Pčelarstvo u Njemačkoj

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Stipo »

Tako je Sahista prekidati leglo samo radi tretmana je dodatan i nepotreban posao koji veliki pčelari nigdje ne rade izuzetci su mali pčelari od nekoliko društava. Da bi se to odradilo društvo treba držati bez legla 24 dana, a to je predugo vrijeme bez legla i društvo je izgubilo cijelu jednu generaciju pčela, a može se zamisliti koliko bi matica za to vremena zalegla novih pčela. Društvo se poslje takvog zahvata sigurno sporo oporavlja. Drudo je ako se iz društva ukloni svo leglo i time se ukloni minimum 80 % varroe koja je sva u leglu.
Tada se ostatak društva može tretirati bilo kojom organskom kiselinom obično se to uradi mliječnom kiselinom koja se prska direkt po pčelama.
Od izdvojenog legla formiraju se nova društva ali ta se društva moraju odnijeti daleko od pčelinjaka 4-5 km. U tim se društvima pusti da povuku prisilne matičnjake i čeka se izlatak tih matica i dok se te matice spare svo leglo je izašlo. Tada se tretiraju ta nova društva i uništi varroa. Netko dodaje jedan okvir otvorenog legla i tako sva varroa koja je besciljno lutala košnicom tražeći leglo ode u to leglo. Kada se nakon 9 dana zatvori i zadnja ćelija taj se okvir ukloni i pretopi. Ako se žele prodati ti novi rjevi zamjene se prisilne matice dobrim kvalitetnim. Ili se iz njih uklanja matica i ti rojevi se vraćaju na bazni pčelinjak i spajaju sa drugim društvima u tom pčelinjaku. To je isto tako mukotrpan posao ali daje odlične rezultate bez upotrebe kemije u košnicama.
Ja sam tu metodu probao i znam kako djeluje ali lako mi je to bilo izvesti dok sam imao manje društava.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Asim »

Da budem iskren očekivao sam puno bolju borbu protiv varoe , sa dosta više preparata , i eko. sredstva . Dobro štaje tuje , sve do borbe protiv varoe je impresivno . Da nebude uvrede i dalje pratim pomno način pčelarenja u njemačkoj .Pozdrav Asim
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Razumjem te,ali meni je drago da je to tako,jer sve ostalo bi znacilo samo ZARADU NA PCELARU,lazni ljekovi u svrhu zarade Pcelarski instituta jer i njih treba finansirati od uzgoja i selekcije matica,ima zarade ali znastveni rad je vrlo skup i nekoga mora platiti a to su pcelari jer njima i sluzi taj znastveni rad! :D
TAko su "UVALILI"hofmana,mülera,jentera,hanemana,nicota,itd.
slika
Zadnja podvala je bila ova sa SO od 4,9mm gdje su pcelari nasjeli!Oni prave manju pcelu koja je donosi vise meda :D :D :D .Ja sam pitao imali SO gdje pcele izlaze velike ko vrabci da odma mogu donjeti 1-2 dcl nektara,moje pitanje je bilo presuceno!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Dohranjivanje pcela
-postoji velik izbor "smeca" za dohranjivanje pcela,ako narucite preko 150 kg stize na kucnu adresu(naravno da su reklame za ovo smece velike jer stoji industrija secera iza toga kao i kod nas)
slika
slika
slika Pogaca za matice
slika cijela paleta proizvoda
slika Najnovije,mekinje-koncetrat za pcele netreba se ni kosnica otvoriti saspes na karton od jaja i pred kosnicu stavis(pravi se od otpada od presa voska,mljevenog otpada od polena itd
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Posto u isto vrijeme obradjujem 3 teme,negdje pomjesam nesto ali vjerujem da citate i mozete da pratite,i unaprijed se zato izvinjavam!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la sahista »

Asim je napisao/la:Da budem iskren očekivao sam puno bolju borbu protiv varoe , sa dosta više preparata , i eko. sredstva . Dobro štaje tuje , sve do borbe protiv varoe je impresivno . Da nebude uvrede i dalje pratim pomno način pčelarenja u njemačkoj .Pozdrav Asim
Asime,mislim da ne treba podcjenjivat rad Svaba.Trude se oni puno vise nego mi da nadju resenje za neke stari.Njemacka ipak ulaze pare u neke projekte,sto se za nas ne moze reci.
Da li su oni mnoge stvari za borbu protiv Varroe,izmedju ostalog i Bienenwohl,srestvo koje lici na BeeVital.Naravno sve se mora platiti.Danas nista vise nije dzabe.Ja tvrdim da ni jedno srestvo koje se koristi protiv Varroe nije skupo ako da je dobre rezultate.
Senade,taj nacin nakapavanja zove se Libig dispenser.Jedna kutica u koju se sipa mravlja kiselina.Otprilike 50mm,po jednom nastavku.Uz tu kuticu dobije se jedan specialan papir(grafik),gdje su upustva za rad.Okrenes tu kuticu i mravlja kiselina kapa na taj papir.Taj papir se stavi na satonose.Onda dolazi do isparavanja mravlje i taj proces traje deset dana.Klimatski uslovi igraju veliku ulogu.Ja nisam koristio tu metodu.Ja joj nevjerujem.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Asim »

Ma upravo zbog poznavanja njemačkih raznih mašina i puno toga što sam susreo u životu očekivo sam da su preskočili daleko sredstva kao što je bee vital i slično međutim vidim da je i za njih varoa tvrd orah dok se još pridržavaju postupaka sa mravljom kiselinom , što neznači da ti instituti nemaju nešto novo i poznajući kao što rekoh perfekciju njemačkih stručnjaka nepuštaju ga olako u promet dok neispitaju sve parametre od učinkovitosti do utjecaja na pčelu proizvod i okolinu , do tada ostajem na Bee Vitalu . Međutim u drugim područjima ima tog puno da se upozna te sam stog zahvalan izlagaču i zamolio bih ga da nam iznese još novina kojih je upozno a razlikuju se od naših načina pčelarenja . Unaprijed hvala i pozdrav Asim
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

,Vrlo dobro receno,sistematskim i disciplinovanim radom,uspjet ce!Njemacko pcelarstvo je uspavani gigant koji se polako budi,Asime!
slika obiljezavanje matica
slika
slika
slika oplodnjak
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

slika Primjeri pomagala za seobu
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

slika Parni topionik voska (saca iz ramova)
slika presa za satne osnove,hladjenje vodom
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

slikaUredjaj za upotrebu oxalne kiseline
slika Flasa za upotrebu-isparavanje mravlje kiseline
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Asim »

Prije par dana smo imali prepisku oko prese za satne osnove te večinu nas interesuje cijena . Pozdrav Asim
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Vjerujem za LR? Gießanlage Langstroth
42 x 20,5 cm 849,00 €
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

medonosa je napisao/la:Vjerujem za LR? Gießanlage Langstroth
42 x 20,5 cm 849,00 €
http://www.holtermann-shop.de/index.php ... lagen.html
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

slika
NAJNOVIJE-ram sa plasticnom SO za teskovrcane medove- Npr.Medljika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Kompletna linija za vrcanje meda-otklapanje saca,lagano zagrijavanje saca,automatska vodilica ramova do vrcaljke,vrcanje,2x filtriranje meda,pumpa u kante-burad,topionik poklopaca saca!
slika
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la mirsad »

POZ Dobra je ova linija,za ovakvu liniju potrebno je 1000 drustava.

MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

mirsad je napisao/la:POZ Dobra je ova linija,za ovakvu liniju potrebno je 1000 drustava.

MK
Vaznije je da medi;-) :D
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Selekcija Matice-Njemacki institut testira matice osim svih osobina majke i oca,ishrane i svih drugi kriterija koje znamo,izmedju ostaloga i na ovaj nacin:
slika prinos -gdje su sva drustva u istim uslovima-od svakoga drustva se pravi vjestacki roj sa jednim ramom legla,jednim ramom meda,malo polena i bez prihrane i bilo koje pomoci,sa mladom rasnom maticom prepusta se prirodi
slikapregledom se utvrdjuje kompaktnost legla
slikauzimljavanje,vjestackog roja i dokumentuje se njegova jakost
slikaproljetni pregled i drutvance je isto jako kako je uslo u zimu,od ovoga drutvanca se uzima u 90%materijal za oplodnju jer je vitalno
slikaNagon za rojenje znaci i izbacivanje iz selekcionog programa
slikadrustvo mora biti sklono donosenju prinosa
slikamirnoca pri pregledu,i ponasanje pcela
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

PROBLEMI NJEMACKOG PCELARSTVA!
Sarolikost tipa kosnica kojim oni pcelare,sto pokazuje i ova slika,okov njemackog pcelarstva
slika
Buducnost njemackog pcelarstva-osnovana je radna grupa Langstroth.de koji zagovaraju LR kosnicu,jedan od ubjedljivih cinjenica je 70%svjetskog pcelarstva je na Langstroth kosnicama,zato su ovi ramovi omotani "zlatnim platnom"koji nagovjescuje zlatno doba njemackog pcelarstva
slika
Rigorozna (EU trziste) Analiza meda koju 80%njemacki pcelara ne prolazi,utvrdjuje se postotak secera,vlage-vode,polena,voska,ostatka ljekova(npr.BeeVital HiveClean,thimol nisu dopusteni u njemackoj
slika
Puno pcelara koji su iz ljubave prema prirodi kupili 2-3 kosnice,u statistici umanjuju prosjek
80% njemacki hoby pcelara brzo prihvata novine prozvedene u njemackim pcelarskim institutima-time postaju pokusni kunici,i rentabilnost pcelinjaka opada
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

NAJNOVIJA BIOLOSKA METODA BORBE PROTIV VAROE (iz USA-a to moze da znaci da je vise para ulozeno u reklamu nego u nacno istrazivanje-ja ne preoprucujem nikome,vec samo informisem)
MITEZAPPER------kosta zajedno sa LR ramom oko 99 eur
slika
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Azem »

Kako ovo fercera?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Treba doci u martu na njemacko i austrijsko trziste,jos nisam dobio prevod sa engleskoga,pa nemogu ti reci tacno,cim budem imao vise informacija napisat cu,kolega.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Treba doci u martu na njemacko i austrijsko trziste,jos nisam dobio prevod sa engleskoga,pa nemogu ti reci tacno,cim budem imao vise informacija napisat cu,kolega.
Koliko se sjećam bilo je o tome pisano prije više godina , a djelovanje je tako što uređaj radi na nekoj frekvenciji ( naravno van područja koje ćuje ljudsko uvo ) , koja
smeta varoi , a pčelama nesmeta .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Mungos1212 »

http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Odgovorite