Uvod u temu uzgoj matica

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

Trutusa pametno radiš i slažem se sa tvojom metodom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la schumy »

Trutuša, slažem se sa tobom i sve potpisujem 100%!
Za razliku od tebe, ja svoje pčele obavezno tretiram na nozemozu koje kod nas ima dosta ali samo sa mojim "čajevima" tj. prirodnim uvarcima koje kuham od pelina, majčine dušice, mente, stolisnika i još puno prirodnih ljekovitih trava. Mislim da od ovoga ne može biti ništa na odmet pčelama, dapače ove godine su mi sva društva izašla iz zime jaka i sada ih razvijam za bagremovu pašu koja samo što nije počela ovdje kod nas.
Zadnji puta sam sa kojekakvim "kemijama" tretirao društva 2008.god., i odonda samo sa oksalnom, mravljom i mliječnom kiselinom, a od ove zime/proljeća sa BeeVitalom, na kojega me je Stipo "navrnuo" i mislim da je to spas za naše pčelarstvo.
Naročito prilikom razrojavanja, kako umjetnog tako i prirodnog obavezno tretiram rojeve sa mliječnom kiselinom, koja mi se pokazala jako dobra, jer je blaga i ne djeluje stresno na pčele, a u doba kada nema legla, dobro obara varrou.
I ja sam pobornik prirodnih sredstava, selekcija se u pčela najbolje odvija na privatnim pčelinjacima samo treba u okruženju imati i dobre suradnike i susjede, jer badava se ti trudiš ako sa susjednih (bliskih) pčelinjaka dolaze razne boleštine, varroza, nozemoza, a najopasnije su tuđice, koje šire bolesti sa svojih pčelinjaka u naše koje mi nastojimo na ovaj prirodan način zaštititi, jer se najpogubnije bolesti šire upravo zalijetanjem pčela u tuđe košnice.
Inače, genetika u pčela je malo specifična jer nemaju "klasični" rodovnik, sa roditeljskim linijama majka-otac, već je rodovnik na koji se "naslanja" pojedina linija izveden od isključivo majčinih nasljednih osobina kao fenotip (dominantan) genom, sa prenesenim osobinama više očeva (trutova) koji opet zbog pojave partenogeneze na potomke prenose samo osobine svojih majki, tako da se u konačnici pčele po rodovnicima svrstavaju, kao jedina živa bića u nasljeđene osobine isključivo ženskih članova obitelji pčele medarice.
Neznam koliko je ovo "zapleteno" za mlađe pčelare, ali to je suština na koju se svodi naša selekcija, biranjem pozitivnih osobina i majke (matice) i očeva (trutova), koji se mogu selekcijom odrediti kao dominantno izabrana društva koja razmnožavamo samo za trutovsku liniju, ja ih zovem "trutare".
Trutare su društva koja odaberemo na pčelinjaku i iz njih razvijamo trutovske linije, a posebno razvijamo rodonačelnička društva iz kojih izdvajamo samo matice (majke) za svoju vlastitu selekciju. To je moj način vršenja selekcije, do sada oproban i koji me zadovoljava u cijelosti.
Rezime:
-Zauzimam se za 100%-tna prirodna sredstva kod tretiranja društava za svako sprječavanje pojave bolesti.
-Uvijek treba sa bilo kakvim tretmanima pa i prirodnim prestati cca. mjesec dana prije početka paše.
-Upotrebljavati uvijek saće ne starije od 3 godine.
-U procesu medobranja koristiti matice do 2 godine starosti, protiv sam usvojenih mišljenja pojedinih eksperata koji preporučaju mijenjanje matica svake godine
-Obavezna dezinfekcija nastavaka, podnica, pribora na pčelinjaku, terena oko košnica (ne nužno), obaveznog pranja upotrebljenih okvira na koje moramo ponovno postaviti satne osnove u tzv. "sodi-kauštiki"....itd.
-Imati uvijek na pčelinjaku više "krvnih linija" koje se uvijek obnavljaju ubacivanjem novih provjerenih matica sa drugih, udaljenih pčelinjaka, bilo kupovinom, bilo zamjenom, a pritom paziti da se ne obnavljaju ove linije opet kod istih pčelara, jer opet dovodite na svoj pčelinjak "svoje" linije koje već posjedujete....
Za danas toliko.
Medno!
Pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

Juce imo prvi roj,danas otvorim tu kosnicu da ''ukradem'' koju maticu da zamijenim sto imam 2 slabije.I nađem dvije na okvirima ubacim u kaveze,dok mi u jednom kavezu pcele koje sam ubacio sa maticom napadnu maticu i ubiju je.Ovo sam prvi put vidio,i sad koji bi razlog mogo bit???Ustvari ta je matica izlazila iz maticnjaka dok sam drzo okvir i ja je ulovio.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Asim »

Ovo treba i najbolje će Senada da objasni , ma i nije neka tajna ,stare pčele znaju samo svoju staru maticu i njen feromon a tisi ovo malo prebrzo uradio , nisu je htjele da prihvate i nikada i nebi . Nisam vješt u ovoj temii samoje pratim ali smatram i ubjeden sam da si bio previše brz u ovom postupku trebo si je pustiti da je prihvate pratilice tj. mlade pčele a ovo je dio teme koji je moguć za nove komentare i objašnjenja koje mogu da ponude stipo , senad, schyumi i druge iskusnije kolege koji mogu da ptankoobjasne šta se neradi a šta radi u ovom slučaju pozdrav Asim
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

Asim je napisao/la:Ovo treba i najbolje će Senada da objasni , ma i nije neka tajna ,stare pčele znaju samo svoju staru maticu i njen feromon a tisi ovo malo prebrzo uradio , nisu je htjele da prihvate i nikada i nebi . Nisam vješt u ovoj temii samoje pratim ali smatram i ubjeden sam da si bio previše brz u ovom postupku trebo si je pustiti da je prihvate pratilice tj. mlade pčele a ovo je dio teme koji je moguć za nove komentare i objašnjenja koje mogu da ponude stipo , senad, schyumi i druge iskusnije kolege koji mogu da ptankoobjasne šta se neradi a šta radi u ovom slučaju pozdrav Asim
ma hvala Asime nema problema,tu smo da pitamo i da naucimo kako treba.Ja sam ovako vec radio prosle godine i nisam imo ovih problema.Zalosni su bili zvukovi od matice dok je bila napadnuta ko da je plakala.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

Inženjeru zaboravio si jednu stvar da si oplođenu maticu mijenjao sa mladom ne oplođenom maticom. Staru maticu odmah isti dan nakon 2-6 sati možeš zamjeniti samo sa oplođenom mladom maticom ili odmah da s rama ukloniš staru maticu i na isti ram pustiš mladu oplođenu maticu. Ako želiš zamjeniti staru maticu sa mladom ne oplođenom maticom ili zrelim matičnjakom ukloni staru maticu i za dan dva dodaj mladu ne oplođenu maticu ili matičnjak. Prethodno započete matičnjake pokidaj da olakšaš posao dodatoj mladoj matici da ona to ne radi.
Rojeve matice koje si pokupio u izrojenoj košnici zatvori u kavez ili vinkler možeš ih držati zatvoreme u toj košnici dan dva pa onda dodati tamo gdje si juče ostranio maticu. Samo pazi da sve zrele matičnjake izrežeš i ubaciš u vinklere ili slične kaveze za matičnjake, višak matičnjaka pokidaj. Nemoj zaboraviti u izrojenom društvu ostaviti jednu maticu ili matičnjak.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je napisao/la:Inženjeru zaboravio si jednu stvar da si oplođenu maticu mijenjao sa mladom ne oplođenom maticom. Staru maticu odmah isti dan nakon 2-6 sati možeš zamjeniti samo sa oplođenom mladom maticom ili odmah da s rama ukloniš staru maticu i na isti ram pustiš mladu oplođenu maticu. Ako želiš zamjeniti staru maticu sa mladom ne oplođenom maticom ili zrelim matičnjakom ukloni staru maticu i za dan dva dodaj mladu ne oplođenu maticu ili matičnjak. Prethodno započete matičnjake pokidaj da olakšaš posao dodatoj mladoj matici da ona to ne radi.
Rojeve matice koje si pokupio u izrojenoj košnici zatvori u kavez ili vinkler možeš ih držati zatvoreme u toj košnici dan dva pa onda dodati tamo gdje si juče ostranio maticu. Samo pazi da sve zrele matičnjake izrežeš i ubaciš u vinklere ili slične kaveze za matičnjake, višak matičnjaka pokidaj. Nemoj zaboraviti u izrojenom društvu ostaviti jednu maticu ili matičnjak.
Ma Stipo znam za ovo hvala jos jednom,mada nisi najbolje razumio sta sam napiso.Pcele su maticu ubile u kavezu, naravno da nikad ne bi direktno maticu ubacio,to uvijek radim u kavezu i jos dodam pogace u kavez,da ne moze izac bar 2-3 dana.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

Juce imo prvi roj,danas otvorim tu kosnicu da ''ukradem'' koju maticu da zamijenim sto imam 2 slabije.I nađem dvije na okvirima ubacim u kaveze,dok mi u jednom kavezu pcele koje sam ubacio sa maticom napadnu maticu i ubiju je.Ovo sam prvi put vidio,i sad koji bi razlog mogo bit???Ustvari ta je matica izlazila iz maticnjaka dok sam drzo okvir i ja je ulovio.


TA matica što je ubijena ukavezu od strane njeni pčela je predodređena da bude ubijena jer su pečel tako odlučile, netreba im, Svejedno da je ostala i u košnici bila bi ubijena!

*** ne možeš dodavati društvu nesparenu maticu ako su imale oplođenu ( čuda postoje ali u principu ne može) . Stipo je upravu.

*** mogao si formirati oplodnjak od 2-3 lr okvira, pohvatat te matice , u kavez BEZ pčela moglo bi se očekivati nešto . Još bi bolje bilo da si to društvo raskompletiro napravo od njega oplodnjake pojednu maticu ostavio .

*** dasi kojim slučajem pratio tu zajednicu , uočio matičnjake mnogo lakše bi mogao odraditi posao , pa čak zamjeniti i stare matice tim matičnjacima.


Striktnog pravilo u pčelarstvo sa kojim bi se sa sigurnošću mogao riještiti problema nema, Uvjek mora se razrađivat taktika, pratiti ponašanje pčela da bi se došlo do cilja.

Sretno u budućem radu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Asim »

Oplođena , neoplođena , ama i feromoni e valahi ćitava zbrka ali i ovo će Dđafke da uprati, brte ovo nigdje niste ni spomenuli ili ja to nisam upratio ko ono za bjeđalice pa se obrukah
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

Asim je napisao/la:Oplođena , neoplođena , ama i feromoni e valahi ćitava zbrka ali i ovo će Dđafke da uprati, brte ovo nigdje niste ni spomenuli ili ja to nisam upratio ko ono za bjeđalice pa se obrukah
Uzgoj matica se ne dotiče dodavanja i zamjene matice to bi mogla biti posebna tema , Asime dobra ideja. Tema : Zamjena i dodavanje matice, :)

OVakvim dialoškim raspravama mnogo toga se sazna,nauči .

Asime ovo što si pročitao zapamti i to je to :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

senad je napisao/la:
Juce imo prvi roj,danas otvorim tu kosnicu da ''ukradem'' koju maticu da zamijenim sto imam 2 slabije.I nađem dvije na okvirima ubacim u kaveze,dok mi u jednom kavezu pcele koje sam ubacio sa maticom napadnu maticu i ubiju je.Ovo sam prvi put vidio,i sad koji bi razlog mogo bit???Ustvari ta je matica izlazila iz maticnjaka dok sam drzo okvir i ja je ulovio.


TA matica što je ubijena ukavezu od strane njeni pčela je predodređena da bude ubijena jer su pečel tako odlučile, netreba im, Svejedno da je ostala i u košnici bila bi ubijena!

*** ne možeš dodavati društvu nesparenu maticu ako su imale oplođenu ( čuda postoje ali u principu ne može) . Stipo je upravu.

*** mogao si formirati oplodnjak od 2-3 lr okvira, pohvatat te matice , u kavez BEZ pčela moglo bi se očekivati nešto . Još bi bolje bilo da si to društvo raskompletiro napravo od njega oplodnjake pojednu maticu ostavio .

*** dasi kojim slučajem pratio tu zajednicu , uočio matičnjake mnogo lakše bi mogao odraditi posao , pa čak zamjeniti i stare matice tim matičnjacima.


Striktnog pravilo u pčelarstvo sa kojim bi se sa sigurnošću mogao riještiti problema nema, Uvjek mora se razrađivat taktika, pratiti ponašanje pčela da bi se došlo do cilja.

Sretno u budućem radu.
Ovako sam dosad mijenjo stare (oplođene) matice,mladim neoplođenim,i davalo je rezultata,matice bile prihvacene.A to za oplodnjake,njih cu ove sedmice formirat samo da dođem do vremena,krenuli me ispiti sad.Mislio sam pregradit jednu polosku na 4 oplodnjaka po 4 okvira.Pa javim rezultate kad zavrsim sve. Pozdrav
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Ismet »

senad je napisao/la:
Asim je napisao/la:Oplođena , neoplođena , ama i feromoni e valahi ćitava zbrka ali i ovo će Dđafke da uprati, brte ovo nigdje niste ni spomenuli ili ja to nisam upratio ko ono za bjeđalice pa se obrukah
Uzgoj matica se ne dotiče dodavanja i zamjene matice to bi mogla biti posebna tema , Asime dobra ideja. Tema : Zamjena i dodavanje matice, :)
zamolio bih te Senade da otvoriš tu temu (Zamjena i dodavanje matice) bez da u startu moraju da se u toj temi pišu dugi, edukacioni postovi. to je, po meni, izuzetno važan segment pčelarenja. u biti, sada ću pogledati ima li već te teme, pa ako ne bude - otvorit ću je.
Dobru srcu sreća dođe.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5153_n.jpg
Kolege jel i ovo selekcija,danas slikano iz moje najbolje kosnice.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5153_n.jpg
Kolege jel i ovo selekcija,danas slikano iz moje najbolje kosnice.
Inženjeru , ta se matica neće nikad izleć .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5153_n.jpg
Kolege jel i ovo selekcija,danas slikano iz moje najbolje kosnice.
Inženjeru , ta se matica neće nikad izleć .
Vjerovatno se tu radi o tihoj smjeni. Samo jedna opaska nije dobro okvir s matičnjakom okretati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

Stipo je napisao/la:
zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5153_n.jpg
Kolege jel i ovo selekcija,danas slikano iz moje najbolje kosnice.
Inženjeru , ta se matica neće nikad izleć .
Vjerovatno se tu radi o tihoj smjeni. Samo jedna opaska nije dobro okvir s matičnjakom okretati.
Kosnica je krenula u rojenje tak da bi iskljucio tihu smjenu,mada i ja ne vjerujem da ce bit sta od ovog maticnjaka jer je preglomazan,ali pcele su ga grijale kao i ostale,pa vidjecemo sta ce bit,danas roj iz ove kosnice nije izasao mozda sutra pa cu vidjet sta ce bit od ovog.Sve u svemu novo iskustvo.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:
Kosnica je krenula u rojenje tak da bi iskljucio tihu smjenu,mada i ja ne vjerujem da ce bit sta od ovog maticnjaka jer je preglomazan,ali pcele su ga grijale kao i ostale,pa vidjecemo sta ce bit,danas roj iz ove kosnice nije izasao mozda sutra pa cu vidjet sta ce bit od ovog.Sve u svemu novo iskustvo.
Rojenje ali bez te velike matice . Kažu da se ličinka odvoji od hrane ali kako je još živa pčele nadograđuju matičnjak . Imao sam sličan i naravno matica nije izašla .
Kasnije će to pčele porušiti i očistiti.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Azem »

zvones je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5153_n.jpg
Kolege jel i ovo selekcija,danas slikano iz moje najbolje kosnice.
Inženjeru , ta se matica neće nikad izleć .
S ovom konstatacijom se slažem.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la N€dim »

Po meni ovaj maticnjak nije dobar posto se nalazi na trutovom leglu kako sam ja mogao da vidim, a i preglomazan je..
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

N€dim je napisao/la:Po meni ovaj maticnjak nije dobar posto se nalazi na trutovom leglu kako sam ja mogao da vidim, a i preglomazan je..
Može to biti i odlična matica. Imao sam i ja nekad prevelike matičnjake. Ako pčele pune matičnjak s previše matične mliječi također tada nadograde velike matičnjaken dugačke kao mali prst.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la mirzet »

dobro vece senade de mi kazi koliko matica moze biti u ovim mini oplodnjacima a da se ne izroji......lijep pozdrav.................
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

mirzet je napisao/la:dobro vece senade de mi kazi koliko matica moze biti u ovim mini oplodnjacima a da se ne izroji......lijep pozdrav.................
Kod mene u takvim oplodnjacima matice ne ostaju duže od 2-3 dana po polaganju prvog jajeta.

Ne bi znao reći za koliko vremena bi počeo rojevni nagon. Sigurno je da bi se to desilo čim se pojavi gužva . Pretposavljam da bi se to desilo između 25-40 dana.

Nije dobro držati mladu maticu u mini opodnjacima duži period,

Ako već želiš da čuvaš matice onda ti je bolje napraviti 5-to ramni nukleus ( LR nastavak podjeliti na pola) i na taj način čuvati matice.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la mirzet »

ovi mini oplodnjaci imaju 6 okvira(2 lr okvira)hvala ti senade na odgovoru................pozzz
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la keno83 »

a gdje senade u tom petoramnom nukelusu da budu okrenuta leta?dal jedno naprijed jedno nazad, ili je moguce da su oba naprijed, ja sam te pravio, oba leta su mi naprijed, imas li iskustva da li ce sa tim biti problema, i da li ce se matice vracati na svoje leto??
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro forumaši,
evo da se i ja malo uključim jer sa ovime imam poprilično iskustvo.
Kao što Senad reče imaš dve opcije kako se mlada matica najbolje "privikne" na svoje društvo i počinje ga jačati u normalnim uvjetima paše:
1.) Upotreba 5-ramnog ili 7-ramnog nukleusa. Ja sam usvojio 7-ramni zbog činjenice da u slučaju da se mlado društvo (roj) do kasne jeseni ne uspije razviti burnije, ostavljam ga u ovome 7-ramnom nukleusu i sasvim lijepo prezimjava.
2.) Klasičan način je pregrađivanje 10-ramong normalnog LR-nastavka na dva dijela.
Priprema teče ovako:
-Najprije letvicu na letu prirediš tako da otvoriš 2 otvora na krajnjim dijelovima za prolaz 2÷3 pčele.
-Nakon toga postaviš fizičku prepreku između ova dva otvora leta, ja to radim sa jednim komadom daske priređene kao "jedro, dolje da prekrije cijelu širinu leta, a gore završava "na nulu", ali 7 cm ispod kraja nastavka kako bi se mogao metnuti vanjski poklopac normalno.
-Obojiš ove podijeljene prednje strane u dvije boje (žuta, bijela, plava, crna - to su boje koje pčele uočavaju i raspoznaju u svome spektru boja!)
-Ivicu-obod daske koja pregrađuje leto obojiš različitom bojom od ove dvije koje odabereš, a unutarnje strane "jedra svakoga u svom dijelu sa istom bojom kojom si prefarbao tu stranu.
-Napravi pregradu od šper-ploče koja viri iznad nastavka za visinu hranilice. U novije vrijeme ja upotrebljavam i tvrdi stiropor (stirodur, debljine 3÷5 cm, što nađem na tržištu). Ako je strirodur hrapav, pčele ga nagrizaju, a ako je gladak - ne, ali nema bojazni da će progristi pregradu).
-Napravi 2 hranilice (Miller ili varijante Millera) da možeš normalno hraniti pčele kada otvoriš unutarnji poklopac.
Ja sam razvio hranilicu koja je u 1/2 PVC kadica od 1 litre (smještena u dijelu prema zadnjem "zidu" nastavka - tamo gdje pčelar stoji, iza košnice) a na prednjem dijelu je mreže tako da mogu prihranivati ovo društvance i sa pogačama. Ova mreža stoji prema strani leta, pčele ju tako sigurno brže utroše jer nose hranu u sigurniji dio košnice a to je onaj ispod PVC hranilice (obrana od uljeza).
Na ovako pripremljenu hranilicu staviš normalan unutarnji poklopac a na ovaj vanjski poklopac.
Gubitak u ovokao pripremljenom "LR-nukleusu" je naprosto nemoguć, oba se društva lijepo razvijaju.
Najesen slabije društvo ostavljam u ovome dijelu, višak prostora odijelim pregradom iz koje u praznom prostoru nagužvam novine pred uzimljavanje a jače društvo selim u novu košnicu u normalni LR-nastavak.
Imam i varijantu sa FR (Farrar) nastavkom, ali o tome drugi puta ako koga interesira.
Za danas toliko,
pozdrav..................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite