varoa

pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

varoa

Post Postao/la pot »

Novi sam na forumu i neznam jeste li pricali o sredstvima koja se koriste u borbi protiv varoe pri organskoj proizvodnji, prdpostavljam da vas glava zaboli od ove teme ali me interesujei ima li neko da moze reć da uspjesn koristi duzi niz godina(2-3god) neki ljek i da je dobar, da kaze korsti to i ne sekiraj......... Pozdrav!!!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: varoa

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:Novi sam na forumu i neznam jeste li pricali o sredstvima koja se koriste u borbi protiv varoe pri organskoj proizvodnji, prdpostavljam da vas glava zaboli od ove teme ali me interesujei ima li neko da moze reć da uspjesn koristi duzi niz godina(2-3god) neki ljek i da je dobar, da kaze korsti to i ne sekiraj......... Pozdrav!!!
Pa izgleda da niko nemože reči da je sa nekim sredstvom uspješan duži niz godina . Predpostavljam da znaš , da je u organskoj proizvodnji dozvoljeno protiv varoe
koristiti samo ekološka sredstva, a to su kiseline mravlja , mliječna i oksalna uz još dodatne pripravke , te sredstva na bazi timola . Više o svemu imaš u temi
"Bolesti pčela" i njenoj podtemi "Varoa" gdje imaš dosta toga napisano i starijeg i svježeg .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: varoa

Post Postao/la Stipo »

Dobro došao Pot red je da se predstaviš jer ćeš tako dobiti više odgovora ako ljudi znaju kome pišu radije se tada javljaju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: varoa

Post Postao/la schumy »

Pot, dobro došao, mislim da je na ovome forumu ova tema o varoi obrađena kao nigdje drugdje. Čitaj sve iz teme "Edukacije...." pa ćeš naći, vjerujem, sve odgovore na svoje pitanje....Samo nećeš nikada naći odgovor ni jednog razumnog pčelara da ...."je to i to siguran pripravak za borbu protiv varroe"....jer toga jednostavno ne postoji! Svatko od nas malo iskusnijih pleklara se bori na svoj način, prevladavaju oni (mi) koji to čine sa biološkim metodama i pripravcima na bazi bezopasnih sastojaka po pčele i čovjeka, Zvones ih je sve opisao a o "Bee Vital Hive clean"-u popitaj Stipu i Marina, oni su detaljno to opisivali i usvojili, mene su definitivno pridobili i ja sto rabim "Bee vital".
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: varoa

Post Postao/la Stipo »

Schumi dali si odradio ovaj proljetni tretman neposredno prije intenzivnog razvoja pčelinjeg legla.
To je jako bitno da se uradi da aktivira higijenski nagon kod pčela i da kiseline ošamute varrou da ona ne iskoristi silno pčelinje leglo koje se upodiže u Maju i Junu. Ja već polivam drugi put mada sam trebao sada politi 3. put ali hladnoća i kiša ne dadoše ranije.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: varoa

Post Postao/la sahista »

Ja sam vec odradio sva tri tretmana.Varroe nije bilo posle tretmana.Poneka.Na dva drustva vrsim kontrolu.Sada ima i po 10 otpale Varroe.Produzeno djelovanje i nagon za ciscenje su prisutni u pcelinjim zajednicama.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: varoa

Post Postao/la pot »

Pozdrav sviama... Malo me zeze intrnet maloja ja njega i tako... Koristio sam mislim 2010 god. bee vital, dobio sam cd uz narudzbu, da skratim probao sam na razliciim temeraturama sa tretmanima ali nisam postizao trazeni efekat, mravlju sam davno prestao koristit ali u zadnje vrijme ponovo razmišljam sta bi bilo kad bi...... Oxsalnu ne korisim jer su me ubjedili da nije losa ali drustva znatno kasne sa proljetnim razvojem a meni trebaju drustva za bagrem i tako...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: varoa

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Pozdrav sviama... Malo me zeze intrnet maloja ja njega i tako... Koristio sam mislim 2010 god. bee vital, dobio sam cd uz narudzbu, da skratim probao sam na razliciim temeraturama sa tretmanima ali nisam postizao trazeni efekat, mravlju sam davno prestao koristit ali u zadnje vrijme ponovo razmišljam sta bi bilo kad bi...... Oxsalnu ne korisim jer su me ubjedili da nije losa ali drustva znatno kasne sa proljetnim razvojem a meni trebaju drustva za bagrem i tako...
Jesi probao sa Mlijecnom kiselinom!?
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: varoa

Post Postao/la pot »

Nisam mlječnu koristio, mislio sam ove godine pokušat sa api life var mislim da se ovako nešt zove, neznam koliko je dobar, slabo ga pčelari spominju (barem u mom okruženju) a relativno je dugo na tržištu pa neznam....
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: varoa

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Nisam mlječnu koristio, mislio sam ove godine pokušat sa api life var mislim da se ovako nešt zove, neznam koliko je dobar, slabo ga pčelari spominju (barem u mom okruženju) a relativno je dugo na tržištu pa neznam....
Bio Pcelari u Njemackoj koriste,oksalnu,mravlju i mlijecnu kiselinu,a tvoja je stvar izbora!
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: varoa

Post Postao/la pot »

I ja bi volio da mogu birat ali nemam izbora, mravlju sam koristio prije desetak godina i ona obara varou, naravno moraš pazit na temeraturu pri tretiranju to je naj bitnije i td. allliii mravlja je samo uspori obori oko 70% možd i više pri čemu varoa dobije nagon za samoodrživost i u jako kratkom vremen se vrati u punom kapacitetu, ove druge dvije kiseline ću očigledno mrat počet koristit. Pozdrav...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: varoa

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:Pozdrav sviama... Malo me zeze intrnet maloja ja njega i tako... Koristio sam mislim 2010 god. bee vital, dobio sam cd uz narudzbu, da skratim probao sam na razliciim temeraturama sa tretmanima ali nisam postizao trazeni efekat, mravlju sam davno prestao koristit ali u zadnje vrijme ponovo razmišljam sta bi bilo kad bi...... Oxsalnu ne korisim jer su me ubjedili da nije losa ali drustva znatno kasne sa proljetnim razvojem a meni trebaju drustva za bagrem i tako...
Sta podrazumjevas pod trazeni efekat.U cemu je problem pa si prestao koristiti BeeVital.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: varoa

Post Postao/la pot »

poz. šahista ja ću svakako pokušat sa bee vital-om ponovo, pa očkivo sam da "obora" barem približno kao u prezentaciji i to mi je bila majera (traženi rezultat) alliii je izostao.......
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: varoa

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
pot je napisao/la:Nisam mlječnu koristio, mislio sam ove godine pokušat sa api life var mislim da se ovako nešt zove, neznam koliko je dobar, slabo ga pčelari spominju (barem u mom okruženju) a relativno je dugo na tržištu pa neznam....
Bio Pcelari u Njemackoj koriste,oksalnu,mravlju i mlijecnu kiselinu,a tvoja je stvar izbora!
Nikako api life var jer ima prejak miris . Osim što miris dugo ostaje u medu, gube se i mirisi društva- društava , pa lako dolazi do grabeži . Zbog toga je to
najgori predstavnik sredstava na bazi timola .
Poruka je bila da da obratiš pažnju na podforum "varoa" . Ja bih dodao da posebno obratiš pažnju na zadnju temu u čitavom ciklusu " Ajmo još malo o varoi ",
jer je i zadnja , a i pisani su neki detalji , kojih nije bilo ranije . Pošto sam naveo i neko predavanje koje mi je poslagalo neke kockice evo i adresa na kojoj
se nalazi , http://www.youtube.com/watch?v=oT3nHM5CPYk , a sve zbog toga da se vidi zašto sam predložio ljetni tretman oksalnom nakapavanjem , pčela
bez legla .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: varoa

Post Postao/la Kreso »

Apilife var sam koristio u poicetku, i nemam dobra iskustva.Ne bih ovo preporucio.
neznam odkud ovi podatci da mravlja obara samo 70 % varoe.Mora onda biti greska u tretiranju.
Godinama korisitim 85% MK nakon medobranja, te oxalnu zimi.Sada ponesto gradjevnjaka i to je to.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: varoa

Post Postao/la pot »

hvala zvnes na svjetima, nesto sam čito i već mi je životu lakše a vidjet ću i ostalo, baš me interesuje kako se društva tretirane na opisani način (ljetni tretman o.k i ostali tretmani) razvijaju u proljeće... Što se tiče mravlje na korištenje iste me nagovorio pčelar dr. Avram i poslje se došlo do zaključka o kome sam govorio, mislim da vas "spasi" tretman o.k ili koja već nisam siguran. Može i mravlja "pogurat" u vrijem paše, pa odmah poslje koristit nešto efikasnije.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: varoa

Post Postao/la senad »

Šta znači sporiji razvoj u proljeće ako se koristi oksalna kiselina?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: varoa

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:hvala zvnes na svjetima, nesto sam čito i već mi je životu lakše a vidjet ću i ostalo, baš me interesuje kako se društva tretirane na opisani način (ljetni tretman o.k i ostali tretmani) razvijaju u proljeće... Što se tiče mravlje na korištenje iste me nagovorio pčelar dr. Avram i poslje se došlo do zaključka o kome sam govorio, mislim da vas "spasi" tretman o.k ili koja već nisam siguran. Može i mravlja "pogurat" u vrijem paše, pa odmah poslje koristit nešto efikasnije.
Ljetne tretmane oksalnom sam radio i nisam po pčele vidio negativne efekte , ali nisam dosad kako je opisano u spominjanom tekstu i zato sam pisao da su se poslagale
kockice . Možda će se nekome činiti da ima previše posla ali sve ide sa drugim poslovima . Spominjani , Hunjadijev akomulatori su pravljeni isključivo sa otvorenim leglom
i on je to radio kako bi se uklonio glavni potrošać meda, mlado leglo , a time bi dobio i više sakupljačica . Ovaj, poboljšan način u akomulatore stavlja i zatvoreno leglo u
kojem je najviše varoe , koju po izlasku legla treba tretirati.
senad je napisao/la:Šta znači sporiji razvoj u proljeće ako se koristi oksalna kiselina?
To uglavnom pišu oni koji dime , a možda nisu nikad ni upotrijebili oksalnu . Sjećam se da je svojevremeno na forumu HPS-a ekomedo pisao da mu je usporen razvoj
poslje sublimiranja oksalnom , pa je prešao na nakapavanje . Znam da je i Kristijan Dubravac , koji je zagovarao višestruko dimljenje , jednom kapao i oksalnom i
perizinom (ako se ne varam) i pisao je da je poslje perizina bilo dosta mrtvih pčela ( možda je pretjerao ) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: varoa

Post Postao/la pot »

ja nemam to iskustvo ali na predavanju o pčelarstvu podatak da pčele kasne sa proljetnim razvojem i do 30% je iznio opet neznam ime predavača a reč je o uglednom prof. sa sveučilišta iz Zagreba gdje oni imaju nekoliko društava i vrše ogledna ispitivanja, za kasnije paše pčele se navodn dobro razviju. Poslje sam čuo još sličnih priča i teorija ali mislim da je često teorija jedno a praksa drugo.
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: varoa

Post Postao/la lukaletunic »

zvones je napisao/la:To uglavnom pišu oni koji dime , a možda nisu nikad ni upotrijebili oksalnu . Sjećam se da je svojevremeno na forumu HPS-a ekomedo pisao da mu je usporen razvoj
poslje sublimiranja oksalnom , pa je prešao na nakapavanje . Znam da je i Kristijan Dubravac , koji je zagovarao višestruko dimljenje , jednom kapao i oksalnom i
perizinom (ako se ne varam) i pisao je da je poslje perizina bilo dosta mrtvih pčela ( možda je pretjerao ) .
Dalo bi se o ovome raspravljat zvones,ja sam probao ove godine na deset društava bez oksalne i ima nešto u tome,ta su društva osjetno jača od ostalih,ne bi volio da ispadnem neki jazavac koji zagovara izbacivanje oksalne iz zimskog tretmana ali rezultati su očiti a svatko može probati na manjem broju košnica pa usporediti rezultate,znam da se na forumu zagovara tretiranje organskim kiselinama i sam sam ih isprobao ali sam se samo zadržao na oksalnom u zimskom tretmanu jer ljetni tretmana ne mogu raditi sa mravljom i oksalnom radi paklenih vrućina u sedmom mjesecu,probao sam i apiguard (timol) ali nisam bio zadovoljan,ove ću godine probati i BeeVital pa ću usporediti ali sve u svemu nije se baš lako boriti protiv varoe na ekološki način kad je žarko ljeto u Dalmaciji.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: varoa

Post Postao/la Stipo »

pot je napisao/la:ja nemam to iskustvo ali na predavanju o pčelarstvu podatak da pčele kasne sa proljetnim razvojem i do 30% je iznio opet neznam ime predavača a reč je o uglednom prof. sa sveučilišta iz Zagreba gdje oni imaju nekoliko društava i vrše ogledna ispitivanja, za kasnije paše pčele se navodn dobro razviju. Poslje sam čuo još sličnih priča i teorija ali mislim da je često teorija jedno a praksa drugo.
Ja sam prošle jeseni od 70 društava 11 društava tretirao oksalnom i baš mi ta društva osjetno zaostaju u razvoju. Isto sam tako kod tih društava ostao bez 2 matice. Ja sada ne mogu tvrditi da je uzrok tome oksalna kiselina ali nešto je uzrok. Zapravo cijeli pčelinjak mi je u mnogo lošijem stanju nego prošle godine. Čini mi se da je razvoj zaostao 50 % jer za toliko sada ima manje pčela i legla u košnicama, a ni leglo nije baš kompaktno. Varrou sam čistio samo organskim sredstvima. Uglavnom većinu društava sa BVHC, i po 11 društava sa oksal koktelom i 4 % oksalna kiselina. Sada je teško utvrditi što je razlog slabijeg stanja pčelinjih društava jer je na to utjecalo više faktora. Kao prvo vrijeskova paša desetkuje zimske pčele. Kao drugo oštra i hladna zima i kao treće iznimno kišan i hladan travanj da je matica prekinula sa leglom tako da kada sam otvorio košnice 25. travnja u košnicama nije bilo ni otvorenog legla ni jaja. Samo prošarano zatvoreno leglo. Varrou sam vjerovatno dobro riješio prošle sezone jer sva su društva kakva takva ipak prezimila. Upravo sam danas završio proljetni tretman sa BVHC. Šta će dalje biti vidjet ću. Valjda će sada krenuti ubrzani razvoj i nadoknaditi zaostatak u razvoju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: varoa

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la: Ja sam prošle jeseni od 70 društava 11 društava tretirao oksalnom i baš mi ta društva osjetno zaostaju u razvoju. Isto sam tako kod tih društava ostao bez 2 matice. Ja sada ne mogu tvrditi da je uzrok tome oksalna kiselina ali nešto je uzrok. Zapravo cijeli pčelinjak mi je u mnogo lošijem stanju nego prošle godine. Čini mi se da je razvoj zaostao 50 % jer za toliko sada ima manje pčela i legla u košnicama, a ni leglo nije baš kompaktno. Varrou sam čistio samo organskim sredstvima. Uglavnom većinu društava sa BVHC, i po 11 društava sa oksal koktelom i 4 % oksalna kiselina. Sada je teško utvrditi što je razlog slabijeg stanja pčelinjih društava jer je na to utjecalo više faktora. Kao prvo vrijeskova paša desetkuje zimske pčele. Kao drugo oštra i hladna zima i kao treće iznimno kišan i hladan travanj da je matica prekinula sa leglom tako da kada sam otvorio košnice 25. travnja u košnicama nije bilo ni otvorenog legla ni jaja. Samo prošarano zatvoreno leglo. Varrou sam vjerovatno dobro riješio prošle sezone jer sva su društva kakva takva ipak prezimila. Upravo sam danas završio proljetni tretman sa BVHC. Šta će dalje biti vidjet ću. Valjda će sada krenuti ubrzani razvoj i nadoknaditi zaostatak u razvoju.
Nisam baš najbolje shvatio, pa pišem kako sam shvatio . "Sva su društva slaba , al najslabija su ona koja su tretirana oksalnom kiselinom" .
Da budem iskren ja sam pisao o oksalnoj kiselini i nisam od bilo koga očekivao zahvalnicu . Više puta sam i pisao , "svako ima svoju pamet ", a meni ni iz džepa , ni u džep .
pot je napisao/la:ja nemam to iskustvo ali na predavanju o pčelarstvu podatak da pčele kasne sa proljetnim razvojem i do 30% je iznio opet neznam ime predavača a reč je o uglednom prof. sa sveučilišta iz Zagreba gdje oni imaju nekoliko društava i vrše ogledna ispitivanja, za kasnije paše pčele se navodn dobro razviju. Poslje sam čuo još sličnih priča i teorija ali mislim da je često teorija jedno a praksa drugo.
Što se tiče uglednih profesora , pa ćim postane ugledan odmah ga netko kupi .Pa paste za zube stalno reklamiraju "poznati doktori" i sve su najbolje . Znaš li ti koja je najbolja ?
lukaletunic je napisao/la:
zvones je napisao/la:To uglavnom pišu oni koji dime , a možda nisu nikad ni upotrijebili oksalnu . Sjećam se da je svojevremeno na forumu HPS-a ekomedo pisao da mu je usporen razvoj
poslje sublimiranja oksalnom , pa je prešao na nakapavanje . Znam da je i Kristijan Dubravac , koji je zagovarao višestruko dimljenje , jednom kapao i oksalnom i
perizinom (ako se ne varam) i pisao je da je poslje perizina bilo dosta mrtvih pčela ( možda je pretjerao ) .
Dalo bi se o ovome raspravljat zvones,ja sam probao ove godine na deset društava bez oksalne i ima nešto u tome,ta su društva osjetno jača od ostalih,ne bi volio da ispadnem neki jazavac koji zagovara izbacivanje oksalne iz zimskog tretmana ali rezultati su očiti a svatko može probati na manjem broju košnica pa usporediti rezultate,znam da se na forumu zagovara tretiranje organskim kiselinama i sam sam ih isprobao ali sam se samo zadržao na oksalnom u zimskom tretmanu jer ljetni tretmana ne mogu raditi sa mravljom i oksalnom radi paklenih vrućina u sedmom mjesecu,probao sam i apiguard (timol) ali nisam bio zadovoljan,ove ću godine probati i BeeVital pa ću usporediti ali sve u svemu nije se baš lako boriti protiv varoe na ekološki način kad je žarko ljeto u Dalmaciji.
Vidio sam tu prepisku i nemam što dodati pa bih ponovio "svatko ima svoju pamet " i kako se ja držim svoje makar i pogriješio, nemam namjeru nikome osporavat njegovu .
Na kraju bih dodao svoju više ponavljanu: Kad padne malo varoe, pčelari nisu sigurni da je dobro sredstvo . Kad padne puno varoe, presretni su jer radi se o dobrom sredstvu,
a trebali bi biti zabrinuti jer imaju puno varoe !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: varoa

Post Postao/la lukaletunic »

zvones je napisao/la: Kad padne malo varoe, pčelari nisu sigurni da je dobro sredstvo . Kad padne puno varoe, presretni su jer radi se o dobrom sredstvu,
a trebali bi biti zabrinuti jer imaju puno varoe !
Nije mi bila nikakva namjera sa tobom se prepirati ni osporavati tvoje metode i mislim da nema potrebe za ovakvim tonom,osvrnuo bi se samo na ovu tvoju opasku,mislim da nakon tretmana u sedmom mjesecu mora otpast više od 4 varoe,što je bio slučaj kod mene nakon apigarda ili možda ja negdje griješim ali nema veze,kao što si rekao svatko ima svoju pamet i svatko želi najbolje svojim pčelama.
Pozdrav i svako dobro želim :)
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: varoa

Post Postao/la zvones »

lukaletunic je napisao/la:
zvones je napisao/la: Kad padne malo varoe, pčelari nisu sigurni da je dobro sredstvo . Kad padne puno varoe, presretni su jer radi se o dobrom sredstvu,
a trebali bi biti zabrinuti jer imaju puno varoe !
Nije mi bila nikakva namjera sa tobom se prepirati ni osporavati tvoje metode i mislim da nema potrebe za ovakvim tonom,osvrnuo bi se samo na ovu tvoju opasku,mislim da nakon tretmana u sedmom mjesecu mora otpast više od 4 varoe,što je bio slučaj kod mene nakon apigarda ili možda ja negdje griješim ali nema veze,kao što si rekao svatko ima svoju pamet i svatko želi najbolje svojim pčelama.
Pozdrav i svako dobro želim :)
Nije mi uopće namjera prepirati se , a niti dizati ton . Žao mi je ako si tako zaključio . Vidio sam tu raspravu na HP forumu i kao uvijek, netko hvali rotenon , netko
chekmite, netko armitraz itd . Svatko ima svoju pamet i to je sve . Pozdrav i tebi kao i Konavlima .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: varoa

Post Postao/la pot »

sta vam je ljudi da vam možda roštilj nije udario u glavu :lol:. predlažem da se malo opustite, danas sam kreno sa pripremom društava za selidbu na bagrem koji cvjeta oko 6 maja i zbog toga okljevam korisit o.k mada još nisam pročitao sva iskustva pčelara koji je koriste, tako i preko ovog foruma ja pokušavam pomoći da dođemo do što boljih rezultata, smo pričam sto sam čuo. Mislim ako je čovjeku primjetno slabije tih desetak drustava to je ipak po mom mišljenju dovoljno da se o tome priča jer mala je tu vjerovatnoća da se radi o slučajnosti, možda bi se tu dalo pričat o tome da nije došlo do greške pri tretiranju (prevelika doza i sl.) pa da svi izvučemo neku pouku. Kod mene su društva znatno usporila sa razvojem u aprilu al sam ih šerbetio svako veče sa dvije dece tako da mi nisu stale sa leglom čak su uradile nešto i satni osnova i zalegle, sad je puno drgačije mada ove neće u bagrem......
Odgovorite