorim jos jednom , pa onda kad bude vreme dobro zamenicu sve nastavke , podnice i staro sace sa novo i dezinfikovano,kad sredim sve to ako bude vreme dobro onda planiram da prihranujem sa tecnom hranom , za pogace mislim da je dosta za neki dan pocinje i cvetanja dzanarika,

Za bevital clean koju spominjes ne ma ga kod nas u Makedonije, pre neki dan sam dimioo sa varolik , kad bude temp oko 25% tretiram sa mravjom kiselini a u jesen sa oksalnom, tako radim svake godine, ako negde gresim popravite me ili ako ima neko drusgo srjedstvo protiv nozemoze i varoe recite

Dosta sam citao za NOZEVOJ i napravio sam sve po receptu i nadam se da ce izljeciti drustva ,

Znate ponekad mi je ne ugodno samao baram pomoc i savjete na ovom foruma , oprostite.

Puno vam hvala , zelim vi sve najbolje moji dragi kolege
Poz iz Macedonije
varolik u proljeće na daje rezultate jer je sva varoa u zatvorenom leglu, ako već koristiš puno bolje rezultate daje u augustu i septembru.
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Jakov »

Poz svima, evo nakon dana da se uklucim i ja.
Sta se dogodilo sa mojim pcelama, mogu da kazem smenio sam seve sanduke dezinficirao poprskao sa nozevoj dva puta, do sad e sve ok fala bogu.
Znate pred sve malo mi je neugudno samo baram savjete oprostite ipak cenim vas kao iskusni pcelari pa mi bi bilo drago pomoci.

Ova godina za prvi put racunam da proizvedem moje matice, kod mene vec cveta dzanarika , jabuke i cresnje , temp je oko 14-18c i dilemi sam dali da odpocnjem za uzgoj matice,
Imam jedno jako drustvo koje je sa 5 rama poklopjeno leglo i nastavak sa puno nektara i medom od nje paln iram uzimati larve a isto bi mi sluzilo kao odgajivacko drustvo, danas sam du drugo drustvo dao napoliranje maticne caura,

reci te m i dali u ovo vreme moze da se uzgoji kavlitetna matica?
Moj plan je od to jako drustvo oduzmem sve otvoreno leglo sa maticom i odnesem u drugi nastavak, u odgajivacko drustvo ostavim ramove sa poklopeno leglo i neki ram sa polenom i meda , ali u tim poklopeni ramova sa leglom ima po neke kelija sa mlade jaje nepoklopenog dali bi bilo to problem ?

Puno hvala unjapred i nadam se na vasu pomoc?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Stipo »

Jakov je napisao/la:Poz svima, evo nakon dana da se uklucim i ja.
Sta se dogodilo sa mojim pcelama, mogu da kazem smenio sam seve sanduke dezinficirao poprskao sa nozevoj dva puta, do sad e sve ok fala bogu.
Znate pred sve malo mi je neugudno samo baram savjete oprostite ipak cenim vas kao iskusni pcelari pa mi bi bilo drago pomoci.

Ova godina za prvi put racunam da proizvedem moje matice, kod mene vec cveta dzanarika , jabuke i cresnje , temp je oko 14-18c i dilemi sam dali da odpocnjem za uzgoj matice,
Imam jedno jako drustvo koje je sa 5 rama poklopjeno leglo i nastavak sa puno nektara i medom od nje paln iram uzimati larve a isto bi mi sluzilo kao odgajivacko drustvo, danas sam du drugo drustvo dao napoliranje maticne caura,

reci te m i dali u ovo vreme moze da se uzgoji kavlitetna matica?
Moj plan je od to jako drustvo oduzmem sve otvoreno leglo sa maticom i odnesem u drugi nastavak, u odgajivacko drustvo ostavim ramove sa poklopeno leglo i neki ram sa polenom i meda , ali u tim poklopeni ramova sa leglom ima po neke kelija sa mlade jaje nepoklopenog dali bi bilo to problem ?
Puno hvala unjapred i nadam se na vasu pomoc?
Leglo za pojačavanje odgajivačkog društva moraš pripremiti 8 dana prije prenošenja.
To ćeš uraditi tako da nađeš maticu i blokiraš kavezom za blokadu matice.
Odvadi pola okvira sa leglom i premjesti u drugi sanduk. Oslobodi maticu i taj okvir vrati u plodište.
Na plodište stavi matičnu rešetku bez leta pa dodaj onaj sanduk sa odvojenim leglom.
Sačekaj 8 dana i ti okviri sa leglom sada sve zatvoreno je spremno za pojačavanje odgajivačkog društva.
Moj ti je savjet ne žuri sa proizvodnjom matica dok vrijeme dobro ne otopli.
Matice uzgojene u hladno vrijeme su puno lošije matice.
Najbolje matice su rojevi matičnjaci po sredini okvira. Rojevi matičnjaci na dnu okvira su obično lošije matice zbog lošijeg grijanja tih matičnjaka.
Ja sam prošle godine od rojevih matičnjaka formirao 18 nukleusa i svi su bili dobri i skupili zimnicu bez sirupiranja.
Nukleusi koje sam formirao krajem maja dali su i po 10 kg viška vrijeskova meda.
Probao sam na razne načine odgojiti matice i proširiti pčelinjak ali ova metoda sa matičnjacima iz rojevog nagona dala mi je najbolje rezultate.
Druge metode vještačkim uzgojem matica mogu isto dati dobre matice ali odmah poslje njihovog nošenja jaja se napraviti selekcija i odbaciti dosta loših matica čak i preko 60 %.
Tajna rojevih matičnjaka je ta ne samo što se matičnjaci uzimaju iz društva koje se zarojilo nego što su pčele iz tih društava pčele koje žive 100 dana.
Kod nukleusa formiranih iz rojevog nagona nema kriznih perioda i ti nukleusi brzo jačaju kao i roj sa grane.
Od jednog rojevog društva mogu se formirati 3 nukleusa i staro društvo se dovodi na snagu nukleusa.
Staro društvo ostavi bez matičnjaka i dodaj 5 do 6 satnih osnova pa se neće zarojiti. Tu će zavladati stare pčele koje će prekinuti nagon za rojenje.
Uz pogaču i malo sirupa do zime sva 4 društva će se razviti u dobra društva i ako godina dozvoli sakupit će zimnicu.
Novo formirane nukleuse odmah premjesti bar 3 km i možeš ih vratiti za 20 dana.
Probaj tako uvećavati pčelinjak i nećeš imati zimskih gubitaka među novim društvima.
Naravno na vrijeme ih očisti od varroe, a prvo čišćenje uradi kada matice pronesu prije zatvaranja legla.
Čišćenje odradi sa Bio Vit Clean, a može i sa BeeVital Hive Clean sve jedno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Jakov »

Hvala ti kolega Stipo na tvom velikom postom i objasnavanja, kako sta kazes pocekat dok se vreme ne zatopli a potom pocinjem za prvi put da uzgajem matice za vlastiti potrebe. Dosta sam citao po foruma i knigama, nije mi jasno to startera i odgajivacko drustvo jel to isto pc?

Evo ja kako planiram raditi:

Prvi dan formiram startera ,od startera oduzimam maticu i prenesem je na drugo mesto sa sve ramove sa otkolpjeno leglo, u starteru ostavljam sve poklopeno leglo sa pripadajuci pcelama a iz druge kosnice pomosnih druztva stresem 3-4 okvira sa mlade pcele (poprvo i poprskam sa razblazenom rakiju zbog mirisa). istog dana ramom sa ugradenim vosocni caura bez presadzenih larva dam na poliranje u trece drustvo . drugi dan uzimam ram sa vosocnim chaurama i u njima presadujem larva sstara 3 dani , kad zavrsim sa presadjivanjem dodam ram u sredini stratera , nako pet dana proverim okvire u startera da ne bi imalo neka larva na okvira koj a pcele u startera su rhranili mlecom ako ima porusim radi bezbednosti., to bi bilo kako ja sam razbrao oko uzgoja matice, gde gresim ispravite me.

Zelim vam dobro da provedite prvog maja i sve najbolje

Poz Jakov
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Molim vas za hitnu pomoc

Post Postao/la Stipo »

Leglo za starter pripremi 8 dana ranije da pčele kada im dodaš matične osnove nemaju otvorenog legla nego će hraniti samo te matice.
Za pripremu stavi sve leglo gore iznad matične rešetke, a matica ispod rešetke.
Najmanje 6 sati prije dodavanja matičnih osnova sa larvama ukloni dojni sanduk sa maticom i svim pripadajućim leglom te stavi na novo mjesto u pčelinjaku.
Društvo sa maticom će za dan dva ostati bez izletnica koje će se vratiti u starter pa zato matici dodaji malo rijetkog sirupa jer im treba voda jer nemaju izletnica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite