Pčelarstvo u Njemačkoj

Odgovorite
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Azem »

Je li ovo Carnica ili Buckfast?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Azem je napisao/la:Je li ovo Carnica ili Buckfast?
Ova plavusa je svabica nije losa :D :D :D
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Azem »

Bolja je ona sa video klipa koji sam ja postavio, ali nisam mislio na plavušu, koja je pčela u pitanju.Naime mnogi koji pčelare sa Buckfast rasom hvale njenu mirnoću.
Pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

slikaBUCKFAST MATICA-BRUDER ADAM-Mjesana RASA
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Azem je napisao/la:Bolja je ona sa video klipa koji sam ja postavio, ali nisam mislio na plavušu, koja je pčela u pitanju.Naime mnogi koji pčelare sa Buckfast rasom hvale njenu mirnoću.
Pozdrav!
Malo sam se nasalio,nemoj se ljutiti,meni nije Buckfast neka rasa,jesu mirne ali isto tako Regina Celle Carnica su izuzetno mirne,i mirnije nego Buckfast,pa su za Celle matice govorili da je podlozna Nozemozi da je ne uzimaju jer je ugrozila Buckfast!Inace obje rase se dobro podnose i nije lose imati na pcelinjaku i drugu rasu!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

medonosa je napisao/la:slikaBUCKFAST MATICA-BRUDER ADAM-Mjesana RASA
slikaCARNICA Matica
slikakoja je isto mirna!Azeme cijelo vrijeme govoris:kod nas je zastupljeno misljenje tudje je bolje nego nase,cuo si da je Buckfast mirnija pcela,pa si me pitao jeli ovo na slikama Buckfast rasa jer si cuo da je mirna, Carnica je jos mirnija!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
medonosa je napisao/la:slikaBUCKFAST MATICA-BRUDER ADAM-Mjesana RASA

Prošle godine mi se pojavila jedna na izgled dobro žuta matica tokom prirodnog rojenja. Neka je mješavina, vjerovatno talijanke i ove naše domaće . Nastojim da se riješavam ovih matica . Iako uzimam za rasplod čiste krainske pojave se kćerke koje polažu jaja iz koji se izlegu pčele sa žutim prstenovima. Ove pčele su u manjini.

Ovo pokazuje da u okolini ima i matica koje su mješanac i da ove moje se pare sa tim trutovima.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
medonosa je napisao/la:slikaBUCKFAST MATICA-BRUDER ADAM-Mjesana RASA

Prošle godine mi se pojavila jedna na izgled dobro žuta matica tokom prirodnog rojenja. Neka je mješavina, vjerovatno talijanke i ove naše domaće . Nastojim da se riješavam ovih matica . Iako uzimam za rasplod čiste krainske pojave se kćerke koje polažu jaja iz koji se izlegu pčele sa žutim prstenovima. Ove pčele su u manjini.

Ovo pokazuje da u okolini ima i matica koje su mješanac i da ove moje se pare sa tim trutovima.
Da,ili si mozda kupio takvu maticu koja je standardno oplodjena u Njemackoj,pa joj i ona druga rasna genetika dolazi do izrazaja(to bi se meni desavalo da matice standardno oplodjavam na pcelinjaku pomjesale bi se sa drugom rasom,jer svi u okolini imaju drugu rasu!Nisam rekao da postoji i mogucnost kupovine maticnjaka rasne matice kosta 8-10 eur!Kada su velike potrebe matica u rano proljece u Njemackoj,sto radi gubitaka ili velike potraznje,jedan pcelarski instiut(vrijedi se raspitati za matice) ima rasna uzgojna drustva-pcelinjak na otoku Mali Drvenik u HR,radi mediteranske klime i ranog razvoja dobijaju veliki broj maticnjaka koji se prenose u Inkubatoru i dali vjestackom oplodnjom ili kontrolisanom oplodnjom imaju velik broj matica u rano proljece!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

INTERNACIONALNI DAN PCELE!!!!!!!!
Stirbt die Biene – stirbt auch der Mensch. Parasiten und Pestizide töten Bienenvölker massenhaft. Die Biene ist das drittwichtigste Nutztier in der EU.
In vielen Ländern der Welt geht am 14. September die Bienensaison zu Ende. Durch Parasiten, Pestizide und Monokulturen sind viele Bienenvölker zu geschwächt, um den Winter zu überleben. Imker befürchten hohe Verluste. Die Folgen für den Menschen sind immens: Ohne Bienen gibt es kein Wachstum, keine reichen Ernten und auch keine natürliche Artenvielfalt. Der Mensch braucht die Bestäubungsleistung der Honigbiene, um zu existieren. Doch das Überleben der Bienen ist in Gefahr. Der World Save Bee Fund (WSBF) setzt sich für den Schutz der bestäubenden Insekten ein. Er fordert, den Internationalen Tag zum Schutz der Bienen am 14. September durch die UNO anzuerkennen, und so mehr Aufmerksamkeit für bestäubende Insekten zu schaffen.
Am Ende der Bienensaison liegen hinter den fleißigen Insekten stressige Monate. „Die Zeit zwischen Juli und September gilt als die Hungerzeit für die Bienen“, erklärt Rail Khismatullin, Imker und Präsident des World Save Bee Fund. Für die Imker beginnt jetzt die Saison des Hoffens und Bangens. Gerade auf dem Land haben Bienen geringe Chancen Pollen zu sammeln, weil blühende Feldränder selten geworden sind und die Landwirtschaft auf immer größere Flächen mit Monokulturen setzt. Pestizideinsätze, Parasiten und andere negative Umwelteinflüsse schwächen die Bienen zusätzlich. So ist die Verlustrate an Bienen nach dem Winter erschreckend hoch: Über ein Viertel der deutschen Bienenvölker starben 2010 in Deutschland. 2009 waren es sogar 30 Prozent.
„Nicht nur für uns Imker ist das eine Katastrophe – sondern für alle Menschen: Ohne Bienen fällt ein Großteil unserer Nahrung aus, damit meine ich nicht nur Honig, sondern vor allem Obst, Gemüse und sogar Fleisch, weil viele Futterpflanzen auch von Bienen bestäubt werden. Bienen sind entscheidend für die biologische Vielfalt“, stellt Rail Khismatullin fest. Wir müssen die Bienen schützen.
Rund 85 Prozent der landwirtschaftlichen Erträge im Pflanzen- und Obstbau hängen in Deutschland von der Bestäubung der Bienen ab. Das Bundeslandwirtschaftsministerium schätzt ihren wirtschaftlichen Nutzen daher auf etwa 2 Milliarden Euro jährlich.
Um dem Thema Bienenschutz und Bienensterben mehr Aufmerksamkeit zu geben, setzt sich der WSBF für einen Internationalen Tag zum Schutz der Bienen am 14. September ein. Jeder kann dafür abstimmen: im Internet unter www.save-bee.de
PREVOD SA GOOGLE PREVODIOCA:
Pčela umire - umire i čovjek. Paraziti i pesticidi ubijaju pčele u stado. Pčela je treći najvažniji stoke u EU.
Dolazi u mnogim zemljama širom svijeta na 14 Rujna, pčelinji sezona završila. Paraziti, pesticidi, monokultura i mnoge kolonije su preslabi da prežive zimu. Pčelari se boje teške gubitke. Posljedice za čovjeka su ogromne: Bez pčela, nema rasta, ne bogate žetve, a ne prirodne biološke raznolikosti. Ljudi trebaju oprašivanje meda pčele kako bi postojati. No, opstanak pčela u opasnosti. Spremi Svijet pčelinji fond (WSBF) se zalaže za zaštitu od oprašivanja kukaca. Pitao Međunarodni dan očuvanja pčela na 14. Rujna od strane UN-a da priznaju, a time i stvoriti više pažnje za oprašivanja kukaca.
Na kraju sezone pčelinje iza marljivom insekata stresni mjeseci. "U razdoblju između srpnja i rujna smatra glad za pčele", rekao je željeznički Khismatullin, pčelar i predsjednik Svjetske Save Bee Fonda. Za pčelare sada počinje sezona nade i straha. Osobito u ruralnim područjima imaju malo šanse za pelud pčele prikupljaju, jer su cvjetnica polje marže postala rijetka i uvijek je veća na poljoprivrednom zemljištu s monokulture. Korištenje pesticida, paraziti i drugi negativni čimbenici okoliša i oslabiti pčele. Tako je stopa gubitka pčela nakon zime je alarmantno visoka: O četvrtine od njemačkih kolonija je umro u 2010 u Njemačkoj. 2009, bilo je čak 30 posto.
"Ne samo za nas pčelare će biti katastrofa - ali za sve ljude: bez pčela je veliki dio naše prehrane, tako da sam ne samo med, ali uglavnom voće, povrće, pa čak i meso, jer su mnogi prehrambeni usjevi stranooplodnog pčele . Pčele su od ključne važnosti za biološku raznolikost, "kaže Rail Khismatullin. Moramo zaštititi pčele.
Oko 85 posto poljoprivrednog prihoda u povrće i voće raste u Njemačkoj ovisi o oprašivanja pčela. Federalno ministarstvo poljoprivrede procjenjuje svoje ekonomske koristi, dakle, iznosi oko 2 milijarde eura.
Na temu pčela i pčelinjeg zaštitu smrtnost dati više pozornosti na WSBF zakazano za Međunarodni dan očuvanja pčela na 14. Rujna. Svatko može glasati za nju: Internet na www.save-bee.de
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »


Azem je stavio prvi dio!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

PCELARSTVO U NJEMACKOJ PO GODISNJIM DOBIMA!

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

Odličan video , :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Ahmet »

Azem je napisao/la:http://www.youtube.com/watch?v=K067_JWDMjM

Pčelica Jasmin :D

Odlican film, super mi je nacin na koji spremaju oplodnjake i dodavanje neoplodjenih matica okupanih u sirupu a Jasmin je prva liga :wink:
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Odličan video , :)
Prilikom skidanja prirodnog roja receno je da su pcele rase Carnica izuzetno mirne i poznate po tome,i skinuo je cijeli roj bez pcelarskog sesira!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Matica CARNICA pjeva-komunicira
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:Odličan video , :)
Prilikom skidanja prirodnog roja receno je da su pcele rase Carnica izuzetno mirne i poznate po tome,i skinuo je cijeli roj bez pcelarskog sesira!
I kod mene isto tako mogu skinuti roj bez opreme, ali 2010 godine trebala mi je astronautska oprema nevjerovatno iste pčele iste matice 2011 bez opreme se skine roj . Bilo je nešto u zraku što je iritiralo pčele.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

Izgleda da sam i ja blizu njemačkog pčelarstva :mrgreen: i moje matice znaju da pjevaju :)

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Izgleda da sam i ja blizu njemačkog pčelarstva :mrgreen: i moje matice znaju da pjevaju :)

Pretpostavlja se da ovim zvukovima matica daje do znanja da jos nije napustila kosnicu i da mlade matice" uspore"izlazak iz maticnjaka,da nebi doslo do borbe!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Hvatanje-obiljezavanje,dodavanje u kavez i dodaja matice drustvu!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

APIS MELIFERA MELIFERA(SKANDINAVSKATAMNA RASNA PCELA)-Tamna Pcela-njemacka zemaljska pcela koju je potisnula Carnica i Buckfast
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

PRIRODNI ROJ ZAUSTAVIO GRADSKI SAOBRACAJ U FRANCUSKOJ-1 Dio Filma
Drugi dio je snimljeno parenje matice
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

A vidi ti to nesmeta im ni 10Kv napon :) ))),
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:A vidi ti to nesmeta im ni 10Kv napon :) ))),
nisu dobar provodnik struje,ili su otkrile novi tretman protiv varoe :D
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:A vidi ti to nesmeta im ni 10Kv napon :) ))),
nisu dobar provodnik struje,ili su otkrile novi tretman protiv varoe :D
Ako ima to treperenje struje nesmeta onda sigurno ni mobilni telefoni ne smetaju, Ili da usporedimo sa ručnim košenjem trave . Vibracije koje se proizvode tokom košenja jako ih iritiraju.

Trebalo bi vidjet kako varroa podnosi 10Kv napon,, ako ima rezltata odmah nabavaljam trafostanicu :mrgreen: :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:A vidi ti to nesmeta im ni 10Kv napon :) ))),
nisu dobar provodnik struje,ili su otkrile novi tretman protiv varoe :D
Ako ima to treperenje struje nesmeta onda sigurno ni mobilni telefoni ne smetaju, Ili da usporedimo sa ručnim košenjem trave . Vibracije koje se proizvode tokom košenja jako ih iritiraju.

Trebalo bi vidjet kako varroa podnosi 10Kv napon,, ako ima rezltata odmah nabavaljam trafostanicu :mrgreen: :)
Radi se o veoma različitim stvarima , bolje reči o različitim strujama i naponima . Tačno je da se radio 10 KV napona ( deset kilovolta = deset hiljada Volta) ali
istosmjerne ili jednosmjerne struje . Napon se definira kao razlika potencijala između dvije tačke u kojima su različiti potencijali . U konkretnom slučaju jedna
tačka potencijala i to višeg je vod na kojem su se smjestile pčele. Druga tačka , tačka nižeg potencijala su tramvajske šine (željezničke šine) koje imaju potencijal
zemlje, koji se najčešće u elektrotehnici definira kao 0 (nula ) ili zemlja (uzemljenje). Znači, između šina i voda gdje su pčele je napon 10 KV , a da bi se koristio
treba biti nešto priključeno između ta dva voda, recimo elektromotor u tramvaju . Mnogo drugačije stoje stvari kod naizmjenične struje.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite