Uvod u temu uzgoj matica

Odgovorite
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

U 4-toj kategpriji 9,5 dan matičnjaci su od jako stare larve koje već 2 dana ne dobivaju matičnu mliječ nego hranu za radilice. Znači da te ćelije gdje se nalaze te larve pčele na brzinu malo prošire i natrpati s matičnom mliječi i za dan zatvoriti. Kako to može biti matica. To je radilica na brzaka odgojena kao matica. Sigurno je da nema šanse da takva matica valja. Zato kada se primjeti takvo stanje treba kidati sve matičnjake do nulte kategorije.
Senade pitao bi te kako izgledaju matičnjaci nulte kategorije 5 dana poslje uklanjanja matice. Ako imaš kakvu sliku ostavi da se zna da svi vidimo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

U ovo sam se uključio,, otima schumy poso :) iz razloga da ukažem da je veoma važno znati tj razlikovati stadiji jajeta, i stadiji larve do predpoklapanje,

Veoma je bitno razlikovati larvu ,,unutar 1 dana starosti ,, znači tek ispiljenu larvu i larvu koja je na kraju prvog dana..

Zatim sve što su starije larve od kojih se može uzgojiti "matica" su škart..

Veoma je važno, kasnije kada budemo radili uzgoj pomoću jenter aparata,, znati pravilo da ne smije niti jedna larva da se previdi inače od posla nema ništa .

Imao sam slučaj da su pčele u odgajivačkoj zajednici hranile larve koja je bila predpoklapanje 1-2 dana,, ova "matica" koju su pčele gotivile više liči pčeli nego matici je doslovice uništali cce 40 matičnjaka..

Jedva sam ovui maticu našo među pčelama.. Ova larva je bila naskorvitom mjestu,,jednostavno je nisam vidio i napravila brelaj

Znam da je teško razumijeti i grafikon onome ko se nije u stvarnosti susretao sa ovim . Mislim da će Elvira to izvintat do kraja :mrgreen:

Nažalost nema od ove metode nitijednu sliku matičnjaka,Logičćnoje da bi trebalo da bude dobra matica akosmo 5 tj.6 dana pokidali sve metičnjake. Kod ovog možda tu bilodobro ući 7 dan da ostanu samo jaja ,,međutim ovakvim radom dobjanja matica mnogo se vremena izgubi.. Na nekinačin možda je dobro da se i varoa obuzda je neće biti legla,, ali oni koji sele pčele n apaše moraju imati vjek dobru maticu u košnici koja stalno polaže jaja.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Hajdemo sad opet ispocetka(zaboravi sliku),izvadi se matica naravno jaja,larve svi moguci stadiji su unutra,nepoklopljeno,poklopljeno.Matica je out,nema vise.Situacija je "hitna" daj sto prije da uzgoje maticu.
Jeli moguce da ce je pokusati uzgojiti od larve stare 8 dana,pred samo poklapanje???Ocito da hoce,zato je 5 dana method da se uniste-8,7,6,5,4 dana stare u momentu kad je izvadjena matica-joj jesam pametna :D
skontala kad sam nacrtala svoj grafikon i pocela kontati situaciju u kosnici
OK sad znam,idemo dalje :D
hvala,hvala
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

14.10. NAGON ZA ČIŠĆENJEM LEGLA ("PIN TEST") testira se rombom koji pokriva 100 poklopljenih stanica legla.
Izbuši se tankom iglom 50 stanica i obilježe se krajnje točke flomasterom
koje su mjere romba za testiranje?ovdje se bave uzgojom "higijenskih pcela" koje su majstori u ciscenju legla (zbog americke trulezi)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Stipo »

Tako je beequeen ruše se svi matičnjaci samo se ostave oni koji su tek u začetku. Njih neće biti puno čak se i od njih neki poruši ako su slipljeni jedan uz drugi jer ih je poslje nemoguće izrezati. Ova metoda može dati dobar rezultat da dobijemo nekoliko dobrih matica ali prečesto krije neki skriveni stari matičnjak čija će loša matica sve upropastiti. Ima nekoliko mnogo pouzdanijih metoda Koje daju mnogo bolje i sigurnije rezultate jer se ciljano dodaju larve izležene istog dana. Te su metode da se izolira matica da ciljano polaže jaja samo jedan-dva dana na jedan okvir odakle se izrežu trake saća sa jajima. U košnici se može naći lijepo zaležen okvir gdje se po njegovom rubu mogu vidjeti tek zaležena jaja i i tek izležene larve pa se i od takvih okvirova može izrezati traka i bez prethodnog izolitanja matice i druga metoda je presađivanje larvi. Mislim da ćemo sve to ovdje polako preći.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Nadosla sam konacno-ama zbunilo me jer opet moji slavni ucitelji pricaju kao sebi ravnima!Znala sam ja da ima neka cinjenica koju ja ne znam i to me zbunjuje.Moji ucitelji misle ako oni znaju-znaju svi.Kao to se podrazumijeva :D :D :D tako da se tu covjek izgubi .Nikad mi nije palo na pamet da ce pcele praviti maticu od tako stare larve ,kao sto kaze Senad ni izgled joj nije kao u matice,lici na radilicu koliko su je kasno poceli uzgajati
Dobro je-lekcija naucena :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la schumy »

Beequeen,
pod naslovom "9.1.UZGOJ MATICA" sam vam točno objasnio razliku između jajeta - ono je staro samo 3 dana, i ličinke (larve) koja je stara od 4÷9 dana (kada se poklapa matičnjak), dakle 5 dana.
To je navedeno pod
***Slika 3. Razvoj u jajetu i njegov položaj saću u 1, 2, i 3 danu nakon polaganja u praznu
ćeliju saća **dobro pogledaj sliki jaje od jednog dana - stoji uspravno kao "svijeća", jaje od 2 dana je nakošeno pod cca 45 st., a jaje od 3 dana je polegnuto na dnu ćelije.***
***Slika 4. Četvrti dan od pokaganja jaja se razvije ličinka koja je spremna za presađivanje
u 4 danu jaje "pukne" - nije više jaje, nego je mala "kiflica" koja je, ako je mlada, 0-serije, znači idealna za presađivanje - još SUHA! Ličinka 1 serije već ima malo matične mliječi, 2-serije više, MM 3-serije najviše. Znači rušiš one koje su već pune MM, (naoko), jer tu već ima i peludi i meda, pčele su počele već razvoj - pčele radilice!
Dali si shvatila, ovo je malo naopako razmišljanje za nekoga tko ne pozna biologiju pčele, ali ti pažljivo pročitaj moje pogavlje 9.1. pa ćeš shvatiti bit.
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

beequeen je napisao/la:Nadosla sam konacno-ama zbunilo me jer opet moji slavni ucitelji pricaju kao sebi ravnima!Znala sam ja da ima neka cinjenica koju ja ne znam i to me zbunjuje.Moji ucitelji misle ako oni znaju-znaju svi.Kao to se podrazumijeva :D :D :D tako da se tu covjek izgubi .Nikad mi nije palo na pamet da ce pcele praviti maticu od tako stare larve ,kao sto kaze Senad ni izgled joj nije kao u matice,lici na radilicu koliko su je kasno poceli uzgajati
Dobro je-lekcija naucena :D
Ako si shvatila ,a kažeš da ti je sad jasnije znači da se priča jezikom koji se razumije :mrgreen:

Ja sam imao slučaj da su pčel izgraile matičnjak tj. hranile larvu pred poklapanje 1-2 dana ,, Ovaj matičnjak iz kojeg je izašla matica teško je uočljiv, bio je skoro kao trutovska ćelija sa malim nagibom.
skontala kad sam nacrtala svoj grafikon i pocela kontati situaciju u kosnici
OK sad znam,idemo dalje

MOžda bi dobro bilo da i mi vidimo taj tvoj grafikon :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

schumy je napisao/la:Beequeen,
pod naslovom "9.1.UZGOJ MATICA" sam vam točno objasnio razliku između jajeta - ono je staro samo 3 dana, i ličinke (larve) koja je stara od 4÷9 dana (kada se poklapa matičnjak), dakle 5 dana.
To je navedeno pod
***Slika 3. Razvoj u jajetu i njegov položaj saću u 1, 2, i 3 danu nakon polaganja u praznu
ćeliju saća **dobro pogledaj sliki jaje od jednog dana - stoji uspravno kao "svijeća", jaje od 2 dana je nakošeno pod cca 45 st., a jaje od 3 dana je polegnuto na dnu ćelije.***
***Slika 4. Četvrti dan od pokaganja jaja se razvije ličinka koja je spremna za presađivanje
u 4 danu jaje "pukne" - nije više jaje, nego je mala "kiflica" koja je, ako je mlada, 0-serije, znači idealna za presađivanje - još SUHA! Ličinka 1 serije već ima malo matične mliječi, 2-serije više, MM 3-serije najviše. Znači rušiš one koje su već pune MM, (naoko), jer tu već ima i peludi i meda, pčele su počele već razvoj - pčele radilice!
Dali si shvatila, ovo je malo naopako razmišljanje za nekoga tko ne pozna biologiju pčele, ali ti pažljivo pročitaj moje pogavlje 9.1. pa ćeš shvatiti bit.
Pozdrav.......schumy
To sam ja shvatila ali "ne poznajuci cinjenicu-da ce praviti(uzgajati)maticu od 8 dana starosti" je bilo pogubno-shvatas sad nadam se sta me je zbunilo!
Ja sam kontala ovako-ako mi npr. kada presadjujemo larve trazimo najmladje da i pcele imaju takve instinkte jer ce im to biti najbolja zamjena.Znaci nisu nase pcelice "savrsene" :D :D :D
hvala vama svima na trudu
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

senad je napisao/la:
beequeen je napisao/la:Nadosla sam konacno-ama zbunilo me jer opet moji slavni ucitelji pricaju kao sebi ravnima!Znala sam ja da ima neka cinjenica koju ja ne znam i to me zbunjuje.Moji ucitelji misle ako oni znaju-znaju svi.Kao to se podrazumijeva :D :D :D tako da se tu covjek izgubi .Nikad mi nije palo na pamet da ce pcele praviti maticu od tako stare larve ,kao sto kaze Senad ni izgled joj nije kao u matice,lici na radilicu koliko su je kasno poceli uzgajati
Dobro je-lekcija naucena :D
Ako si shvatila ,a kažeš da ti je sad jasnije znači da se priča jezikom koji se razumije :mrgreen:

Ja sam imao slučaj da su pčel izgraile matičnjak tj. hranile larvu pred poklapanje 1-2 dana ,, Ovaj matičnjak iz kojeg je izašla matica teško je uočljiv, bio je skoro kao trutovska ćelija sa malim nagibom.
skontala kad sam nacrtala svoj grafikon i pocela kontati situaciju u kosnici
OK sad znam,idemo dalje

MOžda bi dobro bilo da i mi vidimo taj tvoj grafikon :)
Ne bi volio da vidis grafikon ha.ha, samo tacke (jaja,larve)i onda xxxx ha,ha...thanx
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

To sam ja shvatila ali "ne poznajuci cinjenicu-da ce praviti(uzgajati)maticu od 8 dana starosti" je bilo pogubno-shvatas sad nadam se sta me je zbunilo!
Ja sam imao taj slučaj, što ne mora značiti da je to pravilo kod pčela,

Nema se mnogo vremena , volio bih napraviti taj eksperiment, na bar dva ruštva, , Formirati pčelinju zajednicu pustiti da se normalno razvija i u datom momentu maket matici , .
Svaki dan vršiti kontrolu, praviti bilješke , fotke, video.
Kod jedne zajednice pustiti da same odaberu a kod druge vršiti rušenje matičnjaka 5 ili 6 dana.

Ova metoda je više za zamejnu postojeće matice nego za uzgoj matica. Napominjem da uvjek postoji mogućnost da neki matičnjak bude skriven sa starom larvom koja je dobijala MM.

KAo što Stipo reće ako bi išli sa dodavanje čisto okvira sa jednodnevnim jajima to je nešto drugo. MOgli bi očekivati kvalitetnu maticu..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

to bi bio dobar eksperiment meni nekako bilo logicno da ce one bolje nego "mi" :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la senad »

beequeen je napisao/la:to bi bio dobar eksperiment meni nekako bilo logicno da ce one bolje nego "mi" :D :D :D
Ako ne bi ušla u košnicu 5-6 dana izlegla bi se matica koja je bila najstarija larva a da je dobjala MM,, Kad se izleže ta maticu ostale sve budu likvidirane..

Nekome je ovakva matica najbolja, :!: ,, Može se pročitat da samo od najmlađe larve možemo uzgojiti kvalitetnu matici.. Kad smo poduzeli sve aktivnosti oko uzgoja matice na kraju opet nam se desi da neka matica ne radi kao treba ,,e možeš zamislit kako bi radila matica koja je počela dobijati MM ,larfva stara 2-3 dana ne moramo ić 4-5 dan starosti larve,

Elvira kada budeš spremna da krenemo dalje sa temom haberi :mrgreen:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Ma hajmo dalje ali prije nasatavka imam pitanje-
kakva je razlika izmedju orijentacionog i procisnog leta?Moje pcelice danas izlazile,malo ugrijalo,meni izgleda kao orijentacioni let ali nisam sigurna :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la zvones »

beequeen je napisao/la:Ma hajmo dalje ali prije nasatavka imam pitanje-
kakva je razlika izmedju orijentacionog i procisnog leta?Moje pcelice danas izlazile,malo ugrijalo,meni izgleda kao orijentacioni let ali nisam sigurna :D :D :D
BeeQ to je pročisni let ili izlet jer pčele izlaze da bi izbacile nakupine ,koje se skupljaju u zadnjem crijevu tokom mirovanja .Obzirom da nisu dugo izlazile moraju se
ponovo orijentirati , a ima i onih koje nisu nikad izlazile pa se također moraju i orijentirati .
Slijedi i tekst o prethodnoj temi .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la zvones »

U zadnjih nekoliko postova je dosta toga objašnjeno , ali se meni ćini da osobito početnicima dosta toga nije jasno .Mislim da je korišteno više vrsta izraza , a bilo bi mnogo jasnije kad bi se koristili izrazi jaje 1 , 2 i 3 zatim larva 1 dan ,2 itd . Zato ću ja preko biologije pčela i tabele koju je dao Senad pokušat objasnit ono što smatram nedovoljno jasnim.Što se tiče biologije pčela , u knjizi „ Pčelarstvo „ utvrđuje se da se jaje u tom stanju nalazi 3 dana ,zatim larve matica u savijenom stanju 5 do 6 dana ,
u ispruženom stanju dva dana za koje vrijeme plete i košuljicu i zatim radi preobrazbu koja završava šesnestog dana . Zanimljivo je ovo 5 do 6 dana u savijenom stanju .
Nekad sam pročitao (neznam više izvor ) da to stanje traje oko 130 sati , što je približno pet i po dana. U literaturi se najčešće kaže da kad se larva počne pružati vrši se
poklapanje matičnjaka . Nije potpuno jasno kad je poklapanje završeno ali negdje piše da je devetog , a negdje desetog dana , pa mislim da se sa oba termina treba
računati . Također je važno da sve larve prva tri dana primaju matičnu mliječ a zatim samo larve matica i nadalje . U istoj knjizi se napominje da je osnova ista i za larve
matica ,kao i radilica ,ali da se diferencija kod larvi matica vrši između drugog i trećeg dana , a kod larvi radilica između trećeg i četvrtog dana .Jasno je po ovom da je
samim prelazom na med i pergu ova larva prema smjeru pčele .Tomažin u svojoj knjizi kaže da poslje tri do četiri dana larve matica dostižu 320 mg , a larva radilice oko
180 gr .Samo ove razlike u težini dovoljno govore koliko je kod presađivanja važno uzeti što mlađu larvu i na neki način govori da su i larve različito hranjene . . U institutu
Ribnoe (Rusija ) su vršili eksperiment na presađenim larvama različite starosti od 12 sati pa sve do 72 sata (tri dana ) Utvrđeno je da su pčele prihvatile samo 6% larvi od 72
sata ,a oko 70 % je bilo prihvačeno larvi od 12 sati .Stanje je naravno drugačije ako mi obezmatičimo neko društvo . Ono želi usvakom slučaju da dođe ćim prije do matice. Međutim kod izbora larvi neće graditi matičnjake na larvama starijim od tri dana ,jer su ih već počeli hraniti hranom za pčele . Može li se ipak dogoditi da grade i na starijim larvama ? Može ali je uslov da nemaju mlađih .Primjer je prevješavanje legla iznad medišta u treći nastavak , a ispod medišta je matična rešetka (otvoreno leto ) iplodište .
Pčele u trećem nastavku se osjećaju obezmatičene i ako postoji bilo kakva larva otvorenog legla pokušt će izgradit matičnjak . Naravno ono što se izleže bit će, ni pčela ni
matica .Moje je mišljenje da će u odabiru larvi (ako uklonimo maticu ) pčele prvo odabrati larve starosti tri dana , a zatim i nekoliko starosti dva i jedan dan .


[quote="senad"]slika

Evo da i ja pokušam slikovno pomoći,
Datumi,
/ kategorije matičnjaka -0-1-2-3-4
/ stadiji jaja/legla po datumima
Unutar svake kategorije su dani

*1-3 žuto =jaje
* 4 do 8 larva otvoren matičnjak,
* 9-matičnjak poklopljen


Prvo kad uklonimo maticu recimo 6 . 05 , pčele neće odmah graditi matičnjake ,jer prvo traže maticu . Potraga može trajati jedan dan ,a može i duže .Pitanje je koji je zadnji termin kad će pčele graditi matičnjake i najčešće se slažu da je to između 3 i 5 dana .Po tabeli koju je dao Senad , vidi se da je matica tog dana položila i jaja . Ako nadalje pogledamo istu tabelu vidjet ćemo da ako pčele počnu graditi matičnjake prvi dan poslje obezmatičenja da će to biti u koloni 4 larve stare tri dana koje se nalaze pod brojem
6, zatim larve u koloni 3 ,koje su stare dva dana i nalaze se pod brojem 5 i larve u koloni 2 stare 1 dan pod brojem 4 .Kako se zna tek izležene larve starosti do jednog dana
su idealne ,a ostale lošije i smatraju se starije larve .Sad brojimo pet dana od dana obezmatičenja i šesti dan otvaramo košnicu . Lako je vidjeti da je to 11 . 05 i tada će
sigurno biti poklopljeni matičnjaci larvi iz četvrte kolone i vjerovatno matičnjaci iz treće kolone . U svakom slučaju treba porušiti i matičnjake koje su pčele počele zatvarati ,
a ostaviti samo otvorene u kojima se vide mlađe larve sa dosta mliječa .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

sad je cisto objasnjenje Zvones,to sam i ja racunala na 11.5 ne 9.5 .Sad mi nije jasno "prevjesavanje" jeli nakon sto je drustvo obezmaticeno?
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la zvones »

beequeen je napisao/la:sad je cisto objasnjenje Zvones,to sam i ja racunala na 11.5 ne 9.5 .Sad mi nije jasno "prevjesavanje" jeli nakon sto je drustvo obezmaticeno?
Ne "prevješavanje " je samo primjer u ovom slučaju , a radi se inače kad pčelari žele podići zatvoreno leglo iz plodišta u medište ili neki drugi nastavak .Pošto se ramovi
inače vješaju , onda je došlo do tog naziva .Želio sam do kraja objasniti naziv starije larve .U slučaju koji je objašnjavan starije larve su i one od dva i tri dana ,ali će u
posebnim slučajevima pčele graditi matičnjake i na još starijim larvama ako ih ima i gore je bio jedan od mogučih slućajeva . Inače sve je ovo predigra za presađivanje
larve . Tu ću i ja biti učenik , jer to dosad nisam radio , najviše zbog slabog vida (kratkovidnost ) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

Informativna tema

UZGOJ SELEKCIONISANI MATICA NA IZOLOVANIM SPARIVALIŠTIMA HOLANDIJA

Temu prezentuje Vahid ( Holandija)

slika

slika


Uzgoj selekcionisane matice

Za to nam je potrebno :

* Selekcionisana matica (ili ona koja je u tom momentu kod vas najboja )
*Oplodnjak : (ili sta u tom momentu imate )
*Dvije kante :
*Punpica za vodu (sa spricom )
*Hrana (kojom cemo napunit oplodnjak dijo koji je za to predviden )
*Satna osnova (mali komad)
*Da bi pristupili uzgoju ili kako da to nazovemo reprodukci matica za to moramo da ispunimo par faktora (uslova )i mi i nase matice al o tome poslije.


Selekcionisana matica mora da ima dobre osobine kao :

1.da je mirna i da njene pcele u drustvu budu mirne
2.da kad otvaramo kosnicu da se pcele ne uznemire da je mozemo otvorit bez zastitne opreme i kad je otvorimo pcele bi morale da nastave svoj poso da ne lete unakolo .
3.da kad smo to uradili da kad izvadimo ram sa pcelama da se pcele ne razlete uokolo da ostanu na ramu i kad ga ostavimo sa strane neko vrijeme da ostanu na ramou
4.da matica ima kompaktno leglo sto manje praznog saca najboje da je ram zalezen od kraja do kraja i od vrha do dna.
5.da kad iznad kosnice prodemo(masemo rukom ) par put da ne biva uboda pcela sto manje to bolja ocjena
6.da nije rojevna matica (to se prati 2 godine )


To bi bili faktori koje bi trbala da ima nasa matica (kod mene je vec selekcionisana pa ja te faktore imam)

Ja cu pocet od zatvorenih maticnjaka to je vec 9/10 dan od zalijeganja ili7/8 od presadivanja tada vec postavjamo i viklere sa velikom paznjom da ne tresemo maticnjake to bi morali odradit tako da se i ne osjeti da smo to uradili to je moj savjet da se nebi odvojila tada vec formirana matica od hrane ili da se matici ne osteti zadak pa bi nam sav poso propo radili bi to sve uzalud do tada.

Tada vec imamo uvid koliko oplodnjaka moramo pripremit.

Priprema oplodnjaka u oplodnjak stavjamo hranu u prostor koji je predviden za to bice slike.

Isto tako postavljamo satnu osnovu malu traku samo da pcelama damo pravac slika slijedi.

Priprema pcela za punjenje oplodnjaka
Ja to odradim na ovaj nacin :kad postavjam viklere ja tada pripremim i pcele iz odgajivackog drustva tako sto ramove sa leglom otvorenim i zatvorenim prebacujem iznad MR.posto se zna da je matica bila ispod MR.stim sto pcele sa tih ramova stresem.

Zasto? Da bi mi poslije bilo lakse da se otarasim trutova posto sam prebacijo ramove sa leglom iznad MR.zatvaram kosnicu i pcele nastavjaju svoj poso al da bi dosle do legla moraju kroz MR. Al sad su tu vecinom pcele nema trutova i tu su mlade pcele dadilje koje su nam i potrebne za punjenje oplodnjaka .
Kad se matice izlegu ja ih odma obiljezavam i dodajem u oplodnjake koje sam predhodno napunio mladim pcelama na ovaj nacin:
- uzeo sam 2. kante koje sam postavio jednu na drugu gornja kanta nema dna na mjesto dna je ugradena MR.
slika
U gornju kantu sam streso pcele sa ramova iz nastavka koji sam pripremio prije 5/6 dana to radim da bi izbjego da mi se ne pojave trutovi u oplodnjcima pcele moram prosijat kroz maticnu resetku kad smo natresli pcela i mislimo da imamo dovojno onda ih pustimo par minuta da pcele izletnice se vrate u kosnicu poprskamo ih malo vodom i onda punimo oplodnjake ja u jedan oplodnjak sipam jednu casu pcela (casa od jogurta)ili 200.cc pcela to je ovdasnja mjera ne smije da bude puno da se ne pojavi svadbeni roj kad matica izlijece na svadbeni let idu i pcele iz oplodnjaka ili kad ide da se pari i tada se pojavi mali roj zato je ta mjera.

slika

Kad sam to uradio napunio oplodnjake dodo matice svi oplodnjaci idu u podrum ili neko tamno i hladno mjesto 4.dana zbog harmonizacije izmedu matice i pcela svaki dan ih malo poprskam 2/3 puta vodom .
slika

Cetvrti dan predvece ih iznosim napolje da se malo naviknu na normalnu temperaturu posto sledeci dan idu na put.
Peti dan se oplodnjaci nose na vec dogovoreno zbirno mjesto ili oplodnu stanicu a to je neko ostrvo u Holandiji ili Njemackoj.

slika

Zašto ostrvo? Da bi bili sigurni da je se matica parila sa samo trutovima od selekcionisane matice jer koliko se ovdje posvecuje paznja maticama toliko se posvecuje paznja i trutovima svake godine se ubacuje nova krv da se ne desi da imamju krvnu srodnost ovdje je to sve uredeno i to mi se dopada i svida.

Sesti dan je matica spremna za parenje svo ovo vrijeme su oplodnjaci bili zatvoreni tek kad su stigli na ostrvo bivaju otvoreni i kontrolisani ako se desi da u jednom oplodnjaku nadu truta svi tvoji oplodnjaci ostaju i dalje zatvoreni svih 15. ili koliko ostaju ako je vrijeme bilo pogodno ostaju 15. dana a ako je prvih par dana bilo lose onda produze za 5.dana da bi se oplodnjaci vratili sa zalezenim ramovima a to je znak da je oplodnja uspila.

slika

Pri povratku kad dobijemo oplodnjake mozemo odmah da maticu dodajemo u novoformirao drustvo ili da ostavimo da vidimo kakvo je njeno leglo al onda moramo postavit malu maticnu resetku na ulaz da bi bili sigurni da matica ne izleti na jos jedan svadbeni let na nasem pcelinjaku i to se desava.

Ako je sve proslo kako bi trebalo onda imamo jednu ili vise selekcionisanih matica.

slika

Kako formirat mlado drustvo? Ja to radim ovako: kad matice odu na oplodnju ja onda odmah odradim jedno ili vise drustava svo leglo koje se nade u tom momentu prebacim u jedan nastavak a maticu stavim ispod MR. Tako da kad mi se matice trebaju vratit dan ili dva prije ja samo povadim ramove sa leglom u manje sanduke ili nukleuse sa pripadajucim pcelama izletnice ce se same vratit u svoje stare kosnice a mlade pcele ostaju u novim i tada prekontrolisem leglo da nije gdje zasnovan mticnjak slucajno a posto svi znamo da mlade pcele lakse prihvataju maticu i to je jedno olaksanje za taj poso al' ja je svakako dodajem u kavezu i uglavnom nema problema za prihvatanje matica i ta mlada drustva prihranjujem u vecernjim satima jer u tim drustvima ostaju samo mlade pcele pa je unos nikakav ili ga nema nikako pa im je potrebno dodavat sirup ili nesto drugo u odredenim kolicinama ne previse al moramo lijeto smanit na minimalu (ja to smanjim toliko da samo jedna pcela moze da ude ili izade) da ne izazovemo grabez na tim drustvima .
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

Rezime

Ovo su oplodnjaci spremni za oplodnu stanicu u specijalnom koferu posto su proveli 4 dana u podrumu na tamnom i hladnom mjestu zbog harmonizacije izmedu pcela i matice i za to vrijeme sam im dva do tri puta dnevno dodavo vodu punpicom (spricom )posto nema unosa iz vana.

(v1)slika

(v2)slika
Oplodnjaci izneseni iz podruma predvece da se malo naviknu na vanjsku temperaturu sutra rano ih odvozim na zbirno mjesto i tek popodne stizu na oplodnu stanicu.

(v3) slika
Kao sto se vidi matice su obijezene i ove idu u Njemacku na ostrvo u ovom koferu. Bez tog kofera nebi mogo da idem na tu oplodnu stanicu takvo je pravilo oplodnjaci imaju sa strana staklo tako da se moze sve vidjet unutra dali ima trutova ako bi se i jedan naso komplet kofer bi osto zatvoren svo vrijeme i bijo bi vracen sa neoplodenim maticama.

(v4)slika
Evo jos matica isto su obijezene samo ove idu na drugu stranu one ostaju u Holandi al isto idu na ostrvo ja uglavnom matice sajem na dvije strane nije potrebno jer se ovdje vodi racuna da se svake godine se uvodi nova linija trutova zbog krvne srodnosti al eto ja to ipak radim zbog samog sebe posto imam pcele na tri pcelinjaka. Za ovu oplodnu stanicu nemora da bude nista specijalno al oplodnjaci moraju da budu isto sa strane od stakla da se moze vidjet sta ima unutra isto ne smije da bude trutova inace isto ostaju zatvoreni i vracaju se nazad ne oplodene matice.

(v5)slika

(v6)slika
Oplodene matice stigle sa oplodnih stanica i dodane u mini drustva oplodnjaci otvoreni sa strana i kao so se vidi formirana nova drustva

(v7)slika
4 nova drustva matice oplodene u Holandi.

(v8)slika
5 novih drustava matice oplodene u Njemackoj

Oplodnjaci su otvoreni da pcele koje su bile u oplodnjacima mogu da udu u neko od novo formiranih drustava.

(v9) slika
Kao sto se vidi stakla su poskidana sa oplodnjaka i pcele mogu da idu gdje zele malo rizicno al eto vec je sumrak pa nije strasno za grabez i tome slicno.

(v10)slika
Isti prizor samo malo jasnije pcele slobodne malo poprskane sa secerom razmucenim u vodi zbog lakseg prihvacanja u novo formirana drustva ovo je isto predvece zbog izbjgavanja i izazivanja grabezi. Na gore postavjenim slikama se mogu vidjet razne vrste nukleusa pocevsi od 3 rama 5.ramova i 6 ramova na ovom 3 ramnom nukleusu je postavjen dodatni dio gdje ja postavim teglu sa sirupom za prehranu al cu postavit i slike za to kako izgleda al je jednostavno na principu pojilica kod Senada i drugih da ne nabrajam nesto tome slicno.

(v11)slika
Evo ovdje se moze vidjeti na slici gore dva oplodnjaka kako izgledaju otvori na tim oplodnjacima i u donjoj zoni mreza za ventilaciju samo jos moram da slikam prostor za hranu al to ce da bude na sledecoj slici.

(v12)slika
oplodnjaci

(v13)slika
zatvoreni maticnjaci

(v14)slika
Ovo su te kante sa maticnom resetkom.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

(v15)slika
Ovako punimo oplodnjake po jedna ova zdjelica pcela ovdje su samo mlade pcele.

(v16)slika
Obijezavanje matice.

(v17)slika
Dodavanje obijezenje matice.

(v18)slika
Ovo je jedna od oplodnih stanica u Holandi.

(v19)slika
Oplodnjaci na opodnoj stanici

(v20)slika
(v21)slika

(v22)slika
Oplodena matica i ja joj sijecem jedno krilo o tome sam piso i na forumu.

(v23)slika
Vrste kaveza za dodavanje matica.

(v24)slika

(v25)slika
Nagrizeni (unisteni) maticnjaci propo sav poso matica prisutna u odgajvackom drustvu uletila u drustvo ili greskap celara losa MR i.t.d.

(v26)slika
Nesto najgore sto se moze desit pcelaru kod uzgoja matica da po skoro zavrsenom poslu dozivi a desava se i to mrtve matice kasna intervencija matica izasla iz maticnjaka al smo kasno vidjeli pa se ponovo vratila u potrazi za hranom u maticnjak al se nije mogla vratit nazad posto matica ide samo unaprijed a nikada unazad nezna ili ubijene kod dodavanja u drustva i.t.d……..?

Ili i ovo ako dodamo u oplodnjak previse pcela pa matica pri izlijetanju na svadbeni (oplodni) let izadu i pcele pa dobijemo mali svadbeni roj i nademo ovakav prizor.
(v27)slika

(v28)slika
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

Super ucitelju Vahide,
ja ne mogu iscekati da "proucavam" samo sam pogledala na brzaka(ne mogu da iscekam da vidim zasta se koriste kante ha,ha...)cujemo se profesore :D :D :D
1.Da pocnemo sta je "imker"? jeli pcelar?
2.Sta je na drugoj slici?
1.da je mirna i da njene pcele u drustvu budu mirne
2.da kad otvaramo kosnicu da se pcele ne uznemire da je mozemo otvorit bez zastitne opreme i kad je otvorimo pcele bi morale da nastave svoj poso da ne lete unakolo .
3.da kad smo to uradili da kad izvadimo ram sa pcelama da se pcele ne razlete uokolo da ostanu na ramu i kad ga ostavimo sa strane neko vrijeme da ostanu na ramou
3.profesore da mi ovo sve pod 1. stavimo ???Mirne ukratko :D :D :D
Ja cu pocet od zatvorenih maticnjaka to je vec 9/10 dan od zalijeganja ili7/8 od presadivanja tada vec postavjamo i viklere sa velikom paznjom da ne tresemo maticnjake to bi morali odradit tako da se i ne osjeti da smo to uradili to je moj savjet da se nebi odvojila tada vec formirana matica od hrane ili da se matici ne osteti zadak pa bi nam sav poso propo radili bi to sve uzalud do tada.
4.Sad ja moram da napustim jer ja ne mogu da krenem od zatvorenh-moze li ispocetka?
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 04 vel 2011, 17:31, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la beequeen »

ma gdje sad profesor???
Odlicno nam sredjujes maticu,pcelinjak za peticu ali sta je sa "kantama" dan jedan,dva,tri....???? :D :D :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

Da koleginice (imker) je pcelar a ovo ne kontam sta si stjela da kazes sta je sa kantama dan jedan dva tri ?????? a na drugoj slici je specijalni kofer (sa oplodnjacima u njemu) koji moram imat da bi mogo da idem na oplodnu stanicu u Njemacku bez njega nece da prime pcele (matice) na oplodnu stanicu.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Uvod u temu uzgoj matica

Post Postao/la Vahid »

beequeen je napisao/la:Super ucitelju Vahide,
ja ne mogu iscekati da "proucavam" samo sam pogledala na brzaka(ne mogu da iscekam da vidim zasta se koriste kante ha,ha...)cujemo se profesore :D :D :D
1.Da pocnemo sta je "imker"? jeli pcelar?
2.Sta je na drugoj slici?
1.da je mirna i da njene pcele u drustvu budu mirne
2.da kad otvaramo kosnicu da se pcele ne uznemire da je mozemo otvorit bez zastitne opreme i kad je otvorimo pcele bi morale da nastave svoj poso da ne lete unakolo .
3.da kad smo to uradili da kad izvadimo ram sa pcelama da se pcele ne razlete uokolo da ostanu na ramu i kad ga ostavimo sa strane neko vrijeme da ostanu na ramou
3.profesore da mi ovo sve pod 1. stavimo ???Mirne ukratko :D :D :D
Ja cu pocet od zatvorenih maticnjaka to je vec 9/10 dan od zalijeganja ili7/8 od presadivanja tada vec postavjamo i viklere sa velikom paznjom da ne tresemo maticnjake to bi morali odradit tako da se i ne osjeti da smo to uradili to je moj savjet da se nebi odvojila tada vec formirana matica od hrane ili da se matici ne osteti zadak pa bi nam sav poso propo radili bi to sve uzalud do tada.
4.Sad ja moram da napustim jer ja ne mogu da krenem od zatvorenh-moze li ispocetka?
Ma moglo bi al za to je zaduzen neko drugi pa se ja nebi u to mijeso al ako je potrebno ja bi to nabrzaka objasnijo na svoj nacin al cucemo se nije frka :P :P :P :wink: :wink: :wink:
Pcelar u bijelom svijetu.
Odgovorite