Uvod u temu uzgoj matica

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

slika
slika

Uvod

Na zahtjev forumaša da se obradi posebno tema uzgoj matica opšte je prihvaćena i krenulo se u realizaciju iste. Mnoge pčelare sam kontaktirao sa ponudom da uzmu učešće u realizaciji teme. Ovaj vidi edukacije vidim kao naš zajednički rad i da djelimo sve dobro i loše glede zaokruživanja u jednucijelinu ovu temu.

Na ovoj temi kao instruktori i asistenti učešće su uzeli , Jazz, Zvones, schumy, Stipo, Pasha, Vahid, Senad. sevda(h)lija, Azem

U koliko neko želi da obradi neku od tema neka se slobodno javi. Svi oni koji su prihvatili poziv da obrade temu bi će ujedno i insruktori za tu temu, odgovarat će na pitanja i pojašnjavati određene nejasnoće, normalno i ostali mogu da pomognu oko nejasnoća.


• Biologija pčele
• Genetika pčele
• Život i rad pčelinje zajednice
• Ponašanje pčelinje zajednice u različitim situacijama
• Vanjski uticaji na kvalitet matice
• Formiranje startera
• Foriranje odgajivačkog društva
• Šta su to prisilni matičnjaci i kako dolazi do tog stanja
• Šta su to rojevni matičnjaci i kako dolazi do takvog stanja
• Šta su to matičnjaci tihe smjene
• Planski uzgoj matica

Najviše će mo se zaržati na plaskom uzgoju matica, Pokušat će mo da pojasnimo svima onim koji žele da uzgajaju matice na vlastitom pčelinjaku, za vlastite potrebe,

Teme će biti, uglavnom parcijalno obrađivane, Teme će biti udvojene; na prvoj se neće moći komentarisat kako se ne bi razvodnjavala, a na drugoj će mo postavljat pitanja ,pojašnjenja , prijedlozi i sl.

Pokušat će mo da što više bude slika.

Lakše je razbiti atom nego predrasudu. Osjećaj te se svi ravnopravnim za učešće,Očekujem da budemo svi parlamentarni, konstruktivni, svaka kritika će sigurno uroditi plodom.

Pčelarstvo je ne ispričana priča.

Do uspješnog uzgoja matica bez predrasuda.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ako ima prijedloga za poboljšanje prezentacije slobodno iznesite ovdje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Senade ja bih dodao još neke od tema, a ti ih složi po kronološkom redu :
Odabir rodonačelničkog društva i trutara
Izrada vještačkih voštanih matičnjaka
Jenter metoda u proizvodnji matica
Nikot metoda u proizvodnji matica
Milerova metoda u proizvodnji matica
Ostale metode u proizvodnji matica
Presađivanje larvi
Formiranje vještačkih rojeva
Formiranje paketnih rojeva
Oplodnjaci
Nukleusi
Dodavanje matičnjaka
Dodavanje i zamjena sparenih matica
Sparivanje matica
Obilježavanje i provjera kvalitete mlade matice
Predložio bi da većina ovih tema započinje popisom alata i opreme koje su potrebne u određenoj temi.
Uz pobrojani alat postaviti i slike.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 20 pro 2010, 08:37, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Da,da slažem se stobom , ali recimo formiranje vještačkih rojeva to možemo kako zasebnu temu i bila bi jako interesantna i korisna tema, takođe dodavanje sparenih matica može biti zasebna tema i jako interesantna..

Svakako što se tiče slika to je ne izostavno,, evo ja čekam da slike za prvu temu da Jazz obradi i odmah krećemo.. Mislio sma ovo d aranije krenemo međutm imao sam grdni problema sa internetom pa skoro da sam u nuklearnom ratu sa davaocem usluga jako su brezobrazni.. sada je nešto bolje stanje i krenut će mo ako bogda ovo što smo najavili ..

Svakako Stipo javit ću tise e-mailom a već smo ranije se čulioko priprema tema.

Hvala ti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Ovo je vrlo odgovorna i zahtjevna tema kojoj je potrebno maksimalno ozbiljno pristupiti.Mislim da bi u sklopu ove teme obavezno trebalo da se nešto kaže i o značaju masovne selekcije u uzgajanju matica.Ne znam da li ste to predvidjeli u sklopu nekih od ponuđenih naslova,možda bi se to moglo da odradi zajedno sa temom koju je Stipo predložio (odabir rodonačelničkog društva i trutara).
Dodavanje matica bi zaista moglo da se obradi kao posebna tema što zbog svoje važnosti, što zbog obimnosti teme.
Pored onog što sam u uvodu rekao ovo je i vrlo obimna tema, pa je možda potrebno odrediti i termine kako se to ne bi odužilo.
Toliko vezano za ovu temu.
I još nešto što nije u vezi sa ovom temom; Možda bi trebalo da se uvede tema pod nazivom recimo:PODSJETNIK ZA ... Januar ... Februar, itd, koja bi se obrađivala jednom mjesečno a bila bi podsjetnik šta nam je raditi u tom mjesecu.
Lijep pozdrav!
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 20 pro 2010, 19:19, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

@Azem našto tačno misliš kada kažeš Masovna selekcija,, ako misliš na selekciju matica ne znam da li se to uklapa u genetiku a za to je zadužen schumy.

Azem ako imaš viziju za taj segment uzmi na sebe tu temu pa da je obradimo nema nikakvih problema, samo treba da se izjasniš da želiš d a učestvuješ u odabranim temama i da t e uvrstim u program.. OK.


Što se tiče podsjetnika da li misliš kalendar radova ili već kako želiš da se zvoe samo neka je na jeziku bosanskohercegovačkih naroda. :) Daj prijedlog ,da li kao pod forum ili kako to zamišljaš i odmah idemo u realizaciju
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Masovna selekcija najjednostavnije rečeno je selekcija pčelinjih društava na pčelinjaku,način na koji se izvodi i najpogodnije vrijeme za to.Mogu na tu temu nešto napisati, poslati e-mailom pa ako je interesantno neka se objavi, a što se tiče "podsjetnika" nije bitno kako se zove, može kalendar ili tako nešto, vjerujem da si imao priliku čitati SPOS-ov Pčelar, tamo ima rubrika "Pismo" pčelarima za određeni mjesec, možda sa apiprognozom i tako nešto. Za svaki mjesec bi to neko radio po dogovoru.Možda i drugi forumaši imaju neki konstruktivan prijedlog.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ma sta je ovo ljudi?Meni niko ne rece za ovu rubriku???Ja cekala,pa cekala,huh???Sad nadjoh slucajno ,nocas se vracam da citam ispocetka.Jos danas radim i slobodna sam do ponedeljka-da se bavim pcelicama(moram im pripremiti nove ramove za proljece)
Ucitelju,ucitelju,hmmmm :)
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 21 pro 2010, 21:37, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
asmir75
Čita, piše dovoljno
Postovi: 51
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:05
Lokacija: Velika Kladuša

Post Postao/la asmir75 »

senad je napisao/la:@Azem našto tačno misliš kada kažeš Masovna selekcija,, ako misliš na selekciju matica ne znam da li se to uklapa u genetiku a za to je zadužen schumy.

Azem ako imaš viziju za taj segment uzmi na sebe tu temu pa da je obradimo nema nikakvih problema, samo treba da se izjasniš da želiš d a učestvuješ u odabranim temama i da t e uvrstim u program.. OK.


Što se tiče podsjetnika da li misliš kalendar radova ili već kako želiš da se zvoe samo neka je na jeziku bosanskohercegovačkih naroda. :) Daj prijedlog ,da li kao pod forum ili kako to zamišljaš i odmah idemo u realizaciju
Nije moje da se miješam ali evo i ovdje nešto o masovnoj selekciji...
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... php?id=269
"Priroda neće slijediti čovjeka, ljudi moraju slijediti zakone prirode"
Dioskurid, 50. god. n.e
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

@Asmire nemaš potrebe sam sebi podilaziti,,Osjećaj se ravnopravnim da učestvuješ na temama,, sve što misliš da je dobro piši predlaži komuniciraj.. <<<Kada kažeš d a nije tvoje da se mješaš>>> meni nekako ružno zvuči ..

slobodno piši sve ideje ko je imaš iznosi pa kao je nešto i pogrešno otu smo da se podupiremo.. :) )))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

asmir75 je napisao/la:
senad je napisao/la:@Azem našto tačno misliš kada kažeš Masovna selekcija,, ako misliš na selekciju matica ne znam da li se to uklapa u genetiku a za to je zadužen schumy.

Azem ako imaš viziju za taj segment uzmi na sebe tu temu pa da je obradimo nema nikakvih problema, samo treba da se izjasniš da želiš d a učestvuješ u odabranim temama i da t e uvrstim u program.. OK.


Što se tiče podsjetnika da li misliš kalendar radova ili već kako želiš da se zvoe samo neka je na jeziku bosanskohercegovačkih naroda. :) Daj prijedlog ,da li kao pod forum ili kako to zamišljaš i odmah idemo u realizaciju
Nije moje da se miješam ali evo i ovdje nešto o masovnoj selekciji...
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... php?id=269
Da uz male dodatke, to je masovna selekcija, na to sam mislio, nisam ovo primijetio.
Kad si već ovo počeo možda bi dobro bilo da dopuniš. I ovako je vrlo dobro.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
asmir75
Čita, piše dovoljno
Postovi: 51
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:05
Lokacija: Velika Kladuša

Post Postao/la asmir75 »

senad je napisao/la:@Asmire nemaš potrebe sam sebi podilaziti,,Osjećaj se ravnopravnim da učestvuješ na temama,, sve što misliš da je dobro piši predlaži komuniciraj.. <<<Kada kažeš d a nije tvoje da se mješaš>>> meni nekako ružno zvuči ..

slobodno piši sve ideje ko je imaš iznosi pa kao je nešto i pogrešno otu smo da se podupiremo.. :) )))
Senade pitanje nije bilo upućeno meni pa mi s činilo da na neki nači "upadam" u diskusiju dvojice članova i stog razloga sam tako napisao. S druge strane koji dan ranije sam pisao na forumu o masovnoj selekciji pa mi se činilo zgodnim ponuditi.
"Priroda neće slijediti čovjeka, ljudi moraju slijediti zakone prirode"
Dioskurid, 50. god. n.e
asmir75
Čita, piše dovoljno
Postovi: 51
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:05
Lokacija: Velika Kladuša

Post Postao/la asmir75 »

Azeme naravno nije problem, samo da konkretiziramo na šta tačno misliš kad kažeš uz "male dodatke"? (Dali si mislio na svojstva kao što su:prinos meda, tolerantnost na bolesti mirnoća pčela, rojivost, brzina proljetnog razvoja...)
"Priroda neće slijediti čovjeka, ljudi moraju slijediti zakone prirode"
Dioskurid, 50. god. n.e
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

Baš kao da mi čitaš misli, upravo to.S obzirom da sam vidio šta su Senad i Stipo postavili kao teme, meni to izgleda vrlo dobro zamišljeno.Mislim da će to biti jedna kompaktna cjelina koja bi mogla postati brošura-skripta pčelara praktičara i šteta bi bila da bude uskraćena po meni za jednu vrlo bitnu temu, nešto što svi pčelari treba da radimo na svojim pčelinjacima. Ja sam tvoju temu kasno primijetio i zato sam ne znajući za to Senadu predložio da se to obradi.Ovo što si ti uradio je ok, a s obzirom da si započeo onda bi bilo dobro i da zavriš.Ponavljam izvanredno si to uradio.
Lijep pozdrav
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Pitanje-koji aparat da kupim za uzgoj matice?Jantar ili Nikot?Hvala unaprijed :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Polahko možda ti i netreba :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

kod mene je nikot, ali ti je po meni puno lakse i bolje presadjivanjem, a i veci je uspjeh..
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

hvala,hvala :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Samo da priupitam-sta mi cekamo?Imam problema u zadnje vrijeme sa memorijom a mozda i Alzehajmerovu bolest..Sto vise citam i ucim ja sve manje znam.Desavali li se to ostalima? :):):)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Razrada teme UZGOJ MATICA

Post Postao/la senad »

ORGANIZOVAN-PLANSKI UZGOJ-REPRODUKCIJA MATICA

Kroz ovaj edukativni dio pokušat će mo pojednostaviti pristup planskog uzgoja matica. Zaista je potrebno, dosta znanja, strpljenja ,napora uložiti, i nakraju moramo prihvatiti činjenicu da jednostavno nismo uspjeli dočekat da sav naš trud zaokružimo , . Naš trud će biti nagrađen onog trenutka kada ugledamo da je mlada matica pronijela . I opet nas čeka još jedan korak ,, dodavanje sparene mlade matice!

Za uzgoj matica kažu da je poezija pčelarstva.

Svjedoci smo raznih teorija, praktičnog pristupa uzgoju matica. Susrećemo ponekad konfuzna objašnjenja da u startu , onaj ko čita odustaje, smatrajući komplikovano za bilo kakav pokušaj uzgoja matica. Svaki početak je težak. Uz adekvatne prireme , i malu pomoć sa strane ubrzo se može ovladati tehnologijom uzgoja matica. Kada počne uzgoj matica mora se sve obaviti u tačno određeno vrijeme. Sve što je zapisano nije zaboravljeno.

Da bi se uopše počeli baviti uzgojom matica potrebno je vrhunsko poznajvanje života i rada pčelinje zajednice .


Da bismo ovladali tehnologijom uzgoja matica neophodno je izvršiti sve potreben prireme. Nabavka određenih sredstava za rad, većinu izrađujemo sami.

Ono što je bitno znati da čovjek pčelu nije pripitomio, nije uspio nametnu ti svoju volju. Zato slijedimo instikt pčele i djelujmo shodno njenim potrebama i zahtejvima tako će mo najlakše doći do kvalitetnih rezultata i upspjeha.

Zadovoljstvo mi je najaviti i pokrenuti prvu temi koju smo planirali a to je:
BIOLOGIJA PČELE
Temu pripremio : Zvones

Na sva pitanja ,komentara odgovaraće autor teme..

Sadržaj koji se bude podastirao je iz knjiga, sa interneta, i vlastita iskustva. Ovo je sadržaj informativnog ,edukativnog karaktera i nikako nije dozvoljeno pibaviti kakvu materijalnu korist od istog. U koliko bude primjedbi zbog korištenja sadržaja iz knjiga i neta, isti sadržaj će biti uklonjen sa teme.

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Razrada teme UZGOJ MATICA

Post Postao/la zvones »

Zvones je napisao/la:BIOLOGIJA PČELA

UVOD

Wikipedia u tumačenju biologije kao izraza kaže: „Biologija je nastala spajanjem dvije grčke riječi bios = život i logos = nauka, učenje i to je znanost koja se bavi proučavanjem živog svijeta. Biologija proučava svojstva i ponašanje organizama, njihov rast, razvoj i razmnožavanje, kao i interakciju između različitih organizama, te organizama i njihovog okoliša“. Tumačeći ovu definiciju biologija pčela bi se u suštini trebala baviti cijelim njihovim životom i interakcijom prvenstveno u odnosu na čovjeka, a zatim u odnosu na druge organizme, kao nametnika varou, nosioce raznih bolesti itd. Naravno, ove teme postoje i kao zasebne oblasti obrađene u dosta knjiga i značajnom broju tekstova, pa ću zbog potrebe da skratim ovaj tekst pokušat objasnit biologiju pčela u njenoj suštini - od jajeta, do završetka života.
Zanimljivost oko pčela je: da kao nigdje drugdje postoji toliko kontroverzi, rasprava i razmimoilaženja; pa zato i postoji izraz, da se pčelari slažu samo u jednom „da se košnici prilazi sa zadnje strane“, a i to se osporava. Zbog tog razloga će najveći dio ovog teksta sadržavati pojmove oko kojih postoji dobrim dijelom slaganje i za koje sam u najvećem dijelu koristio podatke iz knjiga i časopisa. Posebne dijelove ću nastojat naglasit uz komentar.

NASTANAK PČELA

Smatra se da su pčele nastale prije blizu 200 miliona godina, evolucijom od osa, te da su pretci današnjih pčela nastali od predaka osa kopačica, osa zidarica i bumbara. Tvrdnje su da je za evolutivni razvoj pčela „zaslužan“ manjak proteinske (bjelančevina životinjskog porijekla) ishrane, pa je jedan dio osa prešao na isključivo biljnu ishranu (nektar, polen/pelud). Samim tim krenuo je i evolutivni razvoj pčela. Pčele se dijele na nekoliko kategorija, a za nas je važna medonosna pčela i u ovom tekstu će pažnja biti posvećena sivoj pčeli pod latinskim nazivom Apis mellifica carnica Pollm čija je domovina jugoistočne Alpe, područje Podunavlja i Balkana.

slika
Slika 1.

Kod nas se najčešće naziva karnika (carnica), kranjska pčela, siva pčela, sivka, a ima i drugih naziva u ovisnosti gdje se nalazi odnosno uzgaja. Po mišljenju znalaca osnovne odlike koje krase karniku su : Posebna prilagodljivost dugim i hladnim zimama, sa dosta rijetkim oboljevanjem od nozemoze ; vrlo ekonomičan utrošak zimskih rezervi meda zbog ranog prestanka polaganja jaja, ulazi u zimu sa relativno malim brojem radilica ( ovo je u odnosu na neke druge rase, prvenstveno talijansku pčelu ) ; ima vrlo brz proljećni razvoj; nije suviše agresivna; nema veliku sklonost grabeži i dosta dobro brani dom od tuđica. Smatra se da ima veliku rojivost, što mnogi uzimaju kao nedostatak, pa se kaže da se i pored pažnje pčelara izroji veliki broj društava.

slika
Slika 2.

slika
Slika 3.

Prvi opis joj je dat u Sloveniji, pa otud i nosi naziv kranjska, a date su osnovne karakteristike koje izgledaju ovako : Boja tijela je tamna sa sivim prstenovima pokrivenim bijelim dlakicama. Dužina jezika je 6,6 mm; dužina trećeg tergita je 4,8 mm; težina radilice 105 mg; težina neoplođene matice je 180 mg, a oplođene oko 210 mg; nosivost matice u periodu intezivnog razvoja pčelinjeg društva od 1400 do 1800 jaja dnevno.
Treba reči da se ove mjere pomalo razlikuju u ovisnosti od kraja do kraja gdje, gdje se ove pčele uzgajaju, a zbog intezivnog stimuliranja koje se u današnje vrijeme radi nosivost matica može i znatno preći 2000 jaja dnevno.

STANIŠTE PČELA

Stanište, stan, dom, mjesto rađanja, razvoja, života pčela može se posmatrati u dva oblika : Kao prirodno stanište, mjesto koje su same pčele odabrale bez ućešća čovjeka, koje može biti od šupljeg drveta do rupe u zemlji, pa čak i neke ljudske kreacije i sa druge strane namjenski proizvod ljudskih ruku, poznatim pod nazivom košnica u raznim oblicima. Vjerovatno su prvi oblici košnica pravljeni od najdostupnijeg materijala koji se mogao naći, a to je po mom mišljenju pruće ili šiblje, pa su se pravile poznate pletare, trmke, vrškare ili kako ih sve zovu. Kasnije su se pravile daščare, dubine, pletare od slame, pa sve do današnjih modernih košnica kojima će se uglavnom ovaj teks baviti.

slika
Slika 4.

slika
Slika 5.

slika
Slika 6.

PČELINJE DRUŠTVO

Pčele karakteriše visoko razvijena organizacija društva, koja je usmjerena preživljavanju u ponekad iznimno teškim uvjetima. Već odavno je pčelinja zajednica kao dio roda pčela okarakterisana kao super organizam, organizam u kojem ne postoje pojedinačne želje jer pojedinci znaju samo za korist i potrebe cijele zajednice. Kažu da je ova osobina pčela zbunjivala i samog Darvina jer se nije uklapala u njegovu teoriju evoluciji gdje jači i sposobniji pojedinci opstaju u borbi za preživljavanje te u borbi sa prirodom i prenose svoj genetski materijal na sljedeća pokoljenja. Kažu da je našao rješenje onog momenta kad je spoznao „ da jedinica selekcije neće biti jedinka nego grupa „ Na taj način grupa opstaje ili propada, pa ona koja preživi je sposobnija i dalje se širi. (Informacia iz teksta „Izgubljeni potomci koji su mučili Darvina “ ) Kod pčela se kao rijetko gdje razvila specifična specijalizacija. Prva se sastoji u općenitoj podjeli na dva pola, ženski i muški. Upravo tu je došlo do specifične specijalizacije jer ženski spol predstavljaju matice koje su jedino sposobne nastaviti dalji život društva nesenjem jaja i pčele radilice koje su sterilne ženke jer se ne mogu oploditi. Matica svojim mirisima (feromonima ) drži zajednicu u stabilnom stanju, a kod pčela radilica tokom evolucije došlo je do daljih podjela na kućne pčele i izletnice. Kućne pčele se dalje djele na hraniteljice, pčele primateljice koje primaju i smještaju hranu, pčele voskarice i stražarice. Podrazumijeva se da pojedine grupe rade i neke druge poslove kao grijanje legla ili čišćenje košnice, a u pojedinim fazama u ovisnosti od potreba preuzimaju poslove druge grupe ako mogu.
Pčele izletnice se mogu podijeliti na pčele koje traže hranu (izvidnice ), koje donose nektar ili polen/pelud i vodonoše.

Također izletnice donose i propolis. Općenito se misli da karnika na vrhuncu svog razvoja može imati 50.000 do 60.000 pčela, premda pčelari posebnim stimulacijama uspjevaju napraviti i jača društva savećim brojem pčela. Trutovi su jedini muški članovi pčela i u košnici ih može biti od nekoliko stotina do nekoliko hiljada/tisuća. Njihov je osnovni zadatak oplodnja mlade matice. Međutim pisci pčelarske literature istiću da trutovi svojim prisustvom stvaraju sveukupno bolje stanje u košnici, pomažu pri grijanju legla i bolja je radna atmosvera. Trutovima je dozvoljen pristup u sve košnice (smatra se zbog njihovog mirisa, tzv. trutovskog feromona ), a pri kraju ljeta kad pčele uvide da im nisu više potrebni, slijedi prestanak hranjenja, izgon, zabrana ulaska u košnici ponekad i ubijanje. Karakteristično je da se legu isključivo iz neoplođenih jaja, tako da imaju svega 16 hromozoma za razliku od ženskih članova pčela koje imaju 32 hromozoma. Zato se u svijetu pčelarstva kaže da trutovi nemaju oca, nego samo majku i njene pretke i po ženskoj i po muškoj liniji.

Nastavak ubrzo slijedi
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Razrada teme UZGOJ MATICA

Post Postao/la senad »

Evoja ću prvi započet sa komentarom :

Obzirom da znam kako je Zvones pripremao temu, ova moja kritika nije ništa osobno prema njegovoj malenkosti. Rekao sam da neću cenzuristati niti jedan tekst glede ove teme ...

Čitajući tekst uočio sam nešto što se kosi bar za mene sa prirodom. Ovo nije slučaj samo u ovom tekstu nego imamo i danas od poznati "proizvođača" matica . Upotrebljava se termin "proizvodnja" matica.

Meni osobno škirpi korištenje termina evolucija.. Evolucija ne postoji i sam Darvin nije bio na tom stanovištu , nego su mu to pripisali. Nećemo o Darvinu.

Naravno, ja nemam namjeru da ispravljam Wikipediju, niti autore knjiga, Jednostavno smatram ,da svi koji žele da se bave uzgojom matice trebali biupotrebljavati termin,,UZGOJ-REPRODUKCIJA mladih matica..

Isto kao što se ne može :
-praviti djete
-praviti životinje

Zvones ovonijeništa osobno prema tebi nadam se da nećeš me pogrešno shvatiti. :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Razrada teme UZGOJ MATICA

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Evoja ću prvi započet sa komentarom :

Obzirom da znam kako je Zvones pripremao temu, ova moja kritika nije ništa osobno prema njegovoj malenkosti. Rekao sam da neću cenzuristati niti jedan tekst glede ove teme ...

Čitajući tekst uočio sam nešto što se kosi bar za mene sa prirodom. Ovo nije slučaj samo u ovom tekstu nego imamo i danas od poznati "proizvođača" matica . Upotrebljava se termin "proizvodnja" matica.

Meni osobno škirpi korištenje termina evolucija.. Evolucija ne postoji i sam Darvin nije bio na tom stanovištu , nego su mu to pripisali. Nećemo o Darvinu.

Naravno, ja nemam namjeru da ispravljam Wikipediju, niti autore knjiga, Jednostavno smatram ,da svi koji žele da se bave uzgojom matice trebali biupotrebljavati termin,,UZGOJ-REPRODUKCIJA mladih matica..

Isto kao što se ne može :
-praviti djete
-praviti životinje

Zvones ovonijeništa osobno prema tebi nadam se da nećeš me pogrešno shvatiti. :wink:
Mogu se složiti s tobom kod obje primjedbe .Kod prve procjena "nauke " je da je razvoj pčele počeo prije otprilike 180 miliona godina .Znam da je to u suprotnosti sa
drugaćijim viđenjem svega živog svijeta,pogotovo vjerskim viđenjem ,ali tema je zahtjevala praćenje ranije napisanog i nekih znanstvenih stavova ,pa otud i naziv
"evolucija pčele" u smislu razvoj od njenih početaka do nekog konačnog oblika koji vidimo i danas .
Pogotovo se slažem sa tvojom drugom primjedbom jer i ja često koristim pojam "uzgoj ". Ja sam više puta pregledao svoj tekst i ispravio sam dosta grešaka .Naravno,
pošto nisam pisac vjerovatno ih ima još ,pa i dijelova koje bi neko drugi bolje napisao .Mislim da je svaka primjedba dobrodošla i ukoliko se u raspravi pokaže da se konačni
rad može popraviti i dopuniti neću imati ništa protiv , jer to će samo doprinjeti kvalitetu teksta .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Razrada teme UZGOJ MATICA

Post Postao/la beequeen »

Bas ste me obradovali-ja veceras cu da "ucim" i citam natenane,samo na brzake da dodam
Amerikanci iskljucivo kazu "uzgoj matica "
rearing queens :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Razrada teme UZGOJ MATICA

Post Postao/la senad »

Oni koji žele da učestvuju na temi neka postavljaju nejasna pitanja eventulane primjedbe,, Kasnije ako se pojavi neko pitanje koje vezano za ovaj dio , nećemo stići .Zaista je obimno gradivo. Bilo bi dobro da ako ima nejasnoća da to sada iskristališemo.

Teme idu parcijalno i svaki dan će mo objavljivati po jednu particiju kako se ne bi zatrpali materijalom.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite