Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

Pozdravljam šahistu, slike su "melem"za oči, a želim i da izvrca meda te tako bude nagrađen za predani trud svoj i i svojih vridnica. Medno i mašala. Repica koju vidim na slici je u početku cvatnje, dakle na vrijeme si doselio, što je vrlo važno, još da prestane vjetar , biće čara :) .
Biljka slična repici je moguće gorušica, a kesten je vjerovatno "divlji", jer pitomi(maroni )cvate tek u 6om mjesecu (cvijetovi pitomog kestena liče na cvat kukuruza). Opreza radi "zamoliti"(opomenuti)vlasnika da ne tretira repicu protiv repičinog sjajnika, dokazano je da pčele to obave bolje od bilo kojeg insekticida (prektički ga rastjeraju).
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

Zamolio bih kolega Marka da na forumu iznese iz svoga iskustva svoj nacin iskoriscavanja pase uljane repice!Sve ono sto je dozivio i zna da na forumu ostane za edukaciju,a sa razliciti strana izmjena iskustva je uvjek dobrodosla,pozdrav Marku!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

Medno kolega Sahista i neka bog da lijepa vremena.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Juce svratim na stacionirani pcelinjak da vidim sta mi rade drustva koja su ostala.Na pcelinjaku nepoznat covjek(znam ga izvidjenja),otvorio moja drustva i ceprka po kosnici.Padne mi mrak na oci.Mislim da mu vise nikada nece pasti na pamet da otvara tudje kosnice,pogotovo ne moje. :?:
Danas idem da posjetim drustva na repici,uzecu kabanicu..i malo uzivati pored kosnica.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la lukaletunic »

sahista je napisao/la:Juce svratim na stacionirani pcelinjak da vidim sta mi rade drustva koja su ostala.Na pcelinjaku nepoznat covjek(znam ga izvidjenja),otvorio moja drustva i ceprka po kosnici.Padne mi mrak na oci.Mislim da mu vise nikada nece pasti na pamet da otvara tudje kosnice,pogotovo ne moje. :?:
Danas idem da posjetim drustva na repici,uzecu kabanicu..i malo uzivati pored kosnica.
Pozdrav.
Majko mila svakakvih li ljudi ima na svijetu,koje mu je bilo obrazloženje da otvara košnice,ako nije tajna?
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Samir »

Najvjerovatnije da ima bronhitis pa vršio inhalaciju.
Jesil malo pročistio disajne organe ili bubrege :D .
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

lukaletunic je napisao/la:
sahista je napisao/la:Juce svratim na stacionirani pcelinjak da vidim sta mi rade drustva koja su ostala.Na pcelinjaku nepoznat covjek(znam ga izvidjenja),otvorio moja drustva i ceprka po kosnici.Padne mi mrak na oci.Mislim da mu vise nikada nece pasti na pamet da otvara tudje kosnice,pogotovo ne moje. :?:
Danas idem da posjetim drustva na repici,uzecu kabanicu..i malo uzivati pored kosnica.
Pozdrav.
Majko mila svakakvih li ljudi ima na svijetu,koje mu je bilo obrazloženje da otvara košnice,ako nije tajna?
Postovani kolega Luka,za obrazlozenje nisam pitao.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Samir je napisao/la:Najvjerovatnije da ima bronhitis pa vršio inhalaciju.
Jesil malo pročistio disajne organe ili bubrege :D .
U svakom slucaju ovo drugo.
Nego,trebal kome dimilica i ostali pribor pri pregledu kosnice.Sada imam garnituru viska.
Tog covjeka sam vidio na nekom predavanju i dolazi iz jednog susjednog sela.Zvao sam njihovog predsjednika,i ispricao sta se desilo.Covjek je zanijemio.Jos sam porucio da ne dolazi na predavanja jer kad ga god vidim,dobice tretman,pa ako hoce neka zove i kraljicu Beatrix.Da je normalno pitao dobio bih sta pozeli.Ovako...vidjecemo ko ce duze izdrzati.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:
Samir je napisao/la:Najvjerovatnije da ima bronhitis pa vršio inhalaciju.
Jesil malo pročistio disajne organe ili bubrege :D .
U svakom slucaju ovo drugo.
Nego,trebal kome dimilica i ostali pribor pri pregledu kosnice.Sada imam garnituru viska.
Tog covjeka sam vidio na nekom predavanju i dolazi iz jednog susjednog sela.Zvao sam njihovog predsjednika,i ispricao sta se desilo.Covjek je zanijemio.Jos sam porucio da ne dolazi na predavanja jer kad ga god vidim,dobice tretman,pa ako hoce neka zove i kraljicu Beatrix.Da je normalno pitao dobio bih sta pozeli.Ovako...vidjecemo ko ce duze izdrzati.
Pozdrav.
Možda vas kraljica i izmiri . Primjetio sam ja da si ti brz (šahisti bi trebali biti smireni ) ali da ćeš imati viška dimilica tome se nisam nadao . Ostade AZUR bez posla :D .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
Samir je napisao/la:Najvjerovatnije da ima bronhitis pa vršio inhalaciju.
Jesil malo pročistio disajne organe ili bubrege :D .
U svakom slucaju ovo drugo.
Nego,trebal kome dimilica i ostali pribor pri pregledu kosnice.Sada imam garnituru viska.
Tog covjeka sam vidio na nekom predavanju i dolazi iz jednog susjednog sela.Zvao sam njihovog predsjednika,i ispricao sta se desilo.Covjek je zanijemio.Jos sam porucio da ne dolazi na predavanja jer kad ga god vidim,dobice tretman,pa ako hoce neka zove i kraljicu Beatrix.Da je normalno pitao dobio bih sta pozeli.Ovako...vidjecemo ko ce duze izdrzati.
Pozdrav.
Treba meni kolega,ostavi dok ne navratim!Hvala unaprijed
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega pa to ja dokazni materijal.
Dokaz za pokusaj kradze ili vec sta drugo.
Nije na odmet sto si ga nagradio za nenajavljen posijet.
MK
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la lukaletunic »

sahista je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:
sahista je napisao/la:Juce svratim na stacionirani pcelinjak da vidim sta mi rade drustva koja su ostala.Na pcelinjaku nepoznat covjek(znam ga izvidjenja),otvorio moja drustva i ceprka po kosnici.Padne mi mrak na oci.Mislim da mu vise nikada nece pasti na pamet da otvara tudje kosnice,pogotovo ne moje. :?:
Danas idem da posjetim drustva na repici,uzecu kabanicu..i malo uzivati pored kosnica.
Pozdrav.
Majko mila svakakvih li ljudi ima na svijetu,koje mu je bilo obrazloženje da otvara košnice,ako nije tajna?
Postovani kolega Luka,za obrazlozenje nisam pitao.
Pozdrav.
Dobro da si ga uhitio,mislio sam da se išao nešto pravdati ali za takve je batina jedino rješenje.
Pozz...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

zvones je napisao/la:
sahista je napisao/la:
Samir je napisao/la:Najvjerovatnije da ima bronhitis pa vršio inhalaciju.
Jesil malo pročistio disajne organe ili bubrege :D .
U svakom slucaju ovo drugo.
Nego,trebal kome dimilica i ostali pribor pri pregledu kosnice.Sada imam garnituru viska.
Tog covjeka sam vidio na nekom predavanju i dolazi iz jednog susjednog sela.Zvao sam njihovog predsjednika,i ispricao sta se desilo.Covjek je zanijemio.Jos sam porucio da ne dolazi na predavanja jer kad ga god vidim,dobice tretman,pa ako hoce neka zove i kraljicu Beatrix.Da je normalno pitao dobio bih sta pozeli.Ovako...vidjecemo ko ce duze izdrzati.
Pozdrav.
Možda vas kraljica i izmiri . Primjetio sam ja da si ti brz (šahisti bi trebali biti smireni ) ali da ćeš imati viška dimilica tome se nisam nadao . Ostade AZUR bez posla :D .
Ah,kad covjek bolje razmisli,nisi ni svi potezi na svom mjestu.Al kad sam vec presao u napad,isao sam da mu razbijem rokadu. :wink: .
Danas nisam bio na pcelinjaku,na putu prema pcelinjaku,pokvarilo se auto.Sutra idem,pa ce biti nesto slika.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas je 9-ti dan otkada su pcele na pasi uljne repice.Vremenske prilike su bile izuzetno lose.Prvih pet dana padala je kisa,dok su zadnja 2-3dana nesto bolja.
Danas sam uspjeo izvrsiti kontrolu pceljinjih zajednica.Nigdje nema povucenih maticnjaka(bar ja nisam vidjeo).Drustva su buknula,i sve se odvija jako brzo.Zestok tempo.Sve satne osnove koje su dodate u prvi i drugi nastavak(uglavnom po dvije),su vec izgradjene,i sada se pune nektarom i peludom.U novim satnim ima i mnogo otvorenog legla.Pored toga,ima dosta legla,ponajvise otvorenog.Pcele nisu krenule sa izgradnjom satnih osnova u medistima.Ima nesto pcele,ali ne mnogo.Danas sam krajnje ramove sa medom prebacio u sredinu medista,ostalo preslagao i dodao nove satne osnove ispod maticne resetke.Clji,stimulacija drustva da gradi satne u medistima.Prije polaska kuci jedno sam drustvo pregledao,i pcele su vec pocele graditi prvu satnu pored ta dva rama sa medom(u medistu).Udlavnom medista su prazna.Pcele grade zaperke izmedju nastavka i maticne,ali se ne prebacuju u mediste.
Samo je gornji cvijet(buket),procvao dok su ostale grane tek u pupoljku,sto znaci da je uljna repica tek procvijetala(po meni),a koliko traje ta pasa,vjerovatno Marko zna odgovoriti.Unos peluda nije onoliki koliko sam ocekivao(po pricama),vec neki normalan tempo,a vidio sam i peludi drugih boja.Pcele se ne zadrzavaju na poletaljci,ubitacan tempo.Pcele agresivnije nego u normalnim uslovima.
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02433.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02432.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02430.jpg

Kako se zove ova biljka.Ima je puno pored puta.Dostupna pcelama.
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02435.jpg
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Samo je gornji cvijet(buket),procvao dok su ostale grane tek u pupoljku,sto znaci da je uljna repica tek procvijetala(po meni),a koliko traje ta pasa,vjerovatno Marko zna odgovoriti.Unos peluda nije onoliki koliko sam ocekivao(po pricama),vec neki normalan tempo,a vidio sam i peludi drugih boja.Pcele se ne zadrzavaju na poletaljci,ubitacan tempo.Pcele agresivnije nego u normalnim uslovima.
Na posljednjoj slici vidim vodu u razolu(rubna brazda), to obećava bogat unos nektara, pogotovo ako sljedeći dani budu sunčani, s dnevnim temperaturama do +30*C. Paša bi trebala trajati otprilike tri tjedna (za to vrijeme će i poklopiti med, što je neophodno , jer je nepoklopljeni repičin med najskloniji kvasanju, fermentaciji).. Unos peluda je "najžešći "do 9h, a potrošnja mu je intezivna jer imaš puno otvorenog legla. U plodište se smije dodati i do 5 sat. osnova (izgrađeni ram- sat, osnova -izg. ram-sat.osn. da ljepše grade ).Pčele jesu ljuće pogotovo ako ima vjetra( paša repice poznata po najviše vjetrovitih dana).
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Nazalost,sredinom sedmice najavljuju lose vrijeme.Od sutra kisa,i tem. do 12 stepeni.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas uhvacen prvi roj.Roj ne dolazi iz mojih kosnica.Jedino ako su preletjele jedno 40 km.
Roj se uhvatio na zbunju.Brzo sam pripremio nukleus..sa jednim ramom meda,dvije izgradjene satne osnove,jedna satna osnova,a ostalo satne sa mednim vijencom.Sve je izgledalo lijepo,i pcele su posle stresanja ostale u kosnici.Veceras pri pregledu stanja,sva pcela no poklopcu kosnice. :D
Ponovo otvorim kosnicu i stresem pcele.Pcele koje su ostale napolju polako su ulazile u kosnicu.Malo mi cudno da su pcele izasle iz kosnice.
Ne znam da li sam napravio neku gresku.Sutra cu provjeriti stanje.Cini mi se jedno tri rama pcela.
Samo da napomenem,ako roj dolazi iz kosnica mojih kolega na pcelinjaku, roj vracam vlasniku.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la schumy »

Šahista, kada se hvata roj u nukleus se meću isključivo samo novi okviri sa satnim osnovama. Košnicu (nukleus) iznutra treba namazati matičnjakom ili majčinom dušicom (travama), a po mogućnosti neka nastavak bude noviji. Obavezno prihrani pogačom, po mogućnosti "stimular"-om.
Onda pčele ne osjećaju tuđi miris, preko noći već izgrade saće i drugi dan već matica počne nesti jaja. Energija roja je neusporediva u cijelom životinjskom svijetu i elan i polet pčela je zadivljujući u ovim prvim satima i danima kada pčele počnu graditi svoj novi dom.....
Pozdrav.............schumy :D
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

schumy je napisao/la:Šahista, kada se hvata roj u nukleus se meću isključivo samo novi okviri sa satnim osnovama. Košnicu (nukleus) iznutra treba namazati matičnjakom ili majčinom dušicom (travama), a po mogućnosti neka nastavak bude noviji. Obavezno prihrani pogačom, po mogućnosti "stimular"-om.
Onda pčele ne osjećaju tuđi miris, preko noći već izgrade saće i drugi dan već matica počne nesti jaja. Energija roja je neusporediva u cijelom životinjskom svijetu i elan i polet pčela je zadivljujući u ovim prvim satima i danima kada pčele počnu graditi svoj novi dom.....
Pozdrav.............schumy :D
Razmisljao sam o tome.Medjutim roj je mali(dva-tri rama pcela),a najavili su sledecih dana lose vrijeme.Kisa,a za vikend do 12 stepeni.Vremenski uslovi su nepovoljni prvih dana,tako da mladi roj nece biti u stanju da donese novi nektar i pelud.Ne znam koliko pcele mogu izdrzati sa rezervama hrane koje su ponijele sa sobom.Kada sam to sve odvagao,odlucio sam uraditi onako kako sam uradio,a ako budu izgradile tu jednu satnu osnovu koju sam dodao,ja cu kod prvog pregleda dodati novu.Pogace nemam,tako da cu od sutra dodavati po malo secernog sirupa.Inace najavljuju lose vrijeme.
Ako nesto pogresno radim ti slobodno kritikuj jer je to jedini nacin da se nesto nauci.

Sto se tice pcela na repici,stanje je lose.Uskoro vracamo pcele,a pcele nisu iskoristile pasu zbog loseg vremena.Drusva su se lijepo razvila.Puna dva nastavka pcela.Ono sto su skupile to su potrosile za licne potrebe.Starije kolege se nesjecaju da je ikada repica podbacila kao ove godine.Ne znaju oni da sam se i ja poceo baviti pcelarstvom. :? .Mnogi su vratili drustva bez kapi meda.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la schumy »

Šahista, roj je sa sobom ponio dosta hrane da započne graditi novo saće. Nikada, nokada ne meći izgrađeno saće u novi roj jer pčele ne podnose miris tuđeg društva. Ako nemaš pogače prihranjuj sirupom svake večeri konstantno uvijek više od 0,5 lit. Omjer neka bude 1:1. Nakon 2÷3 dana, ako hoćeš možeš staviti u sirup do 10% obranog kravljeg mlijeka sa 1% masti. Ovo stimulira maticu za brže zalijeganje novoizgrađenog saća.
Što se tiče podbaaja na paši bilo koje vrste, to je sastavni dio pčelarstva....
Biti će paša još, samo budi ustrajan i nemoj posustati!
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
schumy je napisao/la:Šahista, kada se hvata roj u nukleus se meću isključivo samo novi okviri sa satnim osnovama. Košnicu (nukleus) iznutra treba namazati matičnjakom ili majčinom dušicom (travama), a po mogućnosti neka nastavak bude noviji. Obavezno prihrani pogačom, po mogućnosti "stimular"-om.
Onda pčele ne osjećaju tuđi miris, preko noći već izgrade saće i drugi dan već matica počne nesti jaja. Energija roja je neusporediva u cijelom životinjskom svijetu i elan i polet pčela je zadivljujući u ovim prvim satima i danima kada pčele počnu graditi svoj novi dom.....
Pozdrav.............schumy :D
Razmisljao sam o tome.Medjutim roj je mali(dva-tri rama pcela),a najavili su sledecih dana lose vrijeme.Kisa,a za vikend do 12 stepeni.Vremenski uslovi su nepovoljni prvih dana,tako da mladi roj nece biti u stanju da donese novi nektar i pelud.Ne znam koliko pcele mogu izdrzati sa rezervama hrane koje su ponijele sa sobom.Kada sam to sve odvagao,odlucio sam uraditi onako kako sam uradio,a ako budu izgradile tu jednu satnu osnovu koju sam dodao,ja cu kod prvog pregleda dodati novu.Pogace nemam,tako da cu od sutra dodavati po malo secernog sirupa.Inace najavljuju lose vrijeme.
Ako nesto pogresno radim ti slobodno kritikuj jer je to jedini nacin da se nesto nauci.

Sto se tice pcela na repici,stanje je lose.Uskoro vracamo pcele,a pcele nisu iskoristile pasu zbog loseg vremena.Drusva su se lijepo razvila.Puna dva nastavka pcela.Ono sto su skupile to su potrosile za licne potrebe.Starije kolege se nesjecaju da je ikada repica podbacila kao ove godine.Ne znaju oni da sam se i ja poceo baviti pcelarstvom. :? .Mnogi su vratili drustva bez kapi meda.
Pozdrav.
Kolega Sahista,pozdrav,moj prijedlog bi bio da ovaj roj ostavis 3 dana bez prihrane,ako imas mogucnosti negdje u tamnu prostoriju!Zato sto nisi siguran ili si siguran da to nije tvoj roj,pcele imaju dovoljno zalihe hrane u sebi za 3 dana!Ovim bi izbjega prenosenje bilo kakve mogucnosti prenosa bolesti,ono sto ostane hrane u svome trbuhu pcele ce potrositi i time smanjaiti mogucnost prenosenja bakterija npr AGL,ovaj roj tretiraj obavezno dok je bez legla,i nakon 3 dana dodaj mu prihranu!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

U utorak ili srijedu putujem u Bosnu.Tacnije u Prijedor.Vracam se u nedelju.Pored nekih sitnica koji odgovaraju za moje kosnice mislio sam kupiti koju maticu,ako pronadjm nekog pcelara.Imam pitanje u vezi transporta matica.
Da li mogu kupiti matice u kavezu.Put traje oko 20-tak sati.
Ili da kupim matica sa kompletnim oplodnjakom..ili na ramu.
Ovdje su druge dimenzije ramova.
Sta vi mislite, i sta je najbolja solucija.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega dobro se raspitaj kako je oko uvoza [matica]
Ja bi ti preporucio da kupovinu obavis u Sloveniji.
Koliko ja znam da je uvoz ZABRANJEN.
MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Mirsade,raspitat cu se...
Danas sam obavio pregled zajednica,koje se nalaze na repici.U prve cetiri zajednice nije bilo maticnjaka.Dosta legla.Dva nastavka puna pcela.Sve satne osnove izgradjene,i zaposjednute sa leglom ili sa nektarom.Krajnji ramovi sa medom(puni ali nisu poklopljeni) prebaceni u medista,a u plodista dodate uglavnom po dvije satne osnove.Veci broj pcela u medistima.Srednji ramovi izgradjeni(4-6) uglavnom sa medom koji nije poklopljen.Veliki medni vijenci.Kosnice preteske.Onako nije lose.U prvom nastavku pcele agresivnije(izletnice),a pcele u drugom nastavku mnogo mirnije,u medistima ne reaguju.
Iznenadilo me drustvo koje sam ostavio na jednom nastavku.Nastavak pa resetka.U tom drustvu ima najvise meda,i to poklopljenog.Sigurno 3-4 rama za vrcanje.Prijatno iznanedjenje.
Danas sam imao namjeru razrojiti drustva,ako naidjem na maticnjake.To se desilo u zadnjoj petoj kosnici.Ujedno to je bio i izvor malih problema.
Na petom i sestom ramu,nasao sam ukupno 4 maticnjaka.U gornjem nastavku.Donji nastavak ,bio je cist.Na svakom ramu po dva maticnjaka.Dva skroz u cosku,sa strana,skoro na letvici.Necu pretjerati,sigurno 4cm.Bojao sam se samo jedne stvari,a to je da maticnjake ne ostetim kada budem spustao u nukleus.To se i desilo.Maticnjak je dodio pod i ostetio se.Vrh je bio ostecen.Ne znam da li sam ostetio maticu.Nije izgledalo kako treba.Drugi manji maticnjak bio je malo ukoso nije ostecen.Onda nastaju problemi.Pocinjem da trazim maticu.Tri puta sam pregledao sve ramove i nisam nasao maticu.Pcele su se uznimirile i bilo je sve teze raditi sa zajednicom.Odustao sam.Ima dosta zatvorenog legla,i legla sa lutkama koje nije poklopljeno.Nisam nasao jajasca(bar ja nisam vidio),ali sa onim uznemirenim pcelama nije se moglo vise ni raditi.Morao sam odluciti sta dalje.Odlucujem da ostavim jedan maticnjak koji se nalazio na sredini rama uz samu letvicu.Lijep maticnjak.Da li sam napravio gresku,to ce vrijeme pokazati.Iz tog drustva vadim ram sa maticnjakom,na kojem je bilo dosta zatvorenog legla,i jos jedan ram sa leglom i peludom.Iz druge jake kosnice jos jedan ram sa zatvorenim leglom,ram sa medom i satnu osnovu.Stresem jos jedan ram pcela.Jos sam jednom pregledao da tamo nije matica..nisam je nasao.Jos jedna cudna stvar.Nisam siguran,ali sa rama gdje je bio maticnjak dolazio je neki cudan zvuk.Kao da sam prignjecio pcelu.Nisam.Taj se zvuk ponavljao.Ja sam cuo za pjevanje matica.Ne kontam.Cudno.Dok sam se ja mucio sa svojim kosnicama iznad mene uhvatio se oblak pcela.Roj.Nevjerovatan prizor.Ja sam se nalazio u sredini roja.Roj je dolazio iz kosnice mog kolege.Pcele su se nalazile svukuda oko mene.Padale su po kosnicama,po zemlji,a cvijetovi repice su pocrnili od pcela.Ja sam sa sobom ponio jos jedan nukleus,sa sattnim osnovama.Sjeo sam na zemlju i posmatrao taj prizor.Nevjerovatno.Neopisivo.Najveci broj pcela nalazio se ispred kosnice.Tu sam postavio kosnicu i pcele su lagano pocele ulaziti.Trazio sam maticu.,Nisam je mogao pronaci.Moje odijelo je bilo crno od pcela,uglavnom po ledjima.Ja zadivljen,pa ne znam sa koje strane da gledam.Radujem se ko dijete.Skacem,pjevam. :roll: Nazovem vlasnika kosnice,on mi objasanjava da je ogranicio maticu na jednom nastavku sa dvije maticne resetke.Posle dva sata sve se pcele vracaju u kosnicu.Mirnoca,kao da se nista nije desilo.Ja zaboravljam obecanje,zurim kuci,djeca i zena ljuti na mane a ja presretan,jok kada bi mnogi razumili sta im pricam, gdje bi bio kraj.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Kreso »

E moj prijatelju, sve vise uvidjas ljepotu pcelarenja.Jos kad krenes sa uzgojem matica, pa izvadis nakon dva tri dana teelt ram sa povucenim maticnjacima
sreci nikad kraja. Sto puta sam kazao kako mije lijepo i zahvalio Bogu za ljubav koju mije dao za pcele i prirodu.Uzivaj punim plucima.
To sa rojem, je tipican primjer rensona.Imao sam i sam par prilika vidjeti taj prizor.Za daljnje sprijecavanje je kasno, mada moze i to.
Kad se to desi, onda je najbolje izvaditi staru maticu sa ramom dva legla u nukleus te ostaviti jedan dobar maticnjak.Ako ih bude vise, najvjerovatnije se ipak roji.
Drustvo dobije novu maticu i miran si do sljedece sezone.
To tvoje drustvo se vjerovatno izrojilo.Dobro si uradio sto si ostavio maticnjak.
Geler ima orginalne ramove za spaar kasten, i moguca je posiljka postom.Sad koliko ce kostati, neznam.
Pozz, Kreso.
Odgovorite