Predavanje Sulejman Jakupovic

Odgovorite
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Predavanje Sulejman Jakupovic

Post Postao/la lenas_bk »

Danas u Vel.Kladusi kolega i ja prisustvovali predavanju koje je odrzao Sulejman Jakupovic.
Zanimljivo predavanje i nacin pcelarenja.
Pcele zimuje u jednom LR nastavku na 8 okvira.
I dok drugi i ako koriste amitraz to kriju on otvoreno kaze da koristi samo njega i oksalnu.
Amitraz ne pali nego uzme 7 dcl ulja obicnog +2 dcl amitraza i u tu smjesu namoci trake od pamucnih majica ili sl. duge 20cm siroke 2 cm.Te trake nabode na cackalicu i spusti u plodiste.Pcelama kaze treba preko 20 dana da izbace tu krpicu van i za to vrijeme se ocisti i varoa.Koristi samo taj jedan tretman.Pcelari sa 550 drustava i najveci je proizvodjac pcelinjeg otrova.
Za razliku od predavanja na kojima bude malo pitanja ovdje je bilo stvarno puno diskusije.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Predavanje Sulejman Jakupovic

Post Postao/la cerex »

Samo se kolega hoda :D :D :D

Sto se tice amitraza covjek je iskren i svaka mu cast. Ja ga ne koristim, a ljudima koji ga koriste rekao bih uvijek da su u pravu. Za 50 kosnica mene tretman apilife varom izadje 400 km a sa amitrazom izlazio bi 30 KM. Ja svoj med prodajem po 15 KM on svoj prodaje po 15 KM. Ko je ovdje pametan nije tesko zakljuciti :D Mi pčelari previse smo filozofi, jabuka, pšenica,grožđe i ostalo voce i povrce se pršće u rasponu od 5-25 puta i niko ne dize neku pricu oko toga a kod nas zadimis tri puta, nema goreg od tebepobio si svijet .Toliko smo zbunili kupce sa pricom oko pravog meda da vise ni oni ni mi ne znamo sta je pravi med :roll: .
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Predavanje Sulejman Jakupovic

Post Postao/la mugdo »

tako je cerex, nedavno slušam predavanje r.radivojca i kaže da je vidio na skupu apimondie preparate na bazi amitraza a mi se zgrožavamo na samu pomisao te riječi, danas sam bio na predavanju s.alijagića u travniku, tema predavanja je bila organski način borbe protiv varoe, međutim stekao sam dojam da je to za većinu naših pčelara još u domenu naučne fantastike.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Predavanje Sulejman Jakupovic

Post Postao/la cerex »

U pravo tako kolega mugdo nije problem u pčelarenju na organski nacin ali takvo pčelarenje iziskuje veća ulaganja i veci rizik , pa samim tim i cijena proizvoda
mora biti veća. Ljudi misle da je organsko pčelarenje inox zica,ekser,i organski lijek :D
Odgovorite