Uvod u temu uzgoj matica

Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Nisi razumio pitanje Stipo! Umjesto da paketnom roju dodam maticu koja uz njih ide(u posebnom kavezcicu)da im stavim ram sa jajima da uzgoje sebi maticu.Ja sam za proljece vec u velikoj prednosti jer ima vise od 30 ramova sa izgradjenim sacem i ima ih dosta i sa medom .Svaka ce se zajednica brze razvijati kad ne trebaju sace da prave-zato sam pitala.Dolaze pcele u aprilu pa cu skontati do tada.U kojem mjesecu se moze poceti uzgoj matica?Mislim kad cemo najranije imati spolno zrele trutove za oplodnju?
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro Bqueen i ostali forumaši,
Da ti redom odgovorim na tvoje "trileme":
1.) Kada dođe paketni roj, KOMPLETNOGA ga sa vlastitom maticom preseli u ukleus, odmah mu dodaj POGAČU, i ne otvaraj taj nukleus 8 dana. Nakon 8 dana otvori nukleus i vidi dali je matica pronijela. U većini slučajeva jest, a to ćeš odmah vidjeti po jajima od 1 dana. Kako smo učili, to je mali blijedi "čavlić" (ekser), koji stoji uspravno, i najprije ćeš takvo leglo naći u sredini srednjega rama, jer matica počinje zalijegati od sredine rama prema ivicama.
Moja je preporuka da NIKADA ne treba tražiti maticu, jer svako predugo otvaranje i bauljanje po košnici za pčele je STRES, kojega moramo svesti na najmanju moguću mjeru, (vrijeme pregleda društva).
2.) Ako hoćeš proširiti društva, onda to radi u vrijeme pojave trutova, a to je:
2.1.) Za vrijeme trajanja glavne paše
2.2.) Odmah neposredno iza glavne paše, kada ona još traje, ali nije izdašna kao glavna, iza koje se obavezno vrca. Ovdje treba obavezno primijeniti podražajno prihranjivanje, u vidu sirupa 1:1 (šećer:voda), ili pogače, koju ja forsiram i bolja je od sirupa po mome mišljenju, jer ni u kojem slučaju ne izaziva grabež, a djelotvornija je od sirupa jer pčele polako "uzimaju" ponuđenu pogaču, koja traje od 8÷20 dana.
Ne preporučujem nikako uzgoj matica u 8. mjesecu, jer se do zazimljavanja društva koja se formiraju kao umjetni rojevi ne mogu razviti u zajednicu koja bez brige može (po jačini) prezimiti uspješno malo jaču zimu.
Bqueen, tada, kod oformljavanja umjetnih rojeva koje smještamo u nukleuse treba u novi nukleus smjestiti staru maticu, a u društvu koje je ostalo treba primijeniti onaj "moj način" (koji to nije), jer je poznat i drugim pčelarima, dakle "pravilo 5-og dana" koje smo učili kod naše teme "EDUKACIJA…."
Ne treba do glavne paše ići nikako na razrojavanje ("drobljenje"9 postojećih društava na pčelinjaku, već kako Stipo reče, treba ih URAVOTEŽITI, tj. pokušati izjednačiti.
Zapamti VIŠE meda donese jedno društvo od 70.000 pčela (3 nastavka puna pčela), nego 3 društva od 35.000 pčela. Normalno treba ograničiti leglo PO VREMENU i PO PROSTORU (upotrebom MR ili bez nje!) za ovakve prinose.
Mogućnosti za razrojavanje su i PRIJE glavne paše, što obično pčelari-početnici rade u panici, kada već rojevni nagon krene.
Zapamtiti treba, da kada rojevni nagon KRENE (matičnjaci!), ništaviše ne može zaustaviti ovaj prirodni nagon za samoočuvanjem vrste.
Pčelari trebaju SISTEMATSKI RADITI na tome da suzbiju i spriječe rojevni nagon u preventivi, dakle prije nego što se on pojavi.
Bqueen, za danas toliko, ako još nešto treba, javi, tu sam da pomognem koliko znam.
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Hvala Schumy,
sad vec ima smisla,zato sam i pitala da bih znala sta da radim.Nista onda cu ovim postojecim drustvima plus paketnom dodavati ove ramove da se razviju na brzaka u nekoliko mjeseci.Ovdje je nektar u jeku u Maju/Junu ,kazu da je opet u Septembru ali ljeta su toliko vruca da pcele iscrpe svoje zalihe tako da im moram ostaviti jesenjski med.Opet mi ne rece kad "najranije" imamo trutove ? :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la schumy »

Bqueen, oprosti, u velikom sam poslu, pa sam ti zaboravio reći:
Učili smo da su trutovi spolno zreli u 36-40 danu od zalijeganja jaja, odnosno 12-16 dana od kada se izlegu.
Pojava prvih trutova počinje sa prvom izdašnijom pašom, a sve ovisi o tipu medonosnog bilja koje obitava na pojedinim lokacijama, i obično nema pravila. To se utvrđuje na pčelinjaku pri pregledu društava, a obično se pojavljuju (kod mene) oko 15÷20.04. u godini.
Ali to valja provjeriti-sam!
Ja to radim na način da OSTAVIM društva za medobranje (PROIZVODNA) na "miru" i ne diram ih do završetka glavne paše, a uzgoj pravim od pomoćnih društava koja su nedovoljno razvijena (slaba) da bi bila PROIZVODNA, ali sa DOBRIM GENETSKIM "materijalom", tj. odabranim maticama, odnosno trutovskim linijama uzgoja.
A na kraju medobranja, tj. iskorištenja glavne paše priđem uzgoju matica sa razrjavanjem društava, jer je ulaskom u ljeto i poželjno smanjiti "opterećenje" pojedinog društva sa velikim leglom koje se pojavljuje kod "mamut"-društava.
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Hvala Schumy,
paketni roj cu staviti u nastavak ne nukleus,zato sto je to 1.5 kg pcele i imaju sve vec osnove izgradjene-ima cak i meda da se zaslade.Pozdrav :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la schumy »

BQueen, koliko kod vas košta paketni roj i kada su prve isporuke?
Koju vrstu pčela uzgajaš, a koje si naručila (kupila) kao paketne rojeve?
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Italijanske.
cijena je $90 bez postarine ,zakasnila za mart ali cu ih dobiti u Aprilu(nadam se) :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

Ove god cu probat po prvi put uzgojit matice,za svoje potrebe,a i fino je imati ih i u zalihama.Svidio mi se Senadov oplodnjak od po 4 rama u jednoj poloski,tamam mogu iskoristit stare djedove poloske s tavana od po 24 okvira.E sad ja mislim da je za sve nas pocetnike najlakse krenuti sa rojevnim maticnjacima,jer rijetko ko od pocetnika ima Jenter ili Nikot,a mislim da je to komplikovano za nekog ko nije savladao ni ''gradivo'' sa oplodnjacima,prenosom maticnjaka i oplodnjom.Dalje na citavoj ovoj temi se govori da rojevne matice,nisu dobre jer nisu selekcionisane,a svi se slazu da su to najbolje odhranjene matice.Pa dokle vise s tom selekcijom,pa meni su se te selekcionisane matice uvijek rojile,a kupovo sam ih od jednog strucnjaka za selekcionisanje,pa ne vidim cemu onda tolki otpor rojevnoj matici,pa pcele su s njima tolko dugo opstajale.Jos bi da pitam nes oko formiranja oplodnjaka,razumijem to okvir meda,perge,zatvorenog legla,stresti okvir s mladih pcela,interesuje me dal se moze po jedan okvir iz svakog srustva uzeti i ubacit u oplodnjak,jer ipak malo je previse sva 4 od jedne.pozdrav iz Srebrenika
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Samo da se javim-otsutna cu biti do Marta 15-og pa nemojte dalje bez mene ako moze,ako ne hajte naprijed :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Ismet »

pošto je u usa cijena paketnog roja 90 $ onda bi kod nas trebala biti oko 2-3 $ jer je kod njih standard nekih 30-ak puta veći.
šta mislite?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

inzenjer je napisao/la:Jos bi da pitam nes oko formiranja oplodnjaka,razumijem to okvir meda,perge,zatvorenog legla,stresti okvir s mladih pcela,interesuje me dal se moze po jedan okvir iz svakog srustva uzeti i ubacit u oplodnjak,jer ipak malo je previse sva 4 od jedne.pozdrav iz Srebrenika
Što se tiče formiranja oplodnjaka ili formiranje novi zajednica apsolutno nema nikakve veze odakle se pčele uzimaju i sastavljaju. Formirati oplodnjak od 4 društva nema nikakvih problema. Neće ni jedna pčela da fali glede spajanja, ne treba izjednačavat miris, ne treba nikakve aktivnosti oko zbližavanja pčela.

Nije problem kod pčela odzgo (dodavanje okvira sa pčelama),,problem je na lijetu tu se nalaze kontrole biometriski pasoša :wink: ako bi taj isti okvir stresli pčele ispred lijete došlo bi do borbe u većini slučajeva, međutim kada taj isti okvir sa pčelama ubacimo u košnicu ne smije ni jedna pčela da fala.

JA kada to radim na manjim društvima samo gledam da mi je matica u kontra strani da eventualno ne bi bilo zabune ako pojačavam.

MOže se odmah dodati okvri sa pčelama , bolje ga je malo spustiti pored košnice da osjete da nisu u zajednici i kada se dodaju drugoj sve bude OK ( ovo najviše zbog matice)

Kada se formiraju oplodnjaci bez problema 3,4 5,7 okvira pčela i legla sastavi ne smije da fali ni jedna pčela, ne treba ti ni dim , ni ti bilo kakav mirisi,,

Kod bilo kojeg oplodnjaka ako se dodaje zreo matičnjak treba sačekati dan /dva da se stabilizuje novoformirana zajednica, u protivnom može matica u matičnjaku da se ošteti jer u takvom društvu nije se stabilizovala mikro klima.

Najbolje je matičnjak dodati 15 dan i tona kraju dana po mogućnosti, sve zavisi koliko ste sigurni u starost matičnjaka.

inženjer nemoj se zamarat sa rojevnim matičnjacima kada možeš planski dobiti kvalitenije matice od rojevni.

Nema matice koja se neće rojiti ako ne igraš oko nje, Pčelu treba zaposliti da nema kada da misli o rojenju .

Samo planski uzgoj matica daje odlične rezultate u savremenom pčelarstvu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la inzenjer »

inženjer nemoj se zamarat sa rojevnim matičnjacima kada možeš planski dobiti kvalitenije matice od rojevni.
hvala za ovo od prije,samo jos ovo,planski to presađivanjem larvi ili celija ili nes dr?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

Planski uzgoj matica znači da se sve odvija prema planu i satnici. Nije bitno koju ćeš metodu odabrati samo da bude prema planu.

* odabiranje najboljih majki matica
* tempiranje vremena uzgoja prema tvom slobodnom vremenu
* uzgoj matica od iste starosti jaja, razlika može biti samo 1-2 sata
* praćenje jajeta od njegovog samog polaganja do momenta kada se matica izleže
* presađivanje matičnjaka bez da se ošteti matičnjak i matica i mnoge druge prednosti koje ne može daobezbjede rojevni matičnjaci,, Jednostavno da se igraš sa pčelama /maticama onako kako ti želiš.

Ja lično se ne slažem sa tim tvrdnjama da je rojevna bolja od planski uzgojene matice, I kod jednih i kod drugih postoje anomalije. Prednost je na strani planski uzgojene matice iz mnogo razloga, Kako zbog pčelara tako i zbog držanja pčelinjih zajednica od kojih se može dobiti maximum.

Treba pročitati ovo štivo/teme o uzgoju matica od početka do kraju. I ko god pročita mislim da neće imati dileme oko uzgoja matica, Svi autori tekstova su se maximalno potrudili da približe svakome uzgoj matica.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Asim »

Dragi moj senade kod mene na pcelinjaku su uglavnom sve rojevne matice osim jedne koja je posledica tihe smjene , in. ops. to je ono drustvo koje sam ozivljavo i koje posjeda sad tri ulice . Ama kakve su to anomalije kod matica , jesam pocetnik ali matica je mnatica i glavno je dsa vrsi reprodukciju drustva a ostalo pcele nadopunjavaju .....unaprijed hvala na objasnjenju i oprostite na upadici i digresiji od teme :idea:
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

Dosta pčelara preferira rojevne matice. Ja bi im svima preporučio da sve košnice označe brojevima i da vode evidenciju o prinosima u medu za svako društvo posebno. Nakon 2-3 godine neka usporede iz kojih su košnica najviše vrcali meda, a iz kojih nisu vrcali nikako. Kada tu svoju evidenciju dobro prouče shvatit će zašto je potrebna selekcija i vještački uzgoj matica. Ovo je samo jedan primjer zašto je potrebna selekcija matica, s ima još dosta jako bitnih razloga zbog kojih se vrši selekcija. O njima neću pisati jer su već obrađeni.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Asim »

EEEE u svemu ovome ja tumaram i izmedu ostalog je moj tam , aut ma ljudi moji ja samsamo rekao matica je matica , EEEE a anoimalije to me zanima ,.-
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

@Asim by, što se tiče anomalija mislio sam prevashodno da i rojevna matica ima nedostataka. Evo dva primjera koji su sasvim dovoljni da kažemo da rojevna matica ima anomaliju ili da ima nedostatke kao i planski uzgojena matica.
Obzirom da na pčelinjaku podjednako pratim rojevne matice uočiosam slijedeće:

* rojevna matica nakon oplodnje počela da polaže radilička jaja , da bi nakon jedan mjesec postala trutuša.

* rojevna matica baca šareno leglo i uz to podjednako i radiličko i trutovsko

Ovo su dvije anomalije/ nedostatci kod rojevni matica isto kao što možemo naći i kod selekcionisane.

Hoću da kažem da zakletva, da su rojevne najbolje ne pije vode. U svakom slučaju bolje je imati planski uzgojene matice nego se ganjat sa rojevnim matičnjacima.

Asime mislim da su ove dvije anomalije dovoljne da se razumijemo.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Asim »

Apsolutno jasno i hvala na odgovoru , nekome je ovo mozda smijesno aaa. ima ih jos kojima nije jasno samo se stide priznat a ja vise volim ovako nego , da se pravim pametan pa , ode sve u Tuti Fruti.
trutusa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 04 ožu 2011, 20:51

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la trutusa »

Medno!
Pa najveca "anomalija " je svakako ta sto takve matice prenose dalje rojevni nagon(a i ostale osobine koje nam ne pasu) preko trutova a i same su toliko opterecene da je velika sansa da se roji do "besvjesti" na kraju kosnica ostaje sa sakom pcela i bez meda, a rojeve hmm... jesil uhvatio ili nisi.zamisli pcelara sa recimo 300kosnica ako hoces i vise koliko bi on vremena proveo penjuci se po drvecu a tek koliki bi prihodi u medu izostali.Zato mislim i slazem se sa Senadom( i ostalim koji tako misle) da je planski uzgoj ALI selekcionisanih matica pravi put do velikih prihoda,zdravih pcela ,mirnih i postojanih na sacu (ne ubadaju)....itd sve one karakteristike koje pcelarenje cine zadovoljstvom a ne "traumama" :)
Avatar
Hajrudin Zivinice
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 01 tra 2011, 23:41
Lokacija: Živinice

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Hajrudin Zivinice »

Kolege moram se uključiti u raspravu oko uzgoja matica i selekcije istih.

Mislim da je dobro vršiti "djelimičnu" selekciju matica ali ići baš u neke krajnosti da bi dobili idealne pčele koje donose puno meda, društva koja se ne roje, da ne ubadaju (kao da su mutave da puste da im svašta radimo a one bleje u nas) i sl. poželjne osobine za nas pčelare, lično smatram da radimo protiv prirode i to nam se sveti htjeli to priznati ili ne.

Dokaza je više od neobjašnjivih nestanaka pčela, raznoraznih bolesti i beskonačne varoe kao šlaga na tortu.

Neko je pomenuo kako je dobro sve što je selekcionisano, kako krave daju više mlijeka, voćke više daju ploda, pčele više donose meda i tako dalje, moja iskustva i viđenja tih prednosti su malo drugačija.

Prošle godine tj. na prelazu između ovih 2010/2011 (koja koincidencija) sam u bližoj familiji imao sljedeća iskustva vezano da prvo pođem od simentalki krava, kod ženine familije u jedne rodice krava umrla na oteljaju, osjemenjena umjetno, šteta preko 1.000€, kod sestre isto sa ženine strane na oteljaju druge krave, tele poslije dan od oteljenja umrlo, šteta kolika tolika ali znatna, kod ženinog brata krava vođena u selo da se prirodno oplodi kod bika kako Bog zapovjeda :) , rezultat tele bilo živo i zdravo dok ga nisu prodali 8)

Idemo dalje, odem u veliki i poznati rasadnik voćaka na ovom terenu a to je rasadnik u Srebreniku, tražim domaću sortu jabuka zvanu "Ramićku", kaže nema, imaju dvadeset drugih što uvoznih što nekih nazovi domaćih ali jabuku koja može da raste 30 godina i ne treba joj nikakvo prskanje nemaju, imaju samo ove što se moraju prskati bar jedno 12-15 puta, bilo koga da pitamo koja je jabuka zdravija i malo dijete bi znalo odgovor ali ne bi znalo zašto su bolje ove uvozne da ih mi masovno uzgajamo a ove smo gotovo iskorijenili. Doduše ove su ljepše uvozne ali da li su zdravije to izgleda nama nije važno ili jest :roll:

Tražimo matice iz uvoza k'o one su bolje, ove naše ne valjaju ničemu, sve je bolje iz uvoza, mislim da matice koje je neko selekcionisao pokazuju sve prednosti selekcije na tom terenu gdje su odgojene genracije tih matica dok mijenjanje podneblja sigurno utiče na te matice i dešava se da ljudi ulože podosta para u takve matice i kada ih prošvercuju shvate da su na velikom gubitku ili da jednostavno to nije to.
Koliko se ovdje isplati platiti za maticu ne znam kakvu 30€, ne znam ko je spreman ko ima 50 društava izdvojiti za te namjene 1.500€, malo (pre) mnogo, bar za mene ali možda nekome nije :roll:

Na jednom predavanju poznati uzgajivača matica Ferid Velagić reče, jednom sam uvezao iz Njemačke 5-6 matica, mogao sam kupiti kravu ovdje za te pare, na kraju ništa od toga, čista propast, nešto mi se čini da je rekao istinu a za Vas, ne znam :?:
Izvinjavam se ako sam koga ovim postom slučajno uvrijedio ali je ovo moje razmišljanje.

P.S. Pripremite se za uzgoj matica, zasučite rukave i ne zavidite onima koji uvoze "najbolje" matice, zato je u nas ostalih "slađi" med :lol:
Onaj ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe!
http://www.mojepcele.host56.com/
http://www.upvrijesakzivinice.comli.com/
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la IZET »

Hajrudine potpisujem tvoj tekst i u potpunosti se slažem sa napisanim ali štaćeš kad su nam svaćanja takva (pogrešna).
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

Hajrudin Zivinice je napisao/la:
Izvinjavam se ako sam koga ovim postom slučajno uvrijedio ali je ovo moje razmišljanje.

Ja ću se samo osvrnuti na ovu rečenicu koju sam, citiro. ŽElja mi je da se niko ne osjeća manje vrijedan bez obzira na broj košnica i kojim tehnikama pčelari. . HAjrudine nema potrebe da se bilo kome izvinjavaš. Ti imaš svoj stav, mišljnjenje i to nije sporno. Dobro je ako možemo komunicirat bez obzira na različita mišljenja i stavove.

Ovdje smo da svi ponešto naučimo , prije svega da se lijepo družimo pa makar i krivo radili.

NIko se neće naljutit konstruktivne rasprave mogu donijeti samo dobro. :wink:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Asim »

EEEvalahi nakitio si sve kako i jeste pravo domacinski i sve potpisujem
Avatar
Hajrudin Zivinice
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 01 tra 2011, 23:41
Lokacija: Živinice

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Hajrudin Zivinice »

Drago mi je da nisam usamljen u razmišljanjima, ne iz razloga što smatram da griješim već što mislim da bi bila prava šteta kako za nas tako i za pčele a i ostale poljoprivredne grane kada bi nam bio jedini cilj količina nečega a da pri tom sve druge kriterije ostavimo po strani i prepustimo se raznim proizvođačima preparata kojima i jeste cilj da se uvede hemija u sve, da se sve tretira, mislim kada bi mogli da ponude tretiranje zraka da bi i to uveli, neka se samo prodaju sredstva a ko zarađuje na tome a ko gubi, zna se.

Nego da se osvrnem malo na te "famozne" matice, dosta je ovdje rečeno o tome ali idemo dalje.

Vječno pitanje?

1. Kakve su matice najbolje?

Hm, poteško pitanje ali i lagano ako se bolje razmisli, teško je jer je u ljudskoj prirodi da sve što vidi kod drugog a on nema smatra boljim nego kod njega, nije to stvar samo kod matica već i iz života, vidite na ulici nečiju ženu :oops: i onako (ovo je za muški dio pčelara) pomislite možda već i na prvi pogled kako je pa eto recimo zgodnija (bolja) nego Vaša, (nemojte se stidjeti da priznate), ali ostale osobine ne vidite i ne zanima Vas puno u tom trenu, bitno je da ste Vi svoju procjenu dali, ali ako imate malo više mogućnosti da popričate sa njom i malo bolje je upoznate vidite da nije baš sve tako kako izgleda i kako je više upoznajete dobijate spoznaju da je Vaša supruga u nekim drugim aspektima recimo kao (poštenje, vjernost, govor, ponašanje, vrijednoća ili sl.) pa čak za nekoliko stepeni bolja od iste eto u nečemu drugom i tek onda shvatite šta imate a za čim ste težili, uh ala ga zakomplikova... :roll: ali nadam se da ste shvatili poentu priče...

Šta to konkretno znači, pčelarska literatura nas redovno uči da mnoštvo pčela a samim tim i što više legla, znači, donosi dosta meda, svi to shvataju i prihvataju, ok, i ja tako "donekle" smatram,
MEĐUTIM,
dešavalo mi se i dešava da ponekad društva koja su mi zaostala u proljetnom razvoju i bila podosta slabija u odnosu na neka koja su po "meni" imala odlične matice i duplo više legla na kraju medobranja donesu čak duplo više meda od onih u koje bi se na početku mogao zakleti da su bolja i da ću imati više koristi od njih ali eto nije sve tako jednostavno kako se na prvi pogled čini.

Pitam ja sada Vas od koje bi matice uzeli larve ili trutove za potomstvo, od one koja je nabacala silu legla i ništa ili malo meda ili od neke malo manje atraktivne i koja je eto čak i zakasnila sa razvojem (po našim mjerilima ljudskim) ali je zato dobra kućanica i donijela i sačuvala dosta meda?

Mislim da nije težak odgovor?

Isto tako smatram ako čak imamo i najbolju maticu, selekcionisanu (najskuplju) a nismo joj obezbjedili uslove da se normalno razvija da će doći i kod nje isto do rojenja kao i kod obične (rojevne) na koju većina nas pčelara gleda kao na nekog izroda i izdajnika a sami ne smatramo da smo mi tome doprinijeli jer nismo na vrijeme proširili leglo, dodali satne ili nastavak i td.

Šta matica u tom slučaju treba da radi nego da se izroji što je sasvim prirodna stvar ali za nas je ona odmah izdajnik kojeg treba likvidirati :shock:

Šta mislite da li radimo ispravne stvari?
pozz
Onaj ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe!
http://www.mojepcele.host56.com/
http://www.upvrijesakzivinice.comli.com/
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la zvones »

Hajrudine sve što si rekao za matice mogu se složiti,imam slično razmišljanje , ali ovo što si rekao za žene , oho to nije mišljenje ,to je već iskustvo :D .
Na kraju , pravu vrijednost shvatiš tek kad izgubiš !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite