Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Odgovorite
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Post Postao/la medonosa »

Goran Mirjanic
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Post Postao/la pot »

Ranije sam pogledo ovaj video i naravno da je uvjek fino i prijatno poslušat predavanje Mirjanića, ovom prilikom mu zamjeram u dijelu gdje govori o spajanju dva jaka društva i kaže da imamo dobar prinos i td. ali ne spominje kako sprečit takvo društvo da ne završi na grani, malo mi je brzo prešao preko tog dijela...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Post Postao/la medonosa »

Kolega Pot ,sprijciti necemo moci ,ali mozemo odloziti pojavu rojevoga nagona1
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Post Postao/la pot »

Dobro, moja zamjerka je to sto nije naglasio da ce doci do rojevog nagona. Evo npr.odvezem ja pcele na bagrem (ove godine nisam, zestoko sam izradjen) prije toga sam spoio dva jaka drustva I koja nisu imala rojev nagon ali sigurno Im malo fali, do kraja bagrema su garant u kosnicama maticnjaci I jos ako su zalezeni u sred pase, da sad ne pricam sta to sve znaci a poslje bagrema mi slijedi ivada. Ta drustva se kuci vracaju u septemru I treba na terenu sve to uradit I uredit, radio sam ja I to kad se mora. Moje misljenje da takav sistem pojacavanja drustva tj spajanja u jednom momentu daje a u drugom uzima I zadaje problem selecim pcelarima, da sad ne duzim. Blo bi mi drago da me neko kze da nisam u pravu..
Stacionar je druga prica..
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:Dobro, moja zamjerka je to sto nije naglasio da ce doci do rojevog nagona. Evo npr.odvezem ja pcele na bagrem (ove godine nisam, zestoko sam izradjen) prije toga sam spoio dva jaka drustva I koja nisu imala rojev nagon ali sigurno Im malo fali, do kraja bagrema su garant u kosnicama maticnjaci I jos ako su zalezeni u sred pase, da sad ne pricam sta to sve znaci a poslje bagrema mi slijedi ivada. Ta drustva se kuci vracaju u septemru I treba na terenu sve to uradit I uredit, radio sam ja I to kad se mora. Moje misljenje da takav sistem pojacavanja drustva tj spajanja u jednom momentu daje a u drugom uzima I zadaje problem selecim pcelarima, da sad ne duzim. Blo bi mi drago da me neko kze da nisam u pravu..
Stacionar je druga prica..
Ma totalno si u pravu... :D .
Mi obicni smrtnici imamo problema i sa jednim jakim drustvom,a da ga ne trazimo po drvetu,nekima to uspjeva i sa duplim drustvima i nekoliko matica.
Ja prvu pasu imam polovinom februara,reko vrijeme je da stimulisem pcele...pogace.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Post Postao/la pot »

Pokupio sam fazon kako u drustvo uvest dvije matice , ali nije to za mene tako da neznam hocu li I pokusat iz znatizalje.
Sa kvalitetnim maticama I na stacionarnom pcelnjku ja bi se nekako I borio sa tim gigantima ali na terenu neznam kako bi ih odrzao u jednom komadu da gornja polovica ne zavrsi u potoku a dalje da ne spominjem. :D

Kolega sahista poslao sam vam poruku na pp prije otprilike 101 dan, neznam jest li procitali , bez obaveze ba odgovorite (samo da vas podsjetim da pogledate u gornji ljevi cosak).
Pozdrav..
zebvoo
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 10 sij 2020, 16:33

Re: Proljetni radovi na pcelinjaku/Priprema pcela za pasu

Post Postao/la zebvoo »

Ranije sam pogledo ovaj video i naravno da je uvjek fino i prijatno poslušat predavanje Mirjanića, ovom prilikom mu zamjeram u dijelu gdje govori o spajanju dva jaka društva i kaže da imamo dobar prinos i td. ali ne spominje kako sprečit takvo društvo da ne završi na grani, malo mi je brzo prešao preko tog dijela...
Odgovorite