Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Odgovorite
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
Evo narode, kao sto se vidi iz prilozenog, ima virusa, vjerovatno i varoe. Ali ima pcela a ima i meda.
Ovim zelim kazati da nemozes, a i nemoras drhtati pored kosnice i nastojati izbaciti sve nepozeljno iz nje. Dijelom, mogu pcele i same da se izbore.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:Dijelom, mogu pcele i same da se izbore.
Varoa definitivno nije problem . Naravno mora se permanentno suzbijat .
Zanozemozu ,akarozu ili neku drugu bolest pčelas se debelo mora potruditi da održi pčele u životu i dobroj kondiciji.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Kreso »

Neznam sta da ti odgovorim na ovo navedeno kolega. To se kosi sa mojom dugogodisnjom praksom, sa stavovim struke i prakse na ovim prostorima opcenito. Nisam napravio fotku one ukakane kosnice da vidite stanje sada. Uglavnom, dva plodista razdvojena maticnom i dva polumedista. Sve po PS-u.
A kolega nije uradio bukvalno nista. I pcele su se oporavile, nastavile da se razvijaju i donijece lijepe viskove kolegi.
A ta ista kosnica stoji pred mojih kosnica. Da je nesto gadno, valjda bih i ja primjetio na mojim drustvima.
E sada, u cemu je problem. Ili bas imate peh, pa je u vasem okruzenju bas nesto ala salamet, ili radite momacki pogresno sa pcelema. JA neznam.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la senad »

Ja ovo što vidim na vašim slikama Kreso to je ekvivalent 1 LR + 1 FA kada sve to konvertujemo uzmajući u obzir veličinu ramova unutra , ako se nevaram ti ćeš to bolje potrvrditi čak možd ai manje od bnavedenog.
Kod mene stanje je da imam dva dupke puna nastavka pčele nekih 5 košnica bile su pripemljene za dislokaciju , oduzimanje izletnica pa sam odustao neke su dobile drugi nastvak a neke ostale . Unos nektara bio je od 15-2o kg
Ako sam u pravu za moju konstataciju glede konverzije tvojih pčela moje su daleko jače . Ovo ne govorim da bi rekao ja sam bolji . Nekada moja formacija košnica je bila 2 lr +2 FA sada je 2 LR samostalno i 3 -4 FA samostalno.

Vjerovatno si u pravu kada kažeš Ili bas imate peh, pa je u vasem okruzenju bas nesto ala salamet, ili radite momacki pogresno sa pcelema.

Ključno pitanje zašto pčele i u ovo vrijeme imaju proliv. Šta struka kaže, o uzrocima VAROA ili-

Kreso ovo što ja pišem ne govorim samo u svoje ime, ja nisam pretrpio te gubitke kao druge kolege . Neki su ostali bez pčele neki desetkovani. Struka nema pojma šta se dešava ali zato imamo bonbastične naslove po inim portalima Kako su pčelari glavni krivci za sve . JA sam odradio probiotike mislim da je to bio spas.
Pustiš pčel da same ferceraju kaže nešto pogrešno sa pčelma radite , pokušate učiniti nešto opet pogrešno radite sa pčelama. Vintamo se u krug.

Definitivno varroa nije taj problem koji se ne može riješit .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Kreso »

Po nasim pcelarskim izvorima, jedno LR tijelo ima zapreminu 43 litra. Holandski Spaarkast je zapremine 33.7 litara za plodisno tijelo i 22 litra za "polunastavak". Ova moja kosnica ima jedno plodiste, pa maticnu, pa drugo plodiste, pa opet maticna, pa mediste dimenzija plodista i jos dva polumedista. Sve ukupno zapremine 145.8 litara ili 3.39 LR tijela. Medjutim, ja maticu ogranicavam zbog, vec cesto puta navedenih prednosti ove metode.
Nije cilj igre puno pcela, vec puno meda. Puno pcela i legla znaci i puno gladnih usta, pa ako pasa zakaze... Manje pcela zna donijeti puno meda.
Zasto imaju proljev, ja neznam. Neznam im istoriju. Ovdje nista neradimo i nemaju proljev. Znalci kazu, gdje u rano proljece ima vrbe, nema proljeva.
Znalci kazu rijesi varou i nesekiraj se. To, rijesi varou, znaci kod nas tri tretmana plus gradjevnjaci. Ako se jos razrojava ili roji, jos bolje.
DAkle pri zvrsetku pase mravlja, prihrana drustava, pa opet mravlja i nakoncu oxalna. Ako se varoa rijesava sa dvadeset tretman godisnje, nema veze cim, nemoze biti dobro. Sve gubitke i slabljenje drustava sam uvijek imao zbog varoe. Bar se meni tako cini. O svim drugim bolestima, nemam pojma.
Sjecam se jedne tvoje izjave nesto u stilu, sve sto im neskodi, ubaci mozda pomogne.
Moj stav je, naprotiv, uvijek bio, sve sto nije neophodno, neubacuj, a i to sto moras, gledaj moze li se prepoloviti.
Opet porediti kruske i jabuke je malo teska rabota. Druga klima, pasne prilike i sve ostalo. Vise zaista neznam sta kazati.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la cerex »

Jes da je tema bolesti, ali renson kod mene ne ide.Ova godina je kod mene za sada losa ali drustva koja su se zarojila pred bagrem i gdje je sklonjena matica ima meda za vrcati,gdje su jaka a nisu zarojene imaju meda za sebe, renson nema ni za sebe.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Izčezavanje pčela, nozemoza i pridruženi virusi

Post Postao/la Kreso »

cerex je napisao/la:Jes da je tema bolesti, ali renson kod mene ne ide.Ova godina je kod mene za sada losa ali drustva koja su se zarojila pred bagrem i gdje je sklonjena matica ima meda za vrcati,gdje su jaka a nisu zarojene imaju meda za sebe, renson nema ni za sebe.
Kolega, ovo nestima. Nema tu kod mene radi kod tebe neradi. Neke stvari su univerzalne, Pcela bez matice npr, ponasa se isto i kod tebe i kod mene i bilo gdje. Ovo sto navodis da je obezmaticeno drustvo donijeleo visak meda je logicno i objasnjivo. Nema legla i isto kao onaj moj roj, svu energiju usmjerava na sakupljanje do izvodjenja matice i novog legla. Drustvo, koje se razvilo na dva nastavka, te mu je poslije ogranicena matica, citaj kolicina legla, mora, ponavljam mora po definicija donijeti vise meda u odnosu na drustvo koje nije ograniceno. Mozda se drustvo nije razilo dovoljno do ogranicenja ili je nesto drugo u pitanju, ali ova metoda, dokazano u praksi, radi. Mora dakle i kod tebe.
Odgovorite